Yaşayan Ölülerin Gecesi 1968

Night Of The Living Dead

6.7

67 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (95.396 OY)

Süre

1 Saat 36 Dk.

Tür

Korku

Ülke

ABD

KONUSU

Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır. Evin sahipleri çoktan zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondan zombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiyle saldırıya geçtiklerini öğrenirler. Ama içinde bulundukları bu tuzaktan bir çıkış yolu var mıdır?George A. Romero'nun henüz 28 yaşındayken çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği "Yaşayan Ölüler Gecesi" tüm dünyada olay yaratan ve korku filmleri tarzına yepyeni bir boyut getiren bir filmdir. Neredeyse gösterime girer girmez korku sinemasının kült  filmlerinden biri haline gelmiştir.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (2)

@sandel yazdı...

Sal, 20 Haz 2017, 20:59 (1 yıl önce)

7 / 10

Dawn of the Dead (1978), Day of the Dead (1985), Land of the Dead (2005), Diary of the Dead (2007) ve The Crazies (2010) gibi korku filmlerini yöneten George A. Romerom aklını zombilerle bozmuş diyebiliriz. Serinin ilk filmi olan ''Night of the Living Dead'' zombi filmleri arasında kült özelliğini taşımasıyla biliniyor. Kendinden sonra çekilen bir çok zombi filmine ilham kaynağı oldu. Özgün senaryosu olmasına rağmen yeterince ciddi şekilde ele alınmadığını düşünüyorum. 1968 yılına göre makyaj ve ses kurgusu gayet başarılı fakat gerilim ve korku unsurları için aynı şeyi söyleyemeyiz. İlklere imza atması açısından filmi farklı bir yere koyarak izlersek sanırım daha anlamlı olacaktır.  Rusya-Amerika arasındaki soğuk savaşın olduğu yıllarda füze geriliminin bu filme de yansıdığını görüyoruz. Bu açıdan politik bir okuma yapabiliriz. 1969 yılında Ay'a gidilmeden önce bir çok kez denemeler yapılıyor ve kimi zaman başarısız olunuyordu. Fazla radyoaktif maddelerin belirli bölgelere olan etkisini göstermesiyle zombilerin ortaya çıktığına dikkat çekilmiş. Korku filmlerini tarihi açıdan inceleyenlerin kesinlikle uğraması gereken bir durak diyebilirim. Büyük beklentiler içine girilmemeli aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Sabey Sandel

@samjaza yazdı...

Per, 25 Ağu 2011, 12:13 (7 yıl önce)

7.5 / 10

en güzel yanı tamamen amatör havası, öyle ki bazı sahnelerde belirgin süreklilik hataları bile var. ilk çekildiğinde yayınlayacak sinema bile bulamamışken adı dilden dile yayılıp bir kült haline gelmiş, büyük gişe hasılatı yapmış ve bağımsız sinemanın yolunu açan en önemli filmlerden birisi haline gelmiş. ilginç bir nokta da filmin zombilerinin bugünün zombilerine göre daha akıllı olması, en azından alet kullanabilyor, daha planlı hareket edebiliyorlar. zamanla zombiler de aptallaşmış sanki... döneminin pekçok olayına bolca gönderme yapan filmin bir güzel yanı da çoğu zombi filmi klişesini de ilk kez bu filmde izliyor olmamız herhalde.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI