VİZYONDA

8.4

183 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (351.048 OY)

KONUSU
Kalabalık içinde bile her an yalnız Arthur Fleck bağ kurma arayışındadır. Yine de, Gotham şehrinin isli sokaklarında yürürken; bölünme ve hoşnutsuzluğun düşmanca bir yer hline getirdiği şehrin, üzeri grafitilerle dolu toplu taşıtlarına binerken, Arthur yüzünde iki maskeyle dolaşır. Bunlardan birinci ... Devamı
Kalabalık içinde bile her an yalnız Arthur Fleck bağ kurma arayışındadır. Yine de, Gotham şehrinin isli sokaklarında yürürken; bölünme ve hoşnutsuzluğun düşmanca bir yer hline getirdiği şehrin, üzeri grafitilerle dolu toplu taşıtlarına binerken, Arthur yüzünde iki maskeyle dolaşır. Bunlardan birincisi gündüz işi için yüzüne çizdiği palyaço suratıdır. Diğeri ise asla silip çıkaramayacağı bir maskedir: Bu, çevresindeki dünyanın bir parçası gibi hissetmek için ortaya koyduğu boş çabayı yansıtan bir maskedir; hayatı tekrar tekrar yerle bir edilmiş, yanlış anlaşılmış bir adamı gizleme çabasıdır. Babasız büyüyen Arthurın annesi kırılgan bir kadındır ve belki de Arthurın en iyi arkadaşıdır. Annesi onu Mutlu/Happy takma adıyla çağırır; bu lakap Arthurın yüzüne içindeki yürek acısını gizleyen bir gülümseme yayar. Fakat, sokakta ergenlerin zorbalığına, metroda takım elbiselilerin sataşmalarına ya da işteki diğer palyaçoların şakalarına maruz kaldığında, topluma aykırı bu adam çevresindeki herkesle gitgide daha da uyumsuz hale gelir.
Joaquin Phoenix

Arthur Fle...

Robert De Niro

Murray Fra...

Zazie Beetz

Sophie Dumond

Frances Conroy

Penny Fleck

Brett Cullen

Thomas Wayne

Shea Whigham

Detective ...

Bill Camp

Detective ...

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

2 gün önce

9.5 / 10

Joker'in nasıl Joker olduğunun anlatıldığı kelimenin tam anlamıyla bir dram filmi. Son derece başarılı oyunculuklar, ortam, etkileyici senaryo ve müzikler derken filmde aradığınız hemen herşeyi bulabiliyorsunuz. DC dergilerinde en sevdiğim karakter olan Joker için böyle bir filmin çekilmiş olması beni gerçekten çok tatmin etti.

@cruachan-erkan

3 gün önce

10 / 10

Vizyona girdiği günden sonraki gün sinemada izlemiştim ve az önce bu film hakkında övgülü çok uzun bir yorum yazmıştım fakat nedense gönderilmedi o yorum ve kopyalamadığım içinde anlık yazdıklarımın çoğunu unuttum, o yüzden çok farklı bir yorum yazdım tekrardan okuyacaklar artık sadece bununla idare etsin nabalım, Joaquin Phoenix oynamamış aga filmin içinde yaşamış resmen oyunculuk müthişti dramı psikolojik gerilimi dibine kadar hissettirdi

@enik-kral

1 hafta önce

Joaquin phoenix'in, jokeri oynaması, Heath ledger'in ortaya koyduğu performanstan sonra büyük bir cesaret.
Phoenix, önceki performansları ile Oscar ödülünü çoktan hak etmişti zaten. Bu filmle gecikmiş olan ödülü alacaktır.

Joker'i fragmanında gördüğüm bir kaç karede 'The King Of Comedy' e olan gönderme ve benzerliği fark etmem üzerine oldukça merak etmiştim.
Todd Phillips'in Joker filmi, Martin Scorsese'nin 'The King Of Comedy' ve 'Taxi Driver' filmlerini referans almakla kalmayıp bir çok konuda da sırtını yaslamış. Her iki filmin de kahramanını canlandıran Robert de Niro'ya, King of Comedy'deki Jerry Lewis'in canlandırdığı talk show sunucusu gibi bir rol verilerek selam çakmayla kalmamış, Scorsese'nin bu iki filmi 'joker' filmininin senaryosuna, atmosferine ve karakterlere ciddi bir biçimde işlenmiş.

Taxi Driver'da; Travis karakterinin yalnızlığı, tuttuğu günlük, çevresine uyum sağlayamaması üzerine gerçekleşen değişimi, kendini orta
... Devamı
Joaquin phoenix'in, jokeri oynaması, Heath ledger'in ortaya koyduğu performanstan sonra büyük bir cesaret.
Phoenix, önceki performansları ile Oscar ödülünü çoktan hak etmişti zaten. Bu filmle gecikmiş olan ödülü alacaktır.

Joker'i fragmanında gördüğüm bir kaç karede 'The King Of Comedy' e olan gönderme ve benzerliği fark etmem üzerine oldukça merak etmiştim.
Todd Phillips'in Joker filmi, Martin Scorsese'nin 'The King Of Comedy' ve 'Taxi Driver' filmlerini referans almakla kalmayıp bir çok konuda da sırtını yaslamış. Her iki filmin de kahramanını canlandıran Robert de Niro'ya, King of Comedy'deki Jerry Lewis'in canlandırdığı talk show sunucusu gibi bir rol verilerek selam çakmayla kalmamış, Scorsese'nin bu iki filmi 'joker' filmininin senaryosuna, atmosferine ve karakterlere ciddi bir biçimde işlenmiş.

Taxi Driver'da; Travis karakterinin yalnızlığı, tuttuğu günlük, çevresine uyum sağlayamaması üzerine gerçekleşen değişimi, kendini ortaya koymadan önce silahla yaptığı hazırlık, iki filmde de bir başkanlık seçimi hazırlığı olması, jokerin eli ile kendini vurur gibi yapması taxi driver'ın da unutulmaz sahnelerindendir. Jokerin savaşa hazırlanır gibi yüzünü ve saçlarını boyaması, Travis'in ise mohikan modeli saçları ile ortaya çıkması iki film arasındaki bazı benzerlikler.

The King Of Comedy'de; Rupert Pupkin karakteri joker gibi, annesi ile yaşıyor. Bir tv şovunun düzenli takipçisi ve hayranı, programa çıkmak ve stand up yapmak istiyor.
Programa çıkmak konusunda hayal kuruyor. Programda King takma adıyla tanıtılmayı istiyor, tıpkı Arthur'un da joker olarak tanıtılmayı istemesi gibi. The King of Comedy'deki bazı planlar çekim açılarına kadar neredeyse birebir aynı şekilde kullanılmış. Joker, finalde hastane koridorlarında görevlileri peşine takıp bir sağa bir sola koşarken, Pupkin tv binasında görevlileri peşinden koşturuyor.

Joker filmi joaquin phoenix'in performansına hizmet etmiş. Film olarak değerlendirdiğimde yeni bir şey ortaya koyduğunu söylemem mümkün değil. Ötekileştirilen ve ezilenlerin isyan etmesi bir maske altında toplanması, kötüyü ve suçu övüyor olması yönünde aldığı eleştiri de filmi bir yere taşımıyor. 'V for Vendetta' zaten bunları fazlasıyla söylemişti.

@ichata

1 hafta önce

8.5 / 10

Joaquin Phoenix tarafından harika bir oyunculuk sergilenmiş. Harika müzikler, sinematografisi göz dolduruyor. Maalesef kötü bir joker filmi. Evet, yapılan açıklamalardan bu filmin tahmin edebileceğimiz bir joker filmi olmayacağını biliyorduk ama öyle bir film olmuş ki, sanki stüdyonun baskısıyla '' abi joker olduğu belli olsun abiii '' der gibi o yerler sıvanmış. Filmin başlığını değiştirseniz ve sondaki o her seferinde görmekten bıktığımız sahneyi çıkarsanız, o zaman gerçekten Joaquian sırtlanabilirmiş bu filmi. Yüksek puan verdim çünkü izlerken çok keyif aldım. Burdaki sıkıntının Todd Phillips'ten kaynaklandığını da düşünmüyorum. Warner bros bakalım bunun ne kadar ekmeğini yemeye çalışacak, işlerin suyunu çıkaracak mı...

@ksantippe

1 hafta önce

o kahkaha attıkça siz ağlıyorsunuz.. şampiyon belli.. ikinci kim??

@luftmensch

1 hafta önce

8.1 / 10

Öncelikle Joaquin Phoenix'in oyunculuğuna henüz keşfedilmemiş bir sürü cümlenin buraya geldiğini düşünün. Çünkü tarifini henüz yok. Sen nasıl bir odakla girdin karakterin içine de nasıl böylesine muhteşem ve bir saniye bile sırıtmayan, yapay gelmeyen bir oyunculuk ortaya koydun, hem de bunca zaman neredeyse her aktörün en az bir kere oynadığı bir karakter için. Senaryoya gelince diğer Joker filmleri ile kıyaslamayacağım çünkü ben sanki hiç Joker diye bir çizgi roman karakteri yokmuşcasına yeni bir film izledim. Yani sanki vizyona Joker isimli bir film girmiş de öyle gitmiş gibiyim. Bu beni filme daha çok bağladı ve subjektif bakmamamı sağladı ki tek başına muazzam bir dram olmuş. Senaryonun geneline baktığımızda geçmiş Joker filmleri gibi bir kurgu bekleyenler için tatmin etmeyebilir ama benim gibi Amerikan Sineması'ndan hele de popüler karakterlerin gişe kokan filmlerinden sonra fazlasıyla tatmin edici bir ''sanat'' filmi olmuş. Kurgun
... Devamı
Öncelikle Joaquin Phoenix'in oyunculuğuna henüz keşfedilmemiş bir sürü cümlenin buraya geldiğini düşünün. Çünkü tarifini henüz yok. Sen nasıl bir odakla girdin karakterin içine de nasıl böylesine muhteşem ve bir saniye bile sırıtmayan, yapay gelmeyen bir oyunculuk ortaya koydun, hem de bunca zaman neredeyse her aktörün en az bir kere oynadığı bir karakter için. Senaryoya gelince diğer Joker filmleri ile kıyaslamayacağım çünkü ben sanki hiç Joker diye bir çizgi roman karakteri yokmuşcasına yeni bir film izledim. Yani sanki vizyona Joker isimli bir film girmiş de öyle gitmiş gibiyim. Bu beni filme daha çok bağladı ve subjektif bakmamamı sağladı ki tek başına muazzam bir dram olmuş. Senaryonun geneline baktığımızda geçmiş Joker filmleri gibi bir kurgu bekleyenler için tatmin etmeyebilir ama benim gibi Amerikan Sineması'ndan hele de popüler karakterlerin gişe kokan filmlerinden sonra fazlasıyla tatmin edici bir ''sanat'' filmi olmuş. Kurgunun kendisine göre boşlukları var tabii ama geneline baktığım zaman oyunculuk, müzikler, kadrajların kullanımını düşündüğümde gerçekten başucu filmi olabilecek kadar akılda kalıcı.
O

@oldandwise

1 hafta önce

9 / 10

Uzun zamandır "büyük film" göremiyorduk sinemalarda, Joker ilaç gibi geldi. hakikaten sinemaya gidip şöyle karakterle özdeşleşe özdeşleşe filme kapılmayı özlemişim. Tabi burada hikaye biraz fazla melodramaya kaçıyor, Joker neler neler çekmiş aha da gör haksız mı mesajı sürekli gün yüzüne çıkıyor, Victor Hugo'yu diriltip suçu birey mi yoksa toplum mu işler sorusunu öne atıyor ama o kadar kusur olur artık. İzlemek keyifliydi. Joaquin Phoenix'e diyecek lafım yok, yaw birader sen naaaptın??

@parfenrogojin

2 hafta önce

Joker için kötü bir film denemez, ancak diğer karakterler de joker kadar önemsenmeliydi . O zaman Joker'in kimliğine çıkma süreci daha etkileyici olabilirdi belki de, çünkü arthur aslında iyi birisi olduğu için ezilen birisi değil. Zaten iyi birisi değil, ve başına gelen kötü olaylar sadece onun kendisini kabul etmesi için bir araç görevi görüyor. Tek kişilik bir film olarak Joker evet, narsist ve hasta bir insanın iyi olmak, toplumun kurallarına uymak için kendini ezmek ve kendine eziyet etmekten vazgeçerek dışarıya bakarak kendisini görmesini anlatıyor: kendisi hasta, insanlar hastalar ve bu kadar hasta insan arasında artık rol yapmanın ve -mış gibi yaparak yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok. Filmin finali de arthur'u artık joker olarak hem kendisini kabullenmiş hem de insanlar tarafından kabul görmüş haliyle gösteriyor bize. İyi güzel, ama film bir türlü "o hissi" veremiyor. Bu film kendi meziyetini ve gücünü bilen ve çok iyi yazılmı
... Devamı
Joker için kötü bir film denemez, ancak diğer karakterler de joker kadar önemsenmeliydi . O zaman Joker'in kimliğine çıkma süreci daha etkileyici olabilirdi belki de, çünkü arthur aslında iyi birisi olduğu için ezilen birisi değil. Zaten iyi birisi değil, ve başına gelen kötü olaylar sadece onun kendisini kabul etmesi için bir araç görevi görüyor. Tek kişilik bir film olarak Joker evet, narsist ve hasta bir insanın iyi olmak, toplumun kurallarına uymak için kendini ezmek ve kendine eziyet etmekten vazgeçerek dışarıya bakarak kendisini görmesini anlatıyor: kendisi hasta, insanlar hastalar ve bu kadar hasta insan arasında artık rol yapmanın ve -mış gibi yaparak yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok. Filmin finali de arthur'u artık joker olarak hem kendisini kabullenmiş hem de insanlar tarafından kabul görmüş haliyle gösteriyor bize. İyi güzel, ama film bir türlü "o hissi" veremiyor. Bu film kendi meziyetini ve gücünü bilen ve çok iyi yazılmış bir film ama gerçeklik hissi ilginç bir şekilde sahte hissi veren bir film bu. Yaşanan şeylerin gerçekten olmuş olması muhtemel, şaşırtıcı bir şey yok, ama joker karakteri sanki istediği sonuca çok zahmetsiz, çok rahat ulaşıyor. Bu kolaylık ilgi çekiyor ama yine de bir anlamda bir fantastik film izlediğimizi düşünüyoruz. Sanki gerçek üstü hiç bir efekt veya olay, vb kullanmadan çekilmiş bir fantastik film gibi Joker. İşte bu sebeple hakikaten makyajı var Joker'in ve dibi bir şekilde görünüyor. Bu noktaların yanında Joaquin Phoenix'in oyunculuğu, ışık ve renk kullanımı, müzikler çok iyi, etkileyici ve ilgiyi hak ediyorlar.

@mimozafm

2 hafta önce

arthur'un jokeri kabullenemeyişi ve sonunda onun kendisinde hep var olduğunu kabul etmesi kara kutu gibi kalmış gerçekten. Üç nokta bırakılıp boşlukları siz tamamlayin denilen yerler vardı ama bence verilmek istenen her mesaj vs. Açıkça gösterilse göze batardi anlamsizlaşirdi

@orkun17

2 hafta önce

9.5 / 10

Gerçekten uzun zamandır sinemada film izlemiyordum. Gidip mutlaka izleyin. Dramatik bir film olduğu için ve beni etkilediği için ben uzun bir süre tekrar izlemeyi düşünmüyorum. Joaquin Phoenix oyunculuğu mükemmeldi. Senaryo olarak zayıf kaldığı söyleniyor ama yanlış olduğunu düşünüyorum. Süper kahraman filmlerinden insanlar binaların patlamasına aksiyona çok alıştı bu yüzden böyle bir his var. Ama bu filmin vermek istediği bir mesaj var. Tabi anlayana!

@mimozafm

2 hafta önce

Aksiyon beklentisiyle gidip sığ düşüncelerle o salondan çıkan insanlar gördükçe sinirlerim bozuldu

@korgan

2 hafta önce

8 / 10

Alt hikaye/ hikaye biraz yüzeysel ve klişe evet, sanırım herkesin aklına V for Vendetta da gelmiştir; ama sanat akıyordu filmden: Görsellik, müzikler ve oyunculuk şahaneydi. Phoenix'i seviyoruz.

@maverick16

2 hafta önce

7 / 10

Organize işlerde cüce espirisi yapılınca kavga kıyamet
Joker'da cüce espirisi yapılınca alkış kıyamet

7/10

@okan9

2 hafta önce

6 / 10

Joaquin Phoenix filmi sırtlamış ama senaryo çok ama çok zayıf. eziklenen bir karakter var ve gidip 2-3 çocuk yersiz yere onun tabelasını alıyor (saçma ve yersiz bi olay) , karakterimiz güzelce dayağını yiyip ezilmeye devam ediyor. 2-3 züppe de bunla dalga geçip dövüyor. tesadüfen ezikligini örtmek üzere kötü davranışta ( adam öldürme ) bulunuyor bundan da vicdan azabı duymuyor ( narsist kişilik bozukluğuna bağlamak istemiş sanırım empati yoksunluğunu vurgulamak için) ama yavan işlenmiş o da. sonra ezik karakterimizin birazcık işlenmesi lazım galiba diyerek uyduruk bir arka plan sallanmış ve intikam almak isteyip kötü adam olayım demiş. senaryo klişeler klişesi ve çok çalakalem yazılmış. Yönetmenin üzerine düşüp vermeye çalıştığı Gotham izlenimi yer yer çok başarılıyken yer yer de çok alalade olmuş. Sadece bazen sahnelerin çekim açıları hoştu. müzikler meh... yersiz yükselişleri ve çok da ortama uyumlu olmayan bi ahengi vardı.

Nolan'ın
... Devamı
Joaquin Phoenix filmi sırtlamış ama senaryo çok ama çok zayıf. eziklenen bir karakter var ve gidip 2-3 çocuk yersiz yere onun tabelasını alıyor (saçma ve yersiz bi olay) , karakterimiz güzelce dayağını yiyip ezilmeye devam ediyor. 2-3 züppe de bunla dalga geçip dövüyor. tesadüfen ezikligini örtmek üzere kötü davranışta ( adam öldürme ) bulunuyor bundan da vicdan azabı duymuyor ( narsist kişilik bozukluğuna bağlamak istemiş sanırım empati yoksunluğunu vurgulamak için) ama yavan işlenmiş o da. sonra ezik karakterimizin birazcık işlenmesi lazım galiba diyerek uyduruk bir arka plan sallanmış ve intikam almak isteyip kötü adam olayım demiş. senaryo klişeler klişesi ve çok çalakalem yazılmış. Yönetmenin üzerine düşüp vermeye çalıştığı Gotham izlenimi yer yer çok başarılıyken yer yer de çok alalade olmuş. Sadece bazen sahnelerin çekim açıları hoştu. müzikler meh... yersiz yükselişleri ve çok da ortama uyumlu olmayan bi ahengi vardı.

Nolan'ın Joker'inden sonra anlaşılan o ki hiç kimse onun kadar iyi aktaramayacak. Film tabiki türü sevenler tarafından arşa çıkarılacak. Fakat çok basit, çok tatsız bir film oldu.

Bu arada beklentim aksiyon değildi. Sadece sağlam bir altyapı bekliyordum. Çünkü Joker gibi bi karakteri işlemek zor değil. Işleyin şu karakterleri ya biraz.

Sanırım biraz deli dolu havası vermek için dans figürleri eklenmiş joker'e fakat hiç de o havayı vermedi üzgünüm. sözün özü çok başarısız bir joker hikayesi izlemiş olduk. 2-3 ay sonra hiç kimse hatırlamayacaktır.

@asdf-13

2 hafta önce

7.5 / 10

Acıların çocuğunun sisteme isyan etmesi klişe de olsa güzel işlendiği takdirde her zaman izlemek isteyeceğim bir hikaye. Ancak bu film, bu hikaye için ilk 70-80 dakikada pek iyi değil. Karakter için oluşturlan sebepler yeterli hissettirmiyor. Sadece sona doğru açıklığa kavuşan ana-oğul çatışması yeterli sebebi veriyor. Oyunculuk, sinematografi, müzikler harikulade fakat bahsettiğim ilk kısımda senaryo zayıf.
Son 30-40 dakikada ise filmin tüm güzel yanlarına senaryo da katılıyor ve hoş bir tat bırakıyor.
Bence iyi bir film. Süper kahraman hikayelerinin böyle daha cesur filmlere evrilmesini beğeniyorum. Deadpool ile başlar gibi oldu, Logan ile 2. vitese geçti derken Joker şuanda gelinen son nokta. Umarım daha da öteye giderler ve Marvel senaryolarını bize unuttururlar.

Ayrıca film çoğu yerde 16 yaş sınırı ile vizyona girmiş. Yetişkinler için olmasada o yaş grubu için şiddete özendirici olabilir.
SPOILER

Joker filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Joker filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Joker filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL