7.4

46 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (54.915 OY)

KONUSU
Kaliforniya’nın küçük bir yerleşimi olan Santa Mira’nın sakinleri, bir süredir yakınlarının tuhaf davranışlar göstermesinden şikayetçidir. Doktor Miles Bennell olayı soğukkanlılıkla araştırmaya başlar. Mantıklı bir adam olan doktorun ilk başlardaki kuşkucu tavırları, kaçınılmaz gerçeğe yaklaştıkça y ... Devamı
Kaliforniya’nın küçük bir yerleşimi olan Santa Mira’nın sakinleri, bir süredir yakınlarının tuhaf davranışlar göstermesinden şikayetçidir. Doktor Miles Bennell olayı soğukkanlılıkla araştırmaya başlar. Mantıklı bir adam olan doktorun ilk başlardaki kuşkucu tavırları, kaçınılmaz gerçeğe yaklaştıkça yerini panik ve dehşete bırakır. Zira tüm işaretler, uzak bir gezegenden gelen bitkisel bir takım istilacıların, insanların vücutlarını yok ederek onların yerini almaya başladığını göstermektedir.

Santa Miralıların çoğu uykudayken, uzaylı taklitleriyle değiştirilmektedirler. Üstelik artık uzaylılar çoğunlukta olduklarından, kimin gerçek kimin taklit olduğunu anlamanın mümkün olmadığı bir kaos başlamıştır. İnsanlık için hiç umut yoktur...

1950’lerde ABD’de yaygın olan komünizm korkusuna ilişkin toplumsal şartlanmışlık, bilim kurgu edebiyatına ve sinemasına iyi bir ilham kaynağı olmuştur. Kızıl tehlikenin yerini uzaydan gelen tehtidin aldığı bu yapımların en güçlülerinden biri de kuşkusuz Invasion of the Body Snatchers’tır. Tüm filmin oya gibi işlenmiş bir ritmde, psikolojik bir gerilimle ilerlediği öykünün epeyce karamsar olan finali, sonradan film şirketinin eklediği bir "yardım yolda dayanın" karesiyle değiştirilmiştir. Kimbilir, belki de izleyicinin bu kadar tansiyon ve moral çöküntüye dayanamayacağı düşünülmüştür.

Pek az kişi filmin senaryosunda sonradan efsaneleşecek Sam Peckinpah’ın da imzası bulunduğunu bilir. Body Snatchers’ın sonradan bir remake’i yapılmış ve Stepford Wives, Fakülte gibi filmlere de ilham kaynağı olmuştur. X-Files dizisi mitolojisine olan katkısı ise tartışma götürmez.
Kevin McCarthy

Dr. Miles ...

Dana Wynter

Becky Dris...

King Donovan

Jack Belicec

Carolyn Jones

Theodora '...

Larry Gates

Dr. Dan 'D...

Kenneth Patterson

Stanley Dr...

Virginia Christine

Wilma Lentz

Jean Willes

Nurse Sall...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mamcici

7 yıl önce

Filmin başlarında bile, daha ortada beden kemiricilerin varlığına dair bir kesinlik yokken doktor bir kaç kez insanlığın vardığı noktadan yani değişimden rahatsız olduğunu vurguluyor. Yaşadığı çağın değiştiğini ve onunla birlikte birçok şeyi de yitirileceğini düşünen ve ona direnen bir karakter var. Bu karakter, insani değerlerin yitimine ve duygusuzluğun istilasına karşı direnmeye çağırıyor seyirciyi. Özellikle arabaların arasına fırlayıp ekrana doğru haykırdığı sahnede.

Fiimin çekildiği dönem McCarthy dönemi olduğuna göre acaba komunistler mi bu istilacı yabancılar? Amerikalılar istilacı olduğundan bir gün kendilerinin de istila edileceği korkusuyla yaşıyorlar. Bu korkunun yanında kibir de var. Çünkü en büyük güç olduklarından ancak gelişmiş yabancı uygarlıklar (uzaylılar) tarafından istila edilebiliirler. yazık.

@camerman

10 yıl önce

7.2 / 10

Somut görüntülerden ziyade soyut düşüncelerin izleyiciyi gerdiği örnek filmlerden hatta ilklerinden.2.Dünya savaşının sonrasında değişen sosyal ilişkilerin sinemaya da yansıdığını örneklendiren iyi bir örnek yapım.Kendisinden sonra gelecek bir çok filme ilham vermesi de kalitesini ortaya koyuyor.

@gundula

12 yıl önce

Bedenlerin ele geçirilmesi üzerine, Fakülte filmini bundan daha önce izlediğim için tabi bunu onun benzeri olarak nitelendirmiştim. Kronolojik olarak bakarsak durum tersine dönüyor... O zamanki sinema koşullarına göre (1956) özenli sayılabilir...
SPOILER

Invasion of the Body Snatchers filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Invasion of the Body Snatchers filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Invasion of the Body Snatchers filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL