7.2

173 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (54.000 OY)

KONUSU
Deneysel Sinema’nın ilk örneği olarak kabul edebileceğimiz 1929 yapımı film, sinemaya gerçeküstücülük anlayışını armağan etmesiyle de bilinir. Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali ve Luis Bunuel’in gördükleri bazı rüyaları birbirlerine anlatmaları filme esin kaynağı olmuştur. Nitekim Luis Bunuel, ’Son ... Devamı
Deneysel Sinema’nın ilk örneği olarak kabul edebileceğimiz 1929 yapımı film, sinemaya gerçeküstücülük anlayışını armağan etmesiyle de bilinir. Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali ve Luis Bunuel’in gördükleri bazı rüyaları birbirlerine anlatmaları filme esin kaynağı olmuştur. Nitekim Luis Bunuel, ’Son Nefesim’ adlı kitabında bu konuya değinmiştir? ?En anlaşılmaz filmler? gibi listelerde her zaman üst sıralarda yer alan ’Endülüs Köpeği’, üzerinde en çok tartışılan filmlerden biri de olmuştur. Eleştirmenler, felsefeciler, edebiyatçılar, sanatçılar ve farklı branşlardan önemli isimler filme dair sıradışı çözümleme girişimlerinde bulumuş olsalar da, bu yorumlar hiçbir zaman kesinlik kazanamamış ve ne Dali ne de Bunuel tarafından doğrulanmamıştır. Dali için film : ’İstenmeyen rüyaların imitasyonu’ iken, Bunuel içinse : ’Psikolojik, kültürel, mantıksal hiçbir açıklamaya imkan vermeyecek düşüncelerin ve görüntülerin benimsendiği’ bir filmdir. Filmde ne yapılmak istenmiştir, anlatılan nedir, nereye varılmıştır gibi soruların hepsi, 78 yıl sonra bugün bile hala sorulmaktadır ancak net bir cevabı malesef yoktur. Filmin bana göre en önemli cazibe sebebi de budur. Bunuel ve Dali istediklerini kesinlikle başarmışlardır. İçerisinde, bilediği ustura ile bir kadının gözünü ikiye ayıran adam, bir bulutun Ay’ı kesmesi ve avcunun içinde karıncalar dolaşan adam gibi rüya olduğu bilinen sahnelerin yanı sıra, mantıklı açıklamasının olmadığını düşündürebilecek onlarca sahne de mevcut.
Simone Mareuil

Genç Kız

Luis Buñuel

Man in Pro...

Salvador Dalí

Seminarist...

Robert Hommet

Young Man ...

 Marval

Seminarist...

Fano Messan

Hermaphrod...

Jaume Miravitlles

Fat Semina...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kbrcktlbs

1 yıl önce

Metafor filmi 7/10

@yigithan300

1 yıl önce

8.5 / 10

“Neden rüya gören bir insanın rüyasını ben de göremiyorum? Neden onun rüyasına girip onu değiştiremiyorum? Can sıkıcı bir durum bu. Ben sinema yaparak böyle bir engeli ortadan kaldırıyorum.”

@kaaniml

2 yıl önce

9.6 / 10

Bunuel ve Dali'nin sürrealizmin tanrıları olduğunu kanıtlayan eser. Sürrealizm sinemasının ilk örneği. Birçok kişi "bu nasil film", "hiçbir şey anlamadım" gibi yorumlar yapmış. Abi zaten Dali gibi adamlar filmden bir şey anlamamizi beklemiyor. Gördüğü surreal rüyaları görsele dökmüşler bu filmde. Bir resim galerisi geziyormuş gibi hayal edin kendinizi. Sanatsal bakış açınızı bir üst seviyeye çıkartacak bir eserdir bu film. Sürrealizm hayal gücüdür, hayal gücü ise sanatin yapıtaşıdır. Her sanatçının, hatta her insanin izlemesi gereken bir başyapıt..!

@eski_takvim

5 yıl önce

Bir anlam ve bütünlük arayanların genelde bir şey anlamadığı film. Çünkü bir anlam veya bütünlük yok zaten. rüyadan yola çıkılmış, zaman değişiyor, konu değişiyor, maddelerin anlamları değişiyor, bilinçaltı ortaya çıkıyor, korkular, tutkular vs vs. Dali var tabi işin içinde o yüzden olağan bir şey bulmanız imkansız. Göklere çıkarmam ama o dönem için gerçekten sıradışı.

ps: Dali'nin karınca takıntısını bir kere daha net olarak görürsünüz. Yanlış bilmiyorsam Dali için karınca çürümeyi gösteriyor. Yanlışsa düzeltin bi zahmet...

@naksidil

7 yıl önce

6.7 / 10

İsminin inanılmaz çekiciliğiyle izleyenler arasında olduğumu söyleyebilirim .. İzlerken sahnelere anlam veremezken , bittiğinde daha ilginç düşünebildiğimizi görebiliyoruz :)
"psikolojik , kültürel ve mantıksal hiçbir açıklamaya meydan vermeyecek düşünce ve görüntüleri benimsemek, usa aykırı her düşünceye açık olmak , nedenini hiç araştırmadan sadece ilgimizi uyandıracak ve bizleri şaşırtacak görüntüleri benimsemek " Sanırım başarılı .. benimsediğimiz görüntüler ve akıl dışı mantıksızlığımız, içsel dürtülerimiz karakter yansıması :) gibi gibi

@besrix

7 yıl önce

İki düşün bir araya getirilmesiyle başlayan rastgele sürreal görüntüler.
16 dakikaya sığdırılmış müthiş bir başyapıt.

@no_one

7 yıl önce

8 / 10

Tanığı olduğumuz kendi yaşamlarımızda bile bilinçdışı muamma iken ve rüyalar direk değil sansürle ,temsili gösterirken orda neler olduğunu Dali ya da Bunuel'in rüyalarından anlam çıkarmaya çalışmanın abesle iştigal olduğunu düşünüyorum.

Ama filmdeki kutu metaforu Mulholland dr. ve İnception filmlerine ilham kaynağı olmuş gibi.Duvarda görünen acherontia styx de Silence of The Lambs filminde değişim değil de metamorfoz olarak yorumlanmıştı.En dikkat çeken sahne kadına şehvetle ulaşmaya çalışan adamın peşinden 2 ölü eşeği ve 2 pederi sürüklemesiydi,belki az da olsa fikir yürütülebilecek tek sahnesiydi buydu filmin benim için.Elde çıkan karıncaları görünce Oldboy'dan bir replik geldi aklıma "Yalnız insanlar, karınca yanılsamaları görürler; çünkü karıncalar yalnız halde yaşarlar."

Filmin kendisi hakkında pek birşey söylenemeyecek olsa da birçok filme ilham kaynağı olduğu aşikar.

@carpathia

9 yıl önce

7.6 / 10

İki ustanın gördüğü rüyaları birbirine antalması sonucu ortaya çıkan anlamsız gerçeküstü görüntülerden oluşan bu filmi övenlere methiyeler düzenlere sorsanız hiçbiri film hakkında cevap veremez yada kendince yorumlarlar.... Ama benim hep merak ettiğim filmin ismi neden Bir Endülüs Köpeğidir.
M

@mementomori23

10 yıl önce

7.5 / 10

farklı branşlardan okadar insan çözümlemeye çalışmış becerememiş ben hiç uğraşmayayım ama bu tarz filmler hoşuma gidiyor insan zihnini zorluyor izlediğim en ilginç sessiz film...

@civcivlere_buyu

10 yıl önce

hayatım boyunca bir bok anlamadığım iki filmden biri öteki de primer.

@cemiyettepisiyo

10 yıl önce

düşünsel ziyafetlerin ötesinde göze jilet sahnesi üzerinde durmak istiyorum

ta o yıllarda müslüm gürses'e ve fanlarına feci bir göndermede bulunan salvador ve bunuel bkz ileri görüşlülük ;

şaka bir yana filmden sonra ellere yuva yapan karıncalar ve göze jilet metaforları çok etkileyiciydi

şimdi bazıları soruyor neyin kafası bu film neden abartılıyor bu kadar diye

aslında doğru abartılacak birşey yok çünkü avrupa sanat ve kültür mecrasında rönesans ile birlikte fena yol alıyor , bu yol boyunca zaten sanatın altı dalında muhteşem yapıtlar ortaya koyulduğu için salvador dali ve bunuel sinema sektöründe farklılık yaratmak için fazla uğraşmıyorlar sürrealizmi sinemaya taşıyorlar zaten sürrealizm zirvede ve gıcık olduğum nokta bu aslında abi bu ne mükemmel kafa diyenlere , normal kafa bu canım sadece senin kafa değil yani kafa açmayı bırak sayın güzel sanatlar öğrencisi , ortamlarda sırrıya oy verdimciler ,

@otlu_kek

11 yıl önce

İnsanlar bu filmi neden bu kadar abartıyor anlam veremiyorum.Muhteşem,olağanüstü,defalarca izlenmesi gereken sıfatları almış yürümüş.Bir de diğer insanlara hakaret eder gibi işte sürreailzmin muhteşemliği bu diye ortalıkta dolanan insanlar var.Akıl fikir..Filme kötü fln demiyorum tabiki ama şu filmden ekmek yemeyin artık.Güzel olan bir şeyi mahvediyorsunuz.
D

@doris

11 yıl önce

İki dehadan böyle müthiş bir film çıkar ancak.
M

@mrvszr

11 yıl önce

sürrealizm işte :)) pek bişe anlamadım ama güzel sayılır :)
SPOILER

Bir Endülüs Köpeği filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Endülüs Köpeği filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Endülüs Köpeği filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL