8

123 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (1.853 OY)

KONUSU
-Evli miymiş sorsana! -Soramam... -Neden? -Ya evet derse?

Sene 1968. İstanbulda bir meyhane. Güzeller güzeli Sabiha şarkı söylemekte. Halil gözlerini ondan alamaz. Ateş bacayı sarmıştır bir kere. Halil evli barklı, orta halli bir manavdır. Gözü dışarıda değildir ama olan olmuştur. Ama elin ağzı tor
... Devamı
-Evli miymiş sorsana! -Soramam... -Neden? -Ya evet derse?

Sene 1968. İstanbulda bir meyhane. Güzeller güzeli Sabiha şarkı söylemekte. Halil gözlerini ondan alamaz. Ateş bacayı sarmıştır bir kere. Halil evli barklı, orta halli bir manavdır. Gözü dışarıda değildir ama olan olmuştur. Ama elin ağzı torba değildir ki! Türk sinemasının en hisli melodramlarından belki de ilkinin öyküsü böyle buruktur. Sait Faikin öyküsünden Safa Önalın senaryolaştırdığı bu film, aşk acısını öyle anlatır ki...

"Herkesin haklı olduğu" bu hikayenin başından itibaren, Halil de Sabiha da farkındadır sonlarının ne olabileceğinin, yine de devam etmeye çalışırlar hayatlarına. Sabihanın soramadığı sorunun, Halilin söyleyemediği gerçeğin ağırlığıyla ezilerek... Bir soruyla başlayan bu aşk, bir türlü sorulamayan bir sorunun ağırlığıyla biter: Evli misin? Ya evet derse! Beyoğlunda bir meyhanede erkeğin yalnızlığıyla başlayıp, Kocamustafapaşada sokağın ortasında kalakalan kadının yalnızlığıyla biten bir aşkın hikayesi, Türk sinemasının en naif melodramıVesikalı Yarim...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@didemkalayci

6 ay önce

Birbirlerini gördükleri ilk anda müziğin durması. Muazzam
"Ya evet derse?"

@heisenberg1

6 ay önce

9 / 10

Yeşilçam'ın abartısından tamamen uzak, insanın içine oturur cinsten replikleriyle Lütfi Akad'ın başyapıtıdır kanımca. Filmin ismi de Orhan Veli'nin 'Tahattur' isimli şiirinden gelir, ayrı bir güzellik.
Halil'in aile ya da toplum -belki de her ikisi birden- baskısıyla evlendiği ortadadır. Aşkını kaybetmemesi için evliliğini gizlemesi çok da ayıplanamayacak bir harekettir.
Sabiha'nın çok kararlı şekilde manava giderken, Halil'in aile tablosuyla karşılaşması ve ondan vazgeçişi, Türk sinemasında gördüğüm en etkileyici sonlardan biri.
"Sevgi de yetmiyormuş, çok eskiden rastlaşacaktık."

@karamsaraylak

2 yıl önce

Anlatımın sadeliği, karakterlerin doğallığı, müziklerin ve repliklerin güzelliğiyle ön plana çıkan; insanı hüzünlendiren film.

Sabiha'nın, "Halil, bu evi şimdi seviyorum. Ondan evvel, ne bileyim ben, bir barınaktı sadece. Şimdi ev oldu." demesiyle bazılarına aslında yaşadıkları yerin ev değil, bir barınak olduğunu fark ettirmiştir.

@rejisor

2 yıl önce

10 / 10

"Sabiha: Her birimiz yolumuza gitsek.

Halil: Yolumuz?

Sabiha: Öyle.

Halil: Birleşti biliyorum?

Sabiha: Yok. Birleşecek gibi değil. Seni tanıdıktan sonra anladım bunu. Senlen beraber olduktan sonra?

Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık."

Lütfi Hoca'nın tarzından farklı bir film. Ama en sevdiğim filmi. Her karesini, repliğini aklıma kazıdığım film. Hele Kalbimi kıra kıra... Restore haliyle okulda kaç kere izledim bilmiyorum.

@zrinka

4 yıl önce

9.5 / 10

sormam, ya evet derse

@dere0tu

4 yıl önce

-Sabiha asıl adın mı? -Yok yalancı! Takma isim olsa Sabiha mı olur!

@ersdk

5 yıl önce

şükran ay'ın sesinden dinlediğimiz şarkılar için de ayrıyeten izlenebilecek bir filmdir.

@2760889966651

6 yıl önce

7.5 / 10

"sana da bir halil inşallah"

ne güzel bi dilek diye düşünürken adam pisliğin teki çıktı ve bedduaya döndü bu dilek

@un-parere

7 yıl önce

Ne yanlış anlamalar ne de bir vesika karşı koyabilir aşka.Zaman her zaman her şeye ilaç değildir.Aşk bakidir ama farkılı zamanlarda,farklı yerlerde.

Klasik yeşilçam filmleri gibi iyi,kötü yoktur filmde.Yönetmen filme duygusal müzik dayayıp acıtasyon yapmamıştır.Ulan bir kere bile aşık olduysan bu duyguları yaşamışsındır mesajını seyirciye aktarmış,yüreğini inceden inceye sızlatmıştır.

Son olarak;Aşk hiç biter mi!

@cmlnm

8 yıl önce

8.5 / 10

"Olmayacak duaya amin denmezmiş" Filmin mesajı ya da mesajlarından biri de budur herhalde.

Filmin organik bir senaryosu var. İçindeki olaylar çok doğal gelişiyor.

Bence bu filmin iki has karakteri var, kalanlar sadece anlatıcı rolüne bürünmüş. Kimse kimsenin arkasından laf yetiştirmiyor, çöpçatanlık yapmıyor. Bu filmi tertemiz anlatılmış bir aşk hikayesi diye düşünüyorum.

Ve en sonunda birbirini seven insanların birbirlerine "ya evet derse" diyerek sormaktan korktukları şeyi izleyince bizim yaşadıklarımızın aşk olup olmadığını merak ediyorum.

@bestreaction

9 yıl önce

8 / 10

"Kalbimi kıra kıra..

Bıraktın bir hatıra..

Günahını yalancııııı

Dudaklarında ara.."
W

@wasnt

9 yıl önce

8.4 / 10

İzlerken İçinize İşleyen Bir Anlatımı Var Filmin , Kendini Büyük Görüp Ahlak Dersi Vermeyişi En Büyük Artısı .. Halil'in Filmin İçinde Dedigi Gibi "herkes haklı bu işte" ...
Sabihada Halil'de Aşkında Haklı ... Kızamazsın İkisinede " ... Agızlarda Sakız Olan "Melodram" Yakıştırmasını Sonuna Kadar Hakeder Bu Film ... Kalbimi Kıra Kıra'da En Çok Bu Filme Yakışır ....

@siboreta

10 yıl önce

8.6 / 10

ilişkilerdeki çarpıklık edebiyatına bakılırsa, müthiş bir anlatım olduğunu söylebiliriz. türk sinemasında yapılmış en iyi işlerden biri.
SPOILER

Vesikalı Yarim filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Vesikalı Yarim filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Vesikalı Yarim filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL