Şeytan Çarpması

(2005)

The Exorcism of Emily Rose

Film 1 Saat 59 Dk. Dram, Korku ABD 2 Aralık 2005

6.6

127 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.7 (138.202 OY)

KONUSU
Emily Rose adlı bir genç kızın hikayesi. Tıbbi müdahaleler krizlerini ve kabuslarını gidermeyince, içine şeytan girdiği düşünülerek, Peder Moore ile beraber, dini inançlarına sığınarak bir ayine başlarlar. Ayin sırasında kız ölür ve Peder Moore’a dava açılır. Davayı yürüten avukat Erin Bruner mantık ... Devamı
Emily Rose adlı bir genç kızın hikayesi. Tıbbi müdahaleler krizlerini ve kabuslarını gidermeyince, içine şeytan girdiği düşünülerek, Peder Moore ile beraber, dini inançlarına sığınarak bir ayine başlarlar. Ayin sırasında kız ölür ve Peder Moore’a dava açılır. Davayı yürüten avukat Erin Bruner mantık ve dini inançlar arasındaki ince çizgiyle karşı karşıya kalacaktır.
Laura Linney

Erin Bruner

Tom Wilkinson

Father Moore

Campbell Scott

Ethan Thomas

Kenneth Welsh

Dr. Mueller

Mary Beth Hurt

Judge Brew...

Colm Feore

Karl Gunde...

Henry Czerny

Dr. Briggs

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kayacanism

3 yıl önce

5.2 / 10

Film vasat. Shohreh Aghdashloo adındaki kadının 2 dk’lık aşırı kötü oyunculuğu filme biraz daha kötü puan vermeme neden oldu.

@serkanaydemir

7 yıl önce

8.1 / 10

Gerçek saptırması.

Filmi iki türlü değerlendirmek gerekir. Şimdi bir korku filmi mantığında gerçekten diğer basit şeytan çıkartma filmlerinden çok daha iyi bir yapım var karşımızda. Korku her an sizinle. Bu yönüyle ya zaten tarihte iyi filmler listesinde adını görebiliyoruz. Oyunculuk da başarılı olunca film gerçekten içine çekiyor bizleri. Gelelim ikincisine.

Öncelikle Emily Rose Almanya'da yaşayan ve 1976 yılında ölmüş Anneliese Michel'ın kendisidir. Bu kız o zamanlarda bir türlü çözülemeyen psikolojik sorunlar yaşamaktadır çünkü ailesi aşırı dinci bir kültüre sahiptir ve baskın bir yapıyla büyümüştür. Küçük yaşından beri kiliseye giden Anneliese beyninin algılamayacağı şiddete ve cehennem yorumlarına maruz kaldığından korkunun psikolojik saptırmasına dayanamayıp akıl sağlığını kaybetmiştir. Bunda ya din eğitimi için en erken 12 yaş sınırı gelmelidir. 6-7 yaşındaki çocuğa şu günah bu günah d
... Devamı
Gerçek saptırması.

Filmi iki türlü değerlendirmek gerekir. Şimdi bir korku filmi mantığında gerçekten diğer basit şeytan çıkartma filmlerinden çok daha iyi bir yapım var karşımızda. Korku her an sizinle. Bu yönüyle ya zaten tarihte iyi filmler listesinde adını görebiliyoruz. Oyunculuk da başarılı olunca film gerçekten içine çekiyor bizleri. Gelelim ikincisine.

Öncelikle Emily Rose Almanya'da yaşayan ve 1976 yılında ölmüş Anneliese Michel'ın kendisidir. Bu kız o zamanlarda bir türlü çözülemeyen psikolojik sorunlar yaşamaktadır çünkü ailesi aşırı dinci bir kültüre sahiptir ve baskın bir yapıyla büyümüştür. Küçük yaşından beri kiliseye giden Anneliese beyninin algılamayacağı şiddete ve cehennem yorumlarına maruz kaldığından korkunun psikolojik saptırmasına dayanamayıp akıl sağlığını kaybetmiştir. Bunda ya din eğitimi için en erken 12 yaş sınırı gelmelidir. 6-7 yaşındaki çocuğa şu günah bu günah deyip yaparsan cayır cayır yanacaksın dediğinde ortaya sapkın nesil bundan çıkar. Bir de Anneliese Michel'ın 1976 yılında yaptığı konuşmasında söylediklerini 1973 yılında çekilen The Exorcist filminden alıntı yaptığı da görülmektedir. Yani Anneliese konuşmasında birkaç yıl önce izlediği korku filmini taklit etmektedir. Anneliese Michel'in asıl sorunu şiddet ve açlıktır tabi ki halüsinasyon görmesine neden olan epileptik beyin sorunu. Yakalandığı zaturee sonrası da daha çok bitkin düşen bu zavallı kız bildiğiniz sapkın bir ortamın kurbanı olmuştur. Kadınları kara çarşafa büründüren sakallı zevkle insanları doğrayan nesil de bundan meydana geliyor işte. Dinler sınırsızlaştı mı amacını da kaybeder.

Genel olarak güzel bir film ve içinde gerçekten ders almamız gereken çok şey var. İstediği olmayınca üfürükçülere para vererek orasını burasını elletenler de bu mantık içinde oluşmaktadır. Akıl terk edildi mi sapkınlığın sınırsızlığı engellenemez ve işin ilginç yanı bunu yapanlar bazı okumuş din adamlarıdır.

Ders al ve düşün.

İyi seyirler.

P: 8

@truelie123

8 yıl önce

Hayır hayır hayır. Bu filmi en son gördüğümde 10 yaşındaydım. Kaç gece saat 3'e kadar uyuyamadığımı biliirim. He bir de saat 3 oldu mu içimdeki bütün korkular dışarıya fırlar ve yorganın altında kendimi olabildiğince sıkar, terden sırılsıklam olur, bildiğim bütün duaları en az üç kere okurdum. Hani zaman durur derler ya benim için 3' te dururdu işte. Tabi o zamanlar çocuktuk, şimdi hatırlayınca nelerden korkarmışız be dedim. Neyse filme gelecek olursak bizim Cin filmlerinin Amerikan versiyonu işte o kadar. Fazla bişey beklemeyin
S

@slevin23

8 yıl önce

6.5 / 10

Bir türlü vitesi arttıramamış yönetmen yani izliyorsun bekliyorsun ama sonunda vites küçülüp ekşın kaçmış sanki. Üst kısımda bir yorum okudum son derece mantıklı geldi bence de film iki kısımda değerlendirilmeli. İlk kısım gerçekten kaliteli ama dediğim gibi sona doğru giderek vites düşmüş mesela peder sürekli hikayeden bahsediyor ama bir türlü o beklediğin hikaye gelmiyor basit olaylarla geçiştirilmiş. Bu filme bir korku filmi değil de bir biyografi tarzında bakarsak daha net görebiliriz ve başarılı bulabiliriz.Genel olarak film klasik şeytan çıkarma üzerine ve bunun olay anında değil de sonrasına gidip öyle anlatıyor.

@nevisahsinamuna

9 yıl önce

7 / 10

Tam bir korku filmi olduğu söylenemez daha farklı bir derdi var filmin ve buda insanı merak ettiriyor bana göre izlenmeli.

@tubiss

10 yıl önce

filmin konusu her ne kadar klasik olsa da ilk defa beni etkisine aldı. Başroldeki kızın oyunculuğu süperdi

@jacque

11 yıl önce

Filmin yarısından fazlası mahkeme salonunda geçiyor, gerilimli sahneleri toplasan 15 dakika etmez. Ha kötü bir film mi, hayır değil. Ama ancak 10 yaşındaysanız korkutucu olabilir.
D

@derizkimalbu

11 yıl önce

ben bu filmin sonunu izlemezsem bin kere izlemiş olsam da binbirinci de yine korkuyorum. bu hissiyatı verebilmesi bile büyük başarı bence, korku filmi bir kere izlenir unutulur gider normalde ama bu filmdeki gerçekçilik etkileyici.
N

@nixie

12 yıl önce

Şeytanla ilgili yağılabilecek en iyi filmlerden biri şüphesiz.

@droppie7

12 yıl önce

8.5 / 10

Olağandışı ögeler olağandışılıklarıyla filmin içinde varlığını sürdürürken bunlara inanmak ya da inanmamak izleyiciye bırakılmış. Jennifer Carpenter'ın oyunculuğunu da takdir etmek lazım.
B

@biberim

13 yıl önce

8.5 / 10

farklı farklı şeytan çıkarma filmleri izlemişimdir.ama ilk kez bir filmin etkisinde bu kadar kaldığımı hatırlıyorum. gerçek bir olaydan alıntı konusuyla beni şok eden bir filmdi.emily rose karakteriyle jannifer carpenter rolünü o kadar gerçekçi ve iyi oynamış ki. sanki o olayları bize gerçekten yaşatmıştır. izlemeyenlere kesinlikle öneririm.

@rinustalarin

13 yıl önce

9.2 / 10

Ama oldu mu şimdi bu yorum...

Exorcism of Emily = Şeytan (bkz. Sözlük)

Rose = Çarpması (bkz. Sözlük) falan demek üzereydim :P

Gerçekten mükemmel bir kurgu ve gene hiç bir şeyin propogandasını yapmayan bir filmdi.

Kusursuz senaryoda bitmesi gerektiği şekilde bitti. Senarist ve yönetmenler misyonerlik çalışması gibi görünmesin diye özel çaba sarfetmişler.

Bunun yanında filmdeki gerilim de çok başarılıydı, ağır ve mantıklı bir şekilde ilerlediğinden bazılarımızın hoşuna gidebilecek bir film değil. Kısacası çerezlik bir şeyler ya da sadece gerileyim ordan burdan öcüler çıksın gibi basit bir şey istiyorsanız kesinlikle izlemeyin.

Ancak psikolojik olarak gerilmek, bir sonraki sahnede ne olacak acaba diye sürekli bir baskı altında kalmak ve o gerilimi doğal bir yolla yaratan senaryonun tadına varmak istiyorsanız ve hala izlemediyseniz, hala geç kalmış sayılmaz.

İyi seyirler, saygılar
G

@gnc

14 yıl önce

Başroldeki kızın rol yeteneğini tebrik etmek lazım ancak bu kdr iyi oynayabilirdi bütün o garip sahnelerde.

@beriberibulue

15 yıl önce

bazı sahnelerinde gerim gerim gerildiğim film,izlemeye değer;)
M

@mazhar_meftun

15 yıl önce

Çok iyi olmasa da izlemeye değecek bir film. Bir nevi imanın gücü. Dexter\'ın ağzı bozuk çatlak kız kardeşi Debra Morgan masum yavrucak rolünde.
SPOILER

Şeytan Çarpması filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Şeytan Çarpması filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Şeytan Çarpması filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL