7

322 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (184.900 OY)

KONUSU
Bir matematik dehası olan Max sorunlu bir kişiliğe sahiptir ve insan hayatının belki de en önemli buluşuna ulaşmak üzeredir. Son on yıl boyunca sayısal olarak tabiatın bir kodlanma sistemine sahip olduğunu keşfetmiş fakat bunu çözmeyi başaramamıştır. Her şey ama her şey onu bir tek sonuca götürmekte ... Devamı
Bir matematik dehası olan Max sorunlu bir kişiliğe sahiptir ve insan hayatının belki de en önemli buluşuna ulaşmak üzeredir. Son on yıl boyunca sayısal olarak tabiatın bir kodlanma sistemine sahip olduğunu keşfetmiş fakat bunu çözmeyi başaramamıştır. Her şey ama her şey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulaştığı sonuç onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir. Bulduğu sır için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalıdır. Max zincirin ilk halkası olan kodu kırmayı deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

2 ay önce

6 / 10

Filmin adı Fi olmalıymış. Max, bir borsa şirketi çalışanıdır ve sayılarla son derece içil dışlıdır. Hayatta herşeyin matematikle açıklanabileceği savı üzerinden yaşamaktadır ve 216 haneli efsanevi bir rakamı bulmanın eşiğindedir. bu yolda aklını yitirmiş Robeson'un tüm uyarılarına rağmen kendi şizofrenik karakterinin getirdiği tüm tartışmalar içerisinde bu sayının peşinden gider.

Film, belki yönetmenin ilk filmi diye bir tık yüksek puan tutulmuş çünkü genel açıdan baktığımda öyle vauv dedirten bir yapıya sahip değil. Daha çok saplantılı bir kişiliği izliyorsunuz. Hatta bu saplantının boyutu, ben o yüce kişiyim deme seviyesine kadar ulaşmaktadır. Ve son olarakta bize "e noldu şimdi" dedirten bir kareyi gösterip güle güle diyor. Ortalama bir filmden öte bulamıyorum.

@positivist

1 yıl önce

9.1 / 10

Bunca zaman neden izlemedim diye dövünüp duruyorum. İlk film olması nedeniyle övgüyü hak ettiği yazılmış ama film başyapıt. Düşünsel açıdan bu kadar doyurucu bir film izlemedim uzun zamandır. Düşünsel doygunluğu kurgu ve estetikle de destekleyen bir film olması daha da önemli.
Filmin ismi neden pi hiç alakası yok denmesi çok anlamsız. Mandelbrot kümesine göz atmakta fayda var. Max’in tekrarladığı her yerde patternler var Mandelbrot ile anlamlı. Mandelbrot kümesi geometrik açıdan bu patternleri gösterir. Mandelbrot fraktalının üzerindeki her pattern fibonacci serisindeki sayıları verir. Bingo! Pi de burada anlam kazanıyor. Bu seri de altın oranı verir zaten. Buna ek olarak Max her yerde spiraller var der. Pi yine önümüzde. Spiral denince benim aklıma DNA geldi. DNA’dan evrene her yerde spiraller var. Max’in parkta ağaçları izlemesi de bilinçli bir sahne. Ağaç yapraklarının dizilişinin de bir patterni vardır. Yaprak diverjansı ile ağaçl
... Devamı
Bunca zaman neden izlemedim diye dövünüp duruyorum. İlk film olması nedeniyle övgüyü hak ettiği yazılmış ama film başyapıt. Düşünsel açıdan bu kadar doyurucu bir film izlemedim uzun zamandır. Düşünsel doygunluğu kurgu ve estetikle de destekleyen bir film olması daha da önemli.
Filmin ismi neden pi hiç alakası yok denmesi çok anlamsız. Mandelbrot kümesine göz atmakta fayda var. Max’in tekrarladığı her yerde patternler var Mandelbrot ile anlamlı. Mandelbrot kümesi geometrik açıdan bu patternleri gösterir. Mandelbrot fraktalının üzerindeki her pattern fibonacci serisindeki sayıları verir. Bingo! Pi de burada anlam kazanıyor. Bu seri de altın oranı verir zaten. Buna ek olarak Max her yerde spiraller var der. Pi yine önümüzde. Spiral denince benim aklıma DNA geldi. DNA’dan evrene her yerde spiraller var. Max’in parkta ağaçları izlemesi de bilinçli bir sahne. Ağaç yapraklarının dizilişinin de bir patterni vardır. Yaprak diverjansı ile ağaçların da gelişigüzel yapraklanmadığı keşfedildi. Film bilimsel açıdan beni mest etti. Bilimselliği Torah ve borsa ile çeşitlendiriyor Aronofsky. Numeroloji Sol’ün dediği gibi sahte bilim. İlgilenmeye başlayınca sanki her şey anlamlıymış gibi geliyor. Forer etkisi bu da. Filmde sürekli duyduğumuz ilk bilgisayarlar oda büyüklüğündeydi sözündeki bilgisayardan vardı. Bug kavramının nereden çıktığını da filmde göstermiş yönetmen. Her şeyiyle bayıldığım bir film oldu. Max’in delirmediğini bir hastalığı olduğunu görmemiz de içimi rahatlattı. Finalde Jenna’nın sorduğu işlemin sonucu da pi sayısıydı.

@hanimbarman

3 yıl önce

Bilmeyene tamam da bilene de işkence bu matematik

@leyla_gelenx

3 yıl önce

Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olduğu için kötü diyemeyeceğim fena değil. İlk baş filmin süresini kısa bulmuştum ama izleyince iki saat gibi hissettim. Filmin ortasında aklıma pi sayısının 70000. basamağa kadar ezberleyen hintli arkadaş geldi :) Bu filmin tek rakibi bu arkadaştır sanırım. Mark Margolis’i Vincent Cassel’a çok benzettim. Film tekrar çekilse Sol karakterini o canlandırırdı.
K

@krok41

3 yıl önce

10 / 10

Eeee noldu şimdi diyeceğiniz bir sona sahip.Ciddi sıkıntılarınız varsa izlemenizi tavsiye etmem ama bana göre 10 no film olmuş.Oyuncu arkadaş baya baya yaşamış.

@hrarchon

4 yıl önce

Fibonacci dizilimlerden tut Pisagora ve Altın Orana kadar değiniyor. Siyah beyaz olmasını beğenmedim. En son matkapla kendi kafasını delen sözde dahi bir zırtapozu seyrettim.

@sibelgedik

5 yıl önce

Dünya pi günü kutlu olsun!

@sinemaseyircisi

6 yıl önce

10 / 10

Markette duyulan Bakara suresi 140. ayet

@berilakay

7 yıl önce

çok beyin yorucu, kafa karıştırıcı, anlaması sıkıntı bi film olmasının yanı sıra başrolün oyunculuğu gerçekten güzeldi. Yalnız dediğim gibi filmi izledikten sonra google'a "pi film analizi" yazmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

@selmass

8 yıl önce

7.1 / 10

beynim yandı. ama bu filmi anlamadığımdan zor anladığımdan falan değil filmin atmosferi öyle ki doğanın sırrının çözmeye çalışırken karakterin git gelleri ve gri tonlar başımı ağrıttı belki de bu filmi izleme zamanım yanlıştı herneyse, film darren aronofsky tarzına yakışır bir ilk film bence sürüklüyor da insanı ama sonundan şüpheliyim iyi miydi bilemedim yani. ama genel olarak iyiydi bence.

@giriftar

8 yıl önce

5 / 10

Yarım yamalak Kabala..Anlayana..Ama pek derdini anlatamamış ki aslında bunu nasıl anlatırsın o da var.Gri tonlar birazda minimalizm belki..Konu zor kabul.The Fountain'da belki biraz yaklaştı,tapınaknaki sır özellikle finaldeki Şambala göndermesiyle,olmadı, allahtan Rachel vardı..Noah filminde bi şeyler buluruz dedim o da olmadı.Ha gayret..

@enik_kral

10 yıl önce

''zihnin bir şeyi takıntı haline getirdiğinde,

diğer her şeyi elersin ve her yerde o şeyi görürsün''

yönetmen için uzun metraj bir ilk film olduğu düşünülürse aslında hiçte fena değil....

@strangelove

10 yıl önce

7.5 / 10

film beklediğim kadar anlaşılmaz çıkmadı aslında. filmin altmetnini bir kez farkettiğinizde zaten taşlar yerine oturuyor her sahnede. ancak denildiği gibi, final pek iyi değildi.

@delahoya

10 yıl önce

6.3 / 10

Yönetmen koltuğunda dev bir isim olunca izlemekte pek düşünmediğim bir film oldu açıkcası... 96'yılında çekilip 98' yılında Aronofsky tarafından günyüzüne çıkan bir film Pi...Kesinlikle etkileyici ve dahice bir film.Atmosferi ve film içinde çalan müzikleriyle geren ve bunaltan bir havaya sahip, migren nöbetleri sadece izlenmiyor,yaşanıyor bu filmde.Yalnız bende izledikten sonra soru işareti bulundurdu bu film matematik icat mı keşif mi ??? Neyse sadete gelirsek tabiatın kodlama sistemini sorgulayan arıza bir film arızalara duyrulur...

@arween

11 yıl önce

8 / 10

filmin konusu gayet açık ve net.ne ben bu filmi anladım deyip kendsiyle övünenlere ne de bu film zor film hazırlık yapın diyenlere bir anlam yükleyemedim :) evet izleyin derim.bir adamın hayatını yaşamın,evrenin matematiksel şifresini bulmaya adamasını,bu süreçte yaşadığı stresi konu alan filmdir.
SPOILER

Pi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Pi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Pi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL