Büyük Usta 2013

Yi Dai Zong Shi a.k.a The Grandmasters

6.7

35 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.5 (26.570 OY)

Süre

2 Saat 10 Dk.

Ülke

Çin Hong Kong

Yönetmen

Senaristler

Wong Kar-wai

KONUSU

Babam hep şunu derdi; dövüş sanatlarına kendini adayanlar üç aşamadan geçer: kendini görme, dünyayı görme, tüm yaşayan canlıları görme.” Dövüş sanatlarının giderek popülerleşmeye başladığı 1930'larda bir çok insan; Güney Çin'deki Guangdong ilinin merkezindeki Foshan'da bulunan ustalardan eğitim almak amacıyla çabalamaktadır. Bazı tecribeli ustalar ise diğer deneyimli ustalar ile karşılıklı müsabakalar yapmaktadır. Müsabaka boyunca konsantrasyonlarının bozulmaması için müsabaka yerinin kapıları kapatılmaktadır ve kimsenin de dışarı çıkmasına izin verilmemektedir. Ayrıca, müsabaka herhangi bir sonuca varmadan yiyecek ve dinlenme de yasaktır.  Dövüş sanatlarında son derece yetenekli olan genç zengin Ip-man ise dikkat çekmeden bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir. Lakin, bu şekildeki yaşamı beladan uzak durmasına yetmez. Bir gün tuzağa düşürülür ve ortamdan kurtulabilmek için her türlü yeteneğini sergilemek zorunda kalır. Usta Kung ve güzel kızı Kung Yi'in de aralarında bulunduğu diğer ustalar ise Ip-man'in yeteneklerinden oldukça etkilenir. Yüksek mevkideki bir kumandan kendi koruması olan Yi Xian Tian tarafından suikasta kurban gidince Foshan'daki bütün ustalar; her ne olursa olsun Tian'ı alt etmek için ant içer...

Zhang Ziyi

Gong Ruome...

Song Hye-kyo

Zhang Yong...

Chang Chen

Yi Xian Ti...

Zhao Benshan

Ding Lianshan

Cung Le

Iron Shoes

Yuen Woo-ping

Chan Wah-s...

Wang Qingxiang

Master Gon...

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@cemal-erdem yazdı...

Cum, 21 Mar 2014, 00:37 (4 yıl önce)

7.2 / 10

Dağınık kurgusu ve tarihsel akıştaki sıçramaları takibi güçleştirse de görüntü yönetimindeki başarı, filmin hemen hemen her karesine sızan Kar Wai dokunuşu, yağan yağmuru, sönmeyen yeltenen sokak lambalarını tekrardan Wai'nin atmosferinde görmek epey güzel bir sinemasal histi. İlk defa bir Wai filmini sinemada izledim. Salondan memnun ayrıldım. Öncelikle filmin biyografik yapısının Yip Man filmine göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yine de Yip Man'i bu filme göre beğenmek mümkün. Büyük Usta'nın dövüş sahneleri oldukça stilize. Özellikle bazı detaylar iyi düşünülmüş. Filmin dağınık yapısının ise sanırım iki ana nedeni var. Birincisi filmin tam bir versiyonu mevcut ancak yapımcılar film takibi iyice zorlaşmasın diye Büyük Usta'nın bazı tarihsel sahnelerini kestikten sonraki versiyonu vizyona sokmuş. Buna rağmen tarihsel süreci özellikle siyasal arka planı takip etmekte zorlandım. İkinci etken ise uzun bir kurgu aşamasından geçen filmde Ip Usta kadar Zyi Zhang'in hikayesini de izlememiz. Onun karakterine de -tabii Ip Usta'yı etkilemesiyle de- büyük pay tanınmış. Tüm aksaklıklarına rağmen izlenilmeyi hak ediyor.   Mümkünse filmi sinemada izleyin, özellikle tren istasyonunda geçen sahne muazzamdı.

@visoykan yazdı...

Paz, 26 Oca 2014, 13:25 (4 yıl önce)

6.8 / 10

Bir çok kez biyografisi ve kendinden esinlenerek ve ismi kullanılarak sinemaya dönüştürülmüş Ip Man'in Tony Leung tarafından canlandırılmış bir Wong Kar Wai in yönettiği biyografisi. daha önce Donnie Yen tarafından da canlandırılmıştı. Kung Fu eşliğinde ağır felsefeli bir Wong Kar Wai anlatısı olmuş. Her ne kadar sinematografi ve sanat tasarımı çok çok iyi olsada anlatım ve kurgu kusurluydu. zaman zaman hikaye dağılıyordu. oyuncular çok iyi, Ziyi Zang bu rollere yakışıyor. film izlettiriyor kendini.. 6,8/10 (gene bir platoniklik durum var bu adam ben seni uzaktan daha çok severim hayranı sanırım)  

@ledddd yazdı...

Sal, 16 Tem 2013, 07:24 (5 yıl önce)

6.9 / 10

Kurgusu biraz sorunlu olsa da tekrardan bir Wong Kar Wai filmi izlemek hoştu. Dövüş Kareografileri yeni bir şey sunmuyor. Hatta falza şairane olmuş bu film için.    Yine de süresi boyunca ilgiyle izledim. 

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Büyük Usta filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Büyük Usta filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Büyük Usta filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI