7.7

113 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (37.678 OY)

KONUSU
Film Alman yapımı olup savaşa Alman gözüyle bakması açısından da ilginçtir ve oldukça objektifdir.
Yönetmeni joseph vilsmaere’dir....
Özetle kuzey afrikada Rommel komutasında savaşan Nazi ordusunun bir grubu italyada dinlendirildikten sonra kritik bir noktaya gelmiş Stalingrada gönderilirler..
An
... Devamı
Film Alman yapımı olup savaşa Alman gözüyle bakması açısından da ilginçtir ve oldukça objektifdir.
Yönetmeni joseph vilsmaere’dir....
Özetle kuzey afrikada Rommel komutasında savaşan Nazi ordusunun bir grubu italyada dinlendirildikten sonra kritik bir noktaya gelmiş Stalingrada gönderilirler..
Ancak kuzey afrikada zafer kazanmış alman askerleri Stalingrad’da ummadıkları hezimetler ve Nazi anlayaşının öteki yüzüne tanık olurlar.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

4 yıl önce

8 / 10

Alman yapımı olmasına rağmen olabildiğince tarafsız bir şekilde Stalingrad'ı nasıl kuşatamadıklarını anlattıkları bir film. Film ana temasında, savaştan ziyade, savaşın askerler ve savaşın olduğu bölgede yaşayan insanlar üzerindeki etkisini anlatmaya çalışmıştır. Acımasın bir nazi subayı olabildiği gibi, karşı tarafdaki çocukla bağ kurmuş hala insani duygular barındıran askerlerinde olabileceğini göstermiş. Savaşın sadece savaş anında değil, sonrasında da ne kadar derin etkiler bıraktığını da göstermiş. Başarılı oyunculuklar ve ortam sayesinde oldukça etkileyici bir film olmuş.

@asdf_13

10 yıl önce

8 / 10

93 yılında çekilmiş olmasına ve Amerikan filmi olmamasına rağmen iMDb de 15.000'den fazla oy almış.Bu da bu filmin yurt dışında ne kadar popüler olduğunu kanıtlıyor.Ancak ülkemizde hakettiği popüleriteyi bulamamış bir film.Daha seçici olmamız gerekiyor.

Herkese tavsiye ederim.Müziği de bir harikadır...

@poormf

10 yıl önce

7.2 / 10

Adı Stalingrad olsa bile 2. Paylaşım savaşında Almanları anlatmaktan çok cephede savaşan askerlerin anlatımı ön plandadır filmde. Ne Nazizmin ideolojisine dair bir söylem ne de onu simgeleyen gamalı haçı görürüz film boyunca. Keza karşılarında da idealist insanlardan oluşan Sovyetleri değil savaşın tükettiği insanlar gösterilir.

Her ne kadar başlangıçta "... o zaman İvan’ı bir güzel pataklarız, o rezil şehri üç günde alırız" mantığıyla övünen Alman askerler var ise de Sovyet topraklarında direnen inançlı insanlar ve çetin kış koşullarında çözülen sarsılmaz zannedilen iradenin çöküşüdür gösterilen.

Gamalı haçın ya da kızıl yıldızın gösterilmesinden kaçılması dünyanın neresinde ve ne için olursa olsun savaşın bireyler üzerindeki yıkımına işaret etmesi açısından farklı ve önemli bir filmdir Stalingrad...

@sarhosatlarzama

11 yıl önce

böyle bir bilgi olmamasına rağmen, yaklaşık 10 sene arayla farklı yönetmenler tarafından çekilmiş, yine ikinci dünya savaşını yine almanların gözünden anlatan "das boot" ve "der untergang" filmleriyle bir üçleme oluşturduğunu düşündüğüm; öncesinde veya sonrasında bu diğer iki film izlendiğinde etkisinin bünyelerde biraz daha sarsıcı şekilde hissettirebilecek, almanların stalingrad kuşat(a)ma(ma)sını anlatan enfes film.

filmin dediği : savaşlar, top, tüfek ve/veya tanklarla değil, savaşan insanlarla kazanılır/kaybedilir.

@knnbkr

12 yıl önce

8.5 / 10

2. Dünya savaşını en gerçekçi anlatan filmdir herhalde sadece 2.dünya savaşını değil genel olarak savaşların askerler üzerinde yarattığı travmayı, psikolojiyi güzel işlemiş final sahnesi ise başka bişeydi..

@lazare_carnot

14 yıl önce

İkinci dünya savaşı filmlerini Almanlar veya Ruslar çekmeli. Stalingrad bunun en iyi örneği.
B

@batanga

14 yıl önce

yıllardır canavarlaştırılan alman askerine almanlardan bir bakış. ama onlar olabildiğince tarafsız olmuşlar, aslında şu yüzden biz böyle yaptık, özümüzde iyi insanız yanlışına düşmeden olan biteni beyaz perdeye aktarmışlar iyide etmişler. izlenmesi gereken bir ww2 filmi hatta baş yapıtı.
L

@loutremonty

15 yıl önce

Norbert Jürgen Schneider in muhteşem final müziği ile bu film,izlediğim en etkileyici flmlerdendir.sıcak bir italyan sahil kasabasında başlayan film sibiryanın dondurucu soğuğunda son bulur. savaş filmlerinin senfonik müzikle yapışık ilerlediğini ve birbirlerine ne kadar iyi uyduklarını bir kez daha kanıtladı bana kalırsa. ''die brücke'' ile beraber savaşa -en iyi bakan- sınırlı sayıda alman yapımlarındandır. fps oyunlarının ve hollywood un yarattığı dayattığı ve pompaladığı kişisizlikleşmiş insani taraf ve vasıflardan arındırılmış alman askerinin yada nazilerin aralarına dalıveriyoruz üstelik amerikalı olarak değil insan olarak

@havlayankuzu

15 yıl önce

8.8 / 10

Genel hatlarını,Amerikan sinemasının çizdiği Alman imajının sınırlarını değiştiren bir savaş filmiydi. Yani,"schnell", "die granate", "panzerschuft" " der Scharfschütze" gibi kelimeleri tekrar edip duran Alman askerlerinden fazlası var karşımızda. Stalingrad,muharebelerine Alman gerçekçiliği üzerinden bakmak bu sebeple, Holywood neslini sarsabilir.Her ne kadar,Almanlar tarafından hazırlanmış olsa da,film herhangi bir ulusa dair sterotip çizmemiş. Amerikan sinemasından ayrıldığı en belirgin nokta bu.Savaşan tüm taraflar sadece "insan". Görkemli kahramanlık destanları veya tek tabanca manga dağıtan süper asker figürleri yok. Aksine film boyunca,ağlayan,yalvaran,köpekçe ölümden korkan veya yaşama dair hiçbir umudu kalmamış acınası karakterlerle karşılaşıyoruz. Kısaca,savaşın insana yapabileceği gerçek şeylerle ilgili bir film. Karizmatik subayımızın bir dilim ekmek için ağzından dökülen tek bir "bitte" (lütfen) dahi çok şey özetler s
... Devamı
Genel hatlarını,Amerikan sinemasının çizdiği Alman imajının sınırlarını değiştiren bir savaş filmiydi. Yani,"schnell", "die granate", "panzerschuft" " der Scharfschütze" gibi kelimeleri tekrar edip duran Alman askerlerinden fazlası var karşımızda. Stalingrad,muharebelerine Alman gerçekçiliği üzerinden bakmak bu sebeple, Holywood neslini sarsabilir.Her ne kadar,Almanlar tarafından hazırlanmış olsa da,film herhangi bir ulusa dair sterotip çizmemiş. Amerikan sinemasından ayrıldığı en belirgin nokta bu.Savaşan tüm taraflar sadece "insan". Görkemli kahramanlık destanları veya tek tabanca manga dağıtan süper asker figürleri yok. Aksine film boyunca,ağlayan,yalvaran,köpekçe ölümden korkan veya yaşama dair hiçbir umudu kalmamış acınası karakterlerle karşılaşıyoruz. Kısaca,savaşın insana yapabileceği gerçek şeylerle ilgili bir film. Karizmatik subayımızın bir dilim ekmek için ağzından dökülen tek bir "bitte" (lütfen) dahi çok şey özetler sanırım.
Kostüm ve sahne tasarımları için harcanan emekse ortada. Ancak bilgilerimle çelişen bazı unsurlar da yok değil. Örneğin, Stalingrad savaşı sırasında Alman askerlerinin üniformaları çoğunlukla yazlıktı. Zira, Hitler savaşın kışa sarkmayacağı konusunda kendisine öyle güveniyordu ki, levazıma kışlık üniforma yollatmadı. Tabi tarihçi değilim,belki bir bildikleri vardır.
SPOILER

Stalingrad filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Stalingrad filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Stalingrad filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL