Beden ve Ruh

(2017)

On Body and Soul a.k.a Teströl és lélekröl

Film 1 Saat 56 Dk. Dram, Fantastik Macaristan 21 Nisan 2017

8

145 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (27.972 OY)

KONUSU
Beden ve Ruh Üzerine izle adlı filmde Macaristanda geçen hikayede Budapeşte yakınlarında bir mezbahada finans direktörü olarak görev yapan iyi huylu ve içine kapanık biri olarak bilinen Endre şirkette yeni işe alınan ve kalite kontrolorü olarak işe başlayan Mariadan hoşlanmaya başlar. Obsesif kompul ... Devamı
Beden ve Ruh Üzerine izle adlı filmde Macaristanda geçen hikayede Budapeşte yakınlarında bir mezbahada finans direktörü olarak görev yapan iyi huylu ve içine kapanık biri olarak bilinen Endre şirkette yeni işe alınan ve kalite kontrolorü olarak işe başlayan Mariadan hoşlanmaya başlar. Obsesif kompulsif eğilimleri olan yani halk arasında asosyal olarak bildiğimiz Maria, Endre gibi herkese mesafeli yaklaşmakta olan biridir. Hatta Marianın asosyallik seviyesi hastalık derecesindedir. Bir süre sonra finans direktörü Endre ile kalite kontrolorü Maria arasında yakınlaşma başlar. Bu iki kişi bir süre sonra şirketin psikiyatri aracılığıyla gördükleri rüyaların tıpatıp aynı olduğunu öğrenir.

Maria ve Andre önce epey bir korkarlar. Fakat daha sonra rüyalarında olan bu birlikteliği gerçek hayatta da taşımaya çalışırlar Bunun üzerine ikisinin arasında ilginç ve gizemlerle dolu bir bağ olduğu anlaşılır. Beden ve Ruh Üzerine (A Teströl es Lelekröl) full izle adlı film uyku ile uyanıklık ve zihin ile maddenin ikilemini temel almakta olan dünya üzerindeki belirsiz bir aşk hikayesini konu almaktadır. 2017 yılı Macaristan yapımı olan dram türündeki film psikolojik yansımalar da içermektedir. 67. Berlin Film Festivalinde Altın Ayı büyük ödülünü kazanarak sükse yapan film ayrıca FIPRESCI Ödülü ve Ekümenik Jüri Ödülünü de almıştır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@sikmalikportaka

2 ay önce

7.8 / 10

Varoluş sancısı, topluma yabancılaşma gibi anlamak için biyerlerini yırttığın bağımsız sinemalardan değil. Daha sade. Hem özgün hem klişe. O yüzden sevdim.

@zenobiaa

8 ay önce

6.3 / 10

nesinin beğenildiğini anlamadığım film. böyle bir kadın ve adam asla sevilmez.

@thematrixhasyou

11 ay önce

Yunan tuhaf dalgası tadında film.

@turkanup

1 yıl önce

8 / 10

Öpüşlerimiz gitgide ısınırdı
Koltuk altlarımız gitgide tatlı gelirdi
Geyikli gecenin karanlığında..

Turgut Uyar’ın bu dizelerini anımsamama sebep olmuştur. Aşkın tüm tinselliğinin
bir ışıkla imgelenip bizleri doyurduğu, üstüne Laura Marling’in de bir tutam tuz bırakıp gittiği ruhu ışıkla donatan, bağımsız örneklerden.

@kuzgunadam

2 yıl önce

7.7 / 10

Yaşattığı duygu, filmin atmosferi çok farklıydı müzik de güzel olunca lezzetli bir film olmuş.

@thecherrynight

2 yıl önce

10 / 10

tadı bambaşka bir filmdi. sahneleri aklıma, gözümle, kulağımla değil kalbimle anlamam gerekti

@naksidil

3 yıl önce

Ruhunuzda farklı bir tat bırakacağını izlerken kestiremiyorsunuz o bir gerçek. İlk kez rüyamda hangi hayvana dönüşmek isterdim ? sorusunu kendime yönelttim :) Ve cevabını bulamadım.. Her şeye rağmen, bütün düşündüklerinize rağmen bende bir insandım...
Damarlarımda ki kanın sıcaklığını hissedene dek, belki de bende yaşadığımdan habersizdim .. Fışkırmak istedim onun gibi ....
V

@vatherian

3 yıl önce

sakin bir film, bahsettiğim sakin işleyiş yalnızca akıştaki. belki hareket olarak görebileceğimiz çok sahne yok ama filmdeki geçişler öyle iyi kullanılmış ve karakterlerin vermeleri gereken zıtlık öyle iyi verilmiş ki filmin eksik olan hareket kısmını siz kafanızda yeterince yaşıyorsunuz. karakterler kafanızda yerleşmeye başladıkça, filme ruhunu veren asıl şeyin ruhsuzluk olduğunu fark ediyorsunuz. bendeki en kalıcı kısım ise kan kırmızısı ve kar beyazındaki zıtlığın gerçek / rüya ayrımında ve geçişlerde başarılı kullanımı oldu. ayrıca, filmde bazı anlar oluyor, karakterlerimiz arasında en başından beri işlenen sıra dışı iletişim şeklini kenara bırakıyoruz, aralarındaki iletişimin normal bir kadın erkek ilişkisine dönmeye yaklaştığı anlar geliyor. sanki başından beri erkekten de, kadından da beklediğimiz asıl sorular, davranışlar, adımlar gelecek sanıyoruz. işte o anlarda karakterlerin kendi aykırılıklarını tekrar belli etmesi ve tepkis
... Devamı
sakin bir film, bahsettiğim sakin işleyiş yalnızca akıştaki. belki hareket olarak görebileceğimiz çok sahne yok ama filmdeki geçişler öyle iyi kullanılmış ve karakterlerin vermeleri gereken zıtlık öyle iyi verilmiş ki filmin eksik olan hareket kısmını siz kafanızda yeterince yaşıyorsunuz. karakterler kafanızda yerleşmeye başladıkça, filme ruhunu veren asıl şeyin ruhsuzluk olduğunu fark ediyorsunuz. bendeki en kalıcı kısım ise kan kırmızısı ve kar beyazındaki zıtlığın gerçek / rüya ayrımında ve geçişlerde başarılı kullanımı oldu. ayrıca, filmde bazı anlar oluyor, karakterlerimiz arasında en başından beri işlenen sıra dışı iletişim şeklini kenara bırakıyoruz, aralarındaki iletişimin normal bir kadın erkek ilişkisine dönmeye yaklaştığı anlar geliyor. sanki başından beri erkekten de, kadından da beklediğimiz asıl sorular, davranışlar, adımlar gelecek sanıyoruz. işte o anlarda karakterlerin kendi aykırılıklarını tekrar belli etmesi ve tepkisizliklerinde her seferinde aynı şaşkınlığı, rahatsız ediciliği yaşamak hoşuma gitti. ve film bittiğinde rahatladım aslında. anlatılmak istenilen her şey, ne kadar karmaşık olursa olsun gerçek bir sadelik ve açıklıkla anlatılmıştı. rahatsız olduğum, fazlasını, azını beklediğim, sorguladığım birçok sahne oldu ama bittiğinde kafamda filme dair hiç yorgunluk yoktu. birçok sahneyse bir süre daha bana eşlik etmeye devam edecek.

meşhur şarkı ve sahnesi;
https://www.youtube.com/watch?v=Zqf6LlI7xVo

@kurkluvenus

3 yıl önce

çarpıcı bir son ile bitirilmemesine rağmen sizi asla izlediğinize pişman etmiyor

@ebus_durak

4 yıl önce

8.3 / 10

İyi alıştırılmıştık, zengin kız fakir oğlan klişelerine; çok seven, dağlar taşlar aşan, sonra kavuşan ikililere. Yapılacaksa böyle yapılmalı, anlatılacaksa böyle anlatılmalı aşk dediğin şey. Geyik buradaki en açık metafor olmakla birlikte, ineklerinden, telefon kullanımına kadar çok göndermeler içeriyor film. Defalarca izlenir çok hoşuma gitti şahsen.

--SPOİLER--
Ayrıca duşta bileği camla kesme sahnesinden bir an önce Haneke’nin La Pianiste ve Bergman’ın Çığlıklar ve Fısıltılar filmindeki gibi camı kadınsal hadım için kullanacak sandım ama çok ters köşe oldum.

@fthgzl79

4 yıl önce

5.1 / 10

Kafaları kesilen inekler, etrafta koşturan geyikler, aynı rüyayı gören iki yetişkin.. :) Aralarında yaş/statü farkı var.. Karakterleri farklı ama kız ısrarla herifi istiyor.. En son intihar ediyor ama sonra vazgeçiyor ve istediğini elde ediyor.. Seks seks seks.. Konu bu.. Beğenmedim.. 10/5

@olanzveins

4 yıl önce

4.6 / 10

Film adeta bağımsız film izleyenler ve sevenler için tuzak niteliğindeydi. Finali son derece klişeydi. Finale gelene kadar hep bir varoluş sancısı ve topluma yabancılaşma teması aradım. Varmış gibi gösterilmeye çalışıldığınıda sanmıyorum. Yoktu, olsa dahi son derece başarısızca işlenmiş. Yabancılıkla asosyellik, güvensizlik gibi durumlar aynı şey değildir. İçerik boş, alt metin son derece yavan. Konuya gelince ise mistikleşip en sonunda klişe ile bitti.
D

@dnacar

4 yıl önce

Normalde bu tarz filmler izlemeyen birisi olarak: izleyin.

@kingcool

4 yıl önce

8.3 / 10

Sessiz sedasız derinden yaşanan RÜYA gibi bir film.

@ecegurbuz

4 yıl önce

7.9 / 10

sinemayı neden bu kadar çok sevdiğimi tekrar anladım bu filmle. bir mezbahada geçen bir aşk hikayesi bu. ilk bakışta kafalarda soru işaretlerine neden olsa da film bittiğinde "iyi ki izlemişim" diye düşündüm. aşırı kaliteli 2 saat geçirdim sayesinde.
hayvanların kesildiği sahnelerin nasıl bu kadar estetik olabildiği konusunda şaşkınım. bazı kısımlarda midem bile bulandı vejetaryen olmamama rağmen. bu kan ağırlıklı sahnelerden sonra başrolün bileğini dikine kestiği sahneden bahsetmezsem olmaz. karnıma ağrılar girdi. hele o telefon sahnesi.....
SPOILER

Beden ve Ruh filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Beden ve Ruh filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Beden ve Ruh filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL