6.6

82 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (66.274 OY)

KONUSU
Parlak bir tıp öğrencisi olan Henry Frankenstein’ın ölmüş insan parçalarından yeni bir canlı insan yaratmak gibi bir saplantısı vardır. Issız bir tepedeki taştan bir şatoya çekilerek, gözlerden uzak bir şekilde çalışmalarına başlar. Ona akıl sınırlarını zorlayan çalışmalarında kambur ve kötücül asis ... Devamı
Parlak bir tıp öğrencisi olan Henry Frankenstein’ın ölmüş insan parçalarından yeni bir canlı insan yaratmak gibi bir saplantısı vardır. Issız bir tepedeki taştan bir şatoya çekilerek, gözlerden uzak bir şekilde çalışmalarına başlar. Ona akıl sınırlarını zorlayan çalışmalarında kambur ve kötücül asistanı Fritz eşlik etmektedir.

Sonunda dünyadaki yaşamında kaynağı olduğuna inandığı atmosferdeki elektrik akımını kullanarak hilkat garibesi canavarına hayat vermeyi başaran Henry Frankenstein ne yazık ki mutlu olamayacaktır. Zira Fritz’in yaratık için bir suçlunun beynini bulmuştur. Ne yazık ki Henry’nin bu sebeple zindana kapatacağı yeni hayat bulmuş yaratık da pek mutlu sayılmaz. Fritz’in eziyetlerine dayanamayan yaratık bir gün zalim kamburu öldürerek kaçar.

Mary Shelley’in meşhur romanının bu ilk beyazperde serüveni 1931’e dek giden bir siyah beyaz film. Boris Karloffyaratığı unutulmaz bir şekilde canlandırdığı yapımı sonradan Frankenstein’ın Gelini ardından da Frankenstein’ın Oğlu takip edecektir.
Colin Clive

Dr. Henry ...

Mae Clarke

Elizabeth

John Boles

Victor Moritz

Boris Karloff

The Monster

Edward Van Sloan

Dr. Waldman

Frederick Kerr

Baron Fran...

Lionel Belmore

Herr Vogel...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@linquter

10 ay önce

7.5 / 10

Gerek dekor ve makyajlarıyla gerek oyunculuklarıyla gerekse Frankenstein’ın canavarının yarattığı gerilimle etkileyici bir film. Kitabını okumuş biri olarak uyarlama sırasında hikayenin hiçe sayıldığını belirtmeliyim. Güzelim kitabı hiç etmişler filmde. Fakat film olarak zamanını da göz önünde bulundurursanız başarılı.
V

@volk

7 yıl önce

1 / 10

Yönetmen uyarladığı esere karşı çok saygısız davranmış. En başta tanrı olmaya soyunan doktorumuzun ilk ismi Victor, Henry değil. Neden bir insan yaratmak istediği sorusunun cevabını ise filmde bulamıyoruz. Oysa ki 1930 tarihli bu uyarlamadan tam 64 yıl sonra Kenneth Branagh tarafından çekilen bir başka uyarlama da Victor Frankenstein çok sevdiği bir insanı kaybetmiş, bu sebeple doktor olmuş tur. Ölümü yenmek ister. Ölüm onun gözünde alt edilmesi gereken bir düşman dır. Yani temel de tanrı olmak değil dir amacı. Bu saygısızlığı bağnaz amerikan milliyetçiliğine bağlıyorum ben. Eserin felsefik boyutunu ve içerdiği dini göndermeleri bir kenara atıp "Almanlar kötüdür" ü perdeye yansıtmayı amaç edinmiş olduğunu düşünüyorum. Mekan tasarımı içler acısı, oyunculuklar ahmm.. aslında oyunculuk diye bir şey yok ortada doğruyu söylemek gerekirse. Senaryo ise başta belirttiğim yanlışların üzerine inşa edilmeye çalışıldığı için dramatik altyapıyı sağl
... Devamı
Yönetmen uyarladığı esere karşı çok saygısız davranmış. En başta tanrı olmaya soyunan doktorumuzun ilk ismi Victor, Henry değil. Neden bir insan yaratmak istediği sorusunun cevabını ise filmde bulamıyoruz. Oysa ki 1930 tarihli bu uyarlamadan tam 64 yıl sonra Kenneth Branagh tarafından çekilen bir başka uyarlama da Victor Frankenstein çok sevdiği bir insanı kaybetmiş, bu sebeple doktor olmuş tur. Ölümü yenmek ister. Ölüm onun gözünde alt edilmesi gereken bir düşman dır. Yani temel de tanrı olmak değil dir amacı. Bu saygısızlığı bağnaz amerikan milliyetçiliğine bağlıyorum ben. Eserin felsefik boyutunu ve içerdiği dini göndermeleri bir kenara atıp "Almanlar kötüdür" ü perdeye yansıtmayı amaç edinmiş olduğunu düşünüyorum. Mekan tasarımı içler acısı, oyunculuklar ahmm.. aslında oyunculuk diye bir şey yok ortada doğruyu söylemek gerekirse. Senaryo ise başta belirttiğim yanlışların üzerine inşa edilmeye çalışıldığı için dramatik altyapıyı sağlam kuramıyor. Kurgusu çok kötü yapılmış. Sahneler arası geçişlerde kopukluklar var. Oradan oraya ışınlanıyor karakterler adeta. Filmleri yapıldıkları yıla bakarak değerlendirme huyum yoktur ama madem ki alman düşmanlığı söz konusu o zaman şunu da söylemeden geçmeyelim. James Whale’in bu şaheserinden sadece bir yıl sonra çekilen M-Bir şehir katilini arıyor sinemasal açıdan bugün için bile muhteşem bir eser dir. Ve evet bir Alman yapımı dır. Kötü bir film. Beğenmedim tavsiye etmiyorum.
D

@doris

7 yıl önce

Yapım yılına nazaran gerek görsellik açısından, gerekse oyunculuk açısından güzel buldum filmi.

Boris Karloff nam-ı diğer William Henry Pratt'ın Frankenstein tiplemesi harikaydı, o makyaj, bakışlar, sesler... mükemmeldi. Colin Clive ve Mae Clarke birbirlerine bu kadar yakışamazdı.

Göl kenarında çiçek veren küçük kız ile oynaması ne kadar da hoştu. Aslında içinde iyiliği barındırdığını ama gelişmemiş bir beyni olduğu o sahnede ortaya çıkıyordu. Bunu çiçek sanıp kızı da göle atmasından anlıyoruz.

@sebo

8 yıl önce

Bu filme korku ya da gerilim filmi demek çok zor. 1931 yılı da sizi şaşırtmasın. Filmde göze batan kusurlar yok.

@tutaste

10 yıl önce

8.5 / 10

İzlediğim en iyi Frankenstein filmiydi. Çok bilindik bir hikaye olunca insan başka şeylere daha çok dikkat ediyor film boyunca. Bence çok iyi görselleştirilmiş hikaye. 2000'lerin Van Helsing gibi vampir filmlerine kukla oyuncu gibi katılır olmuştu Frankenstein. Gözüm gönlüm açıldı izleyince.

Sesli filmlere geçişin hala sürdüğü bir dönemde çekildiğinden sette çıkan her ses acayip bir şekilde duyuluyor. Lakin bu durum ayrı bir hava katmış. Daha da geriliyor insan.
SPOILER

Frankenstein filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Frankenstein filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Frankenstein filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL