7

55 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (62.176 OY)

KONUSU

Kaybolan bir kızı aramak için bir İskoç adasına giden polis memuruna adada ki insanlar yardım etmezler. Adada yaşanan garip olaylar polis memurunun ilgisini çeker.

Edward Woodward

Sergeant N...

Christopher Lee

Lord Summe...

Britt Ekland

Willow Mac...

Ingrid Pitt

Kütüphaneci

Diane Cilento

Miss Rose

Lindsay Kemp

Alder MacG...

Aubrey Morris

Old Garden...

Russell Waters

Harbour Ma...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@naksidil

1 yıl önce

7.7 / 10

Sonunda " Deizm" merakını alevlendirecek diyaloglara ve maalesef ki finaline sahip ilgi çekici bir yapım. Kesinlikle beğendim.

@wallle

1 yıl önce

yeni moda deizm.Ateistim demeye maçası yemeyenlerin uydurduğu soft bir terim.Lanet olsun pornoya ama erotizm'i severim gibi bir şey...Peh...

@normajeane

3 yıl önce

8 / 10

Filmin adını Hasır Adam diye çevirmek varken 2.sınıf korku filmi tadında Lanetli Ada diye çevirmişler. Tabii ki lanetle,korkuyla doğrudan alakası yok. Müthiş metaforları olan ve inanç merkezinde dini sogulayan aynı zamanda üstü kapalı eleştiren bir film. Meraklısına derler ya öyle.

@bahtlicocuk

6 yıl önce

1 / 10

film baştan sona illuminati fakateyes wide shut kadar ünlü olamamış, halbuki bütün semboller çıplak ayinler gözler falan her şey mevcut

yönetmen abimiz sadece bu film ve serisini çekmek için yönetmen olmuş sanki ( bu arada2015 te 85 yaşında serinin 3. filmini çekecekmiş ) tabi bi kubrick olmadığı için kıyıda köşede kalmış film

illuminati ve pagan inanışları hakkında pek bilgili değilseniz korku değil hatta komedi gibi film diğer türlü ise hala bu inanışa sahip insanların günümüzde var olması ve gözlerden uzakta bir adada değilde açıkça sembollerini ve inanışlarını gözümüze sokmaları biraz korkunç tabi

@mkrsty

6 yıl önce

Öncelikle neden bu film için sakıncalı materyal uyarısı veriyor anlamış değilim. Misal Amerikan Pastası filminden daha fazla çıplaklık unsuru içermiyor. Yine de site yönetiminin bileceği iş tabi.

Filme gelecek olursak; kayıp bir kızdan bahsedilen isimsiz mektubun geldiği Çavuş Howie olayı araştırmak için özel mülk olan adaya gider. Burada değinilmesi gereken Çavuş Howie?nin koyu bir katolik olması; inançları uğruna dünyevi zevklerinden vazgeçmiş ?belki bir anlamda yobaz diyeceğimiz- bir insan. Diğer tarafta gittiği adanın halkı hristiyanlığı (tek yaratıcıyı) reddetmiş paganizm öğretilerini esas alan bir yaşam biçimini benimsemişler ve aslında onlar içinde inandıkları sisteme körü körüne bağlanmışlar. Adanın sahibi (ve halkı) verimli topraklarından, hasatlarından bahsederken bilimin ışığında buldukları yeni tohumlardan (verimli tür tohumlar) bahsetse de son dönemdeki kuraklıktan kurtulmak için kurban vermeleri gerektiğini düşünür. Sonuç
... Devamı
Öncelikle neden bu film için sakıncalı materyal uyarısı veriyor anlamış değilim. Misal Amerikan Pastası filminden daha fazla çıplaklık unsuru içermiyor. Yine de site yönetiminin bileceği iş tabi.

Filme gelecek olursak; kayıp bir kızdan bahsedilen isimsiz mektubun geldiği Çavuş Howie olayı araştırmak için özel mülk olan adaya gider. Burada değinilmesi gereken Çavuş Howie?nin koyu bir katolik olması; inançları uğruna dünyevi zevklerinden vazgeçmiş ?belki bir anlamda yobaz diyeceğimiz- bir insan. Diğer tarafta gittiği adanın halkı hristiyanlığı (tek yaratıcıyı) reddetmiş paganizm öğretilerini esas alan bir yaşam biçimini benimsemişler ve aslında onlar içinde inandıkları sisteme körü körüne bağlanmışlar. Adanın sahibi (ve halkı) verimli topraklarından, hasatlarından bahsederken bilimin ışığında buldukları yeni tohumlardan (verimli tür tohumlar) bahsetse de son dönemdeki kuraklıktan kurtulmak için kurban vermeleri gerektiğini düşünür. Sonuç olarak her inanç sistemi totaliterdir ve kendi kuralları çerçevesinde hareket etmeyi, itaat etmeyi gerektirir. Herkes kendini haklı gösterir. Filmin o dönem için ilginç finali, gerilimli bir o kadar da neşeli hali görmeye değer. Bonus olarak dans edip şarkı söyleyen bir Christopher Lee (Yüzüklerin Efendisi?nde ki Saruman) var.

Dipnot: İndirecek izleyecek arkadaşlar için filmin 2001?de director?s cut versiyonu çıkmış malum yerlerdeki Türkçe altyazılar da buna uygun. Buna ek olarak son dönemde çıkan blu-ray disklerden riplenen hali var. Ben kaliteli olur diye onu indirmiştim ama kısa eski kısa versiyonunu yapmışlar ve ona uygun altyazı yok. Buna dikkat ederek bulursanız altyazı sıkıntısı çekmezsiniz ve izlemişken uzun halini izlemekte fayda var.

@slartibartfast

6 yıl önce

7.7 / 10

Bu nasıl bir film adı çevirisi, bu nasıl bir konu özeti?

Filmi hakkında hiçbir şey okumadan, bilmeden gidip izledim. Gerçekten bambaşka, hoş bir deneyimdi. Saykodeliye doyurdu.

Spoylır;

Adadakilerin kafayı dinle yediklerini fark edene kadar yaşantıları o kadar hoşuma gitti ki. Her yerde müzik var, herkes sevişiyor, herkesin gözünde bir delilik parıltısı... Dudağımın kenarında bir gülümsemeyle izledim filmin başlarını hep. Sonradan işin içine din girince, her türlüsünde olduğu gibi, olaylar çirkinleşti. Ama yine de kızı aramaya gelen adamı kötü belleyerek izlediğim için mutsuz sonla bittiğini söyleyemem. Bence her şeyi kendi içlerinde meşrulaştırdılar net bir şekilde. Film de çok objektif veriyor bence her şeyi, türkçeye çevrilirken taraf kazanmış garip bir şekilde.
SPOILER

Lanetli Ada filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Lanetli Ada filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Lanetli Ada filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL