6.8

77 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7 (49.353 OY)

KONUSU
Soğuk Savaş döneminde geçen filmde, Bobby Fischer Amerika’nın satranç alanında görmüş olduğu en büyük yetenektir. 1972 Dünya Satranç Şampiyonası gelip çatar ve Fischer ile Rus şampiyon Boris Spassky arasındaki epik maç böylece başlamış olur. Ruslar o döneme kadar satrançı domine eden taraftır ancak ... Devamı
Soğuk Savaş döneminde geçen filmde, Bobby Fischer Amerika’nın satranç alanında görmüş olduğu en büyük yetenektir. 1972 Dünya Satranç Şampiyonası gelip çatar ve Fischer ile Rus şampiyon Boris Spassky arasındaki epik maç böylece başlamış olur. Ruslar o döneme kadar satrançı domine eden taraftır ancak ilk kez Amerika’nın satranç masasında Rusya’ya karşı galip gelmesi ihtimali doğmuştur. Bu zorlu maçın heyecanı medyanın da etkisiyle yayılmaya devam ederken Fischer tüm dünyanın ona karşı bir komplo girişiminde bulunacağı paranoyasını yaşamaya başlar... Gerçek olaylardan uyarlanan filmde yenilmez Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın haftalar süren unutulmaz rekabeti konu ediliyor.
Tobey Maguire

Bobby Fischer

Peter Sarsgaard

Father Bil...

Liev Schreiber

Boris Spassky

Michael Stuhlbarg

Paul Marshall

Lily Rabe

Joan Fischer

Seamus Davey-Fitzpatrick

Teen Bobby...

Conrad Pla

Carmine Nigro

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@hrarchon

2 yıl önce

7.5 / 10

Artık onu TAL’in neden çok sevdiğini anlıyorum. Film o kadar güzel ve anlamlı ki. Kelimeler bitiyor...

Fischer’e! (kadeh kaldırdım)
A

@akadlar

7 yıl önce

satrança merakınız varsa veya yoksa veya olma ihtimali varsa veya satranç nedir bilmiyorsanız farketmez izleyebilirsiniz... film satrançla alakalı olabilir ama ana konu bir insanın psikolojik durumu ve bu durumun başarısına (hayatına) olan etkisi... adamlar diyor ki ne kadar zeki olsan da... (devamı filmde) film biraz Akıl Oyunları nı andırıyor... insan bütün dahiler psikopat mı demeden edemiyor...

@serkanaydemir

8 yıl önce

5.1 / 10

Bu kadar ergen olunur.

Satranç hani tamam zeka işi falan da arkadaş sadece bu kişi mi çok iyi. Filmin Amerika’ya kafa tutmuş hatta vatandaşlıktan çıkartılmış kişiyi Amerika’ya satranç şampiyonluğu getirdi diye övmesi de ilginç doğrusu. Yani Hollywood’a Amerika’yı öven yeni bir konu çıkadursun hemen çekiyorlar. İçindeki kişiler değerli olsa da film ortalara doğru sıkmaya başlıyor. Bunu söylemek her ne kadar filmdeki değerlere haksızlık olsa da gerçekten sıkıcı bir yapım olmuş. Aksiyon mu desem yani bir şeyler hep geç başlıyor. Bir türlü içine giremiyorsunuz hikayenin. Beklediğimden daha kötüydü senaryo kısacası.

İyi seyirler.

P: 5
O

@onrfilm

8 yıl önce

8 / 10

Bir satranç sever olarak Fischer'ın bilmediğim hayat hikayesini tanıma fırsatı buldum. Ve çok etkilendim. Filmi bu yüzden sevdim sanırım. Aslında Fischer'ın filmden sonraki hayat hikayesi çok daha ilginç. Çok enteresan bir karakter...

@gundula

9 yıl önce

Bobby Fischer'ın çocukluğundan beri inanılmaz bir aşkla satranç oynaması ve yıllarca Rus satranç ustaları ile oynamak için kendini hazırlaması... Neticede en büyük hayaliRus şampiyon Boris Spassky maç yapacağı önemli bir turnuvaya katılması... Çok severek izledim.
J

@jilet

9 yıl önce

7.3 / 10

Gayet güzel bir film olmuş. Sıkılmadan izlenebilir. Tabiki santranca merakınız varsa bir solukta bitecektir.

@alejandro06

9 yıl önce

7 / 10

Satranca merakli iseniz daha farklı bir ilgi ile izleyeceginiz, karakterin ruh halini yaşatan ve o dönemden kesitler sunmaya çalışan seyredilir bir film..

@max_manus

9 yıl önce

7 / 10

aslında bir kısa filmle anlatılabilecek sade bir hikayeyi, karakterin ruh halinden, soğuk savaş yıllarının yarattığı tuhaf etkilerine kadar anlatmaya çalışan, dönemi iyi yansıtmış izlenebilir düzeyde bir film. izlerken bobby'nin durumu kadar dönemin dünyasının yarattığı ortam da dikkat çekici, biyografi yaparken geçmişe güzel de bir eleştiri olmuş sanki.. fena değil.
Q

@qumpas

9 yıl önce

10 / 10

Çılgın deha Bobby Fischer'in hayranı olarak (tek idolümdür kendisi), yıllardır acaba çekilir mi dediğim film sonunda çekildi..

Film Bobby Fischer'in hayatıyla birlikte, "Asrın Maçı" olarak bilinen Fischer(ABD) - Spassky (RUS) 1972 Dünya Satranç Şampiyonası'nı anlatıyor.

18 Eylül'de sanırım vizyona girecek.. Geçmiyor zaman..
SPOILER

Şah Mat filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Şah Mat filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Şah Mat filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL