6.7

218 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.9 (160.929 OY)

KONUSU
Üniversitede tarih öğretmenliği yapan Adamın seyrettiği bir filmde bilinç altına kazınan bir sahne, onun filmi tekrar seyretmesine yol açar. O sahnede yer alan otel görevlisinin kendisine birebir benzediğini fark ettikten sonra oyuncunun kim olduğunu araştırmaya başlar. Kısa bir arayıştan sonra bede ... Devamı
Üniversitede tarih öğretmenliği yapan Adamın seyrettiği bir filmde bilinç altına kazınan bir sahne, onun filmi tekrar seyretmesine yol açar. O sahnede yer alan otel görevlisinin kendisine birebir benzediğini fark ettikten sonra oyuncunun kim olduğunu araştırmaya başlar. Kısa bir arayıştan sonra bedeninin her yönüyle kendisinin kopyası olan Anthony ile tanışır fakat artık işler beklediği kadar sıradan seyretmemektedir. Sevgilisi, annesi ve Anthonynin karısı meseleye müdahil oldukları zaman Adam için neyin gerçek neyin hayal ürünü olduğunu çözmek korkunç güç bir hale bürünür...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@slash-is-real

8 ay önce

9 / 10

keşke daha önce izleseymişim... tam aradığım tarzda, dikkat isteyen ve bittiğinde analiz okutturan bir film. öneririm.

@ravenna

9 ay önce

Fazlaca kafa karıştırıcı bir senaryo.Film bittikten sonra bile hala beyninizde dönmeye devam ediyor.Dikkatli izlemek gerekli.Güzel filmdi.
V

@vatherian

1 yıl önce

"chaos is order yet undeciphered."
kaos, henüz anlaşılmamış bir düzendir.

@didemkalayci

1 yıl önce

7.5 / 10

Youtubedaki explanation videolarını izleyerek neler kaçırdığınızı görebilirsiniz, gerçekten de başarılı bir film bu konuda

@venezue

2 yıl önce

7 / 10

İzlerken "bu ne saçma senaryo böyle" diye düşünürken, bittikten sonra hakkında okuduğum yorum ve analizlerin ardından "vay anasını, ne güzel kurgulanmış hikayeymiş" diye hayran kaldığım bir film daha :/

@levent-bk

3 yıl önce

6 / 10

oyunculuklar, görüntüler vs. tamam da romantik komediler gibi birbirinin aynı hikayeleri farklı süsleyip sunuyorlar gibi hissetmeye başladım. daha başında olayın nereye gideceği belli oluyor. klişe diyen arkadaşlara katılıyorum.

@ndr

3 yıl önce

7.5 / 10

Mindfuck filmlerinden.

Çok ince detaylar, sözler, imgeler. Muhtemelen ilk izleyişinizde çoğunu kaçıracak veya anlam veremeyeceksiniz. Aklınıza takılan sorular için incelemelerini izlemek faydalı olacaktır.

7.5/10

@orkun17

3 yıl önce

Filmi bitirdikten sonra aklınızda bir çok soru işareti oluşacaktır. Bu yüzden youtubedan Enemy Explanation videolarını izleyin.

@wersolame

3 yıl önce

Filmin sonunda da filmi anlayamadığım filmlerden haz etmiyorum(yani bu film) ama Eminim ki bu filme bayılan ayılan çok olmuştur/olacaktır.
Anlaşılmaz gizem türüne iyi örnek olmuş.
İzlenebilir bu tarz şeyler sevenler tarafından.

@kahramansmt

3 yıl önce

Bu adam efsane ya. izleyin

8.5/10

@bazinngaa

3 yıl önce

8.7 / 10

Overdose sembolizmden vefat ettim, katilim spider man hala dışardadır.

Şaka bi yana hakikaten sağlam film idi. Geç saatte izlememe rağmen 90 dakika akıp gitti valla. Kitabı da daha önce duymamıştım, benim cahiliye dönemim :( Jake (soyadını yazamıyorum şuan bakmaya da üşendim) sen nasıl bi adamsın be kardeşim, bi tane filmin de osuruktan olsun ya, bi tane filmde de berbat bi oyunculuk sergile. Yeter yav, sana hayran olmaktan yorulduk.

@artshelter

4 yıl önce

8.5 / 10

Bu arada 6.9 nedir abi hadi izledin anlamadıysan puan verme bari. Beyni yok fikri var.

@artshelter

4 yıl önce

8.5 / 10

Psikanalitik dinamiklerin olduğu postmodern bir dil kullanılmış. Soyut gerçeklikte ki dünyaların üst üste binmesi ve sembolizm tabi bir lynch sineması değil elbette. Başarılı buldum ama istediğiniz kadar spoiler atabilirsiniz hala çözemediğim noktalar var :)
E

@erenin

4 yıl önce

9 / 10

sakince fısıldıyor , duymadım bir daha soyle diyorsun ... cevap vermiyor...

biraz üstüne düşün biraz yor kendini hatta birazda kopya al netten anlaşılmayan şeyler havada kalanlar için ...

Aman aman sonda bir ha s..tir !!

@darkpassenger

4 yıl önce

7.5 / 10

Filmin ilk 10 dakikası, geri kalanı için açıklamalarla dolu ama bunlar öyle noktalar ki çok az insan ilk izleyişte hepsini farkedip sonrasında kafasında dizayn edebilir. Mesela tahtada yazan yazılar. Abstract daire içine alınarak vurgulanmış. Truth kelimesinin üzeri çarpılanmış ve Reality= Experience=>Subjectivity olarak tanımlanmış. Yani burada her şeyin soyut olduğu, sabit bir doğrunun olmadığı ve gerçek dediğimiz, deneyimlediğimiz şeylerin aslında, tamamen öznel analizler olduğunu belirtiyor. Tüm filmi buna göre izlediğinizde her şeyi olmasa filmin amacını kavrıyorsunuz. Fazlasıyla sembolik bir film, 90'ların havasıyla çekilmiş olması seyirciyi ters köşeye yatırıyor çünkü böyle bir film beklemiyorsunuz. Film için müthiş diyemeyeceğim, zira insana sinema hissini vermekten yoksun bir yapım olmuş. Sahneler sizi içine de çekmiyor, aksine rahatsız da etmiyor. Filme girmekte, odaklanmakta, izlemeye devam etmekte zorlanıyorsunuz ve verilmey
... Devamı
Filmin ilk 10 dakikası, geri kalanı için açıklamalarla dolu ama bunlar öyle noktalar ki çok az insan ilk izleyişte hepsini farkedip sonrasında kafasında dizayn edebilir. Mesela tahtada yazan yazılar. Abstract daire içine alınarak vurgulanmış. Truth kelimesinin üzeri çarpılanmış ve Reality= Experience=>Subjectivity olarak tanımlanmış. Yani burada her şeyin soyut olduğu, sabit bir doğrunun olmadığı ve gerçek dediğimiz, deneyimlediğimiz şeylerin aslında, tamamen öznel analizler olduğunu belirtiyor. Tüm filmi buna göre izlediğinizde her şeyi olmasa filmin amacını kavrıyorsunuz. Fazlasıyla sembolik bir film, 90'ların havasıyla çekilmiş olması seyirciyi ters köşeye yatırıyor çünkü böyle bir film beklemiyorsunuz. Film için müthiş diyemeyeceğim, zira insana sinema hissini vermekten yoksun bir yapım olmuş. Sahneler sizi içine de çekmiyor, aksine rahatsız da etmiyor. Filme girmekte, odaklanmakta, izlemeye devam etmekte zorlanıyorsunuz ve verilmeye çalışan o gizemli hava da size yardımcı olmuyor. Filmde gariplik olduğunu farkettiğiniz anda zaten elinize not defteri alıp sahneleri durdurup tekrar izleyerek olayları birleştirmeye çalışıyorsunuz. Ki şahsen böyle filmlerden pek haz etmiyorum. Altta yatan anlam veya amaç nereye ulaşacak olursa olsun eğer film izliyorsam biraz da olsa gördüğüm şeyden hoşlanmak isterim.

Romanı okumuş olanlar ya da en azından herhangi bir Saramago eserini okumuş kişiler, filmdeki sembolizmin sadece varlık karmaşasıyla ilgili değil aynı zamanda sistemsel ve yönetimsel olduğunu daha kolay farkedebilirler.
SPOILER

Düşman filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Düşman filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Düşman filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL