7.3

107 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (56.780 OY)

KONUSU
Nobel ödüllü yazar Octavio Paz’ın "Sadizmin filozofu, aslında kurban eden değil, başlı başına bir kurban idi. Ve zulmün kurucusu aslında yumuşak kalpli bir erkekti." dediği Marquis De Sade’ın yaşam öyküsünden yola çıkan film, Oscar ödüllü Kate Winslet, Geoffrey Rush ve Michael Caine’i aynı projede b ... Devamı
Nobel ödüllü yazar Octavio Paz’ın "Sadizmin filozofu, aslında kurban eden değil, başlı başına bir kurban idi. Ve zulmün kurucusu aslında yumuşak kalpli bir erkekti." dediği Marquis De Sade’ın yaşam öyküsünden yola çıkan film, Oscar ödüllü Kate Winslet, Geoffrey Rush ve Michael Caine’i aynı projede buluşturmayı başarmış bir yapım olarak dikkat çekiyor... Filmdeki olaylar, Sade Markizi’nin (Geoffrey Rush) tıkıldığı akıl hastanesinde yazdığı son cinsel içerikli metinleri temizlikçi kızın (Kate Winslet) çalması üzerine kurulu. Michael Caine ise Sade’ın doktoru rolünde çıkıyor karşımıza...
Geoffrey Rush

Marquis de...

Kate Winslet

Madeleine ...

Joaquin Phoenix

Abbe du Co...

Michael Caine

Dr. Royer-...

Billie Whitelaw

Madame LeC...

Jane Menelaus

Renee Pelagie

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@renkliboncuk

3 yıl önce

İzlediğim en güzel filmlerden bir tanesi. Çok farklı bir hayat hikayesi. Senaryo ve oyuncu performansları da inanılmazdı. Bıraktığı büyüyü üzerimden ömür boyu atamayacağım. Tavsiye ederim, mutlaka izleyiniz!
B

@budha

12 yıl önce

Hepimiz toplanmış bıçağın inmesini bekliyoruz..

Ayaklarımızın altından kan nehirleri akıyor papaz!

Ben cehennemi gördüm genç adam.

Sen onu sadece okuyorsun!


"Gerçeği söylemek neden bu kadar tahrik edici ve rezilce?"

..

Marqi gerçeği gördü..ve insanlar, ondan ürktü..

Çünkü onlar uyukluyorlardı..

Marqi onları uyandırdı..Yaptığı tek şey onları uyandırmaktı!

@kimliksizadam

12 yıl önce

marki'yi en iyi anlatan film.kadın oyuncu olarak titanic'teki dilberin olması isabetli bir karar olmuş.özellikle papazın karısının sade okudukça baştan çıkması ve algılarının açılması istenen mesajı vermiştir.kusursuz bir yapım.

@ekopyen

12 yıl önce

8.5 / 10

Sanatın pek çok tanımı yapılabilir; ama sanatı yanlış bilgilendirme yapıyor olmakla suçlamak bence sanatın vasfını tam kavramamış olmakla alakalıdır. Zira, sanatın pek bir genel tanımı da gerçekliği mistikleştirerek sunmaktır. Bu açıdan yaklaşınca, Sade'ın görünüşünün yanlış yansıtıldığı hissine kapılmayı yersiz buluyorum.

Bunun dışında her oyuncunun performansını hakkıyla verdiği bir yapım olmuş. Dönem atmosferi olsun, ortam atmosferi olsun gayet hoştu. Bana "Das Perfume" romanında da güzelce yansıtılan söz konusu dönem Fransa'sını yaşattı. Abbe ile olan atışmalarıyla Sade'ın zekasına, olayların gelişimi ile ilhamını nereden aldığına vurgu yapılırken; Sade'ı tamamen masum göstermemek için eşinin anlatımıyla geçmişine değiniliyor. Yine de çektiği cezanın tamamen düşünsel ve cinsel provokatif yazımsal çalışmalarından kaynaklanıyor olması bir yerlerde bir haksızlık olduğu fikrini verirken; finaliyle gerçekten yaptıklarının suç olarak göz
... Devamı
Sanatın pek çok tanımı yapılabilir; ama sanatı yanlış bilgilendirme yapıyor olmakla suçlamak bence sanatın vasfını tam kavramamış olmakla alakalıdır. Zira, sanatın pek bir genel tanımı da gerçekliği mistikleştirerek sunmaktır. Bu açıdan yaklaşınca, Sade'ın görünüşünün yanlış yansıtıldığı hissine kapılmayı yersiz buluyorum.

Bunun dışında her oyuncunun performansını hakkıyla verdiği bir yapım olmuş. Dönem atmosferi olsun, ortam atmosferi olsun gayet hoştu. Bana "Das Perfume" romanında da güzelce yansıtılan söz konusu dönem Fransa'sını yaşattı. Abbe ile olan atışmalarıyla Sade'ın zekasına, olayların gelişimi ile ilhamını nereden aldığına vurgu yapılırken; Sade'ı tamamen masum göstermemek için eşinin anlatımıyla geçmişine değiniliyor. Yine de çektiği cezanın tamamen düşünsel ve cinsel provokatif yazımsal çalışmalarından kaynaklanıyor olması bir yerlerde bir haksızlık olduğu fikrini verirken; finaliyle gerçekten yaptıklarının suç olarak gözetilip gözetilemeyeceği kararını Sade'ın son savunmasının ardından bize bırakıyor. Olayların gerçekleştiği yerin bir tımarhane olduğu gerçeğini göz önünde tutmakta yarar var. Çünkü, bana göre bir yazının, bir düşüncenin ne kadar provokatif olursa olsun karşısındaki kişiyi etkileme oranı karşısındaki kişinin bilinç düzeyiyle alakalıdır. Yine de, toplum bilincini göz ardı ederek sadece bu savunmanın arkasına sığınmak, bilinçli bir kişi tarafından yapılabilecek haklı bir savunma mıdır? Sade, çılgın şehvetli aşık. Hepimizin içinde yer alan şiddet arzusunu, her birimiz toplum bireyi olup korkuyla ve endişeyle gem vururken, o farklı bir yoldan dışavurmayı tercih etmiş. Kim suçlayabilir ki? Ben değil.

@yesilimtrak

13 yıl önce

Geoffrey Rush'ın oyunculuğu gerçekten izlenilesi...

Sade, düşünce akımı bir yana içinde başka bir insan barındıran biri. Böylesine sapkın düşünceleri olan bir insanın temzilikçi kıza (ki kendisi filmde Kate Winslet )duyduğu aşksa ironik bir durum. Aşk naiftir, kaba değil. Sadizm barındıran cinsellik hayvani bir güdü tatminiyken, Marquis de Sade ın kıza duyduğu his sanki aşkla işi karıştırmam der gibi bir durum:P Şaka bir yana, bu arada Kate Winslet ablamızın göğüsleri filmde çok fazla ön planda gibi(:
O

@oksal

14 yıl önce

Süper harika bir film. Etkilyici ve düşündürücü sahneler var. Filmde tarihle çatışan sahneler var. Ancak hiç bir şeyi kafaya takmayın ve izleyin.
C

@cecilia_tallis

15 yıl önce

Geoffrey Rush'un oyunculuğu harikaydı, Marquis de Sade'ın sıradışı karakterine güzel bir yorum kazandırmıştı... Quills'in başarılı bir film olduğunu söyleyebilirim.
N

@normanstansfiel

15 yıl önce

bir yazarın yazmak için herseyi yapabileceğini ilginç sahnelerle gösteren marquise de sade yi anlatan oyunculuk ziyafeti film...
SPOILER

Düşlerin Efendisi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Düşlerin Efendisi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Düşlerin Efendisi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL