8.2

487 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.5 (794.103 OY)

KONUSU
Kalabalık içinde bile her an yalnız Arthur Fleck bağ kurma arayışındadır. Yine de, Gotham şehrinin isli sokaklarında yürürken; bölünme ve hoşnutsuzluğun düşmanca bir yer hline getirdiği şehrin, üzeri grafitilerle dolu toplu taşıtlarına binerken, Arthur yüzünde iki maskeyle dolaşır. Bunlardan birinci ... Devamı
Kalabalık içinde bile her an yalnız Arthur Fleck bağ kurma arayışındadır. Yine de, Gotham şehrinin isli sokaklarında yürürken; bölünme ve hoşnutsuzluğun düşmanca bir yer hline getirdiği şehrin, üzeri grafitilerle dolu toplu taşıtlarına binerken, Arthur yüzünde iki maskeyle dolaşır. Bunlardan birincisi gündüz işi için yüzüne çizdiği palyaço suratıdır. Diğeri ise asla silip çıkaramayacağı bir maskedir: Bu, çevresindeki dünyanın bir parçası gibi hissetmek için ortaya koyduğu boş çabayı yansıtan bir maskedir; hayatı tekrar tekrar yerle bir edilmiş, yanlış anlaşılmış bir adamı gizleme çabasıdır. Babasız büyüyen Arthurın annesi kırılgan bir kadındır ve belki de Arthurın en iyi arkadaşıdır. Annesi onu Mutlu/Happy takma adıyla çağırır; bu lakap Arthurın yüzüne içindeki yürek acısını gizleyen bir gülümseme yayar. Fakat, sokakta ergenlerin zorbalığına, metroda takım elbiselilerin sataşmalarına ya da işteki diğer palyaçoların şakalarına maruz kaldığında, topluma aykırı bu adam çevresindeki herkesle gitgide daha da uyumsuz hale gelir.
Joaquin Phoenix

Arthur Fle...

Robert De Niro

Murray Fra...

Zazie Beetz

Sophie Dumond

Frances Conroy

Penny Fleck

Brett Cullen

Thomas Wayne

Shea Whigham

Detective ...

Bill Camp

Detective ...

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yurdagulbogar

1 ay önce

8 / 10

Joaquin Phoenix'in oyunculugu muhtesem. Tam anlamiyla deli rolunu muhtesem oynamis. Sevgilisini oldurmemistir umarim diye dusunurken, oldurmus ona cok uzuldum...

@refikerdal

4 ay önce

Yakarsa dünyayı garipler yakar. F*ck the system !!!!

@hashasin

5 ay önce

6.4 / 10

Yok 10. Bu kadar klişe bir "ezilmişlik dışlanmışlık" hikayesinin bu puanı almasının tek açıklaması olabilir. Marvel bıkkınlığı. Aquaman gibi bir saçmalığın bile 1.15 milyar dolar gişe yaptığı düşünülünce... Bu filmin ikincisi iddaa ediyorum bu filmin gişesine yanaşamaz. Aynı şey aquaman içinde geçerli. Fight Club'la bu film aynı "eşsizlik" seviyesinde mi?

Oyunculuk performansı kıyaslanmasına gelince. Çoğunluğa göre Joker öldü yaşasın yeni joker. Bana göreyse Heath Ledger ile kıyaslanması bile abuk kaçar. Tabi her sıranın dışına çıkan performans, overreaction takılan her aktör sinemaseverlere göre kusursuz fevkalade. Benim içinse filmin başından sonuna irrite eden bir performans var ortada. İkisi de ucubeyi canlandırıyor fakat Joaquin performansını çeşitlendirmeyip ağlamaklı gülümsemesiyle sınırlandırırken Heath Ledger'ın ağzını şapırdatması, hello beautiful derken saçlarını düzeltmesi o esnada yürüyüşü, why so serious sahnelerinde ola
... Devamı
Yok 10. Bu kadar klişe bir "ezilmişlik dışlanmışlık" hikayesinin bu puanı almasının tek açıklaması olabilir. Marvel bıkkınlığı. Aquaman gibi bir saçmalığın bile 1.15 milyar dolar gişe yaptığı düşünülünce... Bu filmin ikincisi iddaa ediyorum bu filmin gişesine yanaşamaz. Aynı şey aquaman içinde geçerli. Fight Club'la bu film aynı "eşsizlik" seviyesinde mi?

Oyunculuk performansı kıyaslanmasına gelince. Çoğunluğa göre Joker öldü yaşasın yeni joker. Bana göreyse Heath Ledger ile kıyaslanması bile abuk kaçar. Tabi her sıranın dışına çıkan performans, overreaction takılan her aktör sinemaseverlere göre kusursuz fevkalade. Benim içinse filmin başından sonuna irrite eden bir performans var ortada. İkisi de ucubeyi canlandırıyor fakat Joaquin performansını çeşitlendirmeyip ağlamaklı gülümsemesiyle sınırlandırırken Heath Ledger'ın ağzını şapırdatması, hello beautiful derken saçlarını düzeltmesi o esnada yürüyüşü, why so serious sahnelerinde olayı her seferinde farklı ve sanki gerçekmiş gibi anlatması hastaneyi bombalayıp çıkarken hemşire elbisesiyle yürüyüşü mob konseyine girişteki gülüşü, mob konseyinde küçümsenince yüzündeki tereddütlü ifadeler Batmanın kaza yaptığı sahnede batmanin üstüne atlayışı tükürüşü ve gülüşü herbiri sıradışı ve ilgi çekiciydi. Aradaki fark şu Joaquin Phoenix'te weirdoyu oynuyor fakat o weirdo itici
Heath Ledger weirdoyu oynuyor üzerinden seneler geçmesine rağmen tekrar tekrar takdir ederek izliyorsunuz. Bu arada 8 mmde ilk farkettiğimden beri tüm filmlerini özenle takip ederim Joaquin Phoenix'in Heath Ledger'ın ise sıkı hayranı falan değilim. Tamamen objektif görüşlerim. Şuraya şöyle bırakıyorum ne demeye çalıştığımı daha rahat aksettirsin diye. https://www.youtube.com/watch?v=4YUC6UKVnT0

Son olarak Nolanın derinlik katması ve Heath Ledger'ın efsanevi performansıyla dünyadaki popülaritesini devasa ölçüde artıran son dönem Joker karakteri bir antikahraman. Son sahnede görevliyi öldürmesi aşırı derecede çelişkiliydi. Çünkü Jokerin düşmanlığı sade vatandaşa değildir. Çarpıcı bir son yapalım derken kendileriyle çelişmişler. Çünkü film boyunca anlatılana göre Joker amiyane tabirle sessizlerin ezilmişlerin sesiydi, idolüydü. Psikopat bir katil değil sebebi olan bir antikahramandı

En en son olarak illa harika bir ezilmiş dışlanmış adam performansı izlemek istiyorsanız pusher2 mads mikkelseni izlemenizi öneririm.

@statistician

5 ay önce

7.9 / 10

Joaquin Phoenix müthiş oynamış. Müzikler filme kanalize olmanıza yardım ediyor, onun dışında inanılmaz bir film değildi, imdb puanını hak ettiğini düşünmüyorum. Kısaca çok iyi oyunculuk, iyi film..
oyunculuk iyi fakat aman aman bir senaryo göremedim ben ortada, ’’abartmadan izlenilebilir’’ listemde.
D

@diaz

5 ay önce

8.5 / 10

Her yönüyle(özellikle oyunculuk) muhteşem bir film olmuş.İzleyenlerin beklentileri karşıladığını düşünüyorum..

@metehan

5 ay önce

8 / 10

Sigarayı yeni bırakmışsanız şayet, izlemenizi tavsiye etmiyorum. Joaquin Phoenix öyle güzel içmiş ki namussuz, insanın canı çekiyor resmen :) Güzel bir Joker üçlemesinin başlangıcı olmuş.

@dead-blue

5 ay önce

8 / 10

yani oyunculuğa ve filme söylenecek çok fazla bir şey yok döktürmüşler.Benim söylemek istediğim bu adamın bu rolden sonra kesinlikle profesyonel destek alması lazım.Zira ben filmi izlerken otobiyografisinde kendisini oynadığını düşündüm.

@film-patologu

6 ay önce

Herkesin ölüp bittiği filmdir. Sinemada değil de evde izleseydim muhtemelen, ara vere vere 5 saatte ancak bitirebilirdim.

Joaquin Phoenix'in performansı şüphesiz Oscar'a layık görülecektir ancak bu performans bile filmi ikinci kez izlemem için yeterli olmayacak.

Sırtını çizgi romanın fantastik dünyasından ziyade, reel dünyaya yaslamış olan senaryosunun "Vurun! Yetmedi, bir daha vurun! Ölmedi, daha da vurun! " tekniğiyle yazılmış olması, dolayısıyla pişmiş tavuğun başına bile gelmeyen dramların Joker'imizin başına gelmesi, senaryonun inandırıcılığının önündeki en büyük engel.

@sersak53

6 ay önce

10 / 10

Joaquin Phoenix bence jokeri canlandırmamış. Joaquin Phoenix jokerin ta kendisi.

Bu kadar gerçekçi oması insanı rahatsız ediyor.

10/10 Senenin en iyilerinden

@sonuncuadam

6 ay önce

8 / 10

Joaquin Phoenix "Her" de de muhteşemdi, burada da muhteşem, geri kalan kısmında hikaye çok farklı, farklı bir açıdan farklı bir konuya değiniyor, ama asıl olay oyunculukta. Budur.

@fthgzl79

6 ay önce

8.2 / 10

Biraz spoiler olacak ama şu nüanslardan bahsetmem lazım..
Filmde işlenen cinayetler çok iyi çekilmiş..Çok gerçekçi olmuş..Yönetmenin kamerayı yavaş yavaş kaydırması ve o gerginlik yaratan müziklerle,ana odaklanması filan çok iyi..Joaquin'in bazı noktalardaki bakışları inanılmaz..Sadece bakışlarından bahsediyorum..Joaquin'in koşması da öyle..O nasıl bir koşu öyle?Tam da filme uygun tarzda koşuyor..Biraz normal koşsa,filmin havası değişir..İş arkadaşı cüceyi öldürmemesi,ona kapıyı açması müthiş..Oradaki sözleri de öyle..Bana sadece sen iyi davranmıştın filan..Yan rollerdeki oyuncular da,gerçekten kaliteli oyuncular..Filmde bu kaliteyi de görüyoruz..Joaquin'in ağzına akan kanla gülücük yapması da müthişti..
Bu arada film ''özgür irade var'' diyenlere de tokat gibi bir cevap olmuş..

@ravenna

7 ay önce

9.5 / 10

Joaquin Phoenix müthiş bir Joker olmuşsun.Beni de izlerken o psikolojik savaşın içine çektin.Filmi çok beğendim.Bu filmde aksiyon bekleyenler bunu beklemeden izlerseniz filmin tadını çok daha iyi alabilirsiniz.Tekrar tekrar izleyeceğim filmlerden biri.
N

@notoriyas

7 ay önce

9.1 / 10

Gişe filmi sonuçta, sanat filmi derinliği beklemek yersiz. Güzel bir deneyimdi. thx to Joaquin Phoenix ve tabii ki de Todd Phillips

@murhin

7 ay önce

9 / 10

Sonunda sadece şiddet, aksiyon ve hızlı bir kurguya dayanan süper kahraman- villian filmlerine dur diyecek yapımlardan biri olmuş. Night Shyamalan'ın süper kahraman serisi sonunda hoşuma giden yapımlardan biri oldu. Joker karakterinin saf, temiz ve iyi niyetli bir insandan toplumun acımasızlığı, empati yoksunluğu üzerinden nasıl bir seri katile dönüştüğünü çok güzel gösterdi. Karakterle empati kurmama, çektiği sürekli mutsuzluk ve yalnızlık duygusuna yakınlık kurmamı sağladı.

Film sankı sıradan bir insanın hikayesi gibi. DC Sinematik evrenine ait değil gibi. Gişeyi hedefleyen ve popcorn kültürüne hitap eden bir yanı yoktu. Süper kahraman, adalet savaşcıları ve salt amaçsız kötüler vurgusu yoktu. Günümüz dünyasının, sosyo-ekonomik düzlemin, kişiler arasında gündelik statüsel kavramlar bakımından hiyerarşik değer biçme algısına bir eleştiriydi.

Talk şov sırasında sadece nezaket beklentisi ile bağırması, insanların kötü-iyi algısının a
... Devamı
Sonunda sadece şiddet, aksiyon ve hızlı bir kurguya dayanan süper kahraman- villian filmlerine dur diyecek yapımlardan biri olmuş. Night Shyamalan'ın süper kahraman serisi sonunda hoşuma giden yapımlardan biri oldu. Joker karakterinin saf, temiz ve iyi niyetli bir insandan toplumun acımasızlığı, empati yoksunluğu üzerinden nasıl bir seri katile dönüştüğünü çok güzel gösterdi. Karakterle empati kurmama, çektiği sürekli mutsuzluk ve yalnızlık duygusuna yakınlık kurmamı sağladı.

Film sankı sıradan bir insanın hikayesi gibi. DC Sinematik evrenine ait değil gibi. Gişeyi hedefleyen ve popcorn kültürüne hitap eden bir yanı yoktu. Süper kahraman, adalet savaşcıları ve salt amaçsız kötüler vurgusu yoktu. Günümüz dünyasının, sosyo-ekonomik düzlemin, kişiler arasında gündelik statüsel kavramlar bakımından hiyerarşik değer biçme algısına bir eleştiriydi.

Talk şov sırasında sadece nezaket beklentisi ile bağırması, insanların kötü-iyi algısının aslında sakat olduğunu çok güzel gösterdi. Gündelik hayatta iyi-kötü yoktur. Şartlar vardır. İyi dediğiniz kişi yaptırım ve suçlama ile karşılaşmayacağını anladığı zaman her türlü canavarlığı yapabilir, dönüşebilir. Joker ise tam farklıydı. Statü sahibi iyilerin, onun karakter ve kişiliği görmezden gelmesi, sonucunda onun kensine biçilen değeri kabul etmesi oldu.
SPOILER

Joker filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Joker filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Joker filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL