Güneşli Pazartesiler

(2002)

Los lunes al sol a.k.a Mondays in the Sun

Film 1 Saat 53 Dk. Komedi, Dram ispanya, Fransa 14 Kasım 2003

7.7

298 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (13.075 OY)

KONUSU

İçinde yaşadığımız çağa dair dolaysız öyküler sunan yapım, tüm dünyada aynı kaderi paylaşan milyonlarca insanın yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor. İspanya’nın liman kentinde yaşayan işsiz insanların öyküsü, son dönemin dikkat çekici filmlerinden birine dönüşüyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@katmandukavunu

1 hafta önce

Like the Siamese twins. Siameese from Siam. With two heads. They hang onto each other as they’re born because they’re afraid to be born. And then, afterwards they can’t separate. They fight and one of them wins. He pushes the other one, who falls. And he laughs. But he’s falling too. Understand? Because they’re stuck together. The two of them fall.
T

@timkir

6 ay önce

10 / 10

Olmak istediği vakit, olmak istediği şekilde ve olmak istediği yerde olamayanların filmi. Yine de, etrafınızda "olamamayı" paylaşabileceğiniz insanlar varsa şanslısınızdır mesajını oldukça çarpıcı şekilde iletiyor. Hatırımda kalacak filmlerden..

@nefesoglu

2 yıl önce

8.4 / 10

Tek kelimeyle izlenesi, harika bir film. Javier Bardem gerçekten iyi bir oyuncu. Bu filme kötü yorum yapanlar gidip transformers izlesinler. Oyunculuklar, diyaloglar, her şey oldukça sade ve tadında. Çok sıcak bir film. İzlerken sizi içine alıyor, kendinizi o barda, kadrajın dışında köşedeki bir masada oturuyor gibi hissediyorsunuz ya da Lady Espana'nın arka sıralarında oturan bir yolcu gibi. Ayrıca işledikleri konu itibariyle de oldukça yerinde bir film olmuş. İşsizliğin kol gezdiği ülkemizde herkes bu filmi izlemeli.

@ogunberat

3 yıl önce

Herhangi bir olay örgüsü beklemeyiniz tam anlamıyla diyaloğa dayalı durum filmi. Şahsen karakterlerin içinde bulundukları durum biraz daha dramatize edilerek süslenebilirmiş. Sanırım işlenen tema olan yalınlığıyla aktarılmaya çalışılmış ancak uyarıyorum neresinden bakarsak bakalım oldukça durağan. Rus karakteri ise ayrı bir sevdim. Filme renk kattığını düşünüyorum. "Komünizm hakkında söyledikleri her şey yalan çıktı, işin kötüsü kapitalizm hakkında söyledikleri her şey de doğru çıktı."
X

@xxx

4 yıl önce

9.9 / 10

Öyle özel efektler , erderhalar göreceğim diyorsanız; ben hareketli film severim sürekli bi aksiyon olsun diyorsanız zaten izlemeyin. Sosyal temalı filmeri seviyorsanız ;dram ,arkadaşlık ,sevgi,dostluk ,aşk,hayaller hayatın ta kendisini izlemek istiyorum diyorsanız izleyin benim gibi çok seveceksiniz.

@fthgzl79

4 yıl önce

6.2 / 10

İnsanlar bazı filmleri çok abartır..Bu film de onlardan biri..Javier Bardem'in hastasıyım..Bunu söyleyim de:)

Film direk konuya giriyor..3-5 işsizin diyalogları..Hepsi bu..İşten kovulmuşlar..Tamam..Başka ne?Başka birşey yok..

Arada birkaç iyi cümle var ama birkaç iyi cümle kuruldu diye,filmi ablartmanın anlamı da yok..Yönetmen kötü bir film çekmiş..Hepsi bu..10/5

@frafuf

4 yıl önce

- Ama biz sana inanıyoruz, önemli olan da bu.

+ Evet, ama sen Tanrı değilsin, Tanrı aşkına.

- Sergei, Tanrı var mıdır yok mudur? Yukarıdayken onu gördün mü? Sergei bir astronottur.

+ Gerçekten mi?

_ Gagarin, aya yaptığı ilk yolculuktan döndüğünde gazeteciler de ona aynı soruyu, yani Tanrı'yı görüp görmediğini sormuşlar. Gagarin demiş ki: ''Evet yoldaş, uzayda Tanrı'yı gördüm ve benden aslında var olmadığını size söylememi istedi.''

@samilsengul

5 yıl önce

Film bana Halikarnas Balıkçısı'nın Ağustosböceği hikayesini hatırlattı;

"Ağustosböceği yaza doğru yumurtadan bir kurt olarak çıkar, sonra kanatlı bir böcek olur. Gebe kalan dişi böcek, tohumla dolu yumurtalıklarını ısıtmak zorundadır. Güneşli bir dala kancalı ayaklarını takarak sımsıkı yapışır. Ağustosböceği kuş gibi ötmez. Sırtında bir sürü halkaları vardır; onları ?akıldan öte bir zevk ve vahşi bir inatla- sürter durur. Vırık vırık edişi, hayatın nabız atışıdır. Bu sürtüş neticesinde olağanüstü bir sıcaklık olur; ve annenin hemen hemen yanması pahasına yumurtalıktaki tohumlar olgunlaşır. Derken günler kısalır, havalar soğur. İşte o zaman karnı çatlamış, ipince zar kabuğu halinde kalmış bir böcek kabuğu görürsünüz; ağaca takılı kalmıştır. Kış rüzgarları, o ince kabuğu, yüreklerin acıyla cız etmesi gibi, yoksul ve acıklı öttürür. Kış gelince, güneşli dünyadan göçüp gitmiş olan ağustosböceği ortada yoktur ki namerde muhtaç olarak karınc
... Devamı
Film bana Halikarnas Balıkçısı'nın Ağustosböceği hikayesini hatırlattı;

"Ağustosböceği yaza doğru yumurtadan bir kurt olarak çıkar, sonra kanatlı bir böcek olur. Gebe kalan dişi böcek, tohumla dolu yumurtalıklarını ısıtmak zorundadır. Güneşli bir dala kancalı ayaklarını takarak sımsıkı yapışır. Ağustosböceği kuş gibi ötmez. Sırtında bir sürü halkaları vardır; onları ?akıldan öte bir zevk ve vahşi bir inatla- sürter durur. Vırık vırık edişi, hayatın nabız atışıdır. Bu sürtüş neticesinde olağanüstü bir sıcaklık olur; ve annenin hemen hemen yanması pahasına yumurtalıktaki tohumlar olgunlaşır. Derken günler kısalır, havalar soğur. İşte o zaman karnı çatlamış, ipince zar kabuğu halinde kalmış bir böcek kabuğu görürsünüz; ağaca takılı kalmıştır. Kış rüzgarları, o ince kabuğu, yüreklerin acıyla cız etmesi gibi, yoksul ve acıklı öttürür. Kış gelince, güneşli dünyadan göçüp gitmiş olan ağustosböceği ortada yoktur ki namerde muhtaç olarak karıncaya avuç açıp dilensin. Ağustosböceği (güya havai adamı hayatın) nisbi bir ahlak kaidesi değildir. Korkunç, insafsız, acı bir yaratma olayını temsil eder. Zavallı ağustosböceği yaratmak için kendisini feda eder."

@carpathia

6 yıl önce

8 / 10

Oldukça siradan bir öyküyü sade ama etkileyici bir sinema diliyle aktarmislar.Sistemin vuruculuğu tamda İspanyol filmlerine yakışır şekilde seyirciye işleniyor öyle olmasa bende işsizlerle birlik bitime kadar 4 bira içmezdim..

@jahr

6 yıl önce

Film ,sistemi işsizlik üzerinden eleştiriyor.Sistem işsiz bireyi kötü, aşağılık, işe yaramaz, değersiz olarak gerek bankalar aracılığıyla gerekse ağustos böceği hikayesinde olduğu gibi uydurma hikayelerle toplumun beynine kazıyor.Bundan sonra işsiz bireyin elinden gelebilecek tek şey iş bulmak ve sistem yarattığı işsizler ordusunun içinden düşük ücretle çalıştırılacak bütün ağır şartlara boyun eğecek, aman işten atılmayayım rezil olmayayım diyerek her türlü aşağılanmaya boyun eğecek kölelerini de yaratmış oluyor.Kapitalist sistemin sloganı da hazır: Dışarıda senin gibi milyonlarca işsiz var hesbına gelmiyorsa çalışma!. İşte bu film hesabına gelmeyenlerin, boyun eğmeyenlerin ve pazartesi günlerini güneşlenerek geçirenlerin filmi

@minotauruss

6 yıl önce

7 / 10

Ağustos böceklerinin karıncalara karsı sempati kazanmak istediği film

@stiff

6 yıl önce

7 / 10

Samimi, doğal, sakin film. Hem Bardem, hem Luis Tosar seviyorsanız çok daha iyi film. Durağanlığı izleyici sıkmıyor, aksine sakin kılıyor. Göbekli Bardem canlandırdığı Santa karakteriyle çok özdeşmiş. Her karakterin kendi dünyasını da en iyi şekilde izleyiciye aktarabilmiş bir film olarak aklımda yer edindi. Ağustos Böceği olarak doğanların filmi olarak tanımlamak en doğru tanım olur herhalde. 7/10

@maverick16

6 yıl önce

7.8 / 10

Filme başladığımda 20 tane sigaram vardı.Tek kelimeyle muazzam. 10/10

Sigaranız yoksa sakın izlemeyin çünkü bu kederi bi şekilde dışarı üflemeniz gerekecek.

@fruit_fly

6 yıl önce

Adeta bir pazartesi sabahı ayagımızdakı prangalara takılmadan otobüse yetişmeye çalışırken hatırlamamız ve aman da ne guzel yasamım var, canım işim dememiz için çekilmiş başarılı bir film.

@camerman

6 yıl önce

8 / 10

İşi olupta film boyunca işi olduğuna şükretmeyen olmamıştır herhalde.Sade ve abartısız hikayesiyle vurucu bir film olmuş.Oyuncuların performansı iyi olup Javier Bardem her filminde olduğu gibi oynamamış yaşamış.İşsizliğin İspanya' da ciddi bir sorun olduğunu bilenler bilir.Gerçi her ülkede durum aynı olmakla birlikte bu filmde her ülkeden her izleyici kendinde de bir şeyler bulmuştur.İşsizliğin yaşantının her karesine nasıl olumsuz yansıdığını gözler önüne seren sağlam bir yapım.
SPOILER

Güneşli Pazartesiler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Güneşli Pazartesiler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Güneşli Pazartesiler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL