7.7

452 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (146.215 OY)

KONUSU
1989 yılında, Doğu Almanya’da yaşayan Alex’in annesi aniden komaya girer. Komada kaldığı sekiz ay boyunca dünya politik düzeninde hiç beklenmedik gelişmeler olur. Komunist Parti’nin en sıkı savunucularından ve aktif destekçilerinden biri olan Christiane, sekiz ay sonra uyandığında artık yaşadığı dün ... Devamı
1989 yılında, Doğu Almanya’da yaşayan Alex’in annesi aniden komaya girer. Komada kaldığı sekiz ay boyunca dünya politik düzeninde hiç beklenmedik gelişmeler olur. Komunist Parti’nin en sıkı savunucularından ve aktif destekçilerinden biri olan Christiane, sekiz ay sonra uyandığında artık yaşadığı dünya sandığından çok farklıdır. Berlin Duvarı yıkılmış; kapitalizm, Doğu Almanya’da kendisini göstermeye başlamıştır. Alex, annesinin zaten hassas olan sağlığını düşünerek bu gerçekleri ondan saklamaya karar verir! Ama bu hiç de kolay olmayacaktır. Değişimin rüzgarları, sadece sokaklarda değil, evlerin içinde de esmeye başlamışken annesini tüm bu gerçeklerden koruyabilmek için içlerinde sadece kendilerinin olduğu, gerçek üstü masalsı bir dünya kurar. 2003 Avrupa Film Akademisi’nin En İyi Avrupa Filmi ödülünü kazanan film, uluslararası festivallerin de gözdelerinden biri olmuştu.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ruby

2 yıl önce

8.3 / 10

Alexander’ın annesi için kuruyor gibi göründüğü ancak asıl kendisi için kurduğu o ideal dünya.

@tibetli

4 yıl önce

8 / 10

sosyalizme karşı her hangi ideolojik cepheden eleştiri yöneltmeyip, onu sadece politik değil, biraz mizah birazda hüzünle bize sunan bir filim. Bu filim yaşanıp bitmiş olanları salatalık turşusu metaforunda uzun süre komada olan bir annenin temsilinden bizlere yansıtıyor. Geçmişin özlemi geleceğin muğlaklığı değişimlere ayak uydurmakta olan bizleri zorlayan önemli faktörlerden biridir. Kaçınılmaz olan değişimin gerisinde kalanları, hatırlatıcı mahiyette olan olgular hep var olacak. İsteklerimiz değişimin leyh-i doğrultusunda olsa bile. İşte bu filim de değişimi kabullenemeyecek olan annenin ve onu ayakta tutmaya calisan çocuklarinin mizah dolu hikayesini anlatıyor

@aleynaa

5 yıl önce

Ağlatan bir filme nasıl komedi etiketi yapıştırıyorsunuz aklım almıyor,güzel geçen günüm biraz daha güzel geçsin dedim,ağlayarak şuan bu satırları yazıyorum.Neden erkek çocuklarının anne sevgisi beni yaralıyor bilmiyorum ama başrol oyuncusunun sevimli karakteri de bunda etkili olabilir.Tarihi dokularla harmanlanan enfes bir drama.Sevgi gerçekten varsa,böyle bir şey olmalı.

@this_guy

5 yıl önce

7.5 / 10

Acayip güzel bir ismi olan film.

İsmi yüzünden politik olmamış, zaten olmak zorunda da olmayan sadece dönemin Batı Almanya’sında geçen bir film. Onun dışında ana konusu anne-oğul ilişkisi.

Filmin sonunu da ayrı beğendim. Gözlerimin yaşardığı ender filmlerden oldu. Bunun nedeni filmi samimi bulmam.

Elveda Lenin!

@saracoglan

5 yıl önce

İşbu alıntı filme ait olup spoiler niteliği taşımamaktadır.

"48 bedenken 54 beden olmuş. Nokta. Milena'nın elemanları nasıl bu boyuta gelmiş anlayamıyorum. Artık başkentte insanlar küçük değil. Nokta."

Bu başımıza gelen şey, zehirlenmek gibi.

@nisayaren

6 yıl önce

7 / 10

kendini ötekinin kurtarıcısı olarak gören bir neslin, haklılığını ve misyonunu yitirmesiyle birlikte yeni düzene nasıl ayak uyduracağının veya uyduramadığının hikayesiydi. inandığınız ülke ve dava dayanaksız kalınca nereye sığınabilirsiniz?

sonuçta güzel bir filmdi sadece biraz fazla uzun olduğu için ara ara hikayeden koptuğum oldu.

@ham

8 yıl önce

Verdiği mesajlarla 10 numara 5 yıldız bir filmdir. Sığ bir yorum olarak görmeyin. 1989’da, Almanya’da duvar yıkılmadan önce ve yıkıldıktan sonra yaşananları yaşıyorsunuz, hissediyorsunuz. Kah gülüyor, kah ağlamaklı oluyorsunuz.

@korgan

8 yıl önce

Görüntü yönetmeninin karşısında saygıyla eğiliyorum.

@seko

8 yıl önce

"Sosyalizm bir duvarın arkasında yaşamak değildir. Diğerlerine ulaşabilmektir ve diğerleri ile yaşayabilmektir. Sadece daha iyi bir dünya hayali değil, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmaktır." (filmden alıntı)

Annelerin çocukları için yapacaklarının sınırı yok peki ya çocukların anneleri için.

Bir ülkenin yok olmasını bile gizlemeyi düşünmek alkışlanacak bir hareket.

Film aile temasının yanında bence tarihteki en önemli sosyolojik vakalardan biri olan Almanya ve soğuk savaşın resmen bittiğinin ilanı olan Berlin Duvarının yıkılmasınada kıyıdan köşedende olsa değinmesi harika.

Puanım: 9

@serkanaydemir

8 yıl önce

10 / 10

Ah be Lenin!

En iyi dönem filmlerinden birisidir Good Bye Lenin filmi. Almanya’nın o ikili dönemini, duvarın yıkılma sürecini sıcak bir hikayeyle bize anlatıyor. Sosyalizm gerçekliğini ya da kapital zihniyetlerinin ne derece insanı kendine çektiğini gösteren bir yapım. Anne ve oğlunun hikayesini göreceksiniz filmde. Yann Tiersen’in o eşsiz müziği eşliğinde efsane olmuş sinema yapımı. Ailecek keyifle izleyebileceğiniz ha tabi her aileyle izlenmeyebilir, güzel bir film. Filmde geçen Coca Cola da sosyalist mi? Sorusu ne denli yergiye sahip ve insanı düşündüren sağlam bir eser olduğunu gösteriyor. İzlemediyseniz bence fazla ileriye atmayın. Tabi filmle ilgili daha çok şey söylenebilir. Ana fikri olsun, çıkarılacak dersler olsun aldığı ödülleri hak eden bir konuya sahip. İyi ki varsın Lenin ve sonsuza kadar Good bye.

İyi Seyirler.P: 10.1

@lenin

9 yıl önce

8.1 / 10

hüzünlendiğim film

"Kapitalist düzende, sosyalizmi yaşatmak" diyebiliriz.

yaşasın sosyalizm diyerek sonlandırıyorum.

@ultrahobo

9 yıl önce

6 / 10

Almanya'nın yakın tarihine bir ailenin gözünden bakan film Good Bye Lenin!. Kapitalizm ile sosyalizm adeta Berlin'in kendisi gibi iç içe filmde. Alex'in çabaları, ülkenin hızlı değişimi oldukça güzel anlatılmış. Özellikle eski doğu bloğu ülkelerini gezenler filmdeki gençlerin kapitalizm ile gelenlere olan ilgisine ve yaşlıların içten içe geçmişi özlemesine daha bir anlam verecektir. Film iyi oyunculuk,genel hatlarıyla hoş bir senaryo ve akılda kalıcı sahneler vaad ediyor. Yann Tiersen'in müzikleri filmin güçlü atmosferine büyük artı sağladığını eklemekte fayda var. Ancak senaryodaki kopukluklar,fazlalık duran kısımlar ve sürdürülen beyaz yalanın gereksiz uzaması inandırıcılığa ciddi balta vuruyor. Elimizde bir klasik olmasa da hoş bir dönem filmi var. Eski sosyalist ülkelerin geçirdiği değişime ilgi duyanlar açısından oldukça ilgi çekici.

@sarhosatlarzama

9 yıl önce

"summer 78" parçası başta olmak üzere yann tiersen`in müzikleriyle daha da bi şenlenmiş eğlenceli bi film. çerezlik değilse de, hem komünizme hem de kapitalizme yönelttiği eleştirileri yeterli bulmadım ki zaten film o amacı taşısaydı bu kadar eğlenceli olmazdı sanıyorum. tarihin yeniden kurgulanması gibi enteresan bir senaryo gerçekleştirilmiş. müthiş övgüler dizemesem de izlenmeyi hakeden bir film olmuş kesinlikle.

alexin komünist düzende üretilen turşu kavanozlarının içerisine kapitalist düzende üretilen turşuları koyup annesine yedirmesi ve annesinin de bunu komünist düzende üretilen turşular olduğunu düşünerek beğenmesi hoş bir ayrıntı olarak verilmiş.(ne zor bir cümle oldu bu ya) yine leninin heykelinin helikopterle götürüldüğü sahne de etkilendiğim çekimlerden birisiydi.
filmin yönetmeni, oyuncuları ve kullanılan dil bakımından almanya içerikli olsa da bana acayip şekilde fransız fi
... Devamı
"summer 78" parçası başta olmak üzere yann tiersen`in müzikleriyle daha da bi şenlenmiş eğlenceli bi film. çerezlik değilse de, hem komünizme hem de kapitalizme yönelttiği eleştirileri yeterli bulmadım ki zaten film o amacı taşısaydı bu kadar eğlenceli olmazdı sanıyorum. tarihin yeniden kurgulanması gibi enteresan bir senaryo gerçekleştirilmiş. müthiş övgüler dizemesem de izlenmeyi hakeden bir film olmuş kesinlikle.

alexin komünist düzende üretilen turşu kavanozlarının içerisine kapitalist düzende üretilen turşuları koyup annesine yedirmesi ve annesinin de bunu komünist düzende üretilen turşular olduğunu düşünerek beğenmesi hoş bir ayrıntı olarak verilmiş.(ne zor bir cümle oldu bu ya) yine leninin heykelinin helikopterle götürüldüğü sahne de etkilendiğim çekimlerden birisiydi.
filmin yönetmeni, oyuncuları ve kullanılan dil bakımından almanya içerikli olsa da bana acayip şekilde fransız filmi gibi geldi. bunda en büyük etken de müzikleriydi galiba. müziğin filmde ne kadar etkili olduğunu üzerimde yarattığı etkiyle tekrar göstermiştir. son olarak ariane(alexin kızkardeşi)`nin erkek arkadaşının(ismini unuttum şimdi) deli iboya(ibrahim üzülmez-eski beşiktaşlı futbolcu) olan benzerliğini de ekleyeyim. adam her ortaya çıkışında üzerimde bir dumur etkisi yaratmayı başardı bu benzerlikle.

@ozan_taylan

9 yıl önce

oznksye katılmakla beraber filmin görselliğini ve kurgusunu çok hoş bulduğumu söylemeliyim. ama alt metinde verilen "sosyalizm güzel bir hayaldi" itelemesini umarım birgün bu mantaliteda olan yapımcıların ya da libaral beyinlerin bi tarafına itelendiği filmlerin çekildiğini görmek mutluluğunada nail oluruz.

@ksantippe

10 yıl önce

Ohh iyiki seyretmişim seyretmişimde sevmişim dediğim film!!
SPOILER

Elveda Lenin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Elveda Lenin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Elveda Lenin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL