7.3

222 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (114.699 OY)

KONUSU
1940’lı yıllarda New York’lu sosyalist bir oyun yazarı olan Barton Fink, Los Angeles’a gelip bir film senaryosu yazma ihtimali belirdiğinde durumu kabul etmek zorunda kalır. Bir otele yerleşir ve burada film stüdyosunun başkanı Jack Lipnick’le tanışır. Lipnick’ten, yazacağı senaryonun kaba saba bir ... Devamı
1940’lı yıllarda New York’lu sosyalist bir oyun yazarı olan Barton Fink, Los Angeles’a gelip bir film senaryosu yazma ihtimali belirdiğinde durumu kabul etmek zorunda kalır. Bir otele yerleşir ve burada film stüdyosunun başkanı Jack Lipnick’le tanışır. Lipnick’ten, yazacağı senaryonun kaba saba bir B filmi için olduğunu öğrenir. Daktilosunda sadece tek bir cümle yazmayı becerse de, içinde bulunmaya hiç alışık olmadığı durum sebebiyle bir türlü ilham gelmez ve tıkanır.

Oteldeki kapı komşusu Charlie Meadows, geveze bir pazarlamacı ve tam bir orta sınıf insanıdır. Fink’in hayatına giren diğer insanlar da (ünlü bir senarist olan Mayhew ve onun kız arkadaşı Audrey gibi) genç entellektüel yazara ilham gelmesine ve senaryoda ilerlemesine yardımcı olamazlar. Stres doruğa çıktığında Fink kendisini doğaüstü tabloları andıran bir cehennemin içinde bulur.
John Turturro

Barton Fink

John Goodman

Charlie Me...

Judy Davis

Audrey Taylor

Michael Lerner

Jack Lipnick

Tony Shalhoub

Ben Geisler

John Mahoney

W.P. Mayhew

Jon Polito

Lou Breeze

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mageterian

4 ay önce

Sanırım çoğunluğun beğenmemesinin sebebi filmin temelini "hollywood eleştirisi" sanması çünkü aslında bu böyle bi film değildi. Daha çok david fincher filmlerini sevenlerin beğenebileceği tarzda bi film bu. Eğer filmin sonunda "bi b*k anlamadım" diyorsanız filmi anlamışsınız demektir çünkü asıl mesele buydu (hemen analizini okuyun) :d

@tiamath

2 yıl önce

6 / 10

izlemesi zor bir film diyebilirim. Filmde Barton Fink denilen karakterimiz New York'ta bir tiyatroda oldukça başarılı bir oyun yazarıdır. Filmde zaten bu oyunlarından biri oynanırken başlıyor. barton'u keşfeden hollywood prodüktörü kendisini getirtir ve film yazarlığı yapmasını ister. Fakat istediği film türü Barton ile son derece zıttır. Filmin büyük bir bölümünde işte bu mücadeleyi izlemekteyiz. Zaman zaman sıkıcı seviyelere gelsede son derece başarılı bir şekilde sinema sektörü eleştirilmektedir. Prodüksiyon-yazar arasındaki problemler, prodüksiyonun halkı uyutmak için çok profesyönel şeylere değil tamamen yüzeysel şeylere ihtiyacı olduğunun anlatılışı, sıradan insanları kaleme aldığından bahseden bir yazarın aslında onlardan ne kadar uzak olduğu gibi bir çok detay güzel eleştirilmektedir. Fakat perde arkası doğru düzgün açıklanmayan cinayetten, hediye paketine, yan odada güreşi seven psikopat
... Devamı
izlemesi zor bir film diyebilirim. Filmde Barton Fink denilen karakterimiz New York'ta bir tiyatroda oldukça başarılı bir oyun yazarıdır. Filmde zaten bu oyunlarından biri oynanırken başlıyor. barton'u keşfeden hollywood prodüktörü kendisini getirtir ve film yazarlığı yapmasını ister. Fakat istediği film türü Barton ile son derece zıttır. Filmin büyük bir bölümünde işte bu mücadeleyi izlemekteyiz. Zaman zaman sıkıcı seviyelere gelsede son derece başarılı bir şekilde sinema sektörü eleştirilmektedir. Prodüksiyon-yazar arasındaki problemler, prodüksiyonun halkı uyutmak için çok profesyönel şeylere değil tamamen yüzeysel şeylere ihtiyacı olduğunun anlatılışı, sıradan insanları kaleme aldığından bahseden bir yazarın aslında onlardan ne kadar uzak olduğu gibi bir çok detay güzel eleştirilmektedir. Fakat perde arkası doğru düzgün açıklanmayan cinayetten, hediye paketine, yan odada güreşi seven psikopat katilin FBI ile kapışma sahnesi gibi farklı bir anlatım tarzı ekleyeyim derken bence filmi batıran bölümler olmamış. Bu film böyle devam etmek yerine bu düzene ayak uyduramayacağını anlayan barton tekrar new york'a dönseydi ve tiyatro oyunları yazıp filmin başında izlediğimiz gibi yine heyecanlı bir şekilde izleyip seyircinin takdirini topladığı bir sahne ile bitseydi bence çok daha iyi olabilirdi.

@deusexmachina

2 yıl önce

7 / 10

Maalesef Coen kardeşlerin yetersiz kaldığı bir film benim gözümde. Filmdeki ana tema olan sıradan insanı anlama çerçevesinde bir yol izlenmiş, fakat işin sonunda deus ex machina vari alevli manyak karakterle zorlama bir şekilde olaya müdahale edilmiş. Filmin başından sonuna seri katilimiz/sıradan insanımız hakkında ipuçları alsak dahi Coen'in sembolik dili de yavan kaldı gözümde.

Filmdeki sıradan insanımız olan manyak Charlie'nin polisleri öldürürken ki Heil Hitler göndermesiyle, ne kadar faşist olsa da temelinde sıradan insanı yücelten nasyonal 'sosyalist' bir akım lideri olduğundan Hitler'i benimsemiş, kendi için bir kurtarıcı görmüştür. Çünkü onun derdi sıradan insanın yüceltilmesidir. Sıradan insanı aktarma derdinde olan ana karakter ise karşısına sıradan insan profilinde çıkan adamı dinleme tenezzülüne bile girmez, lakin sıradan insanımız ana karakter kendisine karşı ne kadar duyarsız olsa
... Devamı
Maalesef Coen kardeşlerin yetersiz kaldığı bir film benim gözümde. Filmdeki ana tema olan sıradan insanı anlama çerçevesinde bir yol izlenmiş, fakat işin sonunda deus ex machina vari alevli manyak karakterle zorlama bir şekilde olaya müdahale edilmiş. Filmin başından sonuna seri katilimiz/sıradan insanımız hakkında ipuçları alsak dahi Coen'in sembolik dili de yavan kaldı gözümde.

Filmdeki sıradan insanımız olan manyak Charlie'nin polisleri öldürürken ki Heil Hitler göndermesiyle, ne kadar faşist olsa da temelinde sıradan insanı yücelten nasyonal 'sosyalist' bir akım lideri olduğundan Hitler'i benimsemiş, kendi için bir kurtarıcı görmüştür. Çünkü onun derdi sıradan insanın yüceltilmesidir. Sıradan insanı aktarma derdinde olan ana karakter ise karşısına sıradan insan profilinde çıkan adamı dinleme tenezzülüne bile girmez, lakin sıradan insanımız ana karakter kendisine karşı ne kadar duyarsız olsa da yazıtlarında dem vurduğu bu kast eleştirelliğinden etkilenir, bir bağ oluşturur. Fakat fikir ve davranış olarak tutarsızlığını cezalandırmak için çevresindeki insanları öldürür.

Akabinde ilerleyen kast sistemi eleştirelliğini vurgulayacak kodaman bir Holivud yapımcısı/ albayı hem ekonomik hem sistem yönlü çarpıklığı... Zamanın en iyi yazarı olan adamın, kadının hikayelerini çaldığı bir hırsız çıkışı... Yazarın sekreteri olan kadının, aşk/bağlılık uğruna mesleki/karakteri yönden fedakarlığı... Asansörde çalışan 'sıradan' adamın dine karşı olan ilgisizliği... Vs vs. detaylı bir çok noktaya eleştirellik getirmeye çalışılan bol yan karakter süslemeli fakat yavan bir anlatım şekli.

Araya serpiştirilmiş sinekler, kartpostal fantazi kavuşumu, son olarak Charlie'nin verdiği gizemli kutu... Zorlama, basit, yavandı maalesef.


En nihayetinde film zorlama bir hikayesi ve olay akışı olmasına karşın iyi yazılmış diyaloglar, işleniş, oyunculuktan bir de yönetmen torpilinden 7 puan alıyor benden.

@mehmetm

2 yıl önce

sayın okur; cinayete kadar dayanabilirsen, güzel gidiyor; öncesinde yazarlık ve holywood'a ilişkin eleştiriler ve zorluklar anlatılmakta, tabi bu egemen söylemin ideale yönelik bakışından veriliyor.
U

@ucurumdakisoz

6 yıl önce

işin içinden çıkamayacağım kadar imgelem vardı..izlerken yine kafka geldi gözlerimin önüne..ayrıca sartre ın bulantı eserini okurken ki sıkıntıyı ve bulantıyı bunda da yaşadım.. "holivud"un aslında okadar renkli olmayıp tam tersi renklerin hepsini soğurup yok eden bir yer olduğunu imgelemiş olabilir.tabi bu olayın ufak bir kısmı olsa gerek..dediğim gibi barton fink bana kafkanın romanlarından çıkıp gelmiş birisi gibi göründü..ruhumu sıktı..nekadar rahatsız ediciyse okadar başarılıydı benim için..bunun dışında başka şeyler eklemek isteyen arkadaşların yardımını beklerim.

@makyajmalzemesi

7 yıl önce

Hayatımda bu kadar boktan son görmedim. İyi giden filmi hayal kırıklığıyla tamamlamak berbat bir duygu.

@ledddd

8 yıl önce

8.9 / 10

İncelemenin çok keyifli olduğu filmlerden biri. Şu yazı da hiç fena değil.

http://www.sanatlog.com/sanat/barton-fink-1991-coen-kardesler/

@kaede

9 yıl önce

10 / 10

bence coen kardeşlerin en iyi filmi. sırf hollywood filmi çekipte bu sektörü kendi silahıyla vurma düşüncesi bile filme ayrı bir hava katmış. ayrıca yaratıcı bir insanın kendisini nasıl zorlayıp da bir eser vermeye çalışırken alıcı kişininse aksine ne kadar sığ şeylerden hoşlanabileceği görüşü resmen sinematik olarak gösterilmiştir. sanat eseri tadında müthiş bir film...
G

@garyoldman

10 yıl önce

9 / 10

yazarlar başkalarının hikayeleriyle ilgilenmiyorlar. onlar sadece kendi hikayelerini anlatma derdinde.

@filmsever

11 yıl önce

ilginç bir film, anlaşılmaktan çok, sorular sorduran ve çözüm arayışına sokan bir eser.

@pensive

11 yıl önce

Bir senarist düşünün. Sıradan bir otel odasında tek başına bir film yazması gerekiyor. Ona yardımcı olacak çok az şey var; sıcaktan kabaran duvar kağıtları, duvarda asılı bir kadın fotoğrafı ve birde manyak dostu var..

Coen kardeşler filmdeki hemen hemen herşeyi metafor olarak kullanmayı başarmış..
D

@dilsah

11 yıl önce

8.5 / 10

şahane senaryo!

@zerafrancie

12 yıl önce

biri yazar biri yönetir sonuç muazzam senaryo muazzam film
P

@pepe_le_pew

12 yıl önce

7.7 / 10

Coenlerin kara mizahının en iyi örneklerinden. Tek isteği sıradan insanları anlatmak olan naif senarist Barton Fink'in Hollywood tarafından yenilip yutulmasının hikayesidir. Coenler de filmin senaryosunu tıpkı Fink gibi tıkandıkları bir dönemde yazmışlardır.

Cehennemi sembolize eden otel ve özellikle Fink'in odası o kadar iyi tasarlanmıştır ki siz de Finkle birlikte tıkanır, darlanır ve tabi terlersiniz. John Turturro ve John Goodman döktürürler ama Michael Lerner ile yan rollerin müthiş adamı Steve Busceminin de hakkını yememek gerekir.

@bantkaydi

13 yıl önce

\"bitmesin\" filmlerimden biri. sürükleyici senaryo, müthiş planlar. coenlerin kötü olan filmi yoktur ama bu bi başka güzeldir. dikkat terletir!
SPOILER

Barton Fink filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Barton Fink filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Barton Fink filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL