7.4

285 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (45.628 OY)

KONUSU
Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devra ... Devamı
Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir.

Genç adam New York’un antitezi olan Arizona’ya vardığında onu bambaşka renkler beklemektedir. Leo Amca’nın, iki ayrı kadının ve kendisinin hayalleri arasında sıkışıp kalacak mı yoksa çıkış yolunu bulabilecek mi?

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

4 yıl önce

8.2 / 10

Duygusallık adına filmde yok yok. Genç balıkçı kalfası Axel, çok sevdiği amcası tarafından düğününe çağrılmaktadır. Amcası, Arizona da bir cadillac satıcısıdır. Axel, amcası gibi olmak istemiyordur ve kendi hayallerine göre yaşamak istiyordur. Ama amcasının ricası üzerine en azından bir hafta dükkanda çalışmayı kabul etmiştir. Bu sırada Elaine ve Grace isimli (anne-kız) iki müşteri gelir. Axel'in hayatı bu noktadan sonra değişir. Elaine'ye aşık olur ve Elaine'nin doğum gününde akşam yemeğine davet edilir. Bu noktadan sonra duygularına dur diyemez artık ve Elaine'nin çekimine kapılarak hayatını sürdürmeye devam eder.

Film, genç düşkünü olan Leo'dan, uçmak için elinden geleni yapan ve hoşlandığı gençlerle birlikte olan dul Elaine'ye kadar, annesinin gölgesi altında kalmış ve istediği kimseyle birlikte olamamış Grace'den, hayatı film izlemek ve aktör olma hayalleriyle geçen Paul'a kadar, bir çok duyguyu barındırmaktadır. Özellikle Elaine
... Devamı
Duygusallık adına filmde yok yok. Genç balıkçı kalfası Axel, çok sevdiği amcası tarafından düğününe çağrılmaktadır. Amcası, Arizona da bir cadillac satıcısıdır. Axel, amcası gibi olmak istemiyordur ve kendi hayallerine göre yaşamak istiyordur. Ama amcasının ricası üzerine en azından bir hafta dükkanda çalışmayı kabul etmiştir. Bu sırada Elaine ve Grace isimli (anne-kız) iki müşteri gelir. Axel'in hayatı bu noktadan sonra değişir. Elaine'ye aşık olur ve Elaine'nin doğum gününde akşam yemeğine davet edilir. Bu noktadan sonra duygularına dur diyemez artık ve Elaine'nin çekimine kapılarak hayatını sürdürmeye devam eder.

Film, genç düşkünü olan Leo'dan, uçmak için elinden geleni yapan ve hoşlandığı gençlerle birlikte olan dul Elaine'ye kadar, annesinin gölgesi altında kalmış ve istediği kimseyle birlikte olamamış Grace'den, hayatı film izlemek ve aktör olma hayalleriyle geçen Paul'a kadar, bir çok duyguyu barındırmaktadır. Özellikle Elaine'nin oyunculuğu efsaneydi. Evet Johnny kendini her türlü izlettiriyor ama Elaine bu filme resmen kendini adamış gibi oynuyordu. Her sahnesi ve mimiği tam yerindeydi. Grace'in oyunculuğunu bu kadar takdir edemem ama oynadığı sahnelerdeki incelikler çok güzeldi. Örneğin Axel'in arkasından, ona dokunmadan-dokunuyormuş gibi hissetmesi, rus ruleti sahnesi gibi...

Filmin müzikleri ayrı bir efsane. Uçan balık hikayesine geçiş sahneleri herkes tarafından beğenilmeyebilir -ki bende kısmen yakındım- ama filmin duygusallığı içinde sırıtmıyor. Ve kapanıştaki eskimo sahnesi çok yerinde oldu. o intiharın üstüne, görülmeye değer tek sahne bu olabilirdi Ve çok küçük bir detay gibi olsa da, torunu yaşında Millie ile evlenen Leo'nun, günün sonunda gelip Elaine'ye oğlun yaşında olan yeğenimi rahat bırak demesi tam trajediydi.

@pudukheba

6 yıl önce

Filmin görüntü yönetmeni ile müzikleriyle Goran Bregoviç in alkışlanacağı film... Ekzantrik ve çılgın dul rolüyle harikalar yaratan Faye Dunaway' e saygılar ... :) Yaşam tükenmişliğiyle yaşam sevincinin birbirine karıştığı, Kusturica yorumuyla çekilmiş coşkulu, tutkulu, farklı bir Amerikan filmi. Ve Axel der ki : " Babam, çalışmak kafana taktığın şapka gibidir derdi, pantolonun yoksa bile sokakta kıçından utanarak yürümemelisin şapkan olduğu sürece." ;)

@dilekalikoc

10 yıl önce

9 / 10

filme hayran kalmak için Emir Kusturica eseri olması yeterli diye izlediğim.. müzikleri hayran kaldığım. müthiş intihar sahnesiyle yerle yeksan olduğum filmdir. müzikleri resmen coğrafyayı yaşatacak size.

@arcsoytari

11 yıl önce

9 / 10

filmi izlerken insan kendini bir rüyanın içinde buluyor. hem görseliyle hem müzikleriyle muhteşem bir rüya.
H

@hkn23

11 yıl önce

9.3 / 10

müzikleri gerçekten çok etkileyicidi.izledikten sonra insan kendini bi boşlukta buluyor.

acaba ben olgunluğu hayalden ayıran kabusu gördüm mü acaba!?gerçi bu soruyu soruyosam görmemişmdir.haylleredevam :D
A

@ahsaena

12 yıl önce

7 / 10

"in the death car we are alive"
P

@pierro_7

12 yıl önce

1 / 10

depp balıkçılık yapıyo, saçma arkadaşlarıyla eğleniyo..bir kızla sevişiyo..uçuyo ve film bitiyo..1/10 o bile fazla ..

@benkendimveben

13 yıl önce

7.5 / 10

absürd komedinin dibine vurulduğu filmde deep ,dunaway,jerry lewis, lili taylor gibi bir çok ünlü oyucuyu hatta yaşlı ve genç kuşak desek pek yanlış olmaz bu kadrosu ile sizi her dakikasında gülmeye ,eğlenmeye itiyor.

ayrıca filmin içince bazı filmlere de atıfta bulunmalardan tutun da emir in adeta bir filmde kullanılan teknikleri gözümüze soktuğu ve kendisinin de bazı denemeler yaptığı filmide ustalara saygıyı da esirgememiştir.

deep karakteri öle bir paradoks içindedir ki bu paradokstan kurtulması için elinden de pek bir şey gelmez yani o paradoksa sokan iki kadından birisi çıkarabilirdi deep i oradan ve bu da lili taylor ın kendisini feda etmesi ile oldu..

ayrıca bu filmde olmayan bir eskimo dili deep ve j.lewis arasında yaratılmıştır.

@wdyfml

13 yıl önce

6 / 10

Bu filmi sevmek için çok uğraştım, neden bilmiyorum ama beğenmem gereken bir filmmiş gibi izledim fakat sonuçta beğenmedim. Johnny Depp bile filmi kurtaramadı -tamam o kadarı da yalan, adam her türlü izletiyor ama yine de karakterini ve diğer iki kadın karakterle olan ilişkisini bir türlü anlamlandıramadım. Senaryo o kadar kötü geldi ki bir yerinden tutmam mümkün olmadı.Aslında filmin tek izlenebilir tarafı Paul karakteriydi. Seçmelerde oynanabilecek en ilginç sahneyi canlandırması, ve dünyanın en orijinal ölüm hayaline sahip olması çok iyiydi. Onun dışında film bana hiç birşey ifade etmedi. Hatta belki de çok lafı edildiği için özellikle merak ettiğim ’uçan balık’ bile büyük bir hayalkırıklığı oldu, bir şeyler yarım kalmış gibiydi, tüm o garip sahneler gerçekten sadece garipti ve -aaahh- o kadar merak ettiğim müzikler neredeydi hiç bilmiyorum. Belki de filmden çok şey bekledim, Matrix’i daha geçenlerde(!) seyrettiği için hayal kırıklığ
... Devamı
Bu filmi sevmek için çok uğraştım, neden bilmiyorum ama beğenmem gereken bir filmmiş gibi izledim fakat sonuçta beğenmedim. Johnny Depp bile filmi kurtaramadı -tamam o kadarı da yalan, adam her türlü izletiyor ama yine de karakterini ve diğer iki kadın karakterle olan ilişkisini bir türlü anlamlandıramadım. Senaryo o kadar kötü geldi ki bir yerinden tutmam mümkün olmadı.Aslında filmin tek izlenebilir tarafı Paul karakteriydi. Seçmelerde oynanabilecek en ilginç sahneyi canlandırması, ve dünyanın en orijinal ölüm hayaline sahip olması çok iyiydi. Onun dışında film bana hiç birşey ifade etmedi. Hatta belki de çok lafı edildiği için özellikle merak ettiğim ’uçan balık’ bile büyük bir hayalkırıklığı oldu, bir şeyler yarım kalmış gibiydi, tüm o garip sahneler gerçekten sadece garipti ve -aaahh- o kadar merak ettiğim müzikler neredeydi hiç bilmiyorum. Belki de filmden çok şey bekledim, Matrix’i daha geçenlerde(!) seyrettiği için hayal kırıklığına uğrayan arkadaşımın dediği gibi: e şimdi bu muydu?!? :)
L

@loya_1

14 yıl önce

son yarım saatine daha bir kaptırarak izlediğim filmdir kendisi..

spoiler...

axel ve grace in odadaki konuşmaları, grace in soğukkanlılığı ve intiharı güzel olan sahnelerdendi gerçekten...

spoiler...
P

@palinkk

15 yıl önce

7.1 / 10

Enteresan senaryosu, etkileyici müzikleri, Kusturica'nın başarılı yönetmenliiiği ile ayakları yere basan bir masal, Amerikan rüyasının çöküşüne şiirsel bir gönderme. İzlees...

@edchigliak

15 yıl önce

8.8 / 10

kollarımı açsam uçsam yada otursam koltuğuma bahçemde havalansam hadi hepsini geçtim öle renkli bi akşam yemeği o masa beni bulsaaa die die kusturica için yana yana çok kereler izledğim zihniçıkmaz film. uçar mıyız be hayal falan ama iydi yani o anlık uçurdu film bizi, yetti gibi.

@prensesinuykusu

15 yıl önce

10 / 10

Absürd komik ve hüzünlü havası olan bir film ,filmdeki diyaloglar ve karektarlerin tepkileri beni mest etti, johhny deep ' e bir kez daha hayran oldum ve son olarak bir filmin müzikleri bir filme bu kadar mı yakşır diyorum kesinlikle bu filmi sinema severlere tavsiye ediyorum .mutlaka kaçırmayın .. ;)
M

@mlleoyku

15 yıl önce

7.5 / 10

"The fish doesn't think, the fish knows everything" lafını hafızama kazıyan film :) müzikleri herkes gibi şahane buluyorum tabii ki ne de olsa Goran Bregovic imzalı. Kusturica filmleri arasında favorim bu olmasa da, iyi bir film. Johnny Depp çok genç!!
B

@basak

15 yıl önce

10 / 10

johny depp'in oyunculğu çok iyi..çok güsell bir film:))
SPOILER

Arizona Rüyası filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Arizona Rüyası filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Arizona Rüyası filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL