6.5

221 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (344.829 OY)

KONUSU
Küçük bir kasabada, bir korku filmi gibi başlayan cinayetler. Katil yaptığı eylemlerle, türü çok iyi özümseyen bir manyak olduğunu kanıtlıyor.

Wes Craven, bilindiği gibi korku janrının üstatlarından. Korku türünün klasikleri arasına giren "Elm Sokağı Kabusu" ve "Halloween" filmlerinin yaratıcısı W
... Devamı
Küçük bir kasabada, bir korku filmi gibi başlayan cinayetler. Katil yaptığı eylemlerle, türü çok iyi özümseyen bir manyak olduğunu kanıtlıyor.

Wes Craven, bilindiği gibi korku janrının üstatlarından. Korku türünün klasikleri arasına giren "Elm Sokağı Kabusu" ve "Halloween" filmlerinin yaratıcısı Wes Craven, Çığlık’ta bugüne kadar yaptıklarıyla dalga geçiyor. İnsanları bir korku filmindeki gibi öldürmeye çalışan katilin öyküsünü işlediği Çığlık’ta hem bir sürü klişeyi ti’ye alıyor, hem de izleyiciyi korkutmayı başarıyor.

Film, kadrosunda Hollywood’un son dönemde öne çıkan bir çok genç yıldızını barındırıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

11 ay önce

7 / 10

Gizemli cinayet ve katil konusunda başarılı bir film. Zamanında, bu tarz filmlere olan bakış açısına yeni bir açı getirmiş diyebiliriz. Sonrasında birçok filme meze olmuştur. Özellikle korkunç bir film serisindeki tiye alınışı favorimdir. :)

@mifer600

9 yıl önce

8 / 10

tam anlamıyla bi’ kült film.

film hem iyi bi’ gerilim/korku filmi aynı zamanda da bu tür filmlerle de dalga geçen sahnelere sahip. bu film iki binlerden itibaren gençlik/korku/gerilim filmlerine yeni bi’ yön vermiştir.

az puan alması veya beğenilmemesi sadece çok sonra izlenmesindendir.

@vfv

9 yıl önce

8.5 / 10

Efsane serinin ilk filmi. Sadece dönemin değil tüm zamanların en iyi gerilim filmlerinden biri. Katil kim konusunu işlerden eski korku filmlerine atıfta bulunan kendisini ciddiye almayan ve hatta bazen öz eleştiri yapan bir gerilim filmi. Ve ilginç replikleriyle de korku kültürüne ciddi mesajlar veren bir film Çığlık. Kim var orda ? sorusu gerçekten de ölüme davetiye çıkarmak değil midir ? Ve ya Kadından katil olmaz deyip Temel iç güdüden bahsedip teoriyi çürütmesi de güzel bir atıf olmaz mı sanki ! Bir korku filminin nasıl olması gerektiğinden çok filmin içinde nasıl olmaması gerektiğine vurgu yayıp da bu olmaması gerekenleri işleyerek korku filmi yapmış yönetmen WES CRAWEN. Zaten bu türün bana göre en iyi yönetmenidir kendisi. Ayrıca senaristi de. Korku filminde hayatta kalmanın yollarından bahsedip öncesinde ise kendi yönetmiş olduğu elm sokağı filminin devam filmlerinin eskisi kadar iyi olmadığını kabul eden bir yönetmen Wes Craven.
... Devamı
Efsane serinin ilk filmi. Sadece dönemin değil tüm zamanların en iyi gerilim filmlerinden biri. Katil kim konusunu işlerden eski korku filmlerine atıfta bulunan kendisini ciddiye almayan ve hatta bazen öz eleştiri yapan bir gerilim filmi. Ve ilginç replikleriyle de korku kültürüne ciddi mesajlar veren bir film Çığlık. Kim var orda ? sorusu gerçekten de ölüme davetiye çıkarmak değil midir ? Ve ya Kadından katil olmaz deyip Temel iç güdüden bahsedip teoriyi çürütmesi de güzel bir atıf olmaz mı sanki ! Bir korku filminin nasıl olması gerektiğinden çok filmin içinde nasıl olmaması gerektiğine vurgu yayıp da bu olmaması gerekenleri işleyerek korku filmi yapmış yönetmen WES CRAWEN. Zaten bu türün bana göre en iyi yönetmenidir kendisi. Ayrıca senaristi de. Korku filminde hayatta kalmanın yollarından bahsedip öncesinde ise kendi yönetmiş olduğu elm sokağı filminin devam filmlerinin eskisi kadar iyi olmadığını kabul eden bir yönetmen Wes Craven. Korku sinemasının popüler olmasının sebeplerinden varsaydığım bu filmin maskesi de katili de bir şekilde fenomendir bana göre. 13. Cuma nın Jason u gibi. Veya Hallowenin Michael myers ı gibi. Film içinde bazı soruların cevaplarını bulduğunuza sanki kültür hışmına uğramış gibi hissediyorum. Tüm olumlu özelliklerinin yanında ayrıca mütevazi bütçesiyle bir filmin ne kadar çok kalite kokabileceğinin de somut örneğidir. 14 milyon dolarlık bütçesine karşılık 173 milyon dolarlık hasılatı da dikkat edilmesi gereken bir husustur. 10/ 8.5
B

@budha

10 yıl önce

10 / 10

Sidney: Sizi hasta sapıklar, çok fazla film seyretmişsiniz..

Billy: Sid, filmleri suçlama..

FİLMLER İNSANLARI SAPIKLAŞTIRMAZ,

SAPIKLARI YARATICI YAPAR..
S

@setenayfb

10 yıl önce

3.9 / 10

Zamanına göre başarılı ama fazla abartılmış bir film ben pek beğenmedim.
B

@biberim

11 yıl önce

8.5 / 10

daha önceki yorumlarımdada dediğim gibi.her zaman gerilim filmlerinde seriin ilki daha güzeldir.oyunculuklar daha iyi gerilim dozu daha yüksek ve daha ciddiyetli bir yapım olmuştu diğerlerine göre.
M

@m2g

13 yıl önce

7.5 / 10

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Bi an sonunda herkes sapasağlam yürüyecek kimse ölmeyecek sandım.. Ne gebermediler be arkadaş :)

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
B

@batanga

13 yıl önce

korku türüne yeni bir nefes getirdiği bir gerçek. sonlara doğru katillerin birbirlerini yaraladığı sahneler tebessüm bile ettirerek ironinin dibine vurmuştur. ayrıca bir çok absürd komedinin tiye alarak kendine malzeme çıkardığı güzel bir filmdi.

@agirroman

14 yıl önce

bu film bir gençlik korkusu. özellikle çıktığı yıllarda lise-üniversite çağında olanlar tebessümle hatırlayacaktır. ardınden gelen devam filmlerinden aynı tadı alamadıysak da uzun bir süre repliklerini tekrarladığımız eğlenceli bir anı olduğu kesin.
SPOILER

Çığlık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çığlık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çığlık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL