7.5

162 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (39.975 OY)

KONUSU
Yeni Dünya: Macar asıllı Willie, son 10 yılını New York’ta geçirmiştir. Yani bir hayata başlamak ümidiyle ABD’ye gelen 16 yaşındaki kzini Eva Molnar, Cleveland’da yanında kalacağı halası hastaneye yattığından mecburen 10 günlüğüne Willie’de konaklar. Önce bu durumdan hiç hoşlanmayan Willie, birlikte ... Devamı
Yeni Dünya: Macar asıllı Willie, son 10 yılını New York’ta geçirmiştir. Yani bir hayata başlamak ümidiyle ABD’ye gelen 16 yaşındaki kzini Eva Molnar, Cleveland’da yanında kalacağı halası hastaneye yattığından mecburen 10 günlüğüne Willie’de konaklar. Önce bu durumdan hiç hoşlanmayan Willie, birlikte kaldıkları süre byunca Eva’ya alışır ve kız New York’tan ayrılacağı sırada, onun da kendisi gibi, ailenin "kara koyun"larından biri olduğunu anlar.

Bir yıl Sonra: At yarışı tutkunu Willie ile en yakın arkadaşı Eddie, birlikte katıldıkları poker partisinde ortaklaşa hile yapmakla suçlanınca, tüm kazançlarını toplar ve ödünç aldıkları bir arabayla, bir yıldır Cleveland’ta, sert ve inatçı Lotte Hala’nın yanında yaşamakta olan Eva’yı ziyaret etmeye karar verirler. ABD’de hayal kırıklığına uğramış olan Eva onları gördüğüne çok sevinir ama kara kışın ortasında geçirdikleri birkaç günün ardından, Willie ve Eddie sıkılıp oradan ayrılırlar.

Cennet: Dönüş yolunda Eva’yı özleyen ve ceplerindei paraya güvenen Willie ile Eddie, geri döner, Eva’yı Lotte Hala’dan geçici bir süre için ödünç alır ve "Cennet"te tatil yapmak üzere hep birlikte güneye, Florida’ya doğru yla çıkarlar. Yol boyunca birbirine benzer motellerde geceler ve sonunda umduklarından çok farklı bir Florida’ya ulaşırlar. Eva’ya kötü davranmaya başlayan Willie ve elinden bir şey gelmeyen Eddie, tüm paralarını tazı yarışlarında kaybedince, durumları vahim bir hal alır...

"Jarmush’u ’cool’, minimalist ve ilginç bir yönetmen olarak ortaya çıkarıp tanıtan yapıt." Time Out
"Ait olduğu türün belirlenmesi, akla yatkın bir biçimde tanımlanması kadar güç, son derece komik bir film." LA Times

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
W

@whatever

2 ay önce

6.4 / 10

Vasat bir film. Görsellik güzel, sıkılmadım ama yavaş da bir film bir yandan. Bir şey anlatmıyor. Paterson'u sevdiyseniz bunu da sevebilirsiniz. İzlemezsiniz pek bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum.

Özet olarak İstanbul'da sıkılan iki işsiz güçsüz, Konya'daki kuzenlerini alıp Antalya'ya geçmek istiyorlar ama Burdur gibi falan işsizler paralarını kaybediyor. Bir kaos yaşanıyor falan. Böyle bir film.

@selmass

3 yıl önce

7 / 10

Tatlı bir film ama herşey bir yana görsellik o kadar güzel ki her sahne ayrı bir fotoğraf gibi.

@parfenrogojin

3 yıl önce

8.6 / 10

Jim Jarmusch filmlerini seneler önce izlemiştim, bu film de dahil, ama şimdi bütün filmlerini izlemeyi düşünüyorum yönetmenin.

Bu, yönetmenin 2. filmi. İlk filmi Permanent Vacaction'ın çok kötü bir görüntü kalitesine sahip versiyonunu sadece 20 dakika kadar izleyebildim. İzlediğim o kısma bakarak söyleyebilirim ki Jarmusch 2. filminde de kamerasını aynı yere bakarak açıyor: normalde, hem de 80li yıllarda, ana akım sinemada görmeye alışık olmayacağımız türden ABD sokakları görüyoruz: yoksul, çürümüş, çirkin yerler. Karakterlerimiz tipik bir hikaye olmayan bu 2 saatlik süre içerisinde normalde fazla bir olay örgüsü içermemesine gerçek insan hissi verecek denli güzel yazılmışlar. Siyah beyaz görüntüler, müzik kullanımı çok güzel. Yönetmen bu yoksul, parasız insanların yaşamlarından kısa anlar çıkarıyor bize. Ama çok, çok güzel anlarla dolu bu film. Bu anlamda Jarmusch'ın kamerasını nereye tuttuğunu görürsek, duygu sömürüsü ya da tipik bir
... Devamı
Jim Jarmusch filmlerini seneler önce izlemiştim, bu film de dahil, ama şimdi bütün filmlerini izlemeyi düşünüyorum yönetmenin.

Bu, yönetmenin 2. filmi. İlk filmi Permanent Vacaction'ın çok kötü bir görüntü kalitesine sahip versiyonunu sadece 20 dakika kadar izleyebildim. İzlediğim o kısma bakarak söyleyebilirim ki Jarmusch 2. filminde de kamerasını aynı yere bakarak açıyor: normalde, hem de 80li yıllarda, ana akım sinemada görmeye alışık olmayacağımız türden ABD sokakları görüyoruz: yoksul, çürümüş, çirkin yerler. Karakterlerimiz tipik bir hikaye olmayan bu 2 saatlik süre içerisinde normalde fazla bir olay örgüsü içermemesine gerçek insan hissi verecek denli güzel yazılmışlar. Siyah beyaz görüntüler, müzik kullanımı çok güzel. Yönetmen bu yoksul, parasız insanların yaşamlarından kısa anlar çıkarıyor bize. Ama çok, çok güzel anlarla dolu bu film. Bu anlamda Jarmusch'ın kamerasını nereye tuttuğunu görürsek, duygu sömürüsü ya da tipik bir hollywood filmi yapmaktan çok uzak durarak gerçeklik hissi yaratmak derdinde olduğunu söyleyebiliriz: aynen Haneke gibi, hatta Ozon gibi, Jarmusch da, belki de, sinemada gerçekliği manipüle edip onu eğlencelik bir hale getiren hikaye oyunları ve sahtelikler yerine, gerçeklik duygusunun sahte olmadığı, 2 saat süresinde önemsiz, basit, ve abd rüyasını bilmeyen gerçek abd vatandaşlarıyla tanıştırıyor bizi. Eddie'yi sevmemek mümkün mü! Ne kadar güzel bir filmdi.

Kesinlikle öneriyorum, kesinlikle.

@yejades

5 yıl önce

Sanırım bi ben sıkıldım filmden :D Modumda izlemedim herhalde :D

@otlu_kek

7 yıl önce

çok sıkılıp bu ülkeden kaçmayı düşündüğüm şu günlerde gidilecek hiçbir yer olmadığını düşündürdü.Onlarla arabada,tv karşısında,bira içip susarken,otel odasında aynı yalnızlığı ve sıkıntıyı duydum.

@pisra

9 yıl önce

filmin şirinliği böyle olurmuş.eleştirisi,sadeliği,gerçekliğiyle.

@mskfilm

10 yıl önce

ne ki bu yaşama? hani nerede kızılacak şeyler? otur koltuğuna bir chesterfield yak. kapat olmamış bu müzik yenisini koy. yolunda her şey öyle gör. öyle güzel. yani bana taraf benden taraf. sıkılma boşuna. para da bulunur, kadın da sigara da...

@aslihanulu

10 yıl önce

kadının cidden umurunda değil hiç bir şey, -mış gibi yapan günümüz insanlarından hele hiç değil.

@ucurumdakisoz

10 yıl önce

nereye gidersem gideyim ve kaç kişi olursam olayım yalnızım.farklı yerler hep aynı görünüyor.yediklerim ve içtiklerim aynı tadı veriyor..dedim ya kaç kişi olursam olayım yine kafamın içindekilerle başbaşayım.yalnızım.öze gittikçe uzaklaşıyorum.yaklaşacak gibi olduğumda korkuyorum.

çekim tekniklerinden pek anlamam ancak sahnelerin uzun tutulması ve çekimlerin sabitliği,konuyla birleşince kat be kat etkileyiciliği artıyor..sabretmek gerek.

@cemal_erdem

11 yıl önce

7.3 / 10

Özellikle son yirmi dakikasıyla beni fetheden siyah beyaz harika. "screamin jay hawkins i put a spell on you " tekrar tekrar dinle. Jarmusch sinemayı, yolları, müziği, insanı avcunun içi gibi biliyor. Kaldı ki hepsini aynı düzlemde buluşturmak nasıl bir içsel uzlaşı ve içsel çatışmadır. Filmografisini tamamlamama az kaldı... Sonra boşluk...

@siroguz

12 yıl önce

9 / 10

Jim Jarmusch'a başlamak için en uygun film olmayabilir ama bu filmi beğenirseniz her Jarmusch filminde bir kat daha büyüleneceğiniz garanti.

Sahne geçişleri arasında karanlık saniyelerine vurulduğum, sinemaya bakışımı değiştiren bir Jarmusch başyapıtı.

(adı bin defa söylense az bir yönetmenin en dingin filmlerinden)
SPOILER

Cennetten de Garip filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Cennetten de Garip filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Cennetten de Garip filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL