6.9

107 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (67.418 OY)

KONUSU
"La Dolce Vita", Roma şehir yaşantısının modern yozluğunu ve sofistike ahlak çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatır. Genç gazeteci Marcello Rubini gerçek bir eser yaratmanın düşüyle yaşar; ancak çalıştığı bulvar gazetesinin ona sağladığı para ve prestijden de va ... Devamı
"La Dolce Vita", Roma şehir yaşantısının modern yozluğunu ve sofistike ahlak çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatır. Genç gazeteci Marcello Rubini gerçek bir eser yaratmanın düşüyle yaşar; ancak çalıştığı bulvar gazetesinin ona sağladığı para ve prestijden de vazgeçemez. Günlerini Roma’nın en şık caddesi Via Veneto’da, bir sonraki skandalın peşinde koşarak geçirir.

Filmde Marcello’nun yedi günü ve gecesini, birlikte olduğu farklı kadınlarla ilişkilerini, arka planda 1960’ların gençlik ve heyecanıyla kaynayan Roma sokakları ve sosyete yaşantısından kesitlerle izleriz. Marcello seks, içki, partiler ve alemlerle dolu bir dünyada savrulurken bile aslında haz almadığı bu "tatlı hayat"ı sonuna kadar yaşamaya devam eder. Onunki ruhsuz ve heyecansız bir varoluştur.

İtalyan sinemasının ilk 3,5 saatlik filmi olan "Tatlı Hayat" gösterime girmesiyle birlikte büyük skandallara ve polemiklere yol açmış, Vatikan tarafından yasaklanmaya çalışılmış, halk tarafından kucaklanmıştır.

Fellini "Tatlı Hayat"ı yaratırken hiçbir ahlaki ya da eleştirel kaygı taşımadığını, tek amacının şartlara rağmen yaşamın kendine özgü, yumuşak bir akışı olduğunu anlatmaya çalıştığını söylemiştir. Başka bir deyişle, eleştirmenleri ve gazetecileri hayal kırıklığına uğratma pahasına da olsa, bilinçli bir ironi sergilememiş ve tatlı hayattan çok hayatın tatlılığından bahsetmek istemiştir.

Fellini, "Tatlı Hayat" filmiyle hem ticari hem de sanatsal başarı kazanmıştır. Film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve New York Film Eleştirmenleri Birliği’nin En İyi Yabancı Film ödüllerine layık görülmüş, En İyi Kostüm dalında Oscar Ödülü almıştır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@luis_bunuel23

3 yıl önce

bu filmin çıkış hikayesi 1958 de romada verilen gerçek bir partiye dayanıyordu fellinide o partideymiş skandalı yapan ise ermeni asıllı türk vatandaşı bir kadındı.partide çırıpçıplak soyunmuş ve fotografı gazeteye çıkmış italyada baya gündem olmuş o dönemde.

@sinemapuan

6 yıl önce

7.9 / 10

Filmin uzunluğuna ve siyah beyaz renklerine aldanıp izlemeyecek olanlara tavsiyem, bu filmi izlemeden ölmemeleri gerektiğidir. İnsanın ağzında tat bırakan, zevkli ve karizmatik bir film. Fellini ustayı bana sevdiren bir başyapıt olduğunu söyleyebilirim.

@betulkars

9 yıl önce

Fazlasıyla İtalyan olan film için bana ilginç gelen şu bilgileri sizinle de paylaşmak istedim:

"Marcello'yla beraber skandal peşinde koşan Paparazzo birçok dile 'paparazzi' termimin yerleştirmiş, filmin adı ise 'lüküs hayat' kavramıyşa eşdeğer kullanılmıştır.

Ayrıca Roma şehrinin filmde çizilen portresi yüzünden Vatikan ve İtalyan Katolik partisi filme şiddetle karşı çıkmıştır."

@khresimos

10 yıl önce

7 / 10

’ölmeden önce izlemeniz gereken filmler’ listeleri kombinasyonunun vazgeçilmez filmlerinden olmasına karşın hem sözlükte hem de sitemizdeki ilgi azlığının nedenini bir türlü anlayamadığım bir film olmuştur kendisi.

yine de dilim döndüğünce hakkındaiki kelam etmek isterim:

film oldukça ağır ilerlemekte ve uzun sürmekte. dolayısıyla izlerken biraz ara verme isteği uyandırmadı değil. ben filmi gün içerisinde iki ayrı zamanda bitirebildim.

senaryo olarak aslında belki de henüz yozlaşmadığını düşündüğümüz eski zamanların -60ların- yozlaşmış dünyasını, sosyetesini ve anlayışını ortaya koyar.

filmin kahramanı gazeteci Marcello sakin, entellektüel edebiyat dünyası ile gayet hareketli ve kısmen daha sığ sosyete dünyası arasına sıkışmış bir karakterdir. her ne kadar işi sosyete dünyasının içinde olmasını gerektiriyorsa da arkadaşı Steiner’in dünyasına girdiği zaman ona özenir ve kendisini yazmaya verir
... Devamı
’ölmeden önce izlemeniz gereken filmler’ listeleri kombinasyonunun vazgeçilmez filmlerinden olmasına karşın hem sözlükte hem de sitemizdeki ilgi azlığının nedenini bir türlü anlayamadığım bir film olmuştur kendisi.

yine de dilim döndüğünce hakkındaiki kelam etmek isterim:

film oldukça ağır ilerlemekte ve uzun sürmekte. dolayısıyla izlerken biraz ara verme isteği uyandırmadı değil. ben filmi gün içerisinde iki ayrı zamanda bitirebildim.

senaryo olarak aslında belki de henüz yozlaşmadığını düşündüğümüz eski zamanların -60ların- yozlaşmış dünyasını, sosyetesini ve anlayışını ortaya koyar.

filmin kahramanı gazeteci Marcello sakin, entellektüel edebiyat dünyası ile gayet hareketli ve kısmen daha sığ sosyete dünyası arasına sıkışmış bir karakterdir. her ne kadar işi sosyete dünyasının içinde olmasını gerektiriyorsa da arkadaşı Steiner’in dünyasına girdiği zaman ona özenir ve kendisini yazmaya verir. bir sahil ka sabasına gider ve konsantre olmaya çalışır. yani kahramanımızın iki ayrı dünyası vardır ve bu dünyalar arasında gel gitler yaşar.sosyete dünyasında kadınlar arasındaki tanınmışlığı ile aslında bir şekilde sadık kalmak istediği nişanlısı da bu iki ayrı dünyaya vurgu yapar. ancak kendisi için kırılma noktası, çok görüşmemesine karşın örnek aldığı, yaşamına özendiği arkadaşı steiner’in kendisini ve iki çocuğunu öldürmesiyle yaşanır. evine vardıktan sonra arkadaşının üstü örtülürken ona son bir bakışı vardır ki sanki marcello’nun iki dünyasından biri olan edebiyat dünyasına hüzünlü gözlerle son bir kez bakıp veda ettiğini düşündürür. zira bu sahneden sonra da marcello’yu kendisine bir yol çizmiş olarak sosyeteden arkadaşlarının arasında görürüz. zaten melek yüzlü kıza el sallamasıyla da bu tercih doğrulanmıştır.

tüm oyunculuklar muhteşemdi. özellikle son sahnelerde marcello’nun tüm yüz ifadelerine hayran kaldım ve takdir ettim.

bu uzun soluklu filmi tüm listelerin ve roma’nın hatrına izlenmesini salık veririm:)
SPOILER

Tatlı Hayat filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tatlı Hayat filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tatlı Hayat filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL