7.4

275 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (39.203 OY)

KONUSU
Axel Blackman, ailesi ölünce New York'a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona'da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel'in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devra ... Devamı
Axel Blackman, ailesi ölünce New York'a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona'da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel'in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir.

Genç adam New York'un antitezi olan Arizona'ya vardığında onu bambaşka renkler beklemektedir. Leo Amca'nın, iki ayrı kadının ve kendisinin hayalleri arasında sıkışıp kalacak mı yoksa çıkış yolunu bulabilecek mi?

Avrupa'daki başarılı kariyeri ardından Amerika topraklarında, Amerikanın usta oyuncularıyla çektiği Arizona Dream, Kustirica'ya 1993 Berlin'inde hem Altın Ayı hem de Jüri Özel Ödülü'nü getirdi. David Atkins'le birlikte yazdıkları öykünün merkezindeki Axel karakteriyle Johnny Depp'in bir kez daha yıldızlaştığını da ekleyelim.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@pudukheba

1 yıl önce

Filmin görüntü yönetmeni ile müzikleriyle Goran Bregoviç in alkışlanacağı film... Ekzantrik ve çılgın dul rolüyle harikalar yaratan Faye Dunaway' e saygılar ... :) Yaşam tükenmişliğiyle yaşam sevincinin birbirine karıştığı, Kusturica yorumuyla çekilmiş coşkulu, tutkulu, farklı bir Amerikan filmi. Ve Axel der ki : " Babam, çalışmak kafana taktığın şapka gibidir derdi, pantolonun yoksa bile sokakta kıçından utanarak yürümemelisin şapkan olduğu sürece." ;)

@dilekalikoc

5 yıl önce

9 / 10

filme hayran kalmak için Emir Kusturica eseri olması yeterli diye izlediğim.. müzikleri hayran kaldığım. müthiş intihar sahnesiyle yerle yeksan olduğum filmdir. müzikleri resmen coğrafyayı yaşatacak size.
A

@arcsoytari

6 yıl önce

9 / 10

filmi izlerken insan kendini bir rüyanın içinde buluyor. hem görseliyle hem müzikleriyle muhteşem bir rüya.
H

@hkn23

6 yıl önce

9.3 / 10

müzikleri gerçekten çok etkileyicidi.izledikten sonra insan kendini bi boşlukta buluyor.

acaba ben olgunluğu hayalden ayıran kabusu gördüm mü acaba!?gerçi bu soruyu soruyosam görmemişmdir.haylleredevam :D
A

@ahsaena

8 yıl önce

7 / 10

"in the death car we are alive"
P

@pierro-7

8 yıl önce

1 / 10

depp balıkçılık yapıyo, saçma arkadaşlarıyla eğleniyo..bir kızla sevişiyo..uçuyo ve film bitiyo..1/10 o bile fazla ..

@benkendimveben

8 yıl önce

7.5 / 10

absürd komedinin dibine vurulduğu filmde deep ,dunaway,jerry lewis, lili taylor gibi bir çok ünlü oyucuyu hatta yaşlı ve genç kuşak desek pek yanlış olmaz bu kadrosu ile sizi her dakikasında gülmeye ,eğlenmeye itiyor.

ayrıca filmin içince bazı filmlere de atıfta bulunmalardan tutun da emir in adeta bir filmde kullanılan teknikleri gözümüze soktuğu ve kendisinin de bazı denemeler yaptığı filmide ustalara saygıyı da esirgememiştir.

deep karakteri öle bir paradoks içindedir ki bu paradokstan kurtulması için elinden de pek bir şey gelmez yani o paradoksa sokan iki kadından birisi çıkarabilirdi deep i oradan ve bu da lili taylor ın kendisini feda etmesi ile oldu..

ayrıca bu filmde olmayan bir eskimo dili deep ve j.lewis arasında yaratılmıştır.

@wdyfml

8 yıl önce

6 / 10

Bu filmi sevmek için çok uğraştım, neden bilmiyorum ama beğenmem gereken bir filmmiş gibi izledim fakat sonuçta beğenmedim. Johnny Depp bile filmi kurtaramadı -tamam o kadarı da yalan, adam her türlü izletiyor ama yine de karakterini ve diğer iki kadın karakterle olan ilişkisini bir türlü anlamlandıramadım. Senaryo o kadar kötü geldi ki bir yerinden tutmam mümkün olmadı.Aslında filmin tek izlenebilir tarafı Paul karakteriydi. Seçmelerde oynanabilecek en ilginç sahneyi canlandırması, ve dünyanın en orijinal ölüm hayaline sahip olması çok iyiydi. Onun dışında film bana hiç birşey ifade etmedi. Hatta belki de çok lafı edildiği için özellikle merak ettiğim 'uçan balık' bile büyük bir hayalkırıklığı oldu, bir şeyler yarım kalmış gibiydi, tüm o garip sahneler gerçekten sadece garipti ve -aaahh- o kadar merak ettiğim müzikler neredeydi hiç bilmiyorum. Belki de filmden çok şey bekledim, Matrix'i daha geçenlerde(!) seyrettiği için hayal kırıklığ
... Devamı
Bu filmi sevmek için çok uğraştım, neden bilmiyorum ama beğenmem gereken bir filmmiş gibi izledim fakat sonuçta beğenmedim. Johnny Depp bile filmi kurtaramadı -tamam o kadarı da yalan, adam her türlü izletiyor ama yine de karakterini ve diğer iki kadın karakterle olan ilişkisini bir türlü anlamlandıramadım. Senaryo o kadar kötü geldi ki bir yerinden tutmam mümkün olmadı.Aslında filmin tek izlenebilir tarafı Paul karakteriydi. Seçmelerde oynanabilecek en ilginç sahneyi canlandırması, ve dünyanın en orijinal ölüm hayaline sahip olması çok iyiydi. Onun dışında film bana hiç birşey ifade etmedi. Hatta belki de çok lafı edildiği için özellikle merak ettiğim 'uçan balık' bile büyük bir hayalkırıklığı oldu, bir şeyler yarım kalmış gibiydi, tüm o garip sahneler gerçekten sadece garipti ve -aaahh- o kadar merak ettiğim müzikler neredeydi hiç bilmiyorum. Belki de filmden çok şey bekledim, Matrix'i daha geçenlerde(!) seyrettiği için hayal kırıklığına uğrayan arkadaşımın dediği gibi: e şimdi bu muydu?!? :)
L

@loya-1

10 yıl önce

son yarım saatine daha bir kaptırarak izlediğim filmdir kendisi..

spoiler...

axel ve grace in odadaki konuşmaları, grace in soğukkanlılığı ve intiharı güzel olan sahnelerdendi gerçekten...

spoiler...
P

@palinkk

10 yıl önce

7.1 / 10

Enteresan senaryosu, etkileyici müzikleri, Kusturica'nın başarılı yönetmenliiiği ile ayakları yere basan bir masal, Amerikan rüyasının çöküşüne şiirsel bir gönderme. İzlees...

@edchigliak

10 yıl önce

8.8 / 10

kollarımı açsam uçsam yada otursam koltuğuma bahçemde havalansam hadi hepsini geçtim öle renkli bi akşam yemeği o masa beni bulsaaa die die kusturica için yana yana çok kereler izledğim zihniçıkmaz film. uçar mıyız be hayal falan ama iydi yani o anlık uçurdu film bizi, yetti gibi.

@prensesinuykusu

10 yıl önce

10 / 10

Absürd komik ve hüzünlü havası olan bir film ,filmdeki diyaloglar ve karektarlerin tepkileri beni mest etti, johhny deep ' e bir kez daha hayran oldum ve son olarak bir filmin müzikleri bir filme bu kadar mı yakşır diyorum kesinlikle bu filmi sinema severlere tavsiye ediyorum .mutlaka kaçırmayın .. ;)
M

@mlleoyku

10 yıl önce

7.5 / 10

"The fish doesn't think, the fish knows everything" lafını hafızama kazıyan film :) müzikleri herkes gibi şahane buluyorum tabii ki ne de olsa Goran Bregovic imzalı. Kusturica filmleri arasında favorim bu olmasa da, iyi bir film. Johnny Depp çok genç!!
B

@basak

11 yıl önce

10 / 10

johny depp'in oyunculğu çok iyi..çok güsell bir film:))

@hamlet

11 yıl önce

8.3 / 10

film kasvetli hava barıdırsada, müzikler ile ahenk içinde çalışılmış. Goran bregovic ve emir kusturica iyi ikili, burada bir kez daha gözstermişler bunu.

cesaret, cesaret biraz daha cesaret.

cesaret ve çaba temalı filmde hayal gücüne de dokunulmuş. Emir kusturica yı hep gypsy's fimler ile haşır-neşir görmeye alışık olunca arizona dream'ı biraz yadırgıyor insan, lakin izleyiciye değişik tadlar tattırıyor da.on numara film,

(yahu nasıl on numara falan demeyin; alışılmış emir kusturica filmleri çerçevesinden bakarsanız filmin puanını düşürürsünüz özgün senaryo oyunculuk zati; deep abi e daha ne olsun! )
SPOILER

Arizona Rüyası filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Arizona Rüyası filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Arizona Rüyası filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL