5.5

67 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.2 (99.317 OY)

KONUSU
"Ölüler Ülkesi", George A. Romero’nun 1968’de 114 bin dolar gibi düşük bir bütçeyle çektiği ilk filmi "Yaşayan Ölülerin Gecesi"yle ("Night of the Living Dead") başlayan ve "Ölülerin Şafağı" ("Dawn of the Dead", 1978) ve "Ölülerin Günü" ("Day of the Dead", 1985) ile devam eden üçlemesine eklenen yeni ... Devamı
"Ölüler Ülkesi", George A. Romero’nun 1968’de 114 bin dolar gibi düşük bir bütçeyle çektiği ilk filmi "Yaşayan Ölülerin Gecesi"yle ("Night of the Living Dead") başlayan ve "Ölülerin Şafağı" ("Dawn of the Dead", 1978) ve "Ölülerin Günü" ("Day of the Dead", 1985) ile devam eden üçlemesine eklenen yeni bir halka. Büyük bir felaket sonucunda, medeniyetin yok olduğu ve yaşayan ölülerin sayısının yaşayan canlıları çoktan geride bıraktığı bir dünyada geçen film, Romero’nun tüm zombi filmleri gibi politik bir altmetne sahip. Bu kaotik dünyada, hayatta kalan insanlar, kale gibi yüksek duvarlarla korunan bir şehirde yaşamaktadırlar. Ancak olağanüstü koşullara rağmen sınıfsal farklılıklar bu şehrin de yapısını belirlemiştir: Şehrin önde gelenleri bolluk içinde yaşarken, halk sefalet içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@melihcevdet

6 yıl önce

Açıkcası Romero'dan daha az yüzeysel karakterler beklerdim, klişe olmayan bir tane karakter yok. Hatta bir ara bilinçli olarak mı böyle yaptı diye düşündüm ama ciddiymiş.

@alone

10 yıl önce

7 / 10

İnsan doğasının sistem içinde yoğruluşuna keskin bir bakış açısıyla değinen, izlenmesi gereken zombi filmi. Günümüzde popüler olan World War Z’den çok daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.
O

@onurdenizguler

11 yıl önce

7.5 / 10

Film çok samimi geldi bana, sanki en sevdiğim filmlerden biriymiş gibi. Ağır ilerleyişinden dolayı olabilir, CSI’dan Walking Dead’e sevdiğim bir sürü diziyi çağrıştırdığı için olabilir, ama film çok samimi geldi. Yani LOTR ya da Harry Potter izleyince hissedersin ya, çocukluğunu falan anımsatır bir yandan öyle bir samimiyet. İlginç.

@zamon

12 yıl önce

Kapitalizmin zombilerden tehlikeli olduğu fikri filmin içine yerleştirilmiş. Zombiler insan yemek için değil de özgürlük için ayaklansalarmış tam bir siyasi film olurmuş. Ayrıca bu filmde ilk defa kabadayı zombi gördüm. Bir zombi filminde olabilecek en kötü ihtimal akıllı zombilerdir, ve bu film bu konuda çığır açmış.

@tutaste

15 yıl önce

Sadece korku filmi çerçevesinde değerlendirmek gerekirse vasatın üstüne çıkamaz bence, ancak ne durumda olursak olalım hep önce biribirimizi ezeceğimizi ve politik güçlerin her zaman dünyaya hükmedeceğini böyle bir durumda da göstermesi güzel bir nokta olmuş. Makyajlar çok iyi yapılmış ve teknolojinin nimetlerinden faydanılmış.

@cbi82

15 yıl önce

9 / 10

Yaşayan ölü filmlerinin üstadından bir başyapıt daha ve araya sıkıştırdığı toplumsal mesajlarda cabası
SPOILER

Ölüler Ülkesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ölüler Ülkesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ölüler Ülkesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL