6.5

364 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7 (604.494 OY)

KONUSU
Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu s ... Devamı
Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu savaş, her şeyin sonu olabilir...

Kadrosuyla göz dolduran Prometheus’un Alien efsanesiyle aynı DNA’yı taşıdığını, fakat seriden tamamen bağımsız olduğunu belirtelim...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@iamcyborg

1 ay önce

Gemide aklıselim olan tek kişinin insan olmaması güzel bir ayrıntı olmuş.

Düşünün ki bir araştırma ekibinin içerisindesiniz. Ekibinizden iki kişi bilinmezlerle dolu bir mağarada bir gece geçiriyor. Bütün gece onları izlemek ve bu zamanı verimli kullanmak varken aklınıza ilk gelen şey cinsel birliktelik yaşamak mı olurdu?
Dünyayı aseksüeller kurtaracak.

@erdemtekin

2 yıl önce

8.1 / 10

Yaratıcı ve yaratılanın oldukça kompleks bir ilişkisini anlatıyor. Temelde bir Alien filmlerindeki gerilim-korku kategorisine fazla yaklaşmıyor. Nietzsche’nin "Tanrı Öldü" önermesi üzerine kurulu. Filmi izledikten sonra ise geriye kalan ise hiçlik hissi oluyor.

@linquter

4 yıl önce

5 / 10

İyi film izlemekle kötü film izlemek arasındaki fark, iyi arabayla hız yapmakla kötü arabayla hız yapmak arasındaki fark gibi. Kötü arabayla hız yapınca araba şakır şukur sallanıyor içiniz dışınıza çıkıyor. Bunda da ikinci film çekme isteğinden olsa gerek her şeyin ucunu açık bırakmışlar ama öyle yapınca da konuyu bağlayamamışlar. Yani film bir yere gidiyor ama nereye gittiğinden ne biz bir şey anladık ne çekenler sanırım.

@shamur_musti

5 yıl önce

6.7 / 10

Hangi insan evladı korktuğu halde bilinmeze doğru gider ki? Film karakteri :) Hayatında hiç görmediği şeye sevimli bir köpekmiş gibi yaklaşılır mı? İnandırıcı olmayan basit yerleri yok değil. Ama efektleri güzeldi. İzlenmeye değer güzel bir filmdi. Tavsiye ederim.
K

@kahramansmt

5 yıl önce

Alien (1979) - İphone 5

Prometheus (2012) - İphone 5C

Alien izlememiş olanlar için şunu söylemeliyim ki güzel film.

@beyzakkoyunlu

5 yıl önce

1 / 10

Bu filmden sonra bilim kurgu filmlerinin bilim insanlarının akıl yürütme/muhakeme becerilerinden şüpheye düşmemiz için bir propaganda aracı olarak kullanıldığına dair inancım baya güçlendi. Karar vermede, eylemlerinin sonucunu öngörmede karakterlerin bu kadar beceriksiz olmasının başka bir açıklaması olduğunu düşünmüyorum.

@amip

5 yıl önce

6.5 / 10

Insanligin temel problemi "bu dunyaya niye geldik, kim yaratti..? " sorularinin filme yedirilisi cok yavan kalmks. Aslinda bu konuyu daha icsellestirerek isletecek cok guzel bir arguman yakalanmis filmde, ama islenememis.
Bence
C

@celsius

7 yıl önce

8.5 / 10

Bilimkurgu severlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

@erimk

7 yıl önce

7 / 10

Kurgusu itibariyle emsalleri çok olan ama anlatımı itibariyle başarılı olan bir yapım.

Başka dünyalardaki canlıları arama için yola çıkılan uzay seyahatlerinden biri ama burada insanın kökenini buluyorlar.

Gel gör ki, bulduklarından mutlu olmuyorlar. Malum yaratıklar vs.vs. işin ilginç yanı Alien serisine gönderme yapan hatta sanki onun ortaya çıkışını temsil eden bir ilk film sahnesi var filmin sonunda.

Sonuç olarak bilimkurgu gerilimden hoşlanıyorsanız izleyebilirsiniz

@roverandom

7 yıl önce

Alien'ın aynısı. Yönetmen de alien'ınki. Canlılar da alien'dakiler. Bari farklı bi canlı yaratsaydın be ridley scott'

@helmintt

8 yıl önce

olmamış film. özellikle bilimkurgu ile tanışacaklara önerilmesin.

birbiriyle tanışmamış mürettebat canlının ne olduğundan habersiz biyolog drug dealer gibi duran arkeolog .... bir tek zorlayarak david'in en son yaratıcısının da ötesine geçmesi kabul edilebilir. evet alien'la örtüşüyor. ama bu filmi iyi yapmaya yetmez. tanrı miti mi evrim mi? hangisi sorusuna da cevap verilmemiş. çok ortada, altyapısı da olmamış.

zaman geçirmek açısından güzel ancak.. o kadar.

@havlayankuzu

8 yıl önce

6.2 / 10

Ridley Scott, tanrı-kul ikilemine bir ön filmle katkıda bulunmak istemiş olsa gerek. Ancak bu filmi Alien serisinden bağımsız ele almak isterdim; sanıyorum birçok izleyici için de filmin esas problemi, bir serinin öncülü olarak sunulmasıydı. Her haliyle bir seriye eklemlenemeyecek bir filmdi bu. Çok derin bir okuma sunduğu için değil,tamamen farklı bir konseptle ilişkili olduğu için.

Bilim,tanrıyı keşfetmeye çalışır,bir noktada tanrılaşmayı da başarır, ama bulduğu tanrı,bulmayı umut ettiği tanrı değildir. Biz bu ikilemleri çok evvelden çok başka filmlerde gördük. Bunun bizi etkileyebilmesi için, başka bir dil kullanması gerekirdi. Velhasılı kelam, başarısız olmasının binlerce sebebi var. Say say bitmez.
G

@gourcuff72

8 yıl önce

6 / 10

Çok sıkıcı bitiremedim

@davay_davay

8 yıl önce

7.5 / 10

iyi bir ön film bana göre. hikaye tatmin edici. sadece kurguda sıkıntı var biraz. oyunculuklar ise genel olarak vasat. (fassbender'i ayrı tutuyorum)

izlediğim en güzel açılış sahnelerinden biriyle giriş yapıp, güzel bir yere bağlanan filmin gelişme kısmı tipik hollywood geyikleri ile doluydu. filmi nazarımda kurtaran giriş sekansı ve son bölümde hikayenin bağlandığı kısımdı zaten.

@birsu

9 yıl önce

4.9 / 10

saçmalık ötesi vakit kaybı
SPOILER

Prometheus filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Prometheus filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Prometheus filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL