Dünyalar Savaşı

(2005)

War of the Worlds

Film 1 Saat 56 Dk. Aksiyon, Macera ABD 1 Temmuz 2005

5.9

258 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.5 (457.097 OY)

KONUSU
İki çocuğuyla beraber hafta sonunu geçirirken gökyüzü aniden kararır ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir fırtına patlak verir. Gökyüzünde tuhaf şeyler olmaktadır. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra evinin yakınındaki kavşakta sıradışı bir olaya tanık olur. Toprağın aniden yarılmasıyla yeryüzün ... Devamı
İki çocuğuyla beraber hafta sonunu geçirirken gökyüzü aniden kararır ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir fırtına patlak verir. Gökyüzünde tuhaf şeyler olmaktadır. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra evinin yakınındaki kavşakta sıradışı bir olaya tanık olur. Toprağın aniden yarılmasıyla yeryüzünün derinliklerinden üç bacaklı çok büyük bir savaş makinesi ortaya çıkar ve görünürdeki herşeyi yakıp yıkmaya başlar.

Bu olay, uzaylıların dünyamıza saldırısının ilk hamlesidir. O andan itibaren herhangi bir gün gibi görünen günün akışı değişmiş ve bu sıradan insanlar hayatlarının en olağanüstü anlarını yaşamaya başlamıştır. Ray hemen harekete geçerek çocuklarını toparlar. Acımasız düşmanın gazabından kurtulmak için o bölgeden bir an önce kaçmaktan başka çareleri yoktur. Uzaylı istilacıların elinden kurtulmaya çalışan binlerce insanla beraber çıktığı bu amansız yolculukta vahşi doğa koşullarıyla mücadele ederken tek isteği iki çocuğunun hayatını kurtarabilmektir. Ancak nereye kaçarlarsa kaçsınlar tam bir güvenlik yoktur. Sevdiklerini kurtarabilmesi için Rayin elindeki tek gücü iradesidir.
Tom Cruise

Ray Ferrier

Dakota Fanning

Rachel Fer...

Justin Chatwin

Robbie Fer...

Tim Robbins

Harlan Ogilvy

Lenny Venito

Manny the ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@korsanadam

2 ay önce

5 / 10

Filme yatırım yapılmış ancak senaryo kötü. Tom abimiz çocuğunu 2 saat boyunca taşıyor. Sanki kızın bacağı kırıldı. Diğer ergen karakterimiz dünyanın halini görüyor ve bir şey yapmalı hey ne yapmalı hey uzaylıya taş atmalı diyerek allah allah diyerek 40 metrelik demir yığını uzaylıya saldırıyor. Babasını bacısını geride bırakarak. Hikaye sürükleyici ancak bağlanan sonla yok a... dedirtiyor. Neymiş biz virüslere bağışıklık kazanmışız ama gelen uzaylılar bunu akıl edememiş. Lan milyonlarca yıl önceden herifler şehrin göbeğine araçlarını park etmiş ya! Hadi onu geçtim o kadar uzak yoldan gel sen bir koruyucu elbise düşünme üstüne. Daha da güzeli bakteriler uzay aracının korunma kalkanını bozuyor hani milyonlarca yıl dünyada gömülü olan uzay araçlarının. Bu saçmalığın yönetmeni de Spielberg! Para harcayarak izlettiriyor yine de ne diyelim. Olmamış!

@hrarchon

1 yıl önce

5.9 / 10

"Virüsler dünyayı kurtardı" mesajı veren bir film. İzleyip izlememek sizin takdiriniz. Tavsiye ederim yada etmem diye bir şey söyleyemem.

@warmageddon

5 yıl önce

1 / 10

e yani yapacağınız işin

@free_style

7 yıl önce

Birisi bana uzaylıların zayıf noktasını anlatabilir mi? Nasıl oldu da koruma kalkanları birden yok oldu? İçinde iki tane el bombası patlayınca mı? Filmin son 20 dakikası filmi berbat ediyor!!!

@vfv

9 yıl önce

Filmin en güzel yanı başlangıç ve bitişi olarak düşünüyorum. Çünkü yönetmen Spielberg Dünyanın evrendeki yerini gösteriyor ve finalde yine buna benzer kendi içinde bir galaksi olan -belkide- hücreyi gösteriyor. Milyonlarca galaksinin oldugu ucsuz ve sonsuz bir evrende ne kadar önemsiz oldugumuzu gösterip sadece bu sonsuz evrenin insanlar için var olmadıgını görüyoruz. Peki diğer uzaylı istilası filmlerine nazaran abartıları var mı ? Bence roman uyarlaması oldugu unutulmamalı. Yönetmen başarısı romanı görselleştirmesinde saklı. Spielberg bu filmde bir kahraman yaratma çabasında değil. Bir ailenin uzaylıların istilası sırasındaki yaşam mücadelesini anlatıyor. Yönetmenin başarısının yanı sıra oyuncuların da gayet başarılı oldugunu düşünüyorum. Özellikle o dönemler küçük olan Dakota fanning bende yıllardır onu çok severim ve yaşına ragmen her filme müthiş performanslar gösterdiğini düşünürüm. Ayrıca filmin yaşattıgı Dramın yanı sıra gerilim
... Devamı
Filmin en güzel yanı başlangıç ve bitişi olarak düşünüyorum. Çünkü yönetmen Spielberg Dünyanın evrendeki yerini gösteriyor ve finalde yine buna benzer kendi içinde bir galaksi olan -belkide- hücreyi gösteriyor. Milyonlarca galaksinin oldugu ucsuz ve sonsuz bir evrende ne kadar önemsiz oldugumuzu gösterip sadece bu sonsuz evrenin insanlar için var olmadıgını görüyoruz. Peki diğer uzaylı istilası filmlerine nazaran abartıları var mı ? Bence roman uyarlaması oldugu unutulmamalı. Yönetmen başarısı romanı görselleştirmesinde saklı. Spielberg bu filmde bir kahraman yaratma çabasında değil. Bir ailenin uzaylıların istilası sırasındaki yaşam mücadelesini anlatıyor. Yönetmenin başarısının yanı sıra oyuncuların da gayet başarılı oldugunu düşünüyorum. Özellikle o dönemler küçük olan Dakota fanning bende yıllardır onu çok severim ve yaşına ragmen her filme müthiş performanslar gösterdiğini düşünürüm. Ayrıca filmin yaşattıgı Dramın yanı sıra gerilim dolu dakikaların fazla oluşu ve son bölümlerde aksiyonun arttıgını söyleyebilirim. Yanılmıyorsam 150 milyon dolar gibi müthiş bir bütçeyle yapılmış bu film ve gişede büyük bir başarı sayılabilecek 600 milyon dolar gibi sahane bir hasılat elde etmiş. Şunu da belirtmek gerek. Spielberg i sadece dev bütçeli filmlerin ismi olarak tanıyor insanlar ama o yönetmen çok kısıtlı imkanlarla bile mükemmel filmlere imza atmıştır hemde henüz teknolojinin bu boyutta olmadıgı yıllarda. Mesela 71 yapımı Bela(Duel) filmi çok başarılı bir filmdir ve sadece birkaç bin dolara yapılmış o dönem. 10/ 8.0
R

@robertbresson

9 yıl önce

Henüz avrupa sinemasıyla tanışmamıştım ve hatta sadece televiyonda çıkan filmleri ve çok nadir de bilgisayarı olan bir arkadaşımda film izleyebiliyordum. İşte o günlerde sokakta başıboş dolaşırken bir çocukla karşılaştım. Sonra çocuk çapkınlıklarından bahsetmeye başlayıp övündükçe övündü. Birden bana dönüp ''sevgilin var mı'' diye sordu. Ben de yok dedim. Bana dönüp şöyle dedi. ''Kadınlar kültürlü erkeklerden hoşlanır. Kendini geliştir biraz mesela film falan izle. Yeni bir film vardı neydi adı böyle uzaylılar falan var'' diye geveledi. ''Dilimin ucunda'' diye de ekledi. Ben de Dünylar Savaşı mı dedim. ''Heh evet'' dedi. ''Ben yengeni öyle tavladım''

İşte bu filmi böyle hatırlayacağım ve bu saçma ama komik anıyı bana yaşattığı için karantinaya almayacağım.

@bucar1

9 yıl önce

5 / 10

Net kötü, görsellik fena değil ama...
F

@frksntrk

11 yıl önce

1.1 / 10

steven spielberg sen sanırım baya baya salaksın ya
B

@batanga

13 yıl önce

sorunlu aileleri tekrar bir araya getirmenin tek yolu zannedersem dünyanın başına gelecek büyük felaketler. ne kadar felaket uzaylı istilası konulu film varsa alayında sorunlu ebeveyn-çocuk ilişkisi var. nasıl bir klişe ise artık 2012 den tutun dünyalar savaşına dünyanın durduğu günden tutun kehanete kadar hepsinde aynı klişe.

film için bişeyler söylemek gerekirse, efektleri oldukça sağlam, küçük oyuncularda dahil olmak üzere oyunculuklar iyi yalnız yenilmez armada gözüken uzaylıların aniden bu şekilde bertaraf edilmesi zevkini bir anda kaçırıyor filmin.

@babelfish

14 yıl önce

5 / 10

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

ben bunu kısa film olarak çekerdim ki.. şimdi bir baba ve kızı var, böyle sorunları var filan.. orası önemli değil gerçi, bu ayrıntı hayatımıza hiçbir şey katmayacak, uzaylıların da pek umrunda değil zaten.. neyse, sonra bir takım süper teknolojik uzaylılar dünyaya geliyor.. biz dostuz falan demiyorlar.. kan gövdeyi götürüyor.. sonra allahın işine bak, adamlar (uzay-adamları.. seksistim evet) domuz gribinden ölüyor.. bunların bir de su ile ölen akrabaları vardı (bkz: Signs), ama tehlike beklemedikleri yerden gelince mortu çekiyorlar.. babayla kızın/ailenin ilişkisi de (muhtemelen geçici olarak) iyileşiyor.. film de burada bitiyor.. nasıl? yüz puan bana bence..

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
Z

@ziyaklon

14 yıl önce

7.5 / 10

Verilen puanlar açısından hakkının yendiğini düşünüyorum. Özellikle şu aralar 8-9 verilen Avatar'la karşılaştırınca. Şimdi Avatar'ın bu filmden nesi iyi, oyunculuğu mu, efektleri mi, yönetmenliği mi, senaryosu* mu? Kesinlikle şişirilmiş Avatar'ın yanında daha iyi film.
*Ne olmuş yani, insanlık bile mikroorganizmaların varlığına 17. yy'da inanmadı mı, var diyenlere deli demedi mi? bunlar da uzaylı işte yapmış bi hata, ortama uyum sağlayamamış (uzaya çıkanları da gördük yok bilmem ne sendromu yok bilmem ne vurgunu) herkesi doğrasalardı daha mı iyiyidi?

@khresimos

14 yıl önce

8 / 10

dünyanın yok oluşunu konu edinen tüm filmlere hasta olduğum için bu filmi de keyifle izledim ve bilmem kaçıncı defa da oturup yine izlerim. insanoğlunun dışardan gelen tehditler karşısında çaresiz kalışını ve sürekli bir kaçış halinde olmasını izlemek oldukça keyifli oluyor.

zannımca filmi tek çekilmez kılan unsur başrolde tom cruise'un olmasıdır. daha filmin başlamasıyla o kendinden emin gülüşü, yürüyüşü ve küçük dağlar ne demek dünyadaki tüm dağları hatta dünyaları ben yarattım hareketleri mide bulandırıcı. evet sevmiyorum bu adamı.

film oldukça eğlenceli ama. bu akşam yine oturup izleyeceğim:)

@consuela

15 yıl önce

1 / 10

Kesinlikle gülünç ve berbat bir film.

Steven Spielberg bile Tom'un oyunculuğuna etki edememiş :D
A

@apothekepharmac

15 yıl önce

6.6 puan almasi bence surpriz, kurgusu, filmin bitis sekli o kadar sacma ki, kamera sakasi yapiliyor zannettim. tam anlamiyla fiyasko izleyici acisindan.
SPOILER

Dünyalar Savaşı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dünyalar Savaşı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dünyalar Savaşı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL