7.5

376 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.5 (953.947 OY)

KONUSU
Kurtarma gemisi Nostromo, uzun görevinden Dünya’ya dönerken bir yakındaki bir gezegenden bir yardım sinyalı alır. Önce kararsız kalan mürettebat, sonunda yardım etmeye karar verir. Gezegene yapılan zorlu bir inişten sonra bir ekip arama çalışmaları için bölgeyi araştırırlar. Girdikleri bir mağarada ... Devamı
Kurtarma gemisi Nostromo, uzun görevinden Dünya’ya dönerken bir yakındaki bir gezegenden bir yardım sinyalı alır. Önce kararsız kalan mürettebat, sonunda yardım etmeye karar verir. Gezegene yapılan zorlu bir inişten sonra bir ekip arama çalışmaları için bölgeyi araştırırlar. Girdikleri bir mağarada bilinmeyen bir ırkın yumurtalarını bulurlar.

Aynı sırada gemi bilgisayarı aldıkları sinyalin bir yardım sinyali değil uyarı olduğunu deşifre eder. Yumurtalardan biri kırıldığında ekip nasıl bir belaya bulaştığını farkeder...

Ridley Scott’ın başlattığı Alien serisi gişelerde büyük başarı yakalamış, günümüze dek toplam 4 film çekilmişti. Halen 5. film ile ilgili çalışmalar sürmekte.

1980 yılında en iyi sanat yönetimi ve en iyi efekt dalında Akademi Ödülleri’ne aday olan film, efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yokitosama

3 ay önce

8.6 / 10

Hala bu dönemde bile sözüm ona bir çok gerilim filmine çok rahat şekilde kafa tutabilecek olan altın değerinde bir filmdir. Alien basit bir yaratık filmi değildir. Bir atmosfer filmidir. O karamsarlığı o çaresizliği inanılmaz şekilde aşılar size.

Filmi tersten okumakta mümkündür. Yeni doğan bir varlığın yaşam savaşıdır alien aynı zamanda. Bence tersten bakabildiğimiz için film , sadece bize bunu sağladığı için bile övgüyü hak eder. Hayatta kalma savaşıdır alien. Ama çift taraflı.

@kbrcktlbs

1 yıl önce

8 / 10

Kedi bile oynamış 8/10

@ayazwho

2 yıl önce

6 / 10

Görsel olarak dönemin şartlarına göre iyi film ama konusu ve konunun işlenişi olarak çok iyi değil. Aldığı puanı hak ettiği söylenemez.

@patrickjane

4 yıl önce

Tekrar izleme vakti geldi sanırım

@furkandgn9

4 yıl önce

9 / 10

Alien evreninin görsel tasarımına yıllarca hayranlık duydum. H.R. Giger’ın uyuşturucunun etkisiyle çizdiği endüstriyel makineler ve cinsel organlar karışımı çizimlerini sürekli takip ettim. Fakat bir türlü oturup tüm seriyi adam akıllı izleme fırsatı bulamadım. Ama neyse ki ilk 3 filmi sonunda detaylıca izleyebildim.

Öncelikle bahsettiğim gibi görsel atmosfer şahane. H.R. Giger’ın çizimlerini senaryoya adapte etme kısmında ve evreni oluşturma noktasında Scott Ridley muazzam bir iş çıkartmış. Stan Winston’ın yaratık tasarımlarını bu şekilde hayata geçirmesi ise inanılır gibi değil. Adam muazzam bir heykeltıraş.

Yaratıkların orasından burasından endüstriyel borular, sanayi maddelerine benzer cisimler çıktığı için ve filmler genelde uzay gemilerinde ya da fabrika gibi noktalarda geçtiği için ayrı bir tehdit oluşuyor izleyicinin gözünde. Uzay gemisinin içinde elbette devasa borular, çarklar, mazgallar var. Ve karanlıkta belli belirsiz gör
... Devamı
Alien evreninin görsel tasarımına yıllarca hayranlık duydum. H.R. Giger’ın uyuşturucunun etkisiyle çizdiği endüstriyel makineler ve cinsel organlar karışımı çizimlerini sürekli takip ettim. Fakat bir türlü oturup tüm seriyi adam akıllı izleme fırsatı bulamadım. Ama neyse ki ilk 3 filmi sonunda detaylıca izleyebildim.

Öncelikle bahsettiğim gibi görsel atmosfer şahane. H.R. Giger’ın çizimlerini senaryoya adapte etme kısmında ve evreni oluşturma noktasında Scott Ridley muazzam bir iş çıkartmış. Stan Winston’ın yaratık tasarımlarını bu şekilde hayata geçirmesi ise inanılır gibi değil. Adam muazzam bir heykeltıraş.

Yaratıkların orasından burasından endüstriyel borular, sanayi maddelerine benzer cisimler çıktığı için ve filmler genelde uzay gemilerinde ya da fabrika gibi noktalarda geçtiği için ayrı bir tehdit oluşuyor izleyicinin gözünde. Uzay gemisinin içinde elbette devasa borular, çarklar, mazgallar var. Ve karanlıkta belli belirsiz görünen bu cisimler xenomorphları çağrıştırdığı için ’’ah geldi, gelmemiş, yoksa o mu?’’ gibisinden düşüncelerle sürekli tansiyona gömülüyorsunuz.

4 filmin her birinin farklı yönetmenler tarafından çekilmiş olması da ayrı bir tat. Her biri çok usta isimler ve her biri kendilerinden değer katmışlar bu evrene. 3. ve 4. filmlerde bariz bir düşüş olsa da ben 3. filmi de seviyorum. Ve muhtemelen 4. filmi de seveceğim. Zaten sonrasında B Movies dediğimiz Alien vs. Predator’ler işin içine giriyorlar. Bunların da alıcısı, beğeneni var artık. Ona laf etmek de pek mantıklı olmaz. 2012 yılında da Prometheus filmi ile biraz daha işin felsefik, kendisine yarattığı mitolojik kısmına giriyoruz.

Her filmde yaratıktan kaçış aşamasını süsleyen iyi, ufak hikayeler mevcut. Ancak ben bunları anlatmayacağım elbette. Eğer izlemek isterseniz bu muhteşem seri 6 filmden oluşuyor. İlki 1979, sonuncusu ise 2017 yılında gösterildi. Kesinlikle öneriyorum, bir denemelisiniz.
M

@metindgunay

6 yıl önce

9.2 / 10

Harika bir film. Film sektörüne yeni görsel efektler ve tasarımlar kazandırmış bir filmdir. Kesinlikle izlenmesi gereken film ve seridir

@seko

10 yıl önce

6 / 10

Ah şu eski filmler!

Özellikle bilim kurgu ya da görselliğin ön planda olan filmlere oy verirken bazen şaşırıyorum genel olarak görselliği günümüzle karşılaştırmayıp adamlar ne düşünmüş ne yapmaya çalışmışa bakıyorum ancak bu filmde ne yazık ki öyle vay adamlar ne tasarlamış, ne düşünmüş filan demedim. Maalesef düşünce olarakta çok fazla bir şey vadetmiyor benim için Alien filmi.

Puanım: 6
R

@refidun

11 yıl önce

izleyip pişman olduğum ender filmlerden biri.

tamam o günün şartlarına göre gemiydi, ortamdı, teknolojiydi falan çok iyi lafım yok.

ama filmde doğru düzgün bi vurma öldürme sahnesi yok lan.

sanırım ben daha fazla aksiyona aradığım için hayal kırıklığına uğradım ama

Yorumları okuyunca ulan diyorum yanlış film mi izledim millet hasta olmuş.

bence 8.5’lik bir film değil.

en iyi sanat ve efekt ödülü almış zaten başka da bişeyi yok.

bi de başroldeki abla iyi.

benim için zaman kaybıydı.

ben kaybettim eller kazansın.

@millennium

11 yıl önce

8.2 / 10

Siz siz olun bu kült denilebilecek filmden önce Prometheus'u izlemeyin.Sonra izleyin.İzleyeceksenizde benzer bir senaryoya kendinizi hazırlayın.Filmden aldığım tat bu yüzden biraz azaldı çünkü aşağı yukarı aynı şekilde ilerleyeceğini tahmin etmek güzel değil.Tabii o filmden çok daha iyi bir film izleyeceğinize emin olabilirsiniz.Çok daha gerçekçi ve atmosferi harika,mantık hataları yok.

Yine de The Thing tarzı ilginç sahneler beklediğim için beklentilerimin altında kaldı.Genellikle durağan ilerleyiş hakim beni bu açıdan yanılttı.En beğendiğim sahne ise malum kedi sahnesi oldu.Yönetmen herhalde o kısmı daha iyi çekemezmiş.Kedi bile rolünün hakkını vermiş :)

@dilanzkafka

12 yıl önce

9.3 / 10

Filmin yarısına kadar bunun nasıl imdb listesinde üst sıralarda olduğunu düşündüm. Ancak film ilerledikçe anlamam zor olmadı. Yok böyle bi gerilme, gerçekten. Zamanın ötesinde bir film olduğunu düşünüyorum.

@kaede

12 yıl önce

h.r giger http://www.hrgiger.com/

francis bacon http://beearl.blogspot.com/2010_05_01_archive.html

yaratık filminin olmazsa olmaz iki illüstratörüdür. biri fikir biri tasarım babası olarak ete bakış açısını değiştirirler. david cronenberg gibi (ki ridley scott yerine bu yönetmen daha iyi giderdi) et ile yapay olan nesneler bu filmde sıklıkla geçer. yorucu, tahamüllü zorlayan bir filmdir ama klostrofobik yapısı ve distopik atmosferiyle çoğu filme, yönetmene ilham kaynağı olmuştur(küp, jacob's ladder vb.). blade runner gibi felsefesi olmasa bile ayrı bir dünyası albenisi vardır. bu filmi eleştirenler muhtemel olarak stenley kubrick'in 2001 ini ya da lucas'ın star wars'ını film konusunda eksik kalmamak adına beğenen insanlardandır. alien ve aliens (özellikle alien filminin hepsi aliensinde sonları) en gerici filmler arasında yer alır

@thegmnk

12 yıl önce

6 / 10

Ne korktum, ne eğlendim, ne şaşırdım, ne duygulandım, ne aklıma felsefi sorular geldi, ne rahatsız oldum. Bilimkurgu hayranı birisiyim ve görüşlerim bunlar. Overrated bu filmi en iyi tanımlayacak kelime olsa gerek.
O

@onurdenizguler

14 yıl önce

8.5 / 10

elbette bu film yakın zamanlarda çekilmiş olsaydı, toplum içinde izlendiğini söylemekten utanılası film olurdu. ancak yaratığın tasarımından özel efektlere kadar her şey 1979 teknolojisine göre süper ötesi olduğu için başaralı bir film olmuş.

filmde oluşturdukları atmosfer ve büyük sessizlikler insanı etkiliyor. tebrikler alien.

@foolmood

14 yıl önce

8 / 10

bilimkurguda alien efsanesini başlatan ilk film.klostrofobik ortamı ve tekinsiz yaratığıyla bilimkurgu türündeki filmleri sevmemi sağlayan film olmuştur.beşinciyi sabırsızlıkla beklerken ripley neneyi de maharetleriyle tekrar izlemek keyif verecek.
B

@batanga

15 yıl önce

bu film 79 yılında değilde 90 ve sonrasında çekilmiş olsa iki kelimeyle özetleyebilirdik. ''zaman kaybı''

şimdi herkesin beğenerek izlediği efsane olmuş bir film için bunu söylemek hıncallaşmak gibi olabilir ama bu benim şahsi fikrim ve bu film bana çok sıkıcı geldi.

çekildiği dönemin 20 yıl ötesinde efektlerine ve sinemaya kazandırdığı alien efsanesine diyecek birşeyimiz yok ama bu film mantık hatalarıyla ve kendi kendisiyle çelişen şeylerle dolu.

ilk olarak klostrofobik bir gerilim yada korku filmi olması gerekirken, kötü oyunculuklar sebebiyle insana o hissi yaşatmıyor. yani sizin ekran başında gerildiğiniz kadar oyuncular gerilmiyor ve hisettirmiyor.

sene olmuş bilmem kaç, yıllarca yolculuk yapabilecek milyonlarca ton hammaddeyi çıkarıp dünyaya taşıyabilecek, hatta beraber yaşadığı insanlarca bile robot olduğu anlaşılamayacak kadar insansı robot yapabilecek teknolojiye sahipken, h
... Devamı
bu film 79 yılında değilde 90 ve sonrasında çekilmiş olsa iki kelimeyle özetleyebilirdik. ''zaman kaybı''

şimdi herkesin beğenerek izlediği efsane olmuş bir film için bunu söylemek hıncallaşmak gibi olabilir ama bu benim şahsi fikrim ve bu film bana çok sıkıcı geldi.

çekildiği dönemin 20 yıl ötesinde efektlerine ve sinemaya kazandırdığı alien efsanesine diyecek birşeyimiz yok ama bu film mantık hatalarıyla ve kendi kendisiyle çelişen şeylerle dolu.

ilk olarak klostrofobik bir gerilim yada korku filmi olması gerekirken, kötü oyunculuklar sebebiyle insana o hissi yaşatmıyor. yani sizin ekran başında gerildiğiniz kadar oyuncular gerilmiyor ve hisettirmiyor.

sene olmuş bilmem kaç, yıllarca yolculuk yapabilecek milyonlarca ton hammaddeyi çıkarıp dünyaya taşıyabilecek, hatta beraber yaşadığı insanlarca bile robot olduğu anlaşılamayacak kadar insansı robot yapabilecek teknolojiye sahipken, havalandırma deliklerinde, ikinci dünya savaşında bunkerlerin içini yakmak için kullanılan alev silahıyla yaratık avlıyorsun, olmadı elektirik şoku veren mızrağımız var. silahlar nerde be abicim, uzaya gidiyosun belki bir kaç yıl sürecek bir görevin var, üstüne yardım sinyali alırsan yardım etmek gibide bir görevin var, niye silahın yok?

ortalıkta dolanan kedi ne iş onuda anlayamadık. bu kedi mürettebat uyurken uyuyormuydu göremedik. eğer uyumuyorduysa ne yedi ne içiti nası yaşadı gemide. gemide yaşıyor olmasına rağmen, neden alışık olduğıu gemi mürettebatından kaçıyor, adamı olmadık yerlere götürüp alien e yem yapıyor. kedi dediğin uysal bi canlıdır çağırdınmı gelir.

ve sona doğru geminin kapısı açılıp alien in boşluğa düştüğü ama elleriyle kapıyı yakalayıp tutunduğu sahnede esas ablanın mantar tabancası kıcamında ok benzeri bir şey fırlatan silahla vurulması bana yettide arttı bile. bu yaratığın derisi çok kalın değilmiydi. silahla öldürmek falan mümkün olmuyordu ama balık zıpkını gibi bi alet alien e saplandı ve onu dışarı itti bambaşkaymıssın kubrick. ütelik yaratık bilmem kaçbin derece ısı saçan mekiğin motor çıkışlarının içine giriyor, motor ateşleniyor normalde kül olması lazımken yapısal bi bozukluğa uğramadan uzay boşluğuna itiliyor. eğer o kadasr sıcaklığa bile dayanabilecek kadar sağlamsa o zıpkın vücuduna nasıl sirayet etti yine soruyorum.

işin özü. dönemi için oldukça başarılı, efekt konusunda çığır açmış, alien i bize kazandran ama korkutmayı başaramayan vasat bir film.
SPOILER

Yaratık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yaratık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yaratık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL