7.6

390 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (214.485 OY)

KONUSU
Çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize The Lobster. Yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zor ... Devamı
Çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize The Lobster. Yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. Eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar!

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bahilas

10 ay önce

Istakozlar yaşlanma belirtisi göstermezlermiş yalnızca dış etmenlerden etkilenerek hayatlarını kaybederlermiş. Bu bilgiyi öğrenince aklıma the lobster filmi geldi. Oradaki adamın lobster hayvanını seçmesinin sebebi belki de böyle bir şeydi bilemiyorum. İlginç, farklı bir filmdi.

@iamgzde

2 yıl önce

Lobster çok farklı bir senaryo ve eğer sakin kafayla bu filmi izlemezseniz çok yanılgıya düşebilirsiniz.

@stiff

2 yıl önce

6.5 / 10

Yönetmenin izlediğim ilk işi oldu. Konusuyla direkt merak uyandırmıştı. Başlangıçta ilgimi çekmiş olmasına rağmen konunun beklenen düzeyde işlenemediğini düşünüyorum. Gerek Colin Farrell, gerek Rachel Weisz donuk karakterlerini çok iyi oynamışlar. Ama bir şeyler eksik. Büyüleyici bir konudan olağanüstü bir film çıkabilecekken ortalama bir iş çıkması bir sinemasever olarak beni üzdü. Yine de sonu fena değildi.

@aglassofwine

2 yıl önce

8 / 10

Fİlmi sinematik anlamda geçtim, senaryo açısından bile bu kadar absürd bir konuyu böyle takır takır işleyip, sonrada seyirciyi sonunda ağzı açık bırakmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Sonu neden böyle bitti her şey eksik diyen olabilir fakat olay bu değil zaten. İzlediğiniz yaşam distopik bir dünyada geçiyor ve bir çok olay içerisinden absürd dediğimiz şey çıkarıldığında hayatta gayet normal bulunan tabularla karşılaşıyoruz. Bundan nasıl bir asır önce ilişki dediğimiz kavram günümüzdeki gibi değildi, gelecekte de günümüzdeki gibi veya daha da iyi olmasını beklemek saçmalık olur. Kontrol ve yönetme eğiliminin arttığı şu dönemlerde de zaten filmde anlatılandan daha iyisini bulmazdık bence. Ben filmin eksiği ve fazlasıyla tam bir efsane olduğunu düşünüyorum. Özellikle kendi türü içerisinde.

@dehsett

3 yıl önce

7.8 / 10

Yönetmen gibi yönetmen Yorgos abimizin Kynodontas'tan sonraki bir diğer sıradışı filmi. Elbette bir Kynodontas değil; fakat bu da izlenesi... Merak uyandırıcı ve yine acıtıcı! Kahramanlara yine acıyorsunuz; ama yine de sürreal görünürken altta yer alan ''gerçek'', kendini hissettiriyor.

Bana 1984 ve Fahrenheit 451 karması gibi geldi ya da yönetmen kesinlikle onlardan esinlendi diye düşünüyorum.

@no_one

3 yıl önce

7.5 / 10

Yönetmenin "Kynodontas" filminde de bu filminde de aslında benzer bir konu işlenmiş. İnsan gerçekten nasıl öğrenir?Bilişsel öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi içsel süreçlerle mi, sosyal öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi başkalarını model alarak mı yoksa davranışçı öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi uyarıcı-tepki bağıyla mı ? En büyük olasılık John Locke'un "Tabula rasa" önermesini baz alarak hikayelerini oluşturduğu ki doğuştan getirilen bir takım yetiler yerine boş bir levha gibi ,bir çamur gibi şekillendirildiğini insanoğlunun ,ne öğretilirse,ne verilirse o olduğunu anlatmaya çalışmış ya da çok iyi bir şekilde anlatmış.

Ama bu filmde hikayeye çok daha farklı bir bakış açısı getirmiş ki ;

Sistemlerden kaçış yollarının sisteme tam zıt olarak bulunamayacağını, göreceli yanlışların o göreceli yanlışa ters olarak görülen göreceli doğrularla düzeltilemeyeceğini; evliliğin zorunlu old
... Devamı
Yönetmenin "Kynodontas" filminde de bu filminde de aslında benzer bir konu işlenmiş. İnsan gerçekten nasıl öğrenir?Bilişsel öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi içsel süreçlerle mi, sosyal öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi başkalarını model alarak mı yoksa davranışçı öğrenme kuramlarında bahsedildiği gibi uyarıcı-tepki bağıyla mı ? En büyük olasılık John Locke'un "Tabula rasa" önermesini baz alarak hikayelerini oluşturduğu ki doğuştan getirilen bir takım yetiler yerine boş bir levha gibi ,bir çamur gibi şekillendirildiğini insanoğlunun ,ne öğretilirse,ne verilirse o olduğunu anlatmaya çalışmış ya da çok iyi bir şekilde anlatmış.

Ama bu filmde hikayeye çok daha farklı bir bakış açısı getirmiş ki ;

Sistemlerden kaçış yollarının sisteme tam zıt olarak bulunamayacağını, göreceli yanlışların o göreceli yanlışa ters olarak görülen göreceli doğrularla düzeltilemeyeceğini; evliliğin zorunlu olduğu bu distopik evrende özgürlüğü arayan insanların gerçeğin yalnızlık olduğuna inanmalarıyla göstermek istemiş.. Düzenin karşıtı kaostur ama düzen yanlışsa kaos doğrudur anlamı çıkmaz,sayı doğrusu üzerinden eksi ve artıyla hakikate ulaşılamaz,tek boyutlu sistemde yaşamayan insan tek boyutta cevapları bulamaz. Sağ da sol da yanlış kapıya çıkar bazen ,altı -üstü,çarprazı da vardır yolların.. Konformizmden tek kaçış yolu anarşizm midir ? Belki de kaos bile düzeni elinde bulunduranların olmasını istediği düzeyde vardır her zaman.. Yaşamla ölümü bünyesinde bulunduran alemde yaşamın karşıtı ölüm değildir ..Yönetmen, sistem içi her kaçış yolunun aslında başka bir çıkmaza sürüklediğini insanoğlunu evlilik ve yalnızlık üzerinden çok iyi işlemiş.. Ve topluma ayak uyduramayanların başka bir canlıya dönüştürülmeleri bana Kafka'nın "Dönüşüm" hikayesini anımsattı ..Ve filmin adı; belki de doğuştan sahip olduğumuz tek şey yaşama içgüdüsü, ne kadar başka fikirlerle donatılırsa donatılsın hiçbir canlıdan silinmeyen o gerçek..

Kynodontas kadar çarpıcı olmasa da bu filmi de beğendim. 7.5/10

@free_style

3 yıl önce

Orijinal bir konusu olduğu gerçek. Alışılagelmiş film izleyenler için izlemesi güç. Ne anlatıyor lan bu denilebilir. Ama ben oldukça beğendim. Ah bir de cevapsız sorularla başbaşa kalmasaydık.

@hersia

3 yıl önce

İlişkilere dair güzel bir film, toplum baskılarına güzel değinilmiş, farklı bir yaklaşım olmuş

@obilgi

3 yıl önce

8.2 / 10

Çok keskin, izlerken delip geçiyor özgün senaryosuyla.Müzikler de mekan ve konuyu güzel destekliyor. Film sırasında gerçekten çok düşündüm:) bir hayvan olmam gerekse hangisi olurum?:)

@aliozen93

4 yıl önce

Distopya güzel. Konu gerçekten iyi seçilmiş ama işlerken o kadar çok açıkta kalan şey var ki. Filme 1-1.5 saat daha lazımmış düşüncesine kapıldım. Herşey havada kaldı.

@general52

4 yıl önce

8.1 / 10

lanthimos abi yine sarsmış bütün normları.

@cigilipab

4 yıl önce

Hayatımda bu kadar daha saçma sapan bi film izlemedim! Bikonusu bile yok!

@tendopain

2 yıl önce

şu an o 20 entelden sıyrılıp ellerinizi öpmek istiyorum bu yazıyı yazan.

@serkanaydemir

4 yıl önce

7 / 10

Bu yönetmen bir dahi.

Kynodontas filmiyle kendisine hayran olduğum Yunan yönetmenimiz bu yapımıyla da farklılık yaratmayı başarıyor. Yalnızlığın suç sayıldığı bir dünya düşünün ve bu suçta oluşan kurtuluş hikayesini. Önce şunu belirtmek gerekirse Kynodontas filmiyle çok şey anlayabiliyorduk ama bu yapım biraz nedenleri havalarda bırakmış gibi geldi bana. Belki ben kaçırdım ama yani Hollywood yapımı olmasından da olabilir film biraz beklentimi karşılamadı. Ha beklenti derken en az 8 puanlık muazzam bir yapım izleyeceğimi düşünüyordum da olmadı yani. Bazı yerlerdeki mantık çıkmazından kurtulayim derken film bazen koptu ben de bıraktım gitti. Başrollerin oyunculuğuna bir şey demiyorum ha yanlış anlaşılmasın sadece ne bileyim işte Yunan genç oyuncular oynatılsaydı belki daha ilgi çekici olabilirdi özellikle sanat filmi dalında. Filmi anlayan kişiden bir inceleme okumak çok isterim. İçinde metaforların olduğu bir başka yapım. Bir ara kapita
... Devamı
Bu yönetmen bir dahi.

Kynodontas filmiyle kendisine hayran olduğum Yunan yönetmenimiz bu yapımıyla da farklılık yaratmayı başarıyor. Yalnızlığın suç sayıldığı bir dünya düşünün ve bu suçta oluşan kurtuluş hikayesini. Önce şunu belirtmek gerekirse Kynodontas filmiyle çok şey anlayabiliyorduk ama bu yapım biraz nedenleri havalarda bırakmış gibi geldi bana. Belki ben kaçırdım ama yani Hollywood yapımı olmasından da olabilir film biraz beklentimi karşılamadı. Ha beklenti derken en az 8 puanlık muazzam bir yapım izleyeceğimi düşünüyordum da olmadı yani. Bazı yerlerdeki mantık çıkmazından kurtulayim derken film bazen koptu ben de bıraktım gitti. Başrollerin oyunculuğuna bir şey demiyorum ha yanlış anlaşılmasın sadece ne bileyim işte Yunan genç oyuncular oynatılsaydı belki daha ilgi çekici olabilirdi özellikle sanat filmi dalında. Filmi anlayan kişiden bir inceleme okumak çok isterim. İçinde metaforların olduğu bir başka yapım. Bir ara kapitalizm ve Komünizm arasında bir dünya düzeninin anlatıldığını bile düşündüm.

İnsanların eş bulduktan sonra toplum düzeninin onlara çocuk ve ev vermeleri falan kapitalizm olurken yani işte otel düzeni sonra bu baskıdan kaçıp kurtulup herkesin işini kendi yaptığı köleciliğe karşı çıkan orman insanlarına denk gelmesi de komünizm havasında sanki. Hatta kendi mezarını kendisine kazdırmaları olsun yemek yeme şartları falan komünist bir hava içinde gerçekleşiyor. Tüm bu iki düzende de insanoğlu sıkılıyor ve sonunda seçme şansı varsa kapitalizm seçiliyor. Bu da Doğu Almanya'da yaşamak isteyen Sosyalist insanların bir süre sonra Batı Almanya'ya yani kapitalist düzenin olduğu yere kaçma girişimine benzetilebilir. Tabi ben bunu kendi şahsım adına çıkartıyorum. Sonuçta yönetmenimiz bunları sanat yoluyla bizlere anlatmayı başaran bir isim.

Her türlü farklı bir yapım izlemek istiyorsanız kaçırmayın derim. Dediğim gibi film içinde çok şey anlatıyor olabilir. Anlamadan yargılamak yerine olayları bir süzgeçten geçirip öyle değerlendirmek daha doğru olacaktır. Sonuçta bu tarz sanat filmleri beğenilme kaygısı içermez.

İyi seyirler.

P: 7

@selmass

4 yıl önce

7 / 10

ilginç bir film beğendim mi beğenmedim mi henüz karar veremedim. ama colin farrell ın değişimi filme çok yakışmış rachel weisz bu tip rollere yakışıyor oyuncu seçimi gerçekten iyi olmuş mesela yanlızların liderini canlandıran kadının o soğuk hissiz ifadesi güzeldi. bunlar iyiydi filmin konusu ilerleyişi birbirine uygundu fakat sonu sanki bunlarla pek yakışmamıştı.

@berilakay

5 yıl önce

7.5 / 10

değişik ve insanı düşündüren bir film

fakat

sonu açık uçlu olan filmleri pek sevmem de, adam kör oldu mu olmadı mı?
SPOILER

The Lobster filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

The Lobster filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

The Lobster filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL