7.5

514 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (337.541 OY)

KONUSU
Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir "automaton"u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun ... Devamı
Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir "automaton"u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun güvenlik görevlisinden sürekli saklanır, oyuncak dükkanı sahibi Bay Georges’tan (Melies) çaktırmadan mekanik parça aşırır. Bir gün Georges’un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo’ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır...

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin de ilk 3D denemesi olan Hugo Brian Selznickin "The Invention of Hugo Cabret" adlı çocuk romanından uyarlanan bir yapım. 2008 Caldecott nişanına sahip olan bu kitabın esas ilham kaynağı ise sinemanın babası olarak sayılabilecek Georges Melies filmleri ve yönetmenin mekanik figür koleksiyonları...

Sinema tarihine bir saygı duruşu niteliğinde de olan Hugo, 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film de dahil olmak üzere tam 11 dalda aday.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ukonaklilar

1 yıl önce

6.6 / 10

Ehgüzeliste

@zepuhian

2 yıl önce

Gayeni kaybedersen, bozuk bir makineden farkın kalmaz.
Ailenizle izleyebileceğiniz eğlenceli güzel bir film, çok hoşuma gidiyor bu tarz filmler.

@enik_kral

3 yıl önce


Hugo, babası ölünce amcası ile birlikte istasyondaki saatin bakımı ile ilgilenmektedir. Babasından kalan çizim yapabilen otomatı tamir ederek, kendisine bırakmış olabileceği mesaja ulaşmak ister. Georges Melies ise bir tren istasyonunda küçük bir oyuncakçı dükkanı işletmektedir. Dükkanından kaybolan parçaları çalan Hugo’yu yakaladığında cebinden çıkan defteri inceler. Defterde otomata ait çizimlerin olduğu sayfaları hızlı bir şekilde çevirdiğinde, sinemada olduğu gibi görüntüler hareket kazanır. Defter, Melies’e hem kendi yapmış olduğu otomatı hem de artık unutmak istediği sinemayı hatırlatır. Otomat, tamir edildikten sonra gerçekleştirdiği ilk çizim Melies’in Ay’a Seyahat’ filmine aittir. Öldüğü sanılan Melies’i saklanmaya çalıştığı yerden, kendi yaptığı otomat ve kendisi gibi bozuk şeyleri onarmayı seven Hugo çıkarır. Melies, sihirbazlık ile ilgilenirken sinemayla tanışınca sihirbazlığa
... Devamı

Hugo, babası ölünce amcası ile birlikte istasyondaki saatin bakımı ile ilgilenmektedir. Babasından kalan çizim yapabilen otomatı tamir ederek, kendisine bırakmış olabileceği mesaja ulaşmak ister. Georges Melies ise bir tren istasyonunda küçük bir oyuncakçı dükkanı işletmektedir. Dükkanından kaybolan parçaları çalan Hugo’yu yakaladığında cebinden çıkan defteri inceler. Defterde otomata ait çizimlerin olduğu sayfaları hızlı bir şekilde çevirdiğinde, sinemada olduğu gibi görüntüler hareket kazanır. Defter, Melies’e hem kendi yapmış olduğu otomatı hem de artık unutmak istediği sinemayı hatırlatır. Otomat, tamir edildikten sonra gerçekleştirdiği ilk çizim Melies’in Ay’a Seyahat’ filmine aittir. Öldüğü sanılan Melies’i saklanmaya çalıştığı yerden, kendi yaptığı otomat ve kendisi gibi bozuk şeyleri onarmayı seven Hugo çıkarır. Melies, sihirbazlık ile ilgilenirken sinemayla tanışınca sihirbazlığa ait birikimini başarılı bir şekilde sinemaya taşır. Kendisinden önce çekilmiş olan filmler basit görüntülerden oluşurken, Melies çektiği filmlerde kestiği ve eklediği bir kaç kare ile göz yanılgısını kullanarak, hayalleri gerçeğe dönüştürmeyi başarır.
Filmin açılış sahnesinde, hareket halindeki makine çarkları ve şehrin hareket eden ışıkları arka arkaya gösterilerek uyumlu bir geçiş sağlanmıştır. Bu sahne, film içinde ikinci defa tekrar ederken Hugo ’’Ben tüm dünyayı bir makine olarak düşünürüm. Makineler asla fazladan parçalarla gelmezler. Makineler daima ihtiyaçları kadar parçayla gelirler. İşte bu yüzden düşündüm ki, eğer tüm dünya kocaman bir makine ise ben fazladan bir parça olamam. Burada olmamın bir sebebi var.’’ diyerek kullanılan görüntünün gücünü de arkasına alır. Hugo, istasyon bekçisi tarafından yakalandığında otomatı düşürdüğü için, Melies’i görünce otomatın bozulduğunu söyler. Bunun üzerine Melies, Hugo’ya otomatın görevini yerine getirdiğini söyler.
Filmde Hugo, istasyon bekçisi tarafından kovalandığında saat kulesine saklanır ve saatin yelkovanına asılı kalır, bu sahne aslında 1923 yapımı Safety Last!’ filmine saygı duruşu niteliğindedir. Filmler arasındaki saygı niteliği taşıyan tekrarlar filmin sinema sevgisine dair söylemine de hizmet ediyor. Hugo’nun otomat sayesinde, kendini saklamaya çalışan Melies’i bulduğu gibi, sinema tarihi de geriye dönük kendini saklamış sinemacılar, filmler ve sahnelerle dolu. Kendileri gibi düşünenleri ya da geride bıraktıkları sayesinde keşfedilmeyi bekliyorlar. İlk film denildiğinde her ne kadar Lumiere kardeşlerin ismi akla geliyor olsa da, Martin Scorsese filminde George Melies’in sinemaya katkısına dikkat çekmiş. Martin Scorsese, bir çok filminde olduğu gibi yine kendisine küçük bir rol vererek filminin içine saklanmış, George Melies’in sette fotoğrafını çeken kişi Scorsese’nin ta kendisidir.

@mifer600

7 yıl önce

7 / 10

Film hakkında fazla bir şey diyemeyeceğim. Konu ilerleyişi klişe ve karakterler fazla karikatürize idi. İzledikten sonra bilmeyenler "Georges Melies" ismini merak ediyorlardır ama fazla bir şey vaat etmiyor film. Gerektiğinden fazla abartıldığını düşünüyorum, bunda yönetmenin de payı büyüktür muhakkak.

Not: 7/10

@manas

10 yıl önce

Film değil de bir masal. Andersen masalları gibi. Bütün karakterler de bu minvalde yaratılmış sanki. Özellikle Sir Ben Kingsley huysuz katı görünüşlü fakat iyi yürekli ihtiyar rolünde başarılı bir portre çizmiş. Görsellik ise tek kelimeyle muhteşem. Böyle bir filmi otobüs yolculuğunda izlemiş olmam büyük talihsizlik.

@otlu_kek

10 yıl önce

senaryo olarak çok doyurucu bulmasam da görsellikten kurtarıyor film.Gerçekten çok büyülü bir atmosfer yaratılmış.Hugo ve hikayesinden ziyade film boyunca martin harry potter'ı çekse kim bilir nasıl bir güzellik ortaya çıkardı yahu diye düşündüm.George melies'in evinin olduğu karlı heykelli büyülü atmosferde harry potter ve voldemort sahnelerini kurguladım kafamda:) Başka bir dünyaya daldığıma göre senaryo beni memnun etmemiş demekki ama yönetmenin son yıllarda çektiği leo'lu seks,uyuşturucu,kalpazanlık filmlerinden çok daha nitelikli olduğu da bir gerçek.

@madamoz

11 yıl önce

7.9 / 10

Bir masalın içine girip orada 2saat 6dakika kadar bir süre yaşamak istiyorsanız buyrun sizi önden alalım.

dipnot. Bu tarz filmleri seviyorum ama bu film çok daha iyi olabilirdi. Bunu da es geçmemek gerek. (7.9/10)

@hilalgengec

11 yıl önce

8.5 / 10

büyülendim....

@kahvemsi

11 yıl önce

Tek kelimeyle harika.

@thematrixhasyou

11 yıl önce

Georges Melies'a sonsuz saygılarımızla!

@niyetisyen

11 yıl önce

Sonunda direkGeorges Melies'i araştırmama sebep olan film. Sadece aya yolculuğu bilirdim meğer farklı adammış vesselam. Film de iyidir işte :)
M

@mrvszr

11 yıl önce

Sıkıcı başlasada sonradan toparlayan .. gerek senaryo olarak gerekse çekim olarak gerçeken başarılıydı. özellikle bazı sahneler gerçekten çok güzeldi.. :) izlenmeli...

@kbrygn

11 yıl önce

8.4 / 10

Oscar alacak kadar mükemmel. Sıkıcı başlıyo, ortalarda iyiye gidiyo ve o andan itibaren sonuna kadar sıkılmadan izleyebiliyorsunuz güzel.
A

@asdaswas

11 yıl önce

Uyuya kalmışım

@excaliburak

11 yıl önce

10 / 10

Bu zamana kadar neden izlememişim kendime kızdım açıkcası.

Affet beni Martin Scorsese, yine sanat yapmışsın. Harikaydı film.
SPOILER

Hugo filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hugo filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hugo filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL