8

13 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (4.555 OY)

Süre

1 Saat 58 Dk.

Senaristler

Andres Duprat

KONUSU

Nobel edebiyat ödülü sahibi Bay Mantovani'nin, tüm dünyadaki büyük ve prestijli ödülleri reddederek romanlarında ona ilham kaynağı olan Arjantin'i, büyüdüğü şehri ziyaret etmeye karar vermesini ve sonrasında bu fikrin hayatında verdiği en kötü fikir olduğunu fark etmeye başlamasını konu ediniyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@no-one yazdı...

Pzt, 02 Eki 2017, 22:06 (9 ay önce)

8.5 / 10

Kategorize edilirken "Az kişi tarafından bilinen şaheser" , "underrated" , "sürpriz sonlu ( veya ters köşe) " kategorilerine en çok yakışacak filmlerden biridir . Kurgusu olağanüstü , oyuncular çevrenizde görebileceğiniz doğallıkta , diyaloglar bir o kadar billur , tepkiler sizin vereceğinizden fazlası değil ,kısacası saf ve akıcı bir üslupla anlatılan bir film ,tıpkı yazar olan karakter Daniel'in romanlarına atfedilen eleştiriler gibi ama final olarak kombinasyonu çok yüksek ,açık uçlu bir film olduğu kanısındayım ki diğer yorumlarda belirtildiği gibi film afişi böyle düşünmeme neden olan en büyük etkenlerden ;    Doğup büyüdüğü ve babasının cenazesinde bile gitmediği Salas'a davet edilen Daniel 40 yıl sonra -Nobel Ödülü'nü reddettikten 5 yıl kadar sonra-kasabasına döndüğünde , romanlarında yer verdiği kişiler ve anlattığı olaylara benzer insanların var olduğuna şahit olur .Daniel bunları bildiği zaman mı ayrıldı kasabadan ya da ayrıldıktan sonra tesadüf olamayacak kadar benzer hikayeleri kurguyla romanlarına mı aktardı ; bilinmez . Veya coğrafya ne olursa olsun bir yerlerde olduğunu gördüğün olayların ileride nelere dönüşeceğini bilir mi insan ? Yaşananlar benzerse yazılanlar da mı benzer olur? Bunlar da bilinmez fakat çocukluk arkadaşı Antonio'nun yaptıkları meslekle ilgili söylediği " Yabancılar yaban domuzu avlamaya geliyor ,biz de onları Roque'nin donanımlı kamyonetiyle taşıyoruz ,tavanda ışıkları falan var. Onlara silah , mühimmat ,yiyecek ,aklına gelecek herşeyi temin ediyoruz ve yaban domuzu avına gidiyoruz.Domuzlar bazen geliyor ,bazen gelmiyor . Bu yüzden Roque ile ben onlara evcil domuzlar sunuyoruz .Elinle besleyebildiklerinden yani . Böylece yabancılar ateş ediyor ve ıskalıyorlar , çünkü onlar aptal ;biliyorsun. Daha sonra Roque kamyonetinin arkasından dürbünlü tüfeğiyle , yabancılarla aynı anda ateş ediyor .Beni anlıyor musun ? Ateş ediyor. Evet gerçekten ! Yabancılar ıskaladığında o vuruyor ve vurduklarını sanıyorlar. Anlıyor musun ? Ve memnuniyet garanti oluyor böylece. Sonuçta herkes mutlu oluyor ." sözleri ve Daniel 'in de burda av durumda olmasından sonra yazdığı romanı bir çok olasılığı beraberinde getiriyor . En çarpıcı olasılık ise bana göre ; dürbünün hedefinde biz varız ve gerçek sanıp mutlu olduğumuz bir filmde Daniel'in avıyız izleyici olarak..   Edit : Daniel " Gerçek diye birşey yoktur .Gerçekler yoktur ,yorumlar vardır .Gerçek ya da gerçek dediğimiz şey ; diğer bir yorumdan üstün gelen bir yorumdur ."    Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerdendi , az kişi tarafından bilinmesin isterim.. İyi seyirler dilerim .8.5/10 

@comeche yazdı...

Cum, 18 Ağu 2017, 03:51 (11 ay önce)

İlginç bir senaryoya ve kaliteli oyunculuğa -oyuculuklara değil- sahip, lakin kurgu için aynı şeyi söyleyemeceğim özetle.

@dilekcandar yazdı...

Per, 10 Ağu 2017, 00:29 (11 ay önce)

9.2 / 10

Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biridir. Başlangıçta klasik arjantin filmi olarak başlayıp sonundaki o ince ayrıntıyı harika bir şekilde vererek, finalde insana gerçekten 'oha' dedirtmiş bir başyapıt.  Verilen, bahsedilen bütün kurgu tam da yaşanması mümkün olan bir kurgudur. Hiç bir abartı yapılmamış. Ve filmden sonra afişe tekrar bakın.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

El Ciudadano Ilustre filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

El Ciudadano Ilustre filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

El Ciudadano Ilustre filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI