Sol Ayağım

(1989)

My Left Foot: The Story of Christy Brown

Film 1 Saat 43 Dk. Biyografi, Dram İrlanda, İngiltere 22 Haziran 1990

7.4

118 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (65.030 OY)

KONUSU
Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve ... Devamı
Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brownun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye birşeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.

Christy Brownın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağımın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.
Daniel Day-Lewis

Christy Brown

Brenda Fricker

Bridget Fa...

Alison Whelan

Sheila Brown

Eanna MacLiam

Benny Brown

Marie Conmee

Sadie Brown

Kirsten Sheridan

Sharon Brown

Cyril Cusack

Lord Castl...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
K

@kocyigit-hulya

6 yıl önce

Daniel Day-Lewis'i yakından takip etme kararını bu filmle aldım. Bu kadar basit ve derin diyologları başka filmde hatırlamıyorum. Tekrar tekrar izlerim. Sizi içine alan bir film olacaktır.

@jackrai

7 yıl önce

8.3 / 10

Öncelikle söylemeliyim ki Daniel Day Lewis harika oynamış filmde. Hikaye hüzünlü olsa da, başroldeki karakterin azmi, seyirciye de yansıyor ve bu sayede seyirci, onun başarılı olmasını istiyor.
N

@noumenon

8 yıl önce

8 / 10

Daniel Day-Lewis'in filmografisi neden bu kadar kısıtlı diye düşüneniniz oldu mu hiç? Çünkü bu adam seçtiği filmin senaryosuna tamamen kendini adıyor, yaşayarak oynuyor diyebilirim. Her filmi sadece para kazanma uğruna tercih etmiyor. O yüzden bir çok ödül aldı bu zamana kadar 2 Oscarı bulunan bir kaç aktörden biri oldu. Bunun yanı sıra BAFTA ve Altın Küre ödüllerini de aldı. Bu kadar ödül almasına rağmen bu adam "underrated" bir adamdır. Sıkı bir sinema izleyicisi bu adamın filmini izlediğinde ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu görebilir.

Filme gelince diyecek fazla söz yok. Beyin felçli olmasına rağmen hayattan vazgeçmeyen ve savaşan bunun sonucunda çok iyi bir yazar olan Christy Brown'un biyografisini anlatıyor. Arşivde bulundurulmalı..

@siyahtuval

8 yıl önce

8.3 / 10

gerçekten iyi bir yapıt...
H

@hayalimcok

8 yıl önce

ben filmi izlemek istiyorum ama sadece fragman gözüküyor.yardım lütfen

@bochi

11 yıl önce

İlk defa daniel day-lewis filmi izliyorum... Mükemmel oynamış... Film iyiydi gerçek bir yaşam öyküsünden alınmış olması filmi daha değerli kılıyor...

Bu arada not olarak daniel day-lewis filmde sürekli kambur bir şekilde durmasından dolayı kaburgası kemiği kırılmış ve film çekimleri boyunca tekerlekli sandalyeden kalkmamaya özen göstermiş ve hatta sette yemekleri bile başkasının yedirmesini istemiş
SPOILER

Sol Ayağım filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sol Ayağım filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sol Ayağım filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL