7.9

115 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (1.704 OY)

Vizyon Tarihi

10 Şubat 1968

Süre

1 Saat 29 Dk.

Ülke

Türkiye

Yönetmen

Senaristler

Safa Önal

KONUSU

-Evli miymiş sorsana! -Soramam... -Neden? -Ya evet derse?

Sene 1968. İstanbulda bir meyhane. Güzeller güzeli Sabiha şarkı söylemekte. Halil gözlerini ondan alamaz. Ateş bacayı sarmıştır bir kere. Halil evli barklı, orta halli bir manavdır. Gözü dışarıda değildir ama olan olmuştur. Ama elin ağzı torba değildir ki! Türk sinemasının en hisli melodramlarından belki de ilkinin öyküsü böyle buruktur. Sait Faikin öyküsünden Safa Önalın senaryolaştırdığı bu film, aşk acısını öyle anlatır ki...

"Herkesin haklı olduğu" bu hikayenin başından itibaren, Halil de Sabiha da farkındadır sonlarının ne olabileceğinin, yine de devam etmeye çalışırlar hayatlarına. Sabihanın soramadığı sorunun, Halilin söyleyemediği gerçeğin ağırlığıyla ezilerek... Bir soruyla başlayan bu aşk, bir türlü sorulamayan bir sorunun ağırlığıyla biter: Evli misin? Ya evet derse! Beyoğlunda bir meyhanede erkeğin yalnızlığıyla başlayıp, Kocamustafapaşada sokağın ortasında kalakalan kadının yalnızlığıyla biten bir aşkın hikayesi, Türk sinemasının en naif melodramıVesikalı Yarim...

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (16)

@didemkalayci yazdı...

Per, 08 Kas 2018, 20:53 (6 gün önce)

Birbirlerini gördükleri ilk anda müziğin durması. Muazzam
"Ya evet derse?"

@heisenberg1 yazdı...

Çar, 17 Eki 2018, 14:03 (1 ay önce)

9 / 10

Yeşilçam'ın abartısından tamamen uzak, insanın içine oturur cinsten replikleriyle Lütfi Akad'ın başyapıtıdır kanımca. Filmin ismi de Orhan Veli'nin 'Tahattur' isimli şiirinden gelir, ayrı bir güzellik.
Halil'in aile ya da toplum -belki de her ikisi birden- baskısıyla evlendiği ortadadır. Aşkını kaybetmemesi için evliliğini gizlemesi çok da ayıplanamayacak bir harekettir.
Sabiha'nın çok kararlı şekilde manava giderken, Halil'in aile tablosuyla karşılaşması ve ondan vazgeçişi, Türk sinemasında gördüğüm en etkileyici sonlardan biri.
"Sevgi de yetmiyormuş, çok eskiden rastlaşacaktık."

@karamsaraylak yazdı...

Cum, 24 Mar 2017, 14:34 (1 yıl önce)

Anlatımın sadeliği, karakterlerin doğallığı, müziklerin ve repliklerin güzelliğiyle ön plana çıkan; insanı hüzünlendiren film.

Sabiha'nın, "Halil, bu evi şimdi seviyorum. Ondan evvel, ne bileyim ben, bir barınaktı sadece. Şimdi ev oldu." demesiyle bazılarına aslında yaşadıkları yerin ev değil, bir barınak olduğunu fark ettirmiştir.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Vesikalı Yarim filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Vesikalı Yarim filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Vesikalı Yarim filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL