Hay Way Zaman 2010

a.k.a İki Tutam Saç: Derim'in Kayıp Kızları

7.3

10 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (99 OY)

Süre

1 Saat

Ülke

Türkiye

KONUSU

Dersim katliamında ailesi öldürülen ve yaralanan ağabeyiyle birlikte yollara düşen Emoş Gülver, bu zorlu yolculuk sırasında ağabeyini de kaybeder. Artık tek başınadır ve sahip olduğu dil, inanç ve kültürden çok uzakta başka bir hayata başlamak zorunda bırakılır. Aradan 74 sene geçtikten sonra köklerini arama ve belleğindeki anıları hatırlama zamanı gelir. Onu hiç yalnız bırakmayan kızı Serpil ile birlikte yola çıkan Emoş Gülver, kökleri ve çok uzun zaman önce kaybettiği kimi aile fertleriyle yeniden buluşacaktır... Emoş Gülver'in dokunaklı hikayesinin yanısıra o tarihte Dersim'de bulunan bazı askerlerin de itiraf ve yüzleşme hikayelerini de izleyiciyle buluşturan filmin yönetmen koltuğunda Nezahat Gündoğan bulunuyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (6)

@poormf yazdı...

Çar, 02 Ara 2015, 20:25 (2 yıl önce)

9 / 10

Cumartesi Anneleri ve Kayıp Çocukları ile nasıl da benzeşiriz Arjantinli emekçi halklarla...   alıntı bilgi: 1937-1938 Dersim olaylarında, ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan'ın üç yıl boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda bugün 80'li yaşlarda olan Huriye ve Fatma'nın askerler tarafından alınışları, travmaları, suskunlukları ve ailelerine kavuşma sürecini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da perdeye yansıyor.  Belgeselde, evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziklerini Mikail Aslan'ın yaptığı, metinlerini Sema Kaygusuz'un yazdığı belgesel filmde, Şevval Sam da kendi bestesini seslendiriyor.

@tejaluka yazdı...

Pzt, 23 Mar 2015, 15:47 (3 yıl önce)

8 / 10

Geçtiğimiz ekim ayında vizyona girdiğinde, bu tür filmlerin gösterimine olanak sağlayan az sayıdaki ve değerli sinema salonları ve kültür-sanat platformlarından birinde izledim. İki tutam saç: Dersim'in kayıp kızları belgesel filminden sonra ulaşılan kayıp kızlardan birinin, Emoş Gülver'in köklerini arama sürecini anlatıyor. Yüzleşilmesi gereken gereken hakikatlerden bir diğeridir Dersim'de yaşananlar..

@gundula yazdı...

Per, 11 Eki 2012, 09:44 (6 yıl önce)

Yürek sızlatıyor... Ve insanda Dersim'de yaşananları okuma/öğrenme ihtiyacı doğuruyor...

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Hay Way Zaman filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hay Way Zaman filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hay Way Zaman filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI