7.3

152 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (181.689 OY)

KONUSU
Amerikalı ucuz roman yazarı Holly Martins, eski dostu Harry Lime’in çağrısı üzerine savaş sonrası Viyana’sına gelir. Gelir gelmez de arkadaşının bir trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Fakat göremediği arkadaşının sevgilisiyle tanıştıktan sonra, Lime’in kayboluş öyküsünü araştırmaya karar verir.

Gra
... Devamı
Amerikalı ucuz roman yazarı Holly Martins, eski dostu Harry Lime’in çağrısı üzerine savaş sonrası Viyana’sına gelir. Gelir gelmez de arkadaşının bir trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Fakat göremediği arkadaşının sevgilisiyle tanıştıktan sonra, Lime’in kayboluş öyküsünü araştırmaya karar verir.

Graham Greene’in kısa öyküsünün etkileyici ve unutulmaz bir uyarlaması. Tüm oyuncu performanslarının birbirinden etkileyici olduğu filmde, özellikle Orson Welles’in oyunu sinema tarihindeki yerini almıştır. Pek çok kaynağa göre İngiliz Sineması’nın en iyi filmi olarak kabul edilir. Atmosferi ile de kara film türünün doruk noktalarından birini sunar.
Joseph Cotten

Holly Martins

Alida Valli

Anna Schmidt

Trevor Howard

Major Call...

Orson Welles

Harry Lime

Paul Hörbiger

Karl the P...

Ernst Deutsch

'Baron' Kurtz

Erich Ponto

Dr. Winkel

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

2 yıl önce

8.6 / 10

The Third Man Film Noir türünün öncülerimden ve şu zaman da bile en iyilerinden Carol Reed yönettiği ve oynadığı filmde başrolde Orson Welles oynuyor ama ne oynuyor o atmosferi çok iyi anlamış ve ona göre araştırmacı ve sorgulayan bir yazarı canlandırıyor bu filmin görselliği bu yılda çıkan çoğu ana akım filmde daha iyi zaten Oscar'la taçlandırırmış bir tür sinaması olarak zamansız bir yapım.
H

@huseying

8 yıl önce

filmi çok beğendim.sonlardaki o tünellere o siyahın gölgenin şehrin güzel kullanışına bayıldım
J

@josephwhite

9 yıl önce

5.8 / 10

Viyana nın bugünkü halini bilenler için gerçekten güzel tarihi turistik bir film, ilk 250 de olması abes, ne kara filmler var ama 1949 yılında yapılmış olmasından dolayı haksızlık etmeyelim, denemişler ve o döneme göre olmuş ama şimdiye göre değil.

@asdf_13

10 yıl önce

9 / 10

II. Dünya Savaşından 4 yıl sonra Viyana sokaklarını bakmak, Martins ve Calloway gibi iki harika karakteri ve harika repliklerini izlemek çok zevkliydi.

Senaryonun 'zorlama mutlu aşk hikayesi' ile bozulmayıp olağanca gerçekçi tutulması da ender görülen özelliklerden.

Orson Welles'in oyunculuğu muhteşem olmasa da karizması yetiyor. Hele ilk gözüktüğü an ve gülümsemesi efsane oldu benim için.Anarşist ve yozlaşmış karakterinin muhteşem aforizmasını da unutmamak gerek;

"İtalya'nın Borjiyaların yönetiminde olduğu 30 yıl boyunca, savaş, terör, cinayet ve kıyım sürdü.Ancak aynı yerden Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Rönesans çıktı.

İsviçre'yse 500 yıl, kardeşlik, demokrasi ve huzur içinde yaşadı.

Peki, onlar ortaya ne koydular?

-Guguklu saat!"

Filmin tek eksiğinin sonundatünellerde geçen sahneler olduğunu düşünüyorum. Hem teknik yetersizlik hemde bu sahnelerin uzun tutulması yüzünden izlerken sıkıldığımı söylemeliyim.

@camerman

10 yıl önce

8 / 10

Filmin yarısına kadar bir olayın çözümünü beklerken bildik bir senaryo gibi hissediyorsunuz...ama ikinci yarısında sürprizlerle karşılaşınca filmin seyride değişiyor..orson welles'in kısa rolü bile filmin unutulmaz olmasına yetmiş..

@rashomon

11 yıl önce

Ne zaman bu filmin afişi yada yapılan bir yorumunu okusam bu başyapıt kategorisindeki filmi bir ben mi sevemedim diye düşünürüm.) Noir filmleri benim için candır canandır.) Ama, nedense bu filme bir türlü konsantre olamadım tek sebebide Müziği.İnanılmaz rahatsız edici ve gereksiz gelmişti.Bir gün tekrar izlemem gerekiyor galiba.

@cemal_erdem

11 yıl önce

8 / 10

Üçüncü Adam, Bu Silah Kiralıktır filminin ardından ilaç gibi geldi kesinlikle. Kurgusu, savaş dönemi vurguncularını anlattığı gizemli öyküsü, diyalogları, kadrajları, müziği bir harika. Orson Welles'in oyun gücünden etkilenmemek mümkün değil. Filmin sonlarındaki sahneler, kanallardaki kalabalık sekanslar çok iyi kotarılmış. İzlerken büyük keyif aldım.

@yorgun_nihilist

14 yıl önce

7 / 10

kara film serisinin doruk noktalarından birisi, hatta ingiliz sinemasının en iyi filmlerinden sayılsa da bana göre orta düzey bir alfred hitchcock filmiyle eşdeğerdir bu film.psycho,vertigo,rear window kadar iyi değil ama Strangers on a Train ayarında bir film.
SPOILER

Üçüncü Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üçüncü Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üçüncü Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL