7.7

497 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (408.599 OY)

Süre

2 Saat 13 Dk.

Tür

Dram

Ülke

ABD

KONUSU

Los Angeles'ta maddiyate dayalı bir hayat süren fırlama Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie'nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond'un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!Maddiyatçı Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca ağabeyinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında bol bol hayrete düşer. Nihayetinde Las Vegas'taki kumarhanelerde bu az bulunan kabiliyetten yararlanarak hile yapmaya bile çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond'u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.Dört adet Oscar heykelciği yönetmen Barry Levinson'a, senarist Ronald Bass'a, başroldeki Dustin Hoffman'a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülmüştü. On yılın en sevilen filmlerinden biri için sinemaseverler 1988'e dek beklemek zorunda kalmışlardı.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (29)

@sandel yazdı...

Paz, 18 Haz 2017, 20:36 (11 ay önce)

8 / 10

Sleepers (1996) ve You Don't Know Jack (2010) filmlerine de imza atan Barry Levinson'ın ses 1988 yapımı ''Rain Man'' filmi, hem otizm kavramını ele alıyor hem de ilginç bir hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Charlie ve Raymond adlı birbirine zir iki kardeşin dramatik hikayelerine tank oluyoruz. Filmin temeli her ne kadar otizm hastalığa üzerinden dramatik unsurlara dayansa da hikaye anlatımı olarak mizahı bir dil tercih edilmiş. Hastalık üzerinden duygu sömürüsü yapmadan sade bir dille aktarılmış.   Filmde bir çok konuya yer verilmiş. Kardeş arasındaki dostluk ilişkisi, otizm, evlilik ve hayatın sıradanlığı gibi bir çok konuya Raymond'un gözüyle bakıyoruz. 1988 yılına kadar bir çoğumuzun belki de haberdar olmadığı otizme bakış açımız değişiyor. Bu açıdan bir filmin toplum üzerindeki etiklerini kolaylıkla görebiliriz. ''Rain Man'' kuşkusuz 1980'lerin en iyi filmlerinden birisidir. 2010'ların gözüyle baktığımızda klasik filmler arasında bile yer verebiliriz. O yıllarda Türk sinemasında yer alan filmlerle karşılaştırdığımızda durumun ne kadar vahim olduğunu görmemek mümkün değil. The Graduate (1967), Papillon (1973) ve Kramer vs. Kramer (1979) ile oyunculuğunu defalarca ispatlamış Dustin Hoffman?ın harika performansı ile filmin boyutu farklı bir yere ulaşmış. Ne ara oyuncu olduğunu bir türlü anlamadığım, yakışıklılığı ile sinemaya yama yapılan Tom Cruise?a rağmen hikayenin içine girmeyi başardım. 8 dalda Oscar'a aday olan ''Rain Man'', bunlardan 4 tanesini kazanmıştı. Toplamda ise, çeşitli sinema platformlarından 19 adaylık ve 26 ödülle evine döndü. Sabey Sandel

@obeybibeybiitsw yazdı...

Per, 01 Haz 2017, 01:36 (11 ay önce)

10 / 10

Raymond'un sıcak sudan korktuğu sahne aklımda çok yer edindi. Sanki iki kardeşin arasında düşünülenden daha sıcak daha yoğun bir bağ varmış gibi hissettim. Mükemmeldi!

@ham yazdı...

Cum, 11 Kas 2016, 22:07 (1 yıl önce)

7.5 / 10

Dustin Hoffman'ın oyunculuğu için izlenebilir film Ayrıca film 15 dakika daha kısa olabilirmiş Eğer 80'lerde Amerika'da yaşamadıysanız izlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Yağmur Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yağmur Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yağmur Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları