7.6

6 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (380 OY)

Süre

1 Saat 59 Dk.

Ülke

Kanada

Yönetmen

KONUSU

1966 baharında Montreal. Quebecli bir anne ve İtalyan asıllı bir babanın çocuğu olan 16 yaşındaki Jean Corbo, iki kimlik arasında sıkışıp kalmıştır. Julie ve François adlı iki genç solcu aktivistle arkadaş olan Corbo, eyalette sosyalist bir devrimi tetiklemek için şiddet kullanmaya kararlı bir devrimci örgüte katılır. Grubun ismi Front de Liberation du Quebec’dir (FLQ). Jean o bahar ailesinden habersiz FLQ’nun eylemlerinde yer alır ve aynı zamanda özel okula gitmeye devam eder. Hareketteki rolü başta önemsizken, FLQ gazetesi The Ax’ı okulunda dağıtması istenir. Jean bu görevi oldukça ciddiye alır ve FLQ liderlerinin radikal ideolojisine daha da bağlandığını fark eder. Kısa süre sonra yoldaşları François ve Julie’yle beraber gece eylemlerine çıkmaya başlar ve grevdeki fabrikaların duvarlarını graffitilerle donatarak devrimci hareketin tüm dünyada duyulmasını sağlarlar. FLQ üyelerine silah ve patlayıcı eğitiminin verildiği bir eğitim kampına katıldıktan sonra Jean, Julie ve François’ya çok daha ciddi bir görev verilir. Bu görev, grevdeki bir Montreal fabrikasının yakınına bir bomba yerleştirmektir. Harekette daha büyük bir rol üstlenmek isteyen Jean görevi tereddütsüz kabul eder. Ama önce François, ardından Julie örgütten ayrılır. 14 Temmuz 1966’da Jean, Montreal’in Saint-Henri mahallesinde, saldırının hedefi Dominion Tekstil Fabrikası’na birkaç blok ötede arabadan indirilir. Genç adamın elinde birkaç kilo dinamit vardır. Jean yapayalnız kaderine doğru yürümektedir.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (2)

@poormf yazdı...

Cum, 23 Ara 2016, 02:20 (1 yıl önce)

7.5 / 10

Büyük büyük, çok büyük dedem "zor yeni bir topluma gebe her eski toplumun ebesidir'' derdi. Sakalları vardı. Ve kardeşi olan büyük büyük amcam bu konuda Engellere karşın "Tarihte Zorun Rolü" adlı bir kitap bile yazmıştır. Ne özlü sözdür "zor yeni bir topluma gebe her eski toplumun ebesidir'' sözü. Hiç bir hakim sınıf, topluluk, zümre var olan ayrıcalıklı konumunu, bu durumdan rahatsız olan diğerlerine kendi rızası ile terk etmez. Direnir. Yüze kapanan telefonlar bazı şeyleri anlatma ve birilerine ulaşma konusunda ne kadar yetersiz ve güçsüz kalınacağına güzel bir işaretti. Bu da "zor"u zorunlu kılan yeni yöntemler bulmak gerekliliği doğurdu. Ancak bu zor şiddeti içerebildiği gibi, şiddet içermesi illa şart değildir. Zor ile şiddet aynı şey değildir çünkü. Örneğin grev yapmak daha fazla aynı şekilde yönetilmek, sömürülmek istemeyen işçilerin patronlara karşı kullandığı zora dayalı bir silahtır ama özünde şiddet yoktur. Filmde sözcüklerdeki bu anlam nüanslarında çeviriden kaynaklı bir kayma yoksa, görece şiddetin yüceltildiği görülür maalesef. Oysa aslolan şiddet değil binbir çeşidi bulunabilecek olan zoru doğru kullanmaktır. Kendiliğindenliğe karşı kendi için olma yolunda "sadece gençlerin başarabileceği şekilde tutkulu bir öfke" nin örgütlenmesi haklı ve doğru olandır. Güzel örnektir Amerika. Kıta'nın keşfinden sonra ülkeler ve uluslar ortaya çıkmıştır. Ülkeler üzerinde yaşayan halklara aittir... Bu nedenle filmin anlatım tarzından doğal olarak çıkarılabilecek olan "Kendisine ait olmayan bir ülkenin, istenmeyen sakinlerinden biri" tanımlaması da bu yönüyle ciddi bir yanlışı barındırır... 75/100

@fishguts yazdı...

Sal, 20 Ara 2016, 00:09 (1 yıl önce)

9 / 10

Kendisine ait olmayan bir ülkenin, istenmeyen sakinlerinden biri olan Jean Corbo'nun hikayesi.    "Kaderinle buluşmaya gidiyordun Jean Corbo. Yılların şiddetlendirdiği umudun bacalarında bekleyen yeraltı rüzgarları patlamaya hazırlanırken."

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Corbo filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Corbo filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Corbo filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI