Hayat Treni

(1998)

Train of Life a.k.a Train de vie

Film 1 Saat 43 Dk. Komedi, Dram Fransa, Hollanda 31 Mart 2000

7.9

105 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (9.396 OY)

KONUSU
1941 yılının karanlık bir gecesinde köyün delisi, Shlomo, yeri yerinden oynatacak bir haberle köye gelir. Tüm komşu köylerdeki Yahudiler Almanlar tarafından öldürülmüşlerdir. Kalanların ise akıbetleri belli değildir. Şimdi ise sıra yaşadıkları köydedir.

Aynı gece Rabbi’nin önderliğinde toplanan bil
... Devamı
1941 yılının karanlık bir gecesinde köyün delisi, Shlomo, yeri yerinden oynatacak bir haberle köye gelir. Tüm komşu köylerdeki Yahudiler Almanlar tarafından öldürülmüşlerdir. Kalanların ise akıbetleri belli değildir. Şimdi ise sıra yaşadıkları köydedir.

Aynı gece Rabbi’nin önderliğinde toplanan bilge kişiler, köy halkını kurtaracak en iyi yöntemi bulmak için düşünmeye başlarlar. Yine en iyi fikir Shlomo’dan gelir. Nazi’leri kandıracak bir tren kuracaklar, bir kısmı trendeki Nazi subaylarını oynarken bir kısmı da sürülen Yahudi’leri canlandıracaklardır, hatta trenin makinistleri bile köylüler olacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Z

@zair

6 yıl önce

siz ne güzel insanlarsınız.. biz de ne kötü insanlarız... keşke çingenler kadar bu yattan keyif alabilsek..

@unutkan_suflor

7 yıl önce

7.9 / 10

İğneler, çuvaldızlar havada uçuşuyor. Klişeleşmiş bir biçim ve üslub yerine ( ayıp ayıp, acıya klişe denir mi hiç? ) mizahı öne alan, şok edici şiddeti saklayan bir yaklaşıma sahip.

@venezue

9 yıl önce

8 / 10

İkinci Dünya Savaşı’na bambaşka bir açıdan bakan -tabiri caizse- bir mizahi soykırım filmi.

Filmde dinin toplum üzerindeki totaliter etkisi, aslında ortada düpedüz komün bir yaşam söz konusu olmasına rağmen halkın komünizme kötü gözle bakması ve komünizme yeni yeni gönül vermiş insanların komünizmi ele alış biçimi ve rol icabı da olsa rütbenin veya üniformanın kişiye yüklemiş olduğu güç ve yetkinin insanı kontrolden çıkarması gibi örneklerle, din, toplumsal düzen ve savaş gibi birden çok konu hakkında ince eleştiriler getirilmiş. Bu eleştiriler sunulurken de, olaylar dramatize edilmeden üslup olarak son ana kadar yalnızca mizah kullanılmış; ki bu da, filmi sevdiren ve bir o kadar da etkileyici kılan en önemli unsurlardan biri.

@sebo

10 yıl önce

"Yahudi Soykırımı’nı anlatan filmlerden gına geldi artık" derken izlerken keyif aldığım ve diğerlerinden farklı bir mizaha sahip olan film.
S

@shlomo

12 yıl önce

9 / 10

---spoiler olabilir belki ama okusan da bişe olmaz hatta oku :)---

izlediğim en iyi iki filmden biridir. ne kadar kusurlu olursa olsun harikadır. filmde faşizmin altında ezilmektense eğlenceli bir yolculuğa çıkan musevi topluluğu çok daha yakından tanıyoruz. dönemi düşünürsek tabii ki komünistler de var :) yalnız bu komünistler gerçekten komünist değil. biyerlerden komünizm diye bişey duyup benimseyen insanlar. dolayısıyla bilmeden komünist olan bu insanlar sizi gülmekten yerlere yıkacak :) ayrıca film dehşet bir sonla bitiyor. bence bu sayfaya kadar gelmişken filmi izlemeden gitmek olmaz. valla bırakmam :D

---spoiler olabilir ama okusan da bişe olmaz---

@ustunkoru

13 yıl önce

8.5 / 10

mizahla, muhteşem müziklerleharmanlanmış,iktidar(güç) ve ezilenler (dışlananlar)üzerine de etkili bir kurguya sahip, özellikle sahnelerin kalabalıknüfusu ve curcunası ustalıkla kotarılmış bir baş yapıt..

@spike

13 yıl önce

7.7 / 10

Nazizmi, soykırımı ve yahudileri çok farklı bir açıdan yer alan bir film, bir kere komedi filmi! Ayrıca faşizmle ve komünizmle sağlam dalga gaçiyor. Mutlaka izleyin.
SPOILER

Hayat Treni filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hayat Treni filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hayat Treni filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL