7.9

394 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (6.794 OY)

KONUSU
Yusuf 12 yıl kaldığı cezaevinden birkaç ay ömrü kaldığı için salınır. Çamlıhemşin-Fırtına Vadisindeki köyüne, yaşlı annesinin yanına döner. Köyün bozulan ekonomisi yüzünden sadece yaşlıların kaldığı köyde, zamanını arkadaşı Mikhail ile yaşayamadıkları gençliklerini düşünerek ve akoru bozulan tulumun ... Devamı
Yusuf 12 yıl kaldığı cezaevinden birkaç ay ömrü kaldığı için salınır. Çamlıhemşin-Fırtına Vadisindeki köyüne, yaşlı annesinin yanına döner. Köyün bozulan ekonomisi yüzünden sadece yaşlıların kaldığı köyde, zamanını arkadaşı Mikhail ile yaşayamadıkları gençliklerini düşünerek ve akoru bozulan tulumunu onararak geçirir. Çoğu zaman hapishanedeki yaşamının alışkanlığıyla kendini eve kapatır ve iç hesaplaşmasını yaşar.

Bir gün, ilçedeki bir meyhaneye Mikhailin zoruyla gider ve Gürcü konsomatris kız Elkaya aşık olur. Yakın olan ölümünü içinde saklarken, aşkından ayrılacağının acısı da acısına katılır.

Dünyada ve Türkiye’de festivallere katılan, önemli ödüllere uzanan yapım, melankolik atmosferi, etkileyici görüntüleri ve karakterlerine yaklaşımı ile kendisini hissettiren politik bilinci ile dikkat çekiyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@cananoyit

1 yıl önce

9.9 / 10

Deniz kenarındaki sahneler çok güzeldi. sanki Rus romanındaymış gibisin benzetmesinde gerçekten kendimi dostoyevskinin beyaz geceler kitabında hissettim şiirsel bir filmdi.

@theo

2 yıl önce

"Her daim düşleri peşinde koşan sabırsızlık zamanının güzel çocuklarına."
B

@bgbk

4 yıl önce

Çok kasvetli film izledim, severim böyle filmleri -ki kendim de nerdeyse yusuf gibiyim ama bu film hiç bitmeyecek gibi geldi. bilmem belki dilini anlamadım o yüzden bilmem kendini anlamadım o yüzden.

@jean_gr

5 yıl önce

9.1 / 10

gecenin üçü, kulağımda o ağıtın yankıları ve yastığıma damlayan yaşlar...
M

@mg28

5 yıl önce

8.2 / 10

Türk sineması adına örneklerinin çoğalarak artması gerektiğini düşündüğüm filmlerden

@radagastdede

5 yıl önce

9.2 / 10

türk sinemasının bize verdiği az bilinen nimetlerden. görüntü yönetmeni o puslu karadenizle sizi hapsetmişken dilini bile bilmediğiniz bir ağıt göğsünüzü parçalayabiliyor. zor olduğu kadar mükemmel olan bir film.

@no_one

7 yıl önce

9 / 10

Bu filmi izlemek zor;sıkıcı ya da durağan olduğundan değil,birkaç oyuncunun veya figüranların bazı eksiklikleri görmezden gelinirse sanki gizli bir kamerayla gerçek bir çöküş kayıt edilmiş gibi hissettirdiği için zor.Yusuf gerçekten de Rus romanlarından fırlamış bir karakter gibiydi..

Hasta olduğunu bile bile ,ciğerleri iflas ettirdiğini ya da ettireceğini bile bile benim gibi sigara içmeye devam ettiği için mi;meyhanede çalan ilk okulda Kardeş Türküler’den -anlamasam da- dinlemeye doyamadığım Satrpialo parçası için mi;karanlık gelecekte saat tik taklarını sayıp nihai sonu beklemekten başka yol kalmadığı için mi; gerçek kabullenildikçe durgunlaşan,keşkeler arttıkça hırçınlaşan Karadeniz için mi;kabuslardan uyansan bile kapanmayan pencere gibi hep açık kalacağını bildiğin yaralar için mi bu kadar çok sevdim bu filmi bilmiyorum ama bu saatte yaylada içilen rakı gibi etkiledi onu biliyorum,bu saatte izlemek yanlış olmuş,gece rakı eşliğind
... Devamı
Bu filmi izlemek zor;sıkıcı ya da durağan olduğundan değil,birkaç oyuncunun veya figüranların bazı eksiklikleri görmezden gelinirse sanki gizli bir kamerayla gerçek bir çöküş kayıt edilmiş gibi hissettirdiği için zor.Yusuf gerçekten de Rus romanlarından fırlamış bir karakter gibiydi..

Hasta olduğunu bile bile ,ciğerleri iflas ettirdiğini ya da ettireceğini bile bile benim gibi sigara içmeye devam ettiği için mi;meyhanede çalan ilk okulda Kardeş Türküler’den -anlamasam da- dinlemeye doyamadığım Satrpialo parçası için mi;karanlık gelecekte saat tik taklarını sayıp nihai sonu beklemekten başka yol kalmadığı için mi; gerçek kabullenildikçe durgunlaşan,keşkeler arttıkça hırçınlaşan Karadeniz için mi;kabuslardan uyansan bile kapanmayan pencere gibi hep açık kalacağını bildiğin yaralar için mi bu kadar çok sevdim bu filmi bilmiyorum ama bu saatte yaylada içilen rakı gibi etkiledi onu biliyorum,bu saatte izlemek yanlış olmuş,gece rakı eşliğinde bir daha seyretmek lazımmış bir de bunu biliyorum..9/10

"Keşke her şeyi geride bırakıp uzun bir yolculuğa çıkabilseydik seninle..?"

https://www.youtube.com/watch?v=wvmLHFuk7TU
E

@elifcanan

7 yıl önce

Bir filmden ne beklersem bu filmde vardı.Hele sonu yaktı geçti...
R

@redmullet

8 yıl önce

8.5 / 10

Karadeniz'in hüzünlü yanı ile Onur Saylak'ın oyunculuğu tarifsiz bir noktada kesişmiş. Film seyirciyi kurgudan tamamen uzaklaştırıp acının en saf ve gerçek halini; yıllarca hapishanede kalmış, ömrünün son demlerini yaşayan bir adamın Karadeniz'in hırçın dalgaları önünde sadece susarak hayatla hesaplaşmasını gözler önüne seriyor. Tüm bunları bu kadar net olarak içimizde hissedebilmemizde ise yönetmenliğin ve müzik listesinin de en az oyunculuk kadar başarılı olduğu yadsınamaz.
B

@bluemoonn

8 yıl önce

9.5 / 10

Uzun zamandır beni en çok etkileyen film oldu. Onur Saylak'ın oyunculuğuna hayran kaldım. Görsel olarak da bayağı doyurucu bir filmdi. Artvin'in puslu havasıyla Yusuf'un ıssızlığı çok güzel uyum sağlamış. Sonuçta kesinlikle izlenmesi gereken bir Türk filmi. Her hatırlandığında iç burkan..
K

@kuduma61

9 yıl önce

"Heh işte yöremin en saf en doğal hali budur" dedirten bir filmdi. Kendimi ayıplıyorum izlemek için neden bu kadar geç kaldım diye. Yusuf kesinlikle gerçek hayattan alınmış ve Doğu Karadeniz'de bolca mevcut bir karakterdir. Dağların, derelerin, yaylaların içinde özgür bir şekilde doğup belli bir yaşa kadar geliyoruz, sonra eğitim bahanesiyle metropollere göç ediyoruz ve özgürlüğümüzü kaybediyoruz, sonra da o özgürlüğümüz için belki en çok da biz düzene isyan ediyoruz. Ve en sonunda yine o özgür doğduğumuz topraklarda son nefesimizi veriyoruz. Belki de oraları hiç terk etememek mi gerekir? (Karadenizin yaylarından metropole inen bir madam Yusuf)
H

@herseyyolunda

10 yıl önce

9.2 / 10

Son sahnede pencereden görünen manzara, delip geçen bir mermi...

@barbara

10 yıl önce

8 / 10

insana edebiyat yaptıracak bi film yorumlarda da görüldüğü gibi

@senadir

10 yıl önce

"rus romanlarından kaçmış gibisin" lafından birkaç saniye önce aklıma raskolnikov gelmişti. Ve bu bir tesadüf olamazdı. Yönetmen becerisi bir filmdir.

@212

10 yıl önce

izleyince unutacağınız değil, unuttukça izleyeceğiniz ender filmlerden.
SPOILER

Sonbahar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sonbahar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sonbahar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL