İvan'ın Çocukluğu

(1962)

Ivanovo detstvo a.k.a Ivan's Childhood

Film 1 Saat 24 Dk. Dram, Savaş Sovyetler Birliği 25 Mart 1989

7.8

132 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (32.977 OY)

KONUSU
Büyük Rus yönetmen Andrei Tarkovsky’nin ilk uzun metrajlı filmidir. Sinema dünyasından büyük ilgiyle karşılanmıştır. Dünya çapında tüm eleştirmenleri, dünyada, savaş üzerine çekilmiş en güçlü duygusal film olduğu konusunda hem fikir olmuşlardır.

12 yaşındaki Ivan’ın çocukluğu, annesi ve ablasının f
... Devamı
Büyük Rus yönetmen Andrei Tarkovsky’nin ilk uzun metrajlı filmidir. Sinema dünyasından büyük ilgiyle karşılanmıştır. Dünya çapında tüm eleştirmenleri, dünyada, savaş üzerine çekilmiş en güçlü duygusal film olduğu konusunda hem fikir olmuşlardır.

12 yaşındaki Ivan’ın çocukluğu, annesi ve ablasının faşistler tarafından gözlerinin önünde öldürüldüğü gün biter. Ivan’ın babası da savaşta ölmüştür. Yetim kalan Ivan, orduya bağlı çalışan bir kurumda, yetenekli bir casus olarak görev yapmaya başlar.
Nikolay Burlyaev

Ivan Bondarev

Valentin Zubkov

Captain Kh...

Nikolay Grinko

Lieutnant ...

Yevgeni Zharikov

Lieutnant ...

Irma Raush

Ivan's Mother

Stepan Krylov

Corporal K...

Dmitri Milyutenko

Yaşlı Adam

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ganimeunsal

1 yıl önce

8.7 / 10

Film bir savaşı anlatmaktan ziyade savaşın insan psikolojisine, ruhuna yansımasını aktarmış. Sembolik imgeler bolca kullanılmış. Görsel şölenden söz etmeme gerek bile yoktur sanırım

@enik_kral

7 yıl önce

'' eğer bir kuyu derinse, gündüz gözüyle bile içinde bir yıldız görebilirsin''

'' öykünün duygusal yapısı bana yabancıydı. bogolomov(filme uyarlanan hikayeninin yazarı) bilinçli olarak olayın uzağında duruyor ve onu neredeyse yalnızca belgelerle sunuyordu. ben, böyle bir şeyi perdeye aktaramazdım, bu benim inançlarıma aykırı düşerdi.''

'bu öykünün malzemesini keşif kollarının kahramanlığı değil, eylemler arasındaki dinlenme oluşturuyor. yazar bu dinlenmeye, hiçbir dışsal araçla ifade edilemeyecek, sarsıcı ve etkileyici bir gerilim katıyor. öyle bir gerilim ki insana son noktasına kadar kurulmuş bir gramofonun gergin yayını hatırlatıyor.''alıntılar, tarkovski'nın 'mühürlenmiş zaman' isimli kitabından

@tribal

7 yıl önce

8.3 / 10

hiçbir teknolojik imkan kullanmadan etkileyici bir savaş / dönem filmi nasıl çekilir ?

savaşın içerisinde bir çocuğun psikolojisi nasıl değişir ? nasıl yönlenir ?

patlama , tank , tüfek , uçaksavar....vs olmadan atmosfer nasıl yaratılır ?

ve kamera nasıl kullanılır ?

izleyiciye bu yokluklar içerisinde bir savaş filmi çekildiği oyunclukla nasıl anlatılır ?

cevabı aslında filmin ilk karesinde , ilk sahnelerinde hemence anlayabiliriz. çam ağacından yukarıya yükselen bir kamera ile sahneye genişlik katmak , İvan' nın koşuşu ile birlikte ona paralel hareket eden kamera ve savaşın dumanlı atmosferine doğru son bulan sahne.

Andrei Tarkovski.
M

@mendebur

11 yıl önce

ivan'ın muhteşem bir görsellikle gözümüze gözümüze sokulan rüyaları filmin en önemli kısımları. bu rüyalar ivan'la ilgili her şeyi açıklıyor. askeri operasyonlarla ilgili cesaretine hayran kaldığımız kişinin bir çocuk olduğunu hatırlatıyor bize. bu ufaklığın yaşamak isteyip de yaşayamadığı her şey rüyalarında karşısına çıkıyor: annesiyle geçirdiği vakit, kafasını kovaya daldırıp içtiği ya da içmek istediği su (ne harikadır), yağmurun altında bir kamyon kasasında elmalarla ve güzel bir kız arkadaşla yapılan yolculuk, sahile dökülen elmalar, bunları büyük bir keyifle yiyen atlar, ağaçlar, kelebekler... yani ivanın bilinçaltındaki her şey, yaşayamadığı daha doğrusu dönemin toprak sevdalısı devletlerinin ivana yaşatmadıkları, ondan çaldıkları her şey...
H

@hegel

12 yıl önce

Bu da Tarkovskinin ilk filmi. 30 yaşında ve aynı sene Coppola 23ünde henüz ve sırasını bekliyor. (Mukayeseli tarih) Ailesini kaybetmiş 12 yaşında bir çocuğun, 2. Dünya savaşında Alman ordusunun bulunduğu bölgeden istihbarat getirmesi üzerine kurulmuş. Dramatik rüya sahneleri, savaşa bulaşmış bir çocuk için oldukça davetkar görünüyor ve bu yüzden en tehlikeli görevleri almaktan çekinmiyor. Anlatılanların gerçek olduğunu eklere konan bir belgeselde görüyorsunuz. Tarkovski 4 sene sonra vereceği büyük eseri Andrey Rublyovun izlerini önümüze sermeye başlıyor bu ilk denemesi ile.

7 / 10

@gel_gor_ki

12 yıl önce

8.5 / 10

tarkovski,büyüleyici lirik kahramanı ivan ile kendi çocukluk yıllarının savaşta yanışını sergiler ve kahramanıylabütünleşirbir bakıma.

bu anlaşılmaz değil elbet...

fakat film sinema için başlıbaşına bir sürpriz!
SPOILER

İvan'ın Çocukluğu filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İvan'ın Çocukluğu filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İvan'ın Çocukluğu filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL