7.8

565 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.5 (637.047 OY)

KONUSU
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır.

Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabilecekler
... Devamı
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır.

Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır.

Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir. Yatmadan önce duş alırken...

Sinema tarihine geçmiş duş sahnesiyle hatırlanan ve türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un da başyapıtı olarak kabul edilir.
Anthony Perkins

Norman Bates

Janet Leigh

Marion Crane

Vera Miles

Lila Crane

John Gavin

Sam Loomis

Martin Balsam

Det. Milto...

John McIntire

Sheriff Al...

Simon Oakland

Dr. Fred R...

Frank Albertson

Tom Cassidy

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
S

@semihtzu

8 ay önce

8 / 10

Bu film uzun bir süre aklımdan çıkmayacağa benziyor. Arka pencereyi izleyip Hitchcock tekniğine hayran olduktan sonra bunu da izledim ve çok beğendim. Gerilimi ve kaliteyi arayanlara önerimdir. Facial expressionslar, müzikler ise çok çarpıcı ve yerinde. Çok net ve temiz bir şekilde ilerliyor, merak unsurundan ziyade sunuluş şekliyle ön plana çıkıyor bana kalırsa,bu açıdan klasik polisiye ve gerilim filmlerinden ayrı bir yerde hitchcock filmleri. Ayrıca çoklu kişilik bozukluğu da gayet çarpıcı şekilde işlenmişi Velhasıl izleyin izlettirin. Daha sonra bu filmdeki ünlü Bates Motel adlı otelin aynı adla dizisi çekildi ve kahramanın kafayı nasıl kırdığı anlatıldı çok da tuttu çok da güzel oldu..
Etki alanı için ayrıca bkz: İlk YouTube fenomenlerimizden Bates motel pro . (yorekok age)
Ps. Reisin filmlerindeki kadınlar çok güzel

@researcher19

1 yıl önce

6 / 10

Film güzel, ama abartıldığı kadar değil. Aynı yıl çekilmiş "Peeping tom 1960" korku ve cinayet filmi daha iyi, izlerseniz anlarsınız.

@erdemtekin

1 yıl önce

Tam olarak Hitchcock! Sarkastik tiplemenle, boktan bi kitabı al, FİLM yap. Bu adam deha, yadsınamaz.

@filmist

1 yıl önce

8 / 10

Alfred Hitchcock kalitesi
gerilim film kategorisindeki başyapıt "psyco"
anthony perkins bakışlarıyla gerçek bir psikopat havası kattığı müthiş bir gerilim filmi 3 seri olarak devam eden psycho gerilim sevenlerin tereddütsüz izlemesi gerekn bir film
D

@deniz_agnostik

2 yıl önce

Unutulmazlar arasında yerini almış filmlerden birisidir. Sonradan çevrilen filmi ise ilkini tamamen aratmıştır.
D

@diaz

3 yıl önce

8 / 10

Hitchcock filmi ise düşünmeden oturup izle.filmin kurgusu, ses efektleri, oyunculuklar her haliyle mükemmel bir film gercektende..

@iamgzde

3 yıl önce

Alfred Hitchcock'tan yine şaşırtmayan kalitede bir görüş, Anthony Perkins'ten efsane bir oyunculuk. Çok fazla bir şey demeye gerek olmayan nadir Hitchcock filmlerinden.

@cevat

5 yıl önce

Bir hitchcock efsanesi, müzikleri ve gerilimiyle türünün güzel örneklerinden. Sürpriz son sevenler için de tam kendisi :)
O

@onrfilm

6 yıl önce

8 / 10

Keşke çekildiği dönemlerde izleme fırsatım olsaydı. Muhtemelen çok etkilenirdim. Ama onlarca bu filmin etkilerini gördüğüm filmden sonra bu filmi bu kadar geç izlediğime üzüldüm. SaygılarHitchcock...
B

@bbusraal

6 yıl önce

En son sahnede Norman Bates'in gülüşüne karışan kafatası bile yeter bence. Film güzel.
N

@nezlelikelebek

7 yıl önce

8.8 / 10

Gerilimin babası Alfred amcadan bir başyapıt...Olağanüstü..

@asdf_13

8 yıl önce

8.6 / 10

Film hakkında merak ettiğim bir sorunun cevabını vikipedide buldum. Merak edenler için buraya da yazayım;

Hitchcock filmi siyah beyaz çekmesinin nedenlerinden birinin, renkli çekildiği takdirde bir gerilim filminden çok kanlı bir korku filmi görünümünde olacağı endişesini taşıması olduğunu belirtmişti. Asıl neden ise filmi mümkün olduğunca ucuza mal etmek istemesiydi. Ona göre siyah beyaz çekilmiş ucuz B-film'ler gişede çok iş yapıyorsa, yine siyah beyaz çekilmiş, ucuza mal olmuş ama kaliteli bir film kimbilir nasıl bir gişe yapardı. Nitekim tahmininde yanılmadı ve 1 milyon doların altında bir maliyetle tamamlanan film tam 40 milyon dolar hasılat yaptı.

Ayrıca bu film klasik dönem amerikan sinemasından modern dönem amerikan sinemasına geçiş olarak kabul edilir. Vertigo ile birlikte ustayı usta yapan filmdir. Kesinlikle izlenmelidir.
D

@doris

8 yıl önce

Hitchcock'un bu filminde sembolik olarak güzel örnekler bulunur; misal filmdeki sapık nasıl bir kafes içinde olduğunu, yaptığı içi doldurulmuş kuşları saklar, hapseder oysa ki kafesteki en büyük ve en canlı kuş kendisidir. Film boyunca kuş gibi yürür, kuş gibi yer. Aslında kendi kafesini, kendi yaratmıştır. Filmin birçok sahnesinde suratının yarısının aydınlatılması, karakterdeki iyi ve kötü yanı sergilemek için kullanılmıştır, yanlış bir karar verdiği zaman karakter karanlık tarafa doğru yürür. 45 saniyelik meşhur duş sahnesinde 70 ayrı kamera kullanılmıştır. Bu da Hitchcock'un mükemmelliyetçiliğini belli eder. Alfred Hitchcock'un cameo rolleri, onun bir imzası haline gelmiştir. Filmde de 7. dakikada Marion'un ofise girdiği sahnede ofisin dışında, pencerenin kenarındaki kovboy şapkalı adam olarak görülür. Filmin en vurucu sahnesi, son sahnedir. Masum yüzlü psikopatımızın o gülüşü beni derinden etkilemişti.
N

@nezlelikelebek

8 yıl önce

8.8 / 10

Büyük ustadan bir başyapıt...İzlemeyen gerilim filmi seyrettim demesin....

@strangelove

8 yıl önce

8.5 / 10

bir yerde okumuştum, bu filmden sonra amerika'da duş satışlarında ciddi bir düşüş olmuş.
SPOILER

Sapık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sapık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sapık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL