Belirsiz Gece Suare No:48 - Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler - In the Name of the Father

althttp://www.filimadami.com/afisler/976.jpg" />

 

Basit kaygıları olan saf İrlandalı genç Gerry Conlon, 70'li yıllarda Londra'ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından sorumlu tutularak tutuklanır. 
O dönemin İngiltere'sinde şimdikinden çok farklı olarak, terörle mücadele adına insan haklarının hiçe sayıldığı uygulamalar olmaktadır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry'nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar. 
Dünyanın bir çok ülkesinde benzer şeylerin yaşanıyor olmasının politik gücü, Jim Sheridan'ın bu filmine 7 Oscar verilmesinde ne kadar etkili oldu bilemeyiz ama; Daniel Day-Lewis ve Emma Thompson gibi iki güçlü oyuncu yan yana geldiklerindeki etki azımsanamaz.

selam arkadaşlar..

kendi filmimin seçilmesine bir kere daha sevinmekle beraber herkese selamlar saygılar sevgiler dilerim..

ozgurce sana da selamlar  :)

güzel ve eğlenceli bir suare olsun:)

bu arada bu filme 7 oscar verilmemiş,  7 dalda aday olmus :)  berlin film festivalinde altı ayı odulu almıs sadece  :)

 

"Daniel Day-Lewis ne süper bir adamdır." dedirten film.... günümüz şartlarında malesef ki konu orjinal olmaktan çıktı ama oyunculuklar filmi hala zevkle izlenir kılıyor. 

 

film insana çok farklı şeyler hissettirebiliyor,dram filmi olmasının yanı sıra tatlı bir mizah anlayışı da var,özellikle filmin baş kısımlarında sık sık gülümsedim. ama sonuna doğru babasının göğsünü vicksle ovduğu sahne bana çok dokundu(babalar hassas noktam.)

 

kısaca iyi bir film izledik ama SPOİLEEER GELİYOR filmin sonunda kadın avukatın dosyada bulduğu evrakları gösterip tahliye istediği kısımlarda acı bir şekilde şunları düşündüm : "bizim ülkemizde olsa,o evraklar sahte,o yazıyı biz yazmadık." diyip işin içinden sıyrılırlar,zavallı mahkum da kös kös hücresine dönerdi :(

spoiler ibaresini görünce, okumamayı ne zaman öğreneceğim acaba :(

amaniiiin kocaman da yazmıştım,gitti güzelim son desene :S

gitti valla :(

Tünaydın herkese.Özellikle tünaydın hülya (ismimi zikrettiğin için) Bugün filmi izledikten sonra sıkı bir eleştiri yazısı yazacağım.Yer yerinden oynayacak.Artık istafalar gelir mi, hükümet düşer mi bilemeyeceğim.:)

özgürce yaa bir hafta sonra sömestr tatili bitip sen okuluna ve minik kurbağalarına dönünce senin bu söylemlerini çok arıyacağım :)

Hiç sorma serpil.Kurbağalarım beni çok yoruyor.Başımı kaşıyacak vaktim olmuyor.Dışarıdan bakınca yarım gün çalışıyormuşuz gibi görünse de bütün zamanımızı alıyor çocuklar.Eve iş götürüyoruz anlayacağın.:)

öğretmen misin ozgurce :) nerde ?

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.