Babam Ve Oğlum

(2005)

My Father and My Son

Film 1 Saat 52 Dk. Dram, Aile Türkiye 18 Kasım 2005

7.9

737 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (92.545 OY)

KONUSU
Deniz, yedi yaşında tam bir şehir çocuğudur. 80 darbesinde annesini kaybetmiştir ve İstanbul’da babasıyla yaşamaktadır. Günün birinde babası, Sadık’la beraber Ege’deki ufak bir kasabaya doğru yola çıkar. Böylece dedesi Hüseyin Efendi’yle tanışır. Hüseyin Efendi okuması için İstanbul’a yolladığı oğlu ... Devamı
Deniz, yedi yaşında tam bir şehir çocuğudur. 80 darbesinde annesini kaybetmiştir ve İstanbul’da babasıyla yaşamaktadır. Günün birinde babası, Sadık’la beraber Ege’deki ufak bir kasabaya doğru yola çıkar. Böylece dedesi Hüseyin Efendi’yle tanışır. Hüseyin Efendi okuması için İstanbul’a yolladığı oğlu Sadık’ı politik olaylara karıştığı için evlatlıktan reddetmiştir. Babasıyla yıllardır dargın olan Sadık, istese de istemese de, doğduğu topraklara dönmek zorundadır çünkü oğlunu emanet edebileceği tek kişi kendi babasıdır. Deniz bir yandan alışık olmadığı kasaba hayatına uyum sağlamaya çalışırken, diğer yandan da büyüklerin arasında olup bitenleri deşifre etmeye çalışır. Bu sevimli ufaklık ailenin yıllardır içine gömdüğü acılarla yüzleşmesine sebep olacak, baba ve oğul arasındaki buzları yavaş yavaş eritecektir. Ülkemizin genç yönetmenlerinden Çağan Irmak yine kendisine ait olan bir hikayeyle, Türkiye’nin 80’li yıllarına sevimli bir çocuğun gözlerinden bakıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
M

@marvel_of_rivia

1 ay önce

10 / 10

Ağlamaktan götüm çıktı

@ibrahimguney45

2 yıl önce

9.3 / 10

Bu filmi niye 16 sene sonra izlemişim çok merak ediyorum Çağan Irmak’ın adına yakışır bir film daha tebrik ediyorum gerçekten hala izlemeyen varsa izlesin çok şey kaçırmadan ayrıca Çetin Tekindor’un oyunculuğu da muhteşem

@bigamist

2 yıl önce

8 / 10

16 yıllık erteleyişin ardından sonunda izleyebildim. Üstümden büyük kalktı resmen. Güzel filmmiş ama çok da abartmamak lazım. Baya üzücü olay oluyor ama en çok çocuğun durumuna dolayısıyla aslında insan kendine üzülüyor. Bu arada hayal dünyası The Fall filmini hatırlattı.

@sadecevrim

4 yıl önce

Bu kaçıncı izleyişim oldu bilmiyorum. Bildiğim tek şey öyle bir film ki ne zaman izlersem izleyeyim hala ilk izlediğimde ki gibi. Darmaduman oluyorum. Gerçekten ne izlemekten ne de ağlamaktan sıkılmadım. Dönüp dolaşıp geldiğim canım kürkçü dükkanım. Film, oyunculuklar, replikler, o meşhur sahneler...hepsi birer şaheser. Deniz’im, canım Deniz’im. Filmde Deniz’in hayallerinin canlandırılması, Gülbeyaz Teyze, Salim, Sakine hepsi çok çok güzeldi. Çetin Tekindor için diyecek hiçbir şeyim yok. Karakterini canlandırmadı yaşadı resmen. Bu nasıl bir oyunculuktur allahım! Her seferinde hayran kalıyorum. Hümeyra zaten muazzam. Filme dair kötü tek bir şey yok. Şu ana dek defalarca izledim ömrüm el verirse defalarca yine izlerim.

@steed

4 yıl önce

10 / 10

Çağan Irmak çok büyük adamsın vesselam.

@hrarchon

5 yıl önce

Bana gittin diyosun baba ama ben gitmedim, gidemedim, kalamadım evim nerde bilemedim; çünkü aklımın bir tarafında bir köşesinde hep sen vardın.
M

@mdoner

5 yıl önce

9.6 / 10

Tek kelimeyle Tam bir başyapıt,

@iamgzde

5 yıl önce

Türk aileleri içinde gerçekten de baba ve oğul temasına bu dneli ışık tutan başka bir yapım görmeniz kolay değildir. Ağlamak için değil, gerçekliğimizi anlamak için, bir babanın sevgisini göstermesinin kolay olmadığını ve bizim toplumumuzun erkekler üzerine yaptığı baskıyı kolay kolay dile getirememesi gibi bir çok sorun teşkil eden ve arka temada bunları görmek size ne hissettiriyor mesajı veren bir filmdir benim için. Çok duygusal sahneleri olan en başarılı Türk yapımları arasında gelmektedir.

@barista

7 yıl önce

10 / 10

Öyle bi FİLİM ki son 20 dk ağlamaktan gözlerim yandı.

Değil Türkiye'de dünya da olay yaratacak harikalıkta...
H

@hontt

10 yıl önce

çöpün tanımı bu film.

@dath

10 yıl önce

8.9 / 10

hak yemeyelim şimdi.. sağlamdı film gayet ;)
K

@kultablasi

10 yıl önce

4.8 / 10

Bir film ağlattığı için iyi bir film mi oluyor? Öyle bile olsa ben ağlamadım. Terminator 2’nin finalinde ağladım ama yine bunda ağlamadım. :)
D

@doris

10 yıl önce

Çok ağlamıştım.
M

@mrvszr

11 yıl önce

Bana tamamen reklamı iyi yapılmış ve özellikle son zamanlarda yapılmış Türk filmleri arsından vasatın tamam birazcık üztünde olmasıyyla yerlere göklere çıkartılan aslında yerini o kadarda haketmeyen. kenine 3 5 beden büyük bi üne sahip bir film.

duygu sömürüsü denilmiş aşağıda.. evet duygu sömürüsü ötesi değil.. bazı sahneler gülümsetsede birazcık olduğu ve aldığğı değeri haketmiyor benim gözümde.
D

@delarge

11 yıl önce

8.6 / 10

Hüngür hüngür aglamak istiyorsaniz acilen izleyin ve bu filmin söyle de bir özelligi var film ikinci üçüncü ve daha sonraki izleyislerinizde de etksini kaybetmiyor hata artiriyor.Çagan irmak ayakta alkislanacak bir is çikarmis sadece türk sinemasinda degil dünya sinemasinda üst siralarda olmasi gereken bir film öykü,sicacik diyaloglar,müzikler ve a'dan z'ye filmdeki bütün oyunculuklar ku sur suzzz.Mükemmel ötesi bir film
SPOILER

Babam Ve Oğlum filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Babam Ve Oğlum filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Babam Ve Oğlum filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL