Soraya'yı Taşlamak

(2008)

The Stoning of Soraya M.

Film 1 Saat 54 Dk. Dram ABD 14 Mayıs 2010

8.1

269 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (21.513 OY)

KONUSU
Gazeteci Freidounenun arabası bozulur, durduğu küçük köyde onun gazeteci olduğunu anlayan Zahra, konuşmak için peşine takılır. Yeğeni Soraya, köylüler tarafından bir gün önce vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, vahşetin köyün sırlarının arasında kalmaması için elinden gele ... Devamı
Gazeteci Freidounenun arabası bozulur, durduğu küçük köyde onun gazeteci olduğunu anlayan Zahra, konuşmak için peşine takılır. Yeğeni Soraya, köylüler tarafından bir gün önce vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, vahşetin köyün sırlarının arasında kalmaması için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu olan gazeteci onu dinlemelidir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
A

@ayseklncr

10 ay önce

8 / 10

İzlerken çok zorlandığım filmlerden birisi

@serkanaydemir

1 yıl önce

8.1 / 10

Yazıklar olsun böyle Müslümanlığa.

Tabi dini bir yorum olmayacak bu yapacağım. Yani dini bir tartışma yaratma gibi bir niyetim yok. Öncelikle bunda anlaşalım, ama şunu çok iyi biliyoruz ki bizler kültürlenme sonucu Müslüman olan bir toplumuz. Arapçayı bilmeden Müslümanlık inancına sahip milletiz. Bu da doğal olarak bu dini anlamamızda eksiklikler barındırabilir. Bir deneyde-İstanbul'da yapılıyor- bir kağıda Arapça alakasız bir cümle yazılıyor ortaya katılıyor. Bu kağıdı gören kağıdı anlına götürüp yüksek bir yere katıyor. İşte bu kadar yani orada Arapça kötü bir ifade de kullanılsa bizler toplum olarak dine saygımızdan olanları anlamlandıramıyoruz. Filmdeki Müslümanlık gerçek bir hikayeden alıntıdır. Yaşanılanlar her ne kadar bizleri üzse de ne yazık ki bunlar dinde varmış gibi yapılan işkencelerdir. Altta bir yorumda recm Müslümanlıkta yoktur, sadece kırbaç vardır ve onun da sayısı bellidir, demiş biri. Üzülüyorum. Sanki kırbaç doğr
... Devamı
Yazıklar olsun böyle Müslümanlığa.

Tabi dini bir yorum olmayacak bu yapacağım. Yani dini bir tartışma yaratma gibi bir niyetim yok. Öncelikle bunda anlaşalım, ama şunu çok iyi biliyoruz ki bizler kültürlenme sonucu Müslüman olan bir toplumuz. Arapçayı bilmeden Müslümanlık inancına sahip milletiz. Bu da doğal olarak bu dini anlamamızda eksiklikler barındırabilir. Bir deneyde-İstanbul'da yapılıyor- bir kağıda Arapça alakasız bir cümle yazılıyor ortaya katılıyor. Bu kağıdı gören kağıdı anlına götürüp yüksek bir yere katıyor. İşte bu kadar yani orada Arapça kötü bir ifade de kullanılsa bizler toplum olarak dine saygımızdan olanları anlamlandıramıyoruz. Filmdeki Müslümanlık gerçek bir hikayeden alıntıdır. Yaşanılanlar her ne kadar bizleri üzse de ne yazık ki bunlar dinde varmış gibi yapılan işkencelerdir. Altta bir yorumda recm Müslümanlıkta yoktur, sadece kırbaç vardır ve onun da sayısı bellidir, demiş biri. Üzülüyorum. Sanki kırbaç doğru bir yöntem. Bir kadının ya da bir erkeğin kendi bedeniyle ne yapacağı başkasını ilgilendirmez. İşte bu yüzden düşünmek bir erdemdir. Filmde bu erdemden uzaklaşmış bir yönetimin ve toplumun yaptıklarını göreceksiniz. Dünyada tüm Müslüman toplumların gelişememesi sanırım dinlerini tam olarak anlamamasından geliyor ya da doğru anlamasından. Tüm dinler insanlık önemli derken, insanların din için bu kadar şiddet eğilimli olması da içinde ayrı bir çelişki barındırır. Bu film bizlere kadına yapılan soyutlamayı gösteriyor. Çarşaf zihniyetli insanların kadını köle olarak görmesindeki hataları. Müslümanlık iyi bir din mi kötü bir din mi tartışmayacağım onu, ama şunu biliyorum tüm Müslüman ülkelerde -ülkem de dahil- kadın toplumdan uzaklaştırılma çabası içindedir. Eee şimdi tüm Müslüman toplumlar mı hatalı yoksa din mi? Toplum hatalıysa o zaman dünyada Müslüman bir ülke bulunmamaktadır, din hatalıysa o konuya girmek bile istemiyorum. İzlerken kendinizden ve hatta şu son zamanda ülkemde de ortaya çıkan zihniyetlerden nefret edeceksiniz. Tartışmaya açık bir film tabi, ama lütfen bu tartışmayı seviyeyi kaybetmeden yapalım. Müslüman olup da içinde bazı hataları görebilen çok fazla insan var, bu nedenle Müslüman insanları genelleyip filmdeki yanlışları onlara mal etmeyelim. Ha bu filmdeki yapılanlar doğrudur, dinimin getirisi ve ben de bunları destekliyorum diyen biri varsa, Allah sizi bildiği gibi yapsın deyip yorumumu bitiriyorum. Filmi anlamlandırmaya çalışarak izleyin.

Unutmayın; akıl ve bilim bir seçenek değildir, zorunluluktur.

İyi seyirler.

@betelgeuze

1 yıl önce

Canımı çok ama yaktı :( Gözyaşlarımı tutamadım :(

@jinxquinzel

2 yıl önce

Keşke bu izlediklerim sadece bir filmden ibaret olsaydı. Bu filmde gördüklerimizin gerçek hayatta yaşandığını bilmek öyle bir kanımı dondurdu ki uzun bir süre kendime gelemedim. Sinirlerime hakim olamıyorum. Hâlâ elim ayağım titriyor. Allah kahretsin sizin gibi insanları. Pis katiller.

@surrealart

4 yıl önce

9.4 / 10

İzlediğim en muhteşem filmlerden biriydi. İlk izlediğimde ağlamaktan beter oldum. Sanki beni taşladılar. Çok iyi film çok. Mutlaka izleyin.

@ravenna

4 yıl önce

9.3 / 10

Böylesi bir canilik kabul edilir değil.Kanım dondu.Ashabım bozuldu.Filmi nasıl izledim bir Allah bir de ben biliyorum.Üzgün ve mutsuzum.Recm sahnelerinde bakamadım bile.Lanet gelsin sizin gibi barbar yaratıklara!

@dincer

4 yıl önce

şeriat kurallarının gölgesinde kadının gerçek yerini gösteriyor. bence bütün kadınların izlmesi gerekiyor.

not: özellikle kural diyorum, böyle birşey asla kanun olmaz.
F

@fadik

4 yıl önce

Allah belanızı versin

@basribabam

6 yıl önce

5.5 / 10

Din konusunu araştırmış, konuya vakıf dindarların gayet iyi bildiği üzere, her ne kadar yüzeysel dindarlar(tatlı su müslümanları) yokmuş gibi yapsalar da, inanmasalar da şeriat hükümlerine göre evet recm vardır ve uygulanmıştır. Bu film, haksız yere idam edilenler olduğu gibi, haksız yere insanların recm edilebildiğini de göstermeye çalışmış, Buraya kadar problem yok da; şeriatte bir erkek evliyken başka bir kadınla evlenebilir zaten.(2010 yılına kadar bu serbestlik yokmuş, 2010 yılında eşinin rızası olmasa bile ikinci bir kadınla evlenme serbest olmuş) Boşaması için de türlü katekülliler çevirmesine, iftira atıp recm ettirmesine hiç gerek yok ki? Senaryoda başka basitlikler de var. Gene de islamın kanattığı bir yaraya parmak bastığı için önemli bir film tabii... 55/100

@olanzveins

6 yıl önce

4.5 / 10

Her ne kadar konu önemli, işlenmesi gereken ve ilgi çekici olsa dahi hollywood tarzı işlenmesi, kahraman arayışı ve ders verme niteliğinde olması bu yapıtın vasat yönlerini bizlere gösteriyor. Din üzerinenden kadın özgürlüğü, hakları ile ilgili bir tartışmayı açarken bize batının doğuya olan oryantalize bakış açısı ise tipik bir hollywood basitliği.
Bu filmden sonra daha da kimse gelip benle din konuşmasın, sağlam kalp kırarım o derece...

bence mutlaka izlenmeli bu film.

@hnokta

7 yıl önce

10 / 10

Erkek suçluyorsa kadın masumluğunu kanıtlamalı. Kadın suçluyorsa kadın erkeğin suçunu ispatlamalı...??? Bu ne cehalet, ne de bir inanışın getirisi..Bu yalnızca sapıkça bi vahşet !

@zangocyus

8 yıl önce

Fakirlik ve cahillik beraberinde gelen erkek egemen lanet olası bir toplum nasıl olabilirse öyle anlatılmış bir film. İçerdiği mesajlar saçlarımıyolmama sebep oldu sinirden ağladım. Öyle bir filmdi işte. Barındırdığı olayların halenyaşandığı, o denli gerçek ve utanılacak durumlar. Hepimizden tiksiniyorum.
N

@nymphv

8 yıl önce

inanmak istemeyeceğiniz kadar kan dondurucu, bütün o yaşam enerjinizi söküp alacak kadar yıkıcı bir dram . çaresizlkten, utançtan(o insanların cehaletinden iğrençliğinden ben utandım) izlerken kaskatı kesiiliyor insan.

@korgan

8 yıl önce

9 / 10

"Sesimi alıp buralardan götürmeni istiyorum."
O ses buralara geldi. Uyutmuyor.
Belki Spoiler...
Recme giderken saçlarının taranması,insanın kendi ağıdını yakması nasıl bir şeydir Allah'ım.
...
SPOILER

Soraya'yı Taşlamak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Soraya'yı Taşlamak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Soraya'yı Taşlamak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL