7.8

216 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (66.338 OY)

KONUSU
Genç bir adam, rüyaların gerçek dünyadan ayrıldığı yeri aramaktadır. Düş, uyanmak, gerçeklik gibi konular üzerine farklı düşünen insanlarla konuşur. Farklı yaşam deneyimleri, dünya görüşleri, rüyalara değişik bakış açıları sunacaktır. Bu ise gündelik yaşamdaki pek çok felsefi konu üzerine düşünmeye ... Devamı
Genç bir adam, rüyaların gerçek dünyadan ayrıldığı yeri aramaktadır. Düş, uyanmak, gerçeklik gibi konular üzerine farklı düşünen insanlarla konuşur. Farklı yaşam deneyimleri, dünya görüşleri, rüyalara değişik bakış açıları sunacaktır. Bu ise gündelik yaşamdaki pek çok felsefi konu üzerine düşünmeye iter izleyiciyi.

Dijital kamerayla çekilen film daha sonra bilgisayar yardımı ile animasyon görüntüsüne yaklaştırıldı. Ortaya çıkan görüntü boyanmış gerçek görüntüleri çağrıştırıyor. Bu yeni animasyon teknolojisi ise Bob Sabiston tarafından yaratıldı. Ortaya çıkan estetik filmin düşsel temalarına gayet uygun.

Richard Linklater son derece şık bir şekilde felsefe yapıyor. Düşler üzerinde gezenirken de son derece ilgi çekici bir görsel dünya yaratıyor.

Dünya prömiyeri, 2001 yılında Sundance Film Festivali’nde yapıldı. Filmde belli belirsiz olsalar da, Ethan Hawke ve Julie Delpy gibi oyuncular projede görev aldılar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bahilas

4 yıl önce

according to me, weird and waste of time

@beirutde

6 yıl önce

basmakalıp felsefi sözleri harmanlayarak felsefe filmi yapılırsa ortaya en fazla bu çıkar.

@zangocyus

7 yıl önce

1 / 10

ömrünüz boyunca tekrar tekrar izleseniz aralıksız, her defada farklı anlamlar çıkaracağınız derinlikte bir yapıya sahip. mesaj çıkarıp uygulayabilene helal olsun, film bir garip süper afiyet olsun.

@soysuz

7 yıl önce

9 / 10

İş sonrası kafa dağıtmak için izlenecek animasyon değilmiş.

@naksidil

7 yıl önce

8 / 10

Bilim ve felsefeyle harmanlanmış çok çekici bir yapım. Maymunlardan mı türedik , felsefe denizinde mi boğulduk ? yoksa yer çekimine yenik düşüp bulutlara mı yükseldik kimin umurunda :)) Sonunda belkide savunduğumuz fakat yaşayamadığımız bir hayat şekli beden ve ruh ayrımında ..

Daima merak ettiğim anlardan birisidir rüyaya geçiş anı. Aslında gözle görülür bir kapısı olsa iyi olurdu . Filmi izlemekte geç kaldığım için , güzele geç kalanlardan oldum :) Çizimleriyle , renkleriyle , müzikleriyle rüya içinde rüya tavsiyedir .

@utopiainmyhead

8 yıl önce

10 / 10

Değişik fikirleri içinde barındıran aynı zamanda çizimleri ve müzikleriyle kafanızı uyuşturan bir film.
Ufkunuzu açar, filmi izledikten sonra hayata başka bir açıdan bakarsınız.
Beşyüspuan.

@bcaltuntas

9 yıl önce

9.5 / 10

Senaryo filmi daraltır,hareketi sınırlar.Filmlerde senaryo olmaması gerekir fikrini kanımca anlatmaya çalıştığı film.Zaten filmin tam ortalarından kutsal an bölümünde bunu görebiliriz.Ayrıca başından beri mantıksız yani doğrultusunu ve yönünü bilmeyen bir karakterin hareketini izleriz.Bu filmi hem çekmiş hemde neden çektiğini anlatmış filmin içinde.

Ayrıca film tamamen alıntılarla dolu.Galiba Linklater yaşam ve evren hakkındaki fikirlerinin dışavurumunu yapmış...

Düşünürken sorgulatıyor,sorgulatırken düşündürüyor...

Varoluşçuluk ve bireyselcilik kokuyor.

Postmodernizme ekmek banmış...

hayatımda izlediğim en orjinal film.

@karamsaraylak

9 yıl önce

10 / 10

Normalde film izlerken beğendiğim replikleri not alırdım. Bu filmde de not almaya başlamıştım ama bir süre sonra bıraktım çünkü hemen hemen her sözü yazıyordum. Lucid dreaming ve seçilen felsefi konuların anlatılış tarzını beğendim. Filmin sonradan animasyona çevrilmesi de ayrı güzel olmuş, bu filme çok yakışmış. Müziklerinin güzelliğini de unutmamak lazım. Yorucu bir film olsa da kesinlikle filmi izlemeye değer.

@venezue

10 yıl önce

7.6 / 10

oo yalnız kafası şimdi geldi.

Film, kitap okur gibi sürekli konuşma metinlerini takip etme şeklinde geçiyor. Bu açıdan izlemesi yorucu bir film olduğunu kabul ediyorum. Fakat kesinlikle sıkıcı değil. Çünkü çok derin diyebileceğimiz bir film de değil. Felsefeyle ilgilenen biriyseniz, filmde bahsi geçen güzel örnekler ufkunuzu genişletecektir. Bittikten sonra insana garip bir haz verdiği kesin.

@otlu_kek

10 yıl önce

animasyon olduğuna kanıp kafa boşaltmak amacıyla açmıştım filmi ama tam tersi sürekli düşünmeye zorlayan bir film çıktı.Her bir konuşma,her bir ayrıntı içinde bir sürü şey daha barındırıyor ki sen daha onu irdelemeye fırsat bulamadan adamımız bambaşka biriyle yeni konulara yelken açmış oluyor.Biraz düşününce hepsinin kesiştiği noktaları yakalayabiliyorsun.Özünde yabancılaşma,kitle kültürü,yalnızlık,rüyalar ve gerçeklik,benlik duygusu,sinema ve edebiyat arasındaki etkileşim/fark,insanlık tarihi,ölüm gibi(yakalayabildiklerim bunlar) pek çok konuyu sorgulamış.Sorgulamış diyorum çünkü bence film bir şey anlatma derdinde değil daha çok düşündürme derdinde.Uçup Platon'un mağarasına kadar gitmek mümkün:)Tekrar tekrar izlemek lazım sanırım:)

@graft

10 yıl önce

düşünmekten kafayı sıyırdığım film, safi felsefe.. film boyunca birçok kez burada ne demek istedi lan :// diye durdurup kafa patlatırken yakaladım kendimi.

@meyziyade

10 yıl önce

9.4 / 10

before sunrise,before sunset, before midnight'tan tanıdığımız celine ve jesse çiftini görmek çok güzeldi :)

@parrhesiastes

10 yıl önce

10 / 10

Böylesine derin ve çevreli düşünmek; beynimizdeki bir kapıyı açıp, odaya girip, bağdaş kurup , saatlerce oturmak gibi. Bu kapıyı normal bir insan ya aldatıldığın da, ya hayat tarafından aldatıldığın da ya da çok etkileyici rüya gördüğünde aralamaya kalkar. Normalin dışındaki zat-ı muhteremler zaten hep o odada. Her neyse, film ister istemez kapıyı zorlatan türdendi. Adeta Sartre tarafından tokat yemek gibiydi, kanımca.

Çok ütopik olacak farkındayım ama Heidegger ve Sartre şu filmi izlemeliydi.

@cevv

10 yıl önce

Bu film öyledir ki; İngilizce bilmiyorsanız, muhteşem görselleri kaçırmak istemezken, muhteşem diyalogları kaçırırsınız. Bu yüzden filmi en az iki kere izler, üzerine bir de altyazıları kitap gibi okurken bulursunuz kendinizi.
T

@thekaramamba

11 yıl önce

Zihnim açılır diye izlediğim, sonucunda ise kara delik gibi tüm algımı yutmuş yapımdır. Tanrım beni baştan yarat :(
SPOILER

Hayata Uyanmak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hayata Uyanmak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hayata Uyanmak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL