Yaşayan Ölülerin Gecesi

(1968)

Night of the Living Dead

Film 1 Saat 36 Dk. Korku, Gerilim ABD

6.9

80 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (131.359 OY)

KONUSU
Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır. Evin sahipleri çoktan zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondan zombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiy ... Devamı
Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır. Evin sahipleri çoktan zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondan zombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiyle saldırıya geçtiklerini öğrenirler. Ama içinde bulundukları bu tuzaktan bir çıkış yolu var mıdır?

George A. Romero’nun henüz 28 yaşındayken çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği "Yaşayan Ölüler Gecesi" tüm dünyada olay yaratan ve korku filmleri tarzına yepyeni bir boyut getiren bir filmdir. Neredeyse gösterime girer girmez korku sinemasının kült filmlerinden biri haline gelmiştir.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ekopyen

3 yıl önce

7.5 / 10

Öncülüğü ve bir kültürün temeli olmasıyla "kült" sıfatını sonuna kadar hak eden film.

Kanımca ciddi anlamda kafaya takılabilecek tek yönü evin üst katındaki, muhtemelen ev sahibi olan kadının cesedinin niye canlanmadığı idi.

İlerleyen yıllarda gerek oyuncularla, gerek yapımcılarla ve yönetmenle birçok röportaj, belgesel ile film hakkında ilginç detaylardan bahsedilmiş. Siyahi bir aktörün başrolde oynadığı nadir ve ilk filmlerden biri olması gibi. Orijinal senaryoda baskın ve kaba-saba bir tır şoförü rolünü canlandıracak bir aktör aranmasına rağmen Duane'de karar kılındıktan sonra kendisinin eğitimli, akademik ve durgun yapısı sebebiyle tavsiyeleri sonucunda ekranda gördüğümüz karaktere dönüştürülmüş. O dönemde ırkçılık konusunda ülkenin tansiyonu yüksek, gergin bir ortama sahip olması sebebiyle Barbra karakterine yumruk ile karşılık verdiği sahnenin çekilmemesini de tavsiye etmiş ama bu konud
... Devamı
Öncülüğü ve bir kültürün temeli olmasıyla "kült" sıfatını sonuna kadar hak eden film.

Kanımca ciddi anlamda kafaya takılabilecek tek yönü evin üst katındaki, muhtemelen ev sahibi olan kadının cesedinin niye canlanmadığı idi.

İlerleyen yıllarda gerek oyuncularla, gerek yapımcılarla ve yönetmenle birçok röportaj, belgesel ile film hakkında ilginç detaylardan bahsedilmiş. Siyahi bir aktörün başrolde oynadığı nadir ve ilk filmlerden biri olması gibi. Orijinal senaryoda baskın ve kaba-saba bir tır şoförü rolünü canlandıracak bir aktör aranmasına rağmen Duane'de karar kılındıktan sonra kendisinin eğitimli, akademik ve durgun yapısı sebebiyle tavsiyeleri sonucunda ekranda gördüğümüz karaktere dönüştürülmüş. O dönemde ırkçılık konusunda ülkenin tansiyonu yüksek, gergin bir ortama sahip olması sebebiyle Barbra karakterine yumruk ile karşılık verdiği sahnenin çekilmemesini de tavsiye etmiş ama bu konuda yapımcıları ikna edememiş. Filmin yayınlanma tarihinin Martin Luther'in suikastine denk gelmesiyle, filmin tepki çekeceğine yönelik endişeler çıkmış... Romero çok sonraları, on yıllar sonra verdiği bir röportajda Duane'in tavsiyesini dinlemediği için pişman olduğunu ve O'na hak verdiğini itiraf etmiş.

Cooper ailesinden baba karakteri Harry vurulduktan sonra kilere indiğinde, orijinal senaryoya göre kızından önce kendisinin ölmesi planlanmış. Yani sonraki sahnede anne Helen kilere indiğinde Harry'nin canlanmış ve kızını yemekte olacağını görecekti. Ancak bunun çok tepki çekeceğini düşündükleri için kızın canlanıp babasını yemesine karar vermişler. Buna rağmen, günümüzde hafif kalsa da, film çıktığı dönemde aşırı grafik ve şiddet içerikli düşünülmüş. Filmin yayınlanma tarihi, Film Derecelendirme Sistemi(MPAA)'nin aktif hale gelmesinden bir ay öncesine denk geldiği için hangi seyirci kitlesine hitap ettiğine dair bir derecelendirme yapılmayan son filmlerden biri olmuş; dolayısıyla kritiklerden de "derecesiz" bu filmin çocuklar için uygun olmadığına dair tepki almış.

Filmde gerçek yer isimleri kullanıldığı için, TV'de yayınlandığı ilk zamanlarda yayın öncesi filmdeki olayların gerçek olmadığına dair bir uyarı yayınlama gereği hissetmişler. Zamanında Orson Welles'in "War of the Worlds" radyo yayını sırasında anlatılanları gerçek sanan dinleyicilerin sebep olduğu kaos sebebiyle temkinli davranmak istemişler.

Romero filme ilk başta "Night of Anubis" ismini vermek istemiş ama halkın büyük çoğunluğunun imâyı anlamayacağı düşünülerek bundan vazgeçilmiş. (Aynı zamanda filmin ismi son haline ulaşana dek pek çok kez değiştirilmiş.)

Bill Heinzmann, mezarlıkta gördüğümüz ilk "zombi", nasıl hareket etmesi gerektiğini Romero'ya sorduğunda "Yap işte bir şeyler." cevabını almış ve kendi doğaçlamasıyla bir nevi hem bu filmde hem de sonraki nesillerde zombilerin nasıl hareket edeceğine öncü olmuş.

Süreklilik konusunda bütçeye ve imkan yetersizliğine rağmen genel anlamda özenli davrandıklarını düşünüyorum. Mesela, filmde Barbra ve kardeşi Johnny'nin kullandığı araba, Johnny karakterini oynayan yapımcılardan birinin annesine aitmiş ve çekimler arasında da kullanılıyormuş. Araba ufak bir kaza geçirince senaryo arabadaki hasarı açıklamak için Barbra'nın arabanın ağaca toslayarak durması şeklinde değiştirilmiş. Bir tek üst kattaki cesedin akıbetine yönelik bir yorum yapılmamış, hatta filmle ilgili "trivia"ları okuduğunuzda bu konuda bu zamana kadar yorum yapılmamış olması durumunun kendisi "trivia" olarak verilmiş. Açıklanması güç değil elbette; ufak bir teori ile kadının yüzünün bir kısmının yenmiş olduğunu görmemizden yola çıkarak beyninin de hasar görmüş, eksik olabileceği çıkarımı yapılabilir.
S

@samjaza

12 yıl önce

7.5 / 10

en güzel yanı tamamen amatör havası, öyle ki bazı sahnelerde belirgin süreklilik hataları bile var. ilk çekildiğinde yayınlayacak sinema bile bulamamışken adı dilden dile yayılıp bir kült haline gelmiş, büyük gişe hasılatı yapmış vebağımsız sinemanın yolunu açan en önemli filmlerden birisi haline gelmiş. ilginç bir nokta da filmin zombilerinin bugünün zombilerine göre daha akıllı olması, en azından alet kullanabilyor, daha planlı hareket edebiliyorlar.zamanla zombiler de aptallaşmış sanki... döneminin pekçok olayına bolca gönderme yapan filminbir güzel yanı daçoğu zombi filmi klişesini de ilk kez bu filmde izliyor olmamız herhalde.
SPOILER

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yaşayan Ölülerin Gecesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL