7.4

133 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (51.381 OY)

KONUSU
Bastırılmış cinselliği yüzünden hem özel yaşamında hem de işte dışlanan Belçikalı Carol (Catherine Deneuve), Londra’da beraber oturduğu kız kardeşinin evli sevgilisiyle tatile çıkmasının ardından evde tek başına kalır. Carol, korkularına teslim olur ve hayalle gerçekleri ayıramadığı dünyasında tamam ... Devamı
Bastırılmış cinselliği yüzünden hem özel yaşamında hem de işte dışlanan Belçikalı Carol (Catherine Deneuve), Londra’da beraber oturduğu kız kardeşinin evli sevgilisiyle tatile çıkmasının ardından evde tek başına kalır. Carol, korkularına teslim olur ve hayalle gerçekleri ayıramadığı dünyasında tamamen çözülür.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mehmetm

1 yıl önce

gerçekten çok güzel filmdi, polanski sinemanın ne olduğunu bilen yönetmenlerden

@mamcici

5 yıl önce

8.2 / 10

Duvarda, yerde her yerde çatlaklar. Korunaklı ve güvende hissetmemiz için ördüğümüz (hapishaneler ve okullar hariç :)) duvarlardan oluşan kırıklar. Çatlaklardan sızan tiksinti. O aile resmindeki korkulu bakış kime? Erkek bedeninden ve dokunuşundan hatta erkeğe ait her objeden duyduğu tiksintinin kaynağına mı? Yaralı kadınlar için yakılan sessiz bir ağıt gibi film. Polanski; büyüksün. Deneuve; şahanesin.

@normajeane

5 yıl önce

9.6 / 10

Carol karakteri daha iyi nasıl oynanabilirdi ki?Catherine Deneuve müthiş bir oyunculuk sergilemiş. Psikolojik gerilim anlamında kesinlikle en iyi filmlerden.
C

@ciuv

8 yıl önce

Aslında filmin adı Ustura Carol olacakmış ama paramount pictures kabul etmemiş.
D

@doris

8 yıl önce

Apartman Üçlemesi'nin ilk filmi. Rosemary'nin Bebeği ve Kiracı gibi pek çekemedi beni.
V

@volk

8 yıl önce

9.8 / 10

Polanski'nin apartman üçlemesinin ilk parçası olan Tiksinti, üçüncü parça olan The Tenant için bir referans niteliğinde. Catherine Deneuve'ün olağanüstü oyunculuğu dışında bana göre üçlemenin en zayıf halkası olsa da mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Apartman üçlemesini dolayısıyla Repulsion'ı şiddetle tavsiye ederim. İyi seyirler.

@basribabam

9 yıl önce

6 / 10

Be birader; bu kadar mı yavaş olur, bu kadar mı ağır-aksak olur bir film?

Öldürmek maksadıyla mum altlığını adama adeta ağır çekimde vuruyor Catherine bacım. O kadar diyeyim ben size.

Ha, ensest sonucu cinsellikten soğumuş, psikolojisi rahatsız bir kızın dramını-sanrılarını ve sonunda sıyırışını iyi vermiyor mu? Veriyor. Filminfinal sahnesinde fotoğraftaki kızın gözleri etkili bir son yaratmıyor mu? Yaratıyor. Ama yine de çok yavaş, aşırı yavaş...

Yavaş olsun, ağır-aksak ilerlesin; yeter ki sanat filmi olsun diyorsanız; buyrun size "sanat filmi."

Yok hacım, film dediğin azcık hareketli olacak, ben sıkılırım yavaş filmden diyorsanız; kesinlikle sıkılacaksınız...

@wickerpark

10 yıl önce

Genellikle bu türe hizmeten yada benzer senaryolara ev sahipliği yapan korkutucu köşkler, villalar vs. olmadanda sıkı bir gerilim filmiyle karşımızda Polanski, bu anlamda mekan olarak sade bir apartman dairesini kullandığınıda söylemek lazım.. Korku furyasında son yıllarda başı çeken genç kız yada kadın karakterlerin doğaüstü yaratıklardan daha ilgi çekici olduğunu söylemekte yanlış olmaz.. Özellikle insan psikolojisi üzerinden giderek çıkarılan malzeme hayret verici biçimde işleniyor, birtakım cinsellik sorunları sonucu meydane gelen Carole'un ürpertici halleri ve beklenmedik hareketleri ile yön verdiği gidişat hiçte sağlam değil.. İşleniş bakımından oldukça bağlayıcı yani tek karakter üzerinden, bir apartman dairesinde keşfedilen gotik ortam neticesinde izlenmeye değer içeriğinde herzaman karşınıza çıkamayacak ortam ve yapıya sahip...puan/ 7.8

@gadnokopele

10 yıl önce

10 / 10

Polanski' nin yeteneğinin zirvesinde olduğu dönemden, kaçırılmaması gereken nadir bir parça.

@daw

11 yıl önce

Filmin ilk yarısında sıkılsamda yönetmenin kalitesi filme oldukça belirgin bir vurgu yapmış. İkinci yarısında ise olaylar açığa kavuşmaya başlıyor ve metaforlar gayet başarılı sonuçlar veriyor. Filmi ilk yarım saatiyle değerlendirmeyip sonuna kadar seyreden, yönetmen filminden hoşlanan seyircilere hitap eden bir film. Belki Polanski'nin en iyi filmi diyemem ama yine de başarılı bir film.
SPOILER

Tiksinti filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tiksinti filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tiksinti filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL