8.1

566 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (130.713 OY)

KONUSU
30'ların Amerika'sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz ... Devamı
30'ların Amerika'sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur. Her filmi olağanüstü bir heyecan yaratan, günümüz sinemasının dahi isimlerinden Lars Von Trier, bir kez daha kamerasını Amerika'ya çevirerek yeni bir üçlemeye başladı. Her filmde sınırları zorlayan deneysel bir üslupla karşımıza çıkan yönetmen, bir kez daha her anlamda sarsıcı bir yapıma imza attı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@queenlightx

2 ay önce

10 / 10

Bu benim en sevdiğim film ! Başucu filmlerim arasında 1.

@bocckk

1 yıl önce

Filmin özeti: Merhametten maraz doğar.

@tibetli

1 yıl önce

8.5 / 10

kötülük olgusunun insanın önemli unsuru olduğunu Nietzsche'ci bir yaklaşımla gözler önüne seren bir film

@zelenz

2 yıl önce

8.9 / 10

Onlarca kelime yazmak isteyip yazamamak...

Lars Von Trier insanlığa tokatını atıp sizi iç hesaplaşmalarla baş başa bırakıyor. Tarzıyla ve yer yer süresiyle zorladığı için öylesine açıp izlenecek bir film değil, zaman yaratılarak izlenmeli. Her filmde duruşunu sevemesem de bu filmdeki rolüne cuk diye oturmuş bir Nicola Kidman ve yanında yer alan oldukça kaliteli oyuncular seyir zevkini artırıyor.

Ah o sonu var ya!!! Sevinirsiniz ama ben de mi onlardan oldum diye bi düşünürsüz sonra yine kendinize gelip içinize su serpilmiş bir şekilde ekrana bakakalırsınız...

@ilnevya

2 yıl önce

8.5 / 10

İnsanı değiştiren, daha acımasız hale getiren bir film bu. Yazacak çok şey var da, biraz daha düşünmek lazım, ölçüp biçmek, tartmak lazım.

@khaleesiii

2 yıl önce

İnsana bir şeyler sorgulatmayı ve düşündürmeyi başarabilmiş nadir yapımlardan.

10/10

@sedatgrlic

2 yıl önce

10 / 10

tek başına felsefe külliyatı gibi fim.

sinema tarihinde beni en çok tatmin etmiş katharsis'i sonundaki doruk noktasıyla yaşatmış filmdir.

@umutterbass

3 yıl önce

8 / 10

Trier'in en iyi filmidir gözümde...

@coreality

3 yıl önce

7.8 / 10

Süresine bakıp sürekli izlemeyi ertelemiştim ama hata etmişim. Dünyanın gerçeklerini suratımıza tokat gibi vuran etkileyici bir yapım olmuş. Filmin tek olumsuz yanı ise; başta sizi içine alması için biraz sabretmeniz gerekiyor ama buna kesinlikle değiyor.

@iveseenitall

3 yıl önce

9.1 / 10

Amerikan, endüstrileşmiş, kapitalist vs vs... toplum eleştirisi falan olmayan; bana kalırsa topyekün tüm insalığa söylenmiş, insan olmanın özüne dair sert ve realist bir söz olmuş bu film. İnsanlık tarihinin 3 saatlik özeti olmuş. hepiniz böylesiniz soyunuz kurusun demiş. canın cehenneme dostum demiş.

ayrıca lars sana daha çok aşığım artık

@asevilk

3 yıl önce

10 / 10

Filmi somut verilerle -sahne, senaryo, oyunculuk ve sair- değerlendirmekten ziyade anlattığına bir izleyici olarak yüklenen büyük anlamların bir küçük yansıması olacak bir yorum;

Ara ara filmin son dakikalarını açar tekrar izlerim. Babasıyla arasında geçen diyaloga dikkat kesilir her defasında da yaşananlar sonucu verdiği karara tepkimi ölçerim; daha "oh be içim soğudu" ile "böyle olmamalıydı, onlardan değildin sen" arasında bir istikrar sağlayamadım.

Lakin gerçek hayatta filmin sonunun tekabül ettiği yer "kazıyınca yaldızlarını altlarındaki demir paslı, ateşe vermeli onları ama her yerde yangın çıkışları" oluyor. En büyük çıkış ise hep "altı üstü insan" mazeretinin açtığı yol olup -kendileri o yolu bulamayacak olsalar dahi- Gracegiller yakacakken salar onları o yola. Herkesi o çıkıştan salan Gracegiller ise genelde sonda kalıp yanarlar.


İzleyiniz, muhakkak film üzerine diyecek sözleriniz olacaktır.

@tendopain

4 yıl önce

2.3 / 10

filmin bi 2 saati sıkıntıdan yorgan kemirdim
C

@chavdar

4 yıl önce

7.4 / 10

izlemesi çokça sabır gerektirenbaşarılı bir yapım.

@eymir66

4 yıl önce

10 / 10

Bir kaç gündür uyumadan önce düşündüğüm nadir filmlerdendir.

Son sahnedeki katliam olmasaydı rahat uyuyamazdım :)

@cagdasbdy

4 yıl önce

8.4 / 10

Lars von Trier'in film üçlemesinin ilkidir. Filmin hikayesi aslında oldukça basit. Çünkü filmde maddenin varlığı yok denebilecek kadar az. Hikaye ekranda gerçekleşen, anlatılan olayların ötesindeki şeyleri düşündüren bir alegori aslında. Yönetmen Lars von Trier filmin başından itibaren gerçekliğin herhangi bir yansımasını göstermekle ilgilenmiyor. Filmde öyle anlar var ki insanlığın altında yatan gerçeklikleri görme fırsatını sunuyor.

Filmin insanlık ve endüstrileşmiş ülkeler hakkında eleştiri getirdiği söylenebilir. Filmin birçok eksende farklı yorumları var. "Ville" kelimesi Fransızca şehir anlamına gelir. Dogville ise köpeklerin şehrini ima eder. Burada Dogville Amerika Birleşik Devletleridir. Filmde Nicole Kidman'ın canlandırdığı Grace karakteri Kuzey Amerika'yı temsil ediyor. Erken tarihte bu kıta ve bu kıtanın kaynakları Avrupa tarafından sömürülmüş, istismara uğramıştır. Ancak şimdi sanayileşme sonrasında Kuzey Amerika -ve özell
... Devamı
Lars von Trier'in film üçlemesinin ilkidir. Filmin hikayesi aslında oldukça basit. Çünkü filmde maddenin varlığı yok denebilecek kadar az. Hikaye ekranda gerçekleşen, anlatılan olayların ötesindeki şeyleri düşündüren bir alegori aslında. Yönetmen Lars von Trier filmin başından itibaren gerçekliğin herhangi bir yansımasını göstermekle ilgilenmiyor. Filmde öyle anlar var ki insanlığın altında yatan gerçeklikleri görme fırsatını sunuyor.

Filmin insanlık ve endüstrileşmiş ülkeler hakkında eleştiri getirdiği söylenebilir. Filmin birçok eksende farklı yorumları var. "Ville" kelimesi Fransızca şehir anlamına gelir. Dogville ise köpeklerin şehrini ima eder. Burada Dogville Amerika Birleşik Devletleridir. Filmde Nicole Kidman'ın canlandırdığı Grace karakteri Kuzey Amerika'yı temsil ediyor. Erken tarihte bu kıta ve bu kıtanın kaynakları Avrupa tarafından sömürülmüş, istismara uğramıştır. Ancak şimdi sanayileşme sonrasında Kuzey Amerika -ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri - dünyanın en güçlü ve baskın gücü haline gelmiş ve adaleti dikkate almadan, önemsemeden dünya üzerinde kendi istek ve iradesini uygular duruma gelmiştir. Böylece başlarda baskı görüp, ezilen kişiler sonrasında ezen pozisyona gelirler.

Film eşit derecede hem rahatsız edici hem de muhteşem olarak tanımlanabilir. Filmleri yalnızca eğlence amaçlı olarak gören biriyseniz bu filmde kesinlikle sizin için bir şey yok. Ancak eğer filmden beklentiniz düşünce, fikir ve diyaloglarsa Dogville sizin için çok doğru bir seçim.
SPOILER

Dogville filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dogville filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dogville filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL