7.9

600 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.5 (722.658 OY)

KONUSU
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır.

Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabilecekler
... Devamı
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır.

Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır.

Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir. Yatmadan önce duş alırken...

Sinema tarihine geçmiş duş sahnesiyle hatırlanan ve türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un da başyapıtı olarak kabul edilir.
Anthony Perkins

Norman Bates

Janet Leigh

Marion Crane

Vera Miles

Lila Crane

John Gavin

Sam Loomis

Martin Balsam

Private De...

John McIntire

Sheriff Al...

Simon Oakland

Dr. Fred R...

Frank Albertson

Tom Cassidy

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@blackbrust

1 yıl önce

yönetmen dokunuşlarıyla bir hikayenin nerelere gidebileceğinin en iyi örneğidir bu film.

@asosyalsosyolog

2 yıl önce

10 / 10

"Sapık" (Psycho) Yönetmenliğini usta yönetmen Alfred Hitcock'ın üstlendiği sinema tarihinin en önemli filmlerinden birisi olan daha çok duş sahnesi ile akıllarımıza kazınan, türünün adeta bir mihenk taşı haline gelen, etkileyici müzikleri ve oyuncu performanslarıyla bilinen, TEK KELİME İLE SİNEMA TARİHİNİN KİLOMETRE TAŞI olan siyah beyaz bir kült film. En iyi gerilim filmi yönetmeni Alfred Hitchcock... Sakinliği iyi verebilen, en gerici bakışları da o anda hissettirebilen başarılı oyuncu Anthony Perkins... Dönemin en çok satan romanı Psycho'nun yazarı Joseph Stefano... Kusursuz kadro bu olsa gerek. Ama en önemlisi yönetmen. Yönetmen filmi olarak bilinir çünkü bu kült film. İmkanı olsa da renkli film çekmeyen siyah beyaz film çeken ve daha çok etkileyip korkutmak isteyen bir yönetmen. Banyo sahnesinin yüzlerce kopyası yapılan bir film. Gerilim filmlerinin atası olarak bilinen "Sapık" filmi özellikle duş sahnesiyle sinema tarihine adını a
... Devamı
"Sapık" (Psycho) Yönetmenliğini usta yönetmen Alfred Hitcock'ın üstlendiği sinema tarihinin en önemli filmlerinden birisi olan daha çok duş sahnesi ile akıllarımıza kazınan, türünün adeta bir mihenk taşı haline gelen, etkileyici müzikleri ve oyuncu performanslarıyla bilinen, TEK KELİME İLE SİNEMA TARİHİNİN KİLOMETRE TAŞI olan siyah beyaz bir kült film. En iyi gerilim filmi yönetmeni Alfred Hitchcock... Sakinliği iyi verebilen, en gerici bakışları da o anda hissettirebilen başarılı oyuncu Anthony Perkins... Dönemin en çok satan romanı Psycho'nun yazarı Joseph Stefano... Kusursuz kadro bu olsa gerek. Ama en önemlisi yönetmen. Yönetmen filmi olarak bilinir çünkü bu kült film. İmkanı olsa da renkli film çekmeyen siyah beyaz film çeken ve daha çok etkileyip korkutmak isteyen bir yönetmen. Banyo sahnesinin yüzlerce kopyası yapılan bir film. Gerilim filmlerinin atası olarak bilinen "Sapık" filmi özellikle duş sahnesiyle sinema tarihine adını altın harflerle yazmıştır. Tam bir korku filmi değil ama kesinlikle gerilimin ve özellikle gizemin takdire şayan olduğu bir film. Özellikle cinayet sahnelerindeki kamera kullanımı ve sürükleyici, tedirgin edici müzikleriyle sizi rahatsız edecek olan "Sapık" gerilimi seyirciye çok iyi hissettiriyor. Filmin sonu gerçekten şaşırtıcıydı ve filmin sonunda özellikle Psikoloğun konuştuğu sahne çok başarılıydı, filme psikolojik bir tür kazandırmış. Filmin sonu zaten filmin en can alıcı sahnesiydi ve Norman Bates karakterinin hala o pis gülüşünü unutmuş değilim. Gerek atmosferi gerek senaryosu, kurgusu, işlenişi, yaratıcılığı, özgünlüğü, tekniği, sürükleyiciliği, gizemliliği açısından her yönüyle bu filmin benim kalbimde ayrı bir yeri vardır. Son olarak bundan tam 62 yıl önce çekilmiş bir filmi döneminin şartlarına göre değerlendirdiğimiz zaman karşımıza bir başyapıt çıkıyor. Ayrıca 62 yıl önce yapılmasına rağmen her izlediğimde ilk defa izlermişcesine beni geriyorsa ona ben başyapıt derim ve "Sapık" benden tam puan alır.
⭐10/10
S

@semihtzu

3 yıl önce

8 / 10

Bu film uzun bir süre aklımdan çıkmayacağa benziyor. Arka pencereyi izleyip Hitchcock tekniğine hayran olduktan sonra bunu da izledim ve çok beğendim. Gerilimi ve kaliteyi arayanlara önerimdir. Facial expressionslar, müzikler ise çok çarpıcı ve yerinde. Çok net ve temiz bir şekilde ilerliyor, merak unsurundan ziyade sunuluş şekliyle ön plana çıkıyor bana kalırsa,bu açıdan klasik polisiye ve gerilim filmlerinden ayrı bir yerde hitchcock filmleri. Ayrıca çoklu kişilik bozukluğu da gayet çarpıcı şekilde işlenmişi Velhasıl izleyin izlettirin. Daha sonra bu filmdeki ünlü Bates Motel adlı otelin aynı adla dizisi çekildi ve kahramanın kafayı nasıl kırdığı anlatıldı çok da tuttu çok da güzel oldu..
Etki alanı için ayrıca bkz: İlk YouTube fenomenlerimizden Bates motel pro . (yorekok age)
Ps. Reisin filmlerindeki kadınlar çok güzel

@erdemtekin

4 yıl önce

Tam olarak Hitchcock! Sarkastik tiplemenle, boktan bi kitabı al, FİLM yap. Bu adam deha, yadsınamaz.

@filmist

4 yıl önce

8 / 10

Alfred Hitchcock kalitesi
gerilim film kategorisindeki başyapıt "psyco"
anthony perkins bakışlarıyla gerçek bir psikopat havası kattığı müthiş bir gerilim filmi 3 seri olarak devam eden psycho gerilim sevenlerin tereddütsüz izlemesi gerekn bir film
D

@deniz_agnostik

5 yıl önce

Unutulmazlar arasında yerini almış filmlerden birisidir. Sonradan çevrilen filmi ise ilkini tamamen aratmıştır.
D

@diaz

6 yıl önce

8 / 10

Hitchcock filmi ise düşünmeden oturup izle.filmin kurgusu, ses efektleri, oyunculuklar her haliyle mükemmel bir film gercektende..

@iamgzde

6 yıl önce

Alfred Hitchcock'tan yine şaşırtmayan kalitede bir görüş, Anthony Perkins'ten efsane bir oyunculuk. Çok fazla bir şey demeye gerek olmayan nadir Hitchcock filmlerinden.

@cevat

7 yıl önce

Bir hitchcock efsanesi, müzikleri ve gerilimiyle türünün güzel örneklerinden. Sürpriz son sevenler için de tam kendisi :)
O

@onrfilm

9 yıl önce

8 / 10

Keşke çekildiği dönemlerde izleme fırsatım olsaydı. Muhtemelen çok etkilenirdim. Ama onlarca bu filmin etkilerini gördüğüm filmden sonra bu filmi bu kadar geç izlediğime üzüldüm. SaygılarHitchcock...
B

@bbusraal

9 yıl önce

En son sahnede Norman Bates'in gülüşüne karışan kafatası bile yeter bence. Film güzel.
N

@nezlelikelebek

10 yıl önce

8.8 / 10

Gerilimin babası Alfred amcadan bir başyapıt...Olağanüstü..

@asdf_13

10 yıl önce

8.6 / 10

Film hakkında merak ettiğim bir sorunun cevabını vikipedide buldum. Merak edenler için buraya da yazayım;

Hitchcock filmi siyah beyaz çekmesinin nedenlerinden birinin, renkli çekildiği takdirde bir gerilim filminden çok kanlı bir korku filmi görünümünde olacağı endişesini taşıması olduğunu belirtmişti. Asıl neden ise filmi mümkün olduğunca ucuza mal etmek istemesiydi. Ona göre siyah beyaz çekilmiş ucuz B-film'ler gişede çok iş yapıyorsa, yine siyah beyaz çekilmiş, ucuza mal olmuş ama kaliteli bir film kimbilir nasıl bir gişe yapardı. Nitekim tahmininde yanılmadı ve 1 milyon doların altında bir maliyetle tamamlanan film tam 40 milyon dolar hasılat yaptı.

Ayrıca bu film klasik dönem amerikan sinemasından modern dönem amerikan sinemasına geçiş olarak kabul edilir. Vertigo ile birlikte ustayı usta yapan filmdir. Kesinlikle izlenmelidir.
D

@doris

10 yıl önce

Hitchcock'un bu filminde sembolik olarak güzel örnekler bulunur; misal filmdeki sapık nasıl bir kafes içinde olduğunu, yaptığı içi doldurulmuş kuşları saklar, hapseder oysa ki kafesteki en büyük ve en canlı kuş kendisidir. Film boyunca kuş gibi yürür, kuş gibi yer. Aslında kendi kafesini, kendi yaratmıştır. Filmin birçok sahnesinde suratının yarısının aydınlatılması, karakterdeki iyi ve kötü yanı sergilemek için kullanılmıştır, yanlış bir karar verdiği zaman karakter karanlık tarafa doğru yürür. 45 saniyelik meşhur duş sahnesinde 70 ayrı kamera kullanılmıştır. Bu da Hitchcock'un mükemmelliyetçiliğini belli eder. Alfred Hitchcock'un cameo rolleri, onun bir imzası haline gelmiştir. Filmde de 7. dakikada Marion'un ofise girdiği sahnede ofisin dışında, pencerenin kenarındaki kovboy şapkalı adam olarak görülür. Filmin en vurucu sahnesi, son sahnedir. Masum yüzlü psikopatımızın o gülüşü beni derinden etkilemişti.
N

@nezlelikelebek

11 yıl önce

8.8 / 10

Büyük ustadan bir başyapıt...İzlemeyen gerilim filmi seyrettim demesin....
SPOILER

Sapık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sapık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sapık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL