Bir türlü ısınamadığımız yönetmenler top 5

1) steven spielberg

E.T. the Extra-Terrestrial (çocukluk anımdan), Schindler's List ve The Color Purple (ticari kaygılar olmadan yaptığı ilk ve tek filmidir sanırsam) bu üç filmi hariç ısınamadım..

 

2)quentin tarantino

pulp fiction ve reservuar kuçuları hariç

 

3)coen kardeşler

ya gerçekten ben bu adamları anlamıyorum zekamın sınırlarını zorluyorum haa çektiklerinden bir kaç tanesini muhakak beğenmişliğim olur ama kanım kaynamıyor..

4)tim burton

makas eller (çok imgesel gayet hoşlanarak izledim), big fish, vincent ve ed wood hariçlerinde diğer filmlerini izleyip hoş desem bile üzgünüm tüm burton sevenleri..

 

5) bir kaç tane daha aday var onların da izlemem gereken filmleri var bu 5e girebilecek onuda düzeltip yazcam

1. gus van sant'ın 3-4 filmini izledim (gerry- man on the moon- paranoid park...) ne yazık ki uzun çekimler bs player'da ilerleme çubuğunu daha da ilerletmeme neden oldu.

2.beter böcek dışında tim burton filmleri (makas eller'in neden bu kadar abartıldığını nedense anlamıyorum)

5'inci yönetmenin kim olduğunu aslında biliyorum açıkladığım zaman bir yerde AAAA POSTMoDERN SENİ!!!! ortodoks marksistleri kovalasın beni oluyor..Isınamadım bence kültür endüstrisi adına yapılmış "zanaatlarla" farkı yok ve hatta o masumanelik içinde en az onlar kadar ŞEYLEŞMİŞ..

nuri bilge ceylan

woody allen

pedro almadovar

...

Nuri Bilge Ceylan olsun, Woody Allen olsun, Sofia Coppola olsun, Steven Spielberg olsun, keza Emir Kusturica, aklima ilk gelen isimler ... 

Kar Wai Wong  olsun, nasil atladim ;)

tarantino ve almadovar

Uwe Boll, şu adama ısınmak için bir taraflarınıza piriz takmanız gerek. Bu adam, "kötü film" çektiğini sanıyor, kendisine böyle bir paye biçilmiş. Adam,sen "film" çekmiyorsun, senin yaptığına alenen "dallamalık" deniyor. "Kötü Film" çekmek ayrı bir faaliyet alanı, o da bir maharet istiyor. Yoksa 5 milyon dolarla, her türlü imkan elinin altındayken, istediğin oyuncuyu kiralayabiliyorken, Pr'ın tanrıları ile işi pişiriyorken, tüm bunlara rağmen, en azından izlenebilir, sabun köpüğü kabılinden de olsa bir aksiyon filmi çekemiyorsan yönetmenim diye dolanma bence.

Lars Von Trier'in Dogville'ini beğendim ama diğer filmlerini bir türlü sevemedim. Manderlay'i ise Dogville'e benzediği için izlemedim. Dancer In The Dark ve Dogville'den sonra çektiği gay pornosundan bahsetmiyorum bile.

Yoksa bahsettim mi?

Tüh ağzımdan kaçtı.

Karısını da doğum yaptığı hafta terk etmiş. 

Neyse... Uzak dururum her daim. 

arkadaşlar buraya ısınamadığım yönetmenleri yazıcam ama umarım yanlış anlaşılmam zira kimseyi kötülemek haddim değil ki zaten o niyette de değilim :) bu yönetmenlerin filmlerini ayıla bayıla seyretmiyorum ama elimden geldiği kadar seyrediyorum çünkü merak ediyorum nasıl bir film ortaya çıkarmışlar, insanlara neler söylemek istemişler ya da istememişler :) ben yönetmen filmleri sevenlerdenim. bir yönetmeni ele alıp bulabildiğim tüm filmlerini seyretmeyi, bir konuyu ele alışı, işleyişi, bakışını kısacası onu tanımaya çalışmayı seviyorum.

1. theo angelopulos:

filmlerindeki o karanlık, karamsar atmosfer çok içimi bunaltsa da yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım, farklı ve kendine özgü bir tarzı var.

2. woody allen:

filmerini seyrediyorum, bundan 10 yıl önce woody allen neler çekiyordu şimdi neler çekiyor, görmek istiyorum bu değişimi.

3. alejandro amenabar:

ısınamamamın nedeni sanırım korku ve gerilim pek sevmiyorum. ben içinde insan olan, güneş ve ışık olan, insanların acısıyla tatlısıyla gerçek bir hayatı yaşadıkları o renkli dünyayı seviyorum, gerilim seyretsem de bana göre değil.

4. alejandro gonzales innaritu:

üzgünüm alejandro'lar ispanyollara ait birçok şeyi pozitif bir önyargıyla sevmeme rağmen sizlere ısınamıyorum :)

5.

aslında bu beşinci maddeyi adını yazmak isteyip de hatırlayamadığım (kendilerini sevmemiş olacağım ki hafızamda pek yer etmemişler) tüm o yönetmenlere adıyorum :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.