Godard ve Ben 2017

Le Redoutable a.k.a Redoubtable

8

10 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.8 (1.881 OY)

Süre

1 Saat 47 Dk.

Ülke

Fransa İtalya

KONUSU

Paris'te dönemin en çok konuşulan yönetmeni Jean-Luc Godard "Çinli Kız" filmini çekmektedir. Filmin başrolünde sevdiği kadın olan, kendinden 20 yaş küçük Anne yer almaktadır. Mutlu çift evlenir, ama filmin gördüğü ilgi, ardından gelen 1968 olayları, Jean-Luc’ün kendini sorgulamasına neden olur.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@bgrksy yazdı...

Pzt, 01 Oca 2018, 17:40 (6 ay önce)

10 / 10

Açıkçası ilk başlarda, filmin vizyon tarihinden itibaren izlemek konusunda kararsızdım. Velhasıl bugün bir cesaretle kendimi sinema salonunda buluverdim. Kamera: Görsellik olarak ve sekansların yarattığı, izleyicinin estetik algısına hitap eden geçişler tam anlamıyla harikuladeydi. Özellikle birkaç sahnede yaratılan kurgu, renk ve negatifliğin müzik ile senkronize bir şekilde değişim göstermesi... Onun dışında filmin görsel niteliği üzerine ekstra olarak, ''bu çok farklıydı'' denilebilecek sahneler yok. Şayet geniş açılar seven izleyici türündenseniz bu beklentiniz karşılanamayabilir. Senaryo: Bana kalırsa senaryo zekice yazılmış. Akıl dolu, sarkastik sayılabilecek espriler, kurguyla bütünleşmiş kelime eşzamanlılıkları enfesti. Dönemin siyasi diline de hakim bir yazım mevcuttu. Senaryo yönünden hiçbir olumsuzluk beklemiyor izleyiciyi. Bunların dışında, olumsuz yorumlara katılmayarak, filmin, Godard'ın beşeri aşkı (Anne)  ve radikal aşkı (Devrim) arasındaki çaresizliğine yoğunlaştığını hatırlatmak isterim. Kimi izleyici, daha geniş çaplı bir beklentiyle gidiyor filme. Bu bir hata. Godard'ın yalnızca bir dönemine, bence en ateşli dönemine dahil olacaksınız. Bu dönemi, ''Godard'ın kendisini değişmek zorunda hissettiği dönem'' başlığıyla tanımlayabiliriz sanırım.  

@droim yazdı...

Cum, 22 Ara 2017, 13:08 (6 ay önce)

godard hayatı ve yapımlarını ve de kendisini incelemedim. politik komedi türündeki bu bio bana kalırsa baya bir iyi yansıtılmış; eüer godard böyle biriyse. yaşadığı donem itibari ile devrimler, oğrenci hareketleri ve özellikle de devrim üzerine olan 'bireysel' inancı çok net bir biçimde 'radikal^bir çizgide anlatılmış. keşkelerin dibini gördügü filmin sonunda ise hayal kırıklığı yaratmıştır. intihar ve sonrası gelinen noktada vardığı sonuç; bir hiçmiş, üzdü.

@yoko-o-noo yazdı...

Pzt, 18 Ara 2017, 21:44 (6 ay önce)

6.2 / 10

çeviri eksikti fransızca bilmediğim halde fark edilmez giibi değildi. o dönemi yansıtan bir sürü duvar yazıları önümüze serilirken, altyazı olarak geçilmedi üstüne vs. vs. film, gözlerini devirip geçmiş resmen hikayeye.. yüzeysel hatta iğreti diyebilirim. başlarında beklenti içinde olduğumdan ve belki de tempo da fena gitmediğinden heyecanla izledim - lakin sonrasında uyku akmaya başladı..

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Godard ve Ben filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Godard ve Ben filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Godard ve Ben filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI