6.8

417 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (704.359 OY)

KONUSU
"I Shot Andy Warhol"un yaratıcısı Mary Harron’dan rahatsız edici, çarpıcı bir film. Fatih Özgüven’in dilimize kazandırdığı, Bret Easton Ellis’in "Amerikan Sapığı" romanından uyarlanan "American Psycho", Patrick Bateman (Christian Bale) isimli genç bir Wall Street zengininin işlediği cinayetleri ve t ... Devamı
"I Shot Andy Warhol"un yaratıcısı Mary Harron’dan rahatsız edici, çarpıcı bir film. Fatih Özgüven’in dilimize kazandırdığı, Bret Easton Ellis’in "Amerikan Sapığı" romanından uyarlanan "American Psycho", Patrick Bateman (Christian Bale) isimli genç bir Wall Street zengininin işlediği cinayetleri ve tüketim kültürünün bireyde yarattığı yabancılaşmayı konu alıyor.
Christian Bale

Patrick Ba...

Willem Dafoe

Detective ...

Jared Leto

Paul Allen

Josh Lucas

Craig McDe...

Samantha Mathis

Courtney R...

Matt Ross

Luis Carru...

Bill Sage

David Van ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@stancredid

9 ay önce

Bi itiraf sanki film. Sadece oturun izleyin.

@positivist

1 yıl önce

Uyarlandığı romanı çok severim. Bugüne kadar filmi izlememe nedenim de buydu. Ellis edebiyatta pop lit diye küçümsenecek bir roman çıkarmasına rağmen bunu modern klasikler arasına sokmuştur. Böyle özel bir kitap nasıl uyarlanabilir diye uzak durdum. Ama sosyal medyadaki sigma memelerinde sürekli Bateman’ı görünce, izleyici acaba neresiyle izlemiş diyerek filme başladım.
Film tüketim kültürüne inen bir balta aslında. Bateman sigma ya da katil değil. Kişilik bozukluğu olan biri. Sistem içerisindeki yarışta öne geçebilmek için aklından oluyor kahramanımız. Filmde de deliliğinin dozu gittikçe artıyor. (İnsanlar anlayamamış, cinayetleri ciddiye alan yorumları okuyunca epey şaşırdım.) Film başlarken kan damlaları sandığımız şeylerin sos çıkmasıyla aslında her şey açıklanıyor. Ama belli emareler dışında cinayetleri ciddiye almamız bekleniyor. Narsisistik kişilik bozukluğuyla ilgili en ikonik filmlerden biri zannımca.

@consuela

1 yıl önce

8.8 / 10

Vay anam vay neler anlatıyormuş film. Yorumları okuyana kadar köşeli jetonum düşmedi, soru işaretleriyle bitirdim resmen. Bilmiyorum, belki de benim anlamam için Bilal'e anlatır gibi anlatması gerekirdi, çünkü açık uçları birleştirme konusunda çok iyi sayılmam. Ama filme bayıldım, bence muazzam sahneleri vardı. Keşke bu kadar geç izlemeseydim. Patrick Bateman ile müzik zevkimizin çok yakın olması beni biraz endişelendirdi. Ne diyorduk? "I'm in touch with humanity."

Kitabını bulmam lazım.

@masquerade

1 yıl önce

Tüketim kültürü, imaj takıntısı ve gerçek benlik üzerine harika bir psikolojik filmdir. film akıcılık olarak biraz bana da yavaş geldi fakat Christian Bale'nin namı değer Patrick Bateman karakterinin oyunculuğu filmdeki çoğu eksiyi kapatıyor bence. Filmdeki dünya aslında tam da bizim yaşadığımız dünyanın evrilmeye başladığı dünya artık hepimiz etiketler için markalar için instagramda paylaşımımıza gelen beğeniler için yaşıyoruz önemli olan her şey dış güzellik olmaya başladı. Çoğu insanda engel olunamaz biçimde içten içe haset ego ve kibir artmaya başladı filmde de basit bir kartviziti bile arkadaşlarının daha iyi olmasına deliriyordu patrick. Kafasında böyle bir karakter yatıyor bu yüzden de dış görünüşü mükemmel olmasına rağmen kusursuz bir hayat sürmesine rağmen bunun bir maske olduğunu biliyordu patrick. Kafasını baltayla yarıp öldürdüğü adamı koyduğu bavulu çekerken bunu fark eden insanların adamın yanına gidip "Bu bavulun markası
... Devamı
Tüketim kültürü, imaj takıntısı ve gerçek benlik üzerine harika bir psikolojik filmdir. film akıcılık olarak biraz bana da yavaş geldi fakat Christian Bale'nin namı değer Patrick Bateman karakterinin oyunculuğu filmdeki çoğu eksiyi kapatıyor bence. Filmdeki dünya aslında tam da bizim yaşadığımız dünyanın evrilmeye başladığı dünya artık hepimiz etiketler için markalar için instagramda paylaşımımıza gelen beğeniler için yaşıyoruz önemli olan her şey dış güzellik olmaya başladı. Çoğu insanda engel olunamaz biçimde içten içe haset ego ve kibir artmaya başladı filmde de basit bir kartviziti bile arkadaşlarının daha iyi olmasına deliriyordu patrick. Kafasında böyle bir karakter yatıyor bu yüzden de dış görünüşü mükemmel olmasına rağmen kusursuz bir hayat sürmesine rağmen bunun bir maske olduğunu biliyordu patrick. Kafasını baltayla yarıp öldürdüğü adamı koyduğu bavulu çekerken bunu fark eden insanların adamın yanına gidip "Bu bavulun markası ne?" sorusunu sorması her şeyi özetliyor aslında

Bu tarz filmler hakkında filmi bitirdikten sonra felsefesini ve repliklerin analizlerini incelemenin filmleri anlamada daha etkili olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.

@a_gnydn

2 yıl önce

5.9 / 10

Film tabiri caizse akmıyordu . Zoraki bir enerji harcayarak izlemeniz gerekebilir. Listemde uzunca süredir bekliyordu keşke beklemeye devam etseydi dayanamayıp yarım bıraktım.

Vakit kaybı.

Kore yapımı bir cinnet filmi vardı kat be kat daha izlenilebilir hem gizemi hem aksiyonu hem psikolojik bakış açısıyla bu filmden çok daha iyi.

@denihiszionlevi

4 yıl önce

9.6 / 10

İşte hep aradığım adam.

@acemiseyirci

4 yıl önce

"You’re next, pal."
A

@aysaaw

4 yıl önce

güzel bir psikolojik film.
R

@robertbresson

10 yıl önce

çok iyi bir film olduğu söylenemez ama psycho’dan çok daha iyi olduğu kesin
L

@loytersah

12 yıl önce

10 / 10

christian bale'nin açık ara en iyi performansını gösterdiği,az kişinin bildiği muhteşem film.filmin bazı sahneleri çoğu kişiye iğrenç gelebilir.

@ciddiyethemensi

13 yıl önce

kim diyordu dostoyevskinin yeraltı adamının canlanmış hali diye. o sebeple merak içindeyim. hele bi sınavlar bitsin de izlemeli...

@denihiszionlevi

4 yıl önce

yeraltından notlardaki elemanı kastediyorsan onunla alakası yok bence
B

@basak

15 yıl önce

10 / 10

süper bir film daha önce yarısına kadar izleyeblmiştim..bugn tamamladm kesinlikle bayıldım..Patrick Batemanın kullandığı kelimeler çok iyi özllikle filmin başında ve sonunda söyledikleri:))

Artık aşılacak engeller yok
Tek ortak yanım kontrol edilmez bir akıl hastası oldugum
kötü ve şeytani..
Tüm sebep oldugum olayları ve onlara aldırmaz tavrımı artık geride bıraktım
Acım sürekli pek yezik
Hiç kimse için daha iyi bir dünya dilemiyorum
Hatta acımı başkalarına yüklemek istiyorum ve onlarda kaçamasın istiyorum
Tüm bunları itiraf ettikten sonra bile kötülükten arınamıyorum
Cezalandırılmaya devam ediyorum kendimle yüklü daha derin bir bilgi edinemiyorum
Anlattıklarımdan elde edilecek yeni bir anlam yok
Bu itirafın anlamı yok, yok..
SPOILER

Amerikan Sapığı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Amerikan Sapığı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Amerikan Sapığı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL