7.6

45 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (38.537 OY)

KONUSU
İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman işgali altında bulunan Polonya’da yaşam, Nazi’lere karşı olan herkes için oldukça zordur. Polonya’nın Nazi’lere direnişine çok ciddi şekilde zarar verebilecek bir casusun Alman’lara bilgi ulaştırmadan bir an evvel engellenmesi gerekmektedir. Joseph Tura ve karısı ... Devamı
İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman işgali altında bulunan Polonya’da yaşam, Nazi’lere karşı olan herkes için oldukça zordur. Polonya’nın Nazi’lere direnişine çok ciddi şekilde zarar verebilecek bir casusun Alman’lara bilgi ulaştırmadan bir an evvel engellenmesi gerekmektedir. Joseph Tura ve karısı Maria’nın başını çektiği bir grup tiyatro oyuncusu, Nazi’lerle amansız bir mücadeleye girişirler.

Baskıcı rejimlerin sanata karşı müdahaleci tavrını başarılı bir şekilde anlatan film, Ernst Lubitsch imzalı. Filmin savaşın tüm vahşetiyle devam ettiği yıllarda çekildiğinin altını çizmeyi de unutmayalım.
Carole Lombard

Maria Tura

Jack Benny

Joseph Tura

Robert Stack

Lieut. Sta...

Stanley Ridges

Professor ...

Sig Ruman

Col. Ehrhardt

Tom Dugan

Bronski

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kumcular

1 ay önce

9.4 / 10

Şehirlerine gelen casusu alt etme işi yerel bir tiyatro grubuna düşerse olabilecekler anlatılıyor.
II. Dünya Savaşı devam ederken çekilmiş, nazilerle dalga geçen cesur ve komik bir film. Hikaye ve kurgusu çok iyi, diyologlar espriler oyunculuklar herşey başarılı.

@faj

9 yıl önce

yaşından beklenmeyecek kadar enerjik ve espritüel bir film. film hakkında verilebilecek en ilginç bilgi yapım yılı yani 1942. bunun nesini ilginç bulduğum ise filmin konusunda gizli. 2. dünya savaşını anlatan bir filmin en olmayacak zamanda yani 2. dünya savaşı sürerken -hemde tam ortasında- çekilmesi gerçekten ilginç. film neresinden tutarsan tut çok iyi bir film. bir komedi filminin bir yandan abartı sanatını bu kadar tasarruflu kullanarak öte yandan yaşanabilirlikle olan bağını asla kaybetmeyerek sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olması çok ilginç. filmimiz nazilerin polonyaya saldırmasından hemen öncesinde başlıyor. varşovanın en iyi tiyatro grubu ve onun birbirinden orijinal çalışanları biz izleyicileri düpedüz eğlendirirken hikayeye savaş dahil oluyor. o anda filmin akışının değişeceğini zannediyorsunuz ama beklediğinizin aksine eğlence devam ediyor. fakat eğlenme eyleminin kendisi bir anlam kaymasına uğruyor. önceleri hay
... Devamı
yaşından beklenmeyecek kadar enerjik ve espritüel bir film. film hakkında verilebilecek en ilginç bilgi yapım yılı yani 1942. bunun nesini ilginç bulduğum ise filmin konusunda gizli. 2. dünya savaşını anlatan bir filmin en olmayacak zamanda yani 2. dünya savaşı sürerken -hemde tam ortasında- çekilmesi gerçekten ilginç. film neresinden tutarsan tut çok iyi bir film. bir komedi filminin bir yandan abartı sanatını bu kadar tasarruflu kullanarak öte yandan yaşanabilirlikle olan bağını asla kaybetmeyerek sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olması çok ilginç. filmimiz nazilerin polonyaya saldırmasından hemen öncesinde başlıyor. varşovanın en iyi tiyatro grubu ve onun birbirinden orijinal çalışanları biz izleyicileri düpedüz eğlendirirken hikayeye savaş dahil oluyor. o anda filmin akışının değişeceğini zannediyorsunuz ama beklediğinizin aksine eğlence devam ediyor. fakat eğlenme eyleminin kendisi bir anlam kaymasına uğruyor. önceleri hayatlara bir sos kıvamında eklenen eğlence savaş borazanlarının çalınmasıyla beraber bir hayatta kalma biçimine dönüşüyor. savaş başladıktan sonra da erkekler karılarını kıskanıyor, pot kırıyorlar, laf oyunlarıyla birbirlerini alt ediyorlar ama artık bir davaları oluyor insanların. varşovanın en kendini beğenmiş sanatçıları tek yürek oluyorlar ve düşmanı kahkahalarıyla alt ediyorlar.

mizah sosundan nasibini almamış bir dram filmi asla en iyilerden olamaz. tabi filmimizde mizah sosu fazlaca yer alıyor ama bu durum içeriğindeki acı biberlerin tadını almamızı engellemiyor. film bir ip cambazı edasıyla akıyor. birden fazla türe ev sahipliği yapan filmlerde genelde ufak kazalar olur, her birinin kendine özgü sınırları olan türler birbirlerine ufak zararlar verirler, fakat filmde taşınan hiç bir yumurta kırılmıyor ve o yumurtalar filmin sonunda afiyetle midenize ulaşıyor. tabiki iyiler kazanıyor, belki burada film doğal olmayan bir manevra yapıyor, ama yıl 1942 ve insanların buna ihtiyacı var. iyiler kazansın da varsın film olsun diyorsunuz. çünkü filmleri hayalleri olan insanlar yazar.
SPOILER

Olmak ya da Olmamak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Olmak ya da Olmamak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Olmak ya da Olmamak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL