Annemin Şarkısı 2014

Klama dayika min a.k.a Song of My Mother

7

25 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.5 (252 OY)

Süre

1 Saat 43 Dk.

Yönetmen

KONUSU

Ali, annesi Nigar’la beraber Tarlabaşı’nda yaşamaktadır. Doğu’da köylerinin boşaltılması üzerine göç ettikleri mahallede hayatları tekrar kesintiye uğramıştır. Şehirden uzak yüksek beton binaların arasına taşınmalarıyla beraber sorunlar başlar. Komşularının köye geri döndüğüne inanan Nigar, sabahları köyüne geri dönmek üzere evdeki eşyaları toparlar. Bazı günlerse, kendini İstanbul sokaklarına atar. Genç öğretmen Ali, gittikçe hastalanan annesini mutlu etmek için farklı yöntemlere başvurur: Hediyeler alır, gittiği her yere onu da motoruyla götürür, rüyalarına giren şarkının peşine düşer. Aynı zamanda, Ali kız arkadaşı Zeynep’in hamile olduğunu öğrenir. Fakat kendini baba olmaya hazır hissetmemektedir. Ali iki kadının arasında çaresiz kalmıştır.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (9)

@olanzveins yazdı...

Çar, 02 Ağu 2017, 22:07 (10 ay önce)

4.7 / 10

Başlarda Kürt sorununu anlatır gibi yapıp ucundan değinip sonrasında Kürtlerin kültürünü anlatmaya başladığı film. Gündelik hayatın ve özellikle şehir hayatının çıkmazlarından duygusallık yaratmaya çalışşada yönetmen başarısız olmuş.

@poormf yazdı...

Cmt, 12 Kas 2016, 01:11 (1 yıl önce)

4 / 10

Anlatim dili itibariyle sinemasal hicbir degeri olmayan film, dayandigi gercekleri izleyiciye aktarmakta da oldukca yetersiz. Anne hikayesine eklenen kentsel dönüsüm ve arada kalmisligi anlatma araci sayilabilecek sevgili hikayesi de oldukca güdük, eklektik. Oysa zorunlu göce tabi tutulan insanlarin drami cok daha güclü anlatilmali ki empati yaratilabilsin. Cözülmek istenmesinin ve cözümsüzlügünün temelinde yatan ulusal kimlige alternatif bir argüman olarak görülen egtimsiz kör inanca dayali dinsel yapinin gösterilmesi ama bunun üzerinde durulmaya gerek görülmemesi filmin eksikligi, yanlisligi. Elbette ajitatif olmasini beklemiyoruz ama karga tavus kusu metaforundaki kadar da basit olunmamali. Acilista yönetmenin kendisinin oynadigi bölümün güzelligi cok hostu.  Bu anlatim sekli, sorunu yasayanlarin kendi kendini tatmin etmeye bile yetmez ya da ondan öteye gitmez... 40/100

@melezopotamya yazdı...

Per, 17 Ara 2015, 01:19 (2 yıl önce)

7.5 / 10

Daha önce etkili kısa filmlerinden tanıdığımız yönetmen bu sefer sözünü uzun söylemeye karar vermiş, iyi de etmiştir. Film kendi toprağında var olmak isteyen bir insanın o en samimi isteği etrafında şekilleniyor. Ajitasyon yapmadan bu isteğin doğallığını boğazımızda bir yumru şeklinde hissettirmeyi başarıyor. Bu toprakların anlatımında hep boşluk kalan noktalara değindiği için bu bakımdan bence ayrı bir yeri vardır. Bu toprakların hikayesini, ve boğazımızda yumru yapan bütün acıların anlatılmasına vesile olur belki.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Annemin Şarkısı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Annemin Şarkısı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Annemin Şarkısı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI