Bir Rüya İçin Ağıt

(2000)

Requiem for a Dream

Film 1 Saat 42 Dk. Dram ABD 11 Mart 2021

8

1,185 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (891.827 OY)

KONUSU
Uyuşturucu bağımlısı bir genç ve televizyondaki yarışma programına umut bağlamış annesinin trajedisi, Aronofsky’nin kendine has sinema dili ve görsel tavrıyla anlatılıyor. Film, Hubert Selby’nin romanından uyarlanmış ve geçtiğimiz Oscar’larda en iyi kadın oyuncu dalında Ellen Burstyn’le adaylığı var ... Devamı
Uyuşturucu bağımlısı bir genç ve televizyondaki yarışma programına umut bağlamış annesinin trajedisi, Aronofsky’nin kendine has sinema dili ve görsel tavrıyla anlatılıyor. Film, Hubert Selby’nin romanından uyarlanmış ve geçtiğimiz Oscar’larda en iyi kadın oyuncu dalında Ellen Burstyn’le adaylığı vardı...
Ellen Burstyn

Sara Goldfarb

Jared Leto

Harry Gold...

Jennifer Connelly

Marion Silver

Marlon Wayans

Tyrone C. ...

Christopher McDonald

Tappy Tibbons

Sean Gullette

Arnold the...

Mark Margolis

Mr. Rabino...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
E

@eren_bbcn

9 ay önce

9.5 / 10

Berbat bir ruh hali içerisinde iken izlemiştim, benim içinde yeri ayrı olan bir filmdir; herkese izlemesini öneriyorum.

@busranuryilmaaz

11 ay önce

9.5 / 10

Bu kadar etkileyici bir film olmasını beklemiyordum.Her türden bağımlılığa değinip çok da güzel anlatmış.Kamera açıları,çekim tarzı yerli yerinde seçilen müzikler,olay örgüsü,karakterler hepsi çok özenliydi;çok özgündü ya..
U

@umitakcali

1 yıl önce

Şu ana kadar izlediğim en kasvetli film bu film oldu sanırım. Görüntü yönetmeninin hızlı kamera hareketleri, sahne açıları, müziğin verdiği gerilim ve daha nice özel şeyler barındıran bu film beni epey etkiledi. Uyuşturucunun zararlarını çok gerçekçi bir şekilde gösteren bir film. Her sahne bir ayrıntı barındırıyor fakat benim zihnime kazınan; son sahnede karakterlerin cenin pozisyonu almaları oldu. Marion'un mutlu bir şekilde uyuşturucu paketine sarılması her şeyi gözler önüne seriyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

@vitoscaletta

1 yıl önce

İnanılmaz etkileyici bir film. Sürekli izlemeyi ertelediğim filmlerden birisiydi nihayet izledim ve bu kadar geç izlediğim için çok pişman oldum

@filmist

2 yıl önce

7.9 / 10

O efsane müzik.
Hem filmin kendisinde hem bittikten sonra ağır bir hava bırakıyor.Öyle bir tempo ve işleyişi var ki sıradan sahnelerde bile heyecana kapılıyorsunuz.Film bittikten sonra ben ne izledim neydi bu diyorsunuz ve kendinizi büyük bir boşlukta hissediyorsunuz.
Değerlendirilmesi gereken bir film.

@okumusoglu

2 yıl önce

Bazı basit sahneler bile beni gerdi. Üzerimde gereksiz bir duygu yükü var. İnsanı gerçekten etkiliyor.
P

@pretender

2 yıl önce

bu zamana kadar iyi ki izlememişim keske daha da uzun süre hatta hiç izlemeseydim.abi siz nasıl bi film yapmışsınız böyle .psikolojik açıdan dünyanın en sağlıklı insanını getirseniz onun bile psikolojisi bozulur.baştan sona öyle bi kasvet vardı ki filmde asla etkisinden cıkamıyorsunuz film bitene kadar ve film boyunca gercek hayatta dahi asla hiçbir seyin bi daha yolunda gitmeyeceğini düsünüyorsunuz.herkesin izlemesini istediğim bi film ama gercekten anksiyete konusunda cok hassas olanlar izlemesin.

@deadmanwalking

3 yıl önce

8.5 / 10

Amaçlar, beklentiler, yükselişler, düşüşler... bağımlı bir hayatın, bağımlı bir bedenin yanlışlar üstüne kurduğu basamaklardan çıkarak nasıl yerin dibine düşebileceğini çok iyi anlatan, izlenilmesi gereken bir film.

@rei

3 yıl önce

9 / 10

İzlediğim en kasvetli filmlerden biri diyebilirim. Bağımlılık konusu öyle etkileyici bir şekilde işlenmiş ki, film bittikten sonra gözlerim doldu ama ağlayamadım da.

@naksidil

3 yıl önce

Bu üzüntüyü anlamanın tarifi var mı ? İşte bu kadar kolay bu kadar aciz YOK oluyordu insan... Dehşet üzücü çok üzücü

@hippolyte

4 yıl önce

8 / 10

Requiem for a Dream "Can Alıcı Bağımlılıklar"

Sinema sanatı, zaman zaman bireysel tutkulardan besleniyor da olsa bir filmin bütün ve başarılı olabilmesi için işbirliği gerekmektedir.

Sinema temelde görme duygusuna dayalı görsel bir sanattır. Ama yalnızca görsellikle bir film oluşturulabileceğini düşünmek yanlış olur. Bir filmin seyircisine sunduğu her kadrajın, en ufak ayrıntısına kadar planlı olmasının yanında görselliğini alt metin ile beslemesi o filmi film haline getiren noktadır. Bu durumda filmin yönetmeni kadar senarist ve görüntü yönetmeninin de filmin akıbeti üzerindeki öneminden bahsedebiliriz.
Fikrimi desteklemek için Requiem for a Dream filmini inceleyebiliriz. Çeşitli bağımlılıkların farklı insanların hayatlarına etkisini dört farklı karakter üzerinden anlatan filmin gerçekçiliğini besleyen en büyük etkenlerden biri karakter gelişimlerinin etkileyiciliği. Harry, Marion ve Tyrone bi
... Devamı
Requiem for a Dream "Can Alıcı Bağımlılıklar"

Sinema sanatı, zaman zaman bireysel tutkulardan besleniyor da olsa bir filmin bütün ve başarılı olabilmesi için işbirliği gerekmektedir.

Sinema temelde görme duygusuna dayalı görsel bir sanattır. Ama yalnızca görsellikle bir film oluşturulabileceğini düşünmek yanlış olur. Bir filmin seyircisine sunduğu her kadrajın, en ufak ayrıntısına kadar planlı olmasının yanında görselliğini alt metin ile beslemesi o filmi film haline getiren noktadır. Bu durumda filmin yönetmeni kadar senarist ve görüntü yönetmeninin de filmin akıbeti üzerindeki öneminden bahsedebiliriz.
Fikrimi desteklemek için Requiem for a Dream filmini inceleyebiliriz. Çeşitli bağımlılıkların farklı insanların hayatlarına etkisini dört farklı karakter üzerinden anlatan filmin gerçekçiliğini besleyen en büyük etkenlerden biri karakter gelişimlerinin etkileyiciliği. Harry, Marion ve Tyrone bize ilk andan itibaren uyuşturucu bağımlısı kimlikleriyle tanıştırılıyor. Sara’nın ise sadece televizyon bağımlılığını görmüyor, bağımlı olmaya yatkınlığını içselleştiriyoruz. Film bizi, uyuşturucu, zayıflama hapları ve televizyon bağımlılığı gibi somut bağımlılıkların yanı sıra psikolojik bağımlılıklarla yüz yüze getiriyor. Tyrone’un ailesine bağımlılığını; Sara’nın Harry’ye, Harry’nin Marion’a bağımlılığını görüyoruz. Karakterlerin, onların kusurlarının ve isteklerinin bu denli derin olmasını sağlayan unsur ise senaryo bence.

Ama yeniden belirtmek gerekirse senaryo sinema gibi görsel bir sanatın mükemmelliyetini sağlamak için tek başına yeterli değil. Burada görüntü yönetmeni devreye giriyor ve gördüklerimizin altındaki kocaman anlamlar oluşuyor.

Kuşkusuz filmin en etkileyici sahnelerinden biri olan duş sahnesinde, Marion’un küvette kıvrıldığını görüyoruz. Bu sahne Marion’ın hayatının filmdeki kırılma anı olarak değerlendirilebilir. Bir kaç dakika önce bağımlılığı adına kendinden ödün verişine, bu durumu sürekli hale getirişine şahit olmuştuk çünkü. Küvet sahnesi japon animesi olan "Pafekuto Buru"ya homagedır. Görüntü yönetmeni kadrajı seyirciye animenin o sahnesini hatırlatacak şekilde neredeyse birebir düzenlemesinin yanında, karakterin birey olgusundan ve kendinden kopuşunu gözler önüne sermiştir. Marion’ı, uyuşturucuyu aldığı adamın kapısında gördüğümüz sahnede kızın çaresizliğinin kullanılan low ve high angle açılarla anlatılışı görüntü yönetmeninin anlatıya etkisinin örneklerinden yalnızca biridir.
Filmin sonunda ise sırayla tüm karakterlerimizin cenin pozisyonunda kıvrıldığını görüyoruz. Film boyunca bağımlılıkları yüzünden, kendilerine saygılarını, özgürlüklerini, kollarını ve akıl sağlıklarını kaybettiklerini gördüğümüz karakterlerin kendilerini korumak ve yok olmak üzere kıvrılmasını izliyoruz. Belki de cenin pozisyonunu almakla masum oldukları eski zamanlara dönme isteklerini bağdaştırabiliriz.

@hippolyte

3 yıl önce

çok teşekkür ederim

@filmdenadam

3 yıl önce

Emeğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş...

@ganimeunsal

4 yıl önce

8.1 / 10

Filmin müzikleri ve efektleri mükemmeldi. Tavsiyem, izledikten sonra bir süre buzdolabının önünde bulunmamanız.

@ynsyldrm6

4 yıl önce

8.5 / 10

Çok derinlemesine Psikolojik bir film.Her insan kaldıramaz.O arka plandaki müzik sizin ruhunuza işliyor..Dört mevsim muazzam bir detay.

@milkymustang

5 yıl önce

8 / 10

Kendine özgü senaryosuyla kült bir film diyebilirim. İzlensin.

@sonuncuadam

5 yıl önce

8 / 10

Hiçbir öğrenciye izletilmemeli film olabilecek en +18 film olabilir, onun dışında herhangi bir yetişkinin özellikle "uyuşturucu neden kötüdür" şeklinde saçma sapan trt belgeseli tadında belgesel izleyeceğine bu filmi izlemesini öneriyorum.
Senaryo öyle aman aman çok orjinal bir senaryo değil ama konunun işleniş tarzı, oyunculuklar muhteşem 2000 yılında neden bu kadar iyi film peşpeşe çıkmış diye hala merak ediyorum
SPOILER

Bir Rüya İçin Ağıt filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Rüya İçin Ağıt filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Rüya İçin Ağıt filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL